פומפיי והרקולנאום

פומפיי והרקלנאום הן שתי ערים שנחרבו בעקבות התפוצצות הר הגעש האימתני ווזביו. כיום, העיר החרובה פומפיי היא אתר התיירות הפופולרי ביותר באיטליה. בכתבה זו תמצאו הסברים היסטורים, פרטים ומידע חיוני לתכנון הביקור וההתמצאות באתרים המרשימים.
עדי ששון - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פומפיי והרקולנאום
Thinkstock Imagebank ©

פומפיי

בביקור בחוף אמאלפי, אין לוותר על אתר התיירות המפורסם, העיר החרובה פומפיי (Pompeii), אשר הפכה למושא לספרים רבים ואפילו לסרט. ביקור בפומפיי מאפשר הצצה נדירה אל תוך חייהם של הרומאים באותה תקופה. התרשמו מן הבתים, חנויות ובתי מלאכה, האמפיתאטרון, המרחצאות, התאטרון, השוק, משחקי הספורט של אותה תקופה ועוד, אשר נשתמרו בהקפדה.

היסטוריה על קצה המזלג: פומפיי נוסדה במאה השישית לפני הספירה על ידי האוסקאנים, עם שישב במרכז איטליה. עוד לפני כן השתמשו במפרץ שלה היוונים וגם הפניקים. במאה החמישית, העיר שגשגה בעושר בעקבות הכבישה של הסאמניטים (עם איטלקי דרומי שהיה קשור לאוסקאנים). בזמן הכיבוש הרומאי, העיר התאחדה עם ערים אחרות על מנת להלחם ברומאים, אך לבסוף היא נכנעה, כמו שאר האיזור. בתקופה הרומית, בשנת 80 לפני הספירה, העיר המשיכה לשגשג וגדלה (25,000 איש). העיר שמשה כנקודת מסחר חשובה להעברת סחורות דרך הים לרומא. בעיר הנמל המשגשגת נבנו ארמונות, ווילות מרשימות ומקדשים מפוארים עד ההתפרצות הגדולה הראשונה של הר הגעש, בשנת 63 לספירה. עד ההתפרצות השניה ב 79 היא כבר נבנתה מחדש.

 אז מדוע התישבו הרומאים על לבה של הר געש? ההר היה רדום מאות שנים, ומלבד מספר רעידות אדמה, ההתפרצות, לפחות הראשונה ב 63, הייתה די מפתיעה. ב 24 באוגוסט 79 לספירה בשעות הצהריים, החל זרם של עשן, אפר וסלעים וולקנים להתפרץ מלוע ההר בוגבה של אלפי מטרים. הסלעים והאפר הוולקני נעו עם הרוחות לכיוון מזרח ופשוט כיסו את העיר פומפיי וסביבתה, ובחום הלוהט כילו שנקלע בדרכם. 2,000 מתוך תושבי העיר נספו בהתפרצות. אחרי בזיזות רבות של אוצרות העיר, היא ננטשה למאות שנים. ב 1594 גילה האדריכל דומיניקו פונטנה בשרידי העיר בזמן בנית תעלה באיזור. התגלית זכתה לחשיפה, אך לא נערכו חפירות באיזור עד 1748, כששארל לבית בורבון גילה ענין במקום. מ 1860 שיקמה את המקום ממשלת איטליה. עד היום מתגלים ממצאים בחפירות במקום.

התמצאות באתר: העיר בעבר הייתה מוקפת חומה, כיאה לערים רומאיות רבות. לעיר היו גם שמונה שערים עם צריחים בראשם. לאחר שער הכניסה, מומלץ להכנס לוילה הקיסרית, לאנטיקוארים (antiquarium) מעליה, ולא לוותר על החדר שמציג יציקה של הגופות על פניהם המפוחדים שמצאו את הסימונים שלהם על אדמת הטוף שהתקשתה. מקומות מענינים נוספים הם מקדש אפולו (Tempio de Apollo) , שנבנה על ידי הסאמניטים, או הביזיליקה (Bassilica) המפוארת, בה נערכו משפטים בעיר. התאטראות השונים מרשימים מאוד, וכך גם מחנה הגלדיאטורים (Caserma dei Gladiatori) שוכן מאחוריהם. בנוסף, באתר שטח גדול למרחצאות (Terma Stabiane) עם תמונות, אריחים וציורי קיר מקוריים. לאחר המרחצאות, במרחק הליכה קצר, תוכלו למצוא את בית הבושת (Lupanaro), בכדי שגברי פומפי יוכלו להתרגע במרחצאות לאחר הבילוי במקום.

