מסלול חד יומי בסיביר

2 המלצות על מסלול חד יומי בסיביר

תמונת הפרופיל של dnahmoni
dnahmoni

”העיר ביירובידז'אן“

קרא עוד

בירובידז'אן (Birobidzhan) היא עיר ומרכז מנהלתי של מחוז יהודי אוטונומי סמוך לגבול מנצ'וריה שבסין, שטח המחוז 36000 אלף קמ"ש, המחוז נמצא מצפון לנחל אמור מצפון למחוז נמצאים הרי בוריה ובמזרחו שפלה. העיר המרכזית במחוז היא בירוביג'ן, השטח העירוני 200 קמ"ר ומספר התושבים כ-78000 אלף, האקלים חורף מאד קר בינואר מינוס 16 וקיץ חם ולח וביולי 26 מעלות, החלטה על הקמת מחוז יהודי אוטונומי התקבלה בשנת 1930 ובשנת 1934 המחוז הוקם. האזור הוקם בתגובה לשני איומים על המדינה הסובייטית: • היהדות שהיוותה איום על האתאיזם. • הציונות שכתנועה לאומית היוותה איום על החזון הבינלאומי הסובייטי • השפה הרשמית באזור הייתה יידיש ולא עברית. 

סטלין החל ברדיפת היהודים באמצע שנות השלושים. מנהיגים יהודים נעצרו והוצאו להורג, בתי ספר ביידיש נסגרו. הקמת מדינת ישראל, משפט הרופאים וגל הרדיפות השני של סטלין סתמו את הגולל על התוכנית. במהלך גל הרדיפות השני שוב נעצרו מנהיגים יהודים ואוסף היודאיקה שהיה בספריה המקומית נשרף. בשנים שלאחר מכן רעיון האזור היהודי נשכח.

אני הגעתי לכאן בעיקר בגלל הרקע היהודי של העיר וקל מאד להגיע לאתרים היהודים כאשר מתחילים ליד מלון Vostok הנמצא ברחוב שלום עליכם מספר 2 מול המלון נמצא הפסל של שלום עליכם. וליד המלון השלט של רחוב שלום עליכם וקיר שעליו מנורה וכתובות ביידיש על יהודים.

ממלון Vostok ממשיכים ללכת באותו צד של רחוב שלום עליכם, עוברים את השלט עם שם הרחוב. לאחר השלט רואים בצד שמאל של הרחוב קיר עם כתובות באידיש שבה כרזות של אנשי הכבוד היהודים בעיר וכן מנורה [ראה תצלום מצורף]. ממשיכים הלאה באותו צד של הרחוב ומגיעים להיכל התרבות של העיר ובחזיתו כרזה עם כתובות באידיש רוסית ואנגלית המתארת את מתכנני האולם. להלן התרגום באופן כללי: ארמון