מידע חיוני

 • הגעה ועזיבה: מומלץ להקדיש לפומפיי לפחות כמה שעות או אפילו טיול ליום שלם. ניתן להגיע אליה ישירות מנאפולי, סורנטו או סלרנו. הנסיעה ברכב מנאפולי לאתר דרך אוטוסטרדה A3 והשלטים עם הכיתוב Scavi המובילים אל אתר החפירות. יש גם אפשרות להגיע בתחבורה ציבורית. לשכות מידע נמצאות בכניסה לאתר, בשער פורטה מרינה והשניה בפומפיי החדשה בכתובת Via Sacra 1. מומלץ לקנות מפה ומדריך לפני הביקור באתר, כי השילוט אינו קיים בכל המבנים והמיצגים.
 • רכבת: ניתן להגיע מנאפולי ברכבת של חברת Circumvesuviana לכיוון סורנטו ולרדת בתחנה הנקראת Pompeii -Villa dei Misteri.
 • אוטובוס: אוטובוסים של חברת Sita מגיעים מנאפולי לפומפיי. ניתן גם להגיע מסלארנו או רומא (אם דילגתם על נאפולי) באוטובוס. תחנת האוטובוס בפומפיי היא לצד תחנת הרכבת. שתיהן ממוקמות בכניסה הראשית לאתר, בשער פורטה מרינה (Porta Marina).
 • מחיר : € 8.30. ניתן גם לרכוש כרטיס משולב לפומפיי, הרקולנאום ושלושה אתרים משניים נוספים בעלות של 13.50€.
 • שעות פתיחה : בעונה, אפריל-אוקטובר 8:30-19:30 ומחוץ לעונה, נובמבר-מרץ 8:30-17:00.
 • אתר אינטרנט: www.pompeiisites.org
 • סיורי חינם פרטיים באתר: www.gpsmycity.com

הרקולנאום

הרקולנאום (Herculaneum) הייתה ריזורט (עיירת נופש) פופולרי לרומאים בעת העתיקה, עד שנהרסה ב 63 לספירה ברעידת אדמה, ונהרסה בשנית, והפעם כליל, בהתפרצותו של הר הגעש ווזוביו (Vesuvio) בשנת 79 לספירה. הרקלנאום הוא אתר פחות גדול ומרשים מפומפיי, אולם הוא מענין מכיוון שחלק ממיצגיו נשמרו טוב יותר. הסיבה לכך היא שעיר זו נפגעה באופן אחר מפומפיי, הבוץ הגעשי קבר את כולה מתחת לזרם הלבה העוצמתי והגן עליה מפני מפולת האבנים שבאה אחר כך.

היסטוריה על קצה המזלג: מיסד הרקולנאום היה הגיבור האגדי מן המיתולגיה היוונית, הרקולס. היוונים אשר התגוררו בעיירה לפני הרומאים ביצעו כאן פולחנים מקומיים. בתקופה הרומאית שמשה העיר כעיר קיט לעשירי רומא וביניהם גם אמנים רבים, ואלו בנו בה מבנים מפוארים. הבתים השקיפו על מפרץ נאפולי ובנמל עגנו סירות דייגים. כאמור, העיר הייתה קטנה בהרבה מפומפיי, והתגוררו בה כ-4,000 תושבים. ההתפרצות האדירה הפתיעה את תושבי העיירה וארכה כ-24 שעות, במהלכה זרמה תערובת פירוקלאסטית, גל של אפר וסלעים מותכים בחום של 400 מעלות צלזיוס במהירות של 150 קמ"ש. התושבים ניסו לברוח ולהסתתר ליד הים, אך הזרם הגיע לשם וכ-200 שלדי אדם נמצאו באיזור החוף. ההתפרצות כסתה את העיר בשכבות אדירות של בוץ וולקני (כ-20 מטר), ואף איש או ארגון לא היה אמיץ דיו להתחיל בפרוייקט חשיפת ההריסות (כ-1,600 שנה!). ב-1738 החלו חפירות ארכיאולוגיות, אולם הן היו חובבניות עד שנת 1927. בחפירות נמצאו מבנים ששרדו במצב מצויין. חלק רב מן העיירה עדיין לא נחשף.

התמצאות ומידע חיוני: האתר הארכיאולוגי מחולק ל-11 איים שהם מעין שתי וערב של רחובות רומאיים - שני רחובות ראשיים (עילי ותחתי) ורחובות קטנים שחוצים אותם. באתר ניתן למצוא מרחצאות רומיים, פסיפסים מרשימים, שרידי וילות מפוארות ואפילו תאטרון.

 • הגעה: הרקלנאום נמצאת כ 12 ק"מ מדרום מזרח לנאפולי וצמודה לעיר ארקולאנו (Ercolano) שהארכיטקטורה בה מודרנית. ניתן להגיע אליה ברכב דרך כביש A3 וירידה ביציאה Ercolano Portico. מנאפולי או סורנטו ניתן להגיע אליה בתחבורה ציבורית, אוטובוס או רכבת, כשהאחרונה מומלצת יותר.
 • רכבת: רכבת מחברת Circumvesuviana מגיעה מנאפולי וסורנטו (2.60€).
 • אוטובוס: האוטובוס של Sita מנאפולי לפומפיי עוצרים בעיר ארקולאנו.
 • מומלץ לרכוש מדריך לביקור, שכן חלק מהאיזורים לא משולטים או משולטים באופן לא מוצלח.
 • טלפון: 081-7390963
 • אתר: www.pompeiisites.org

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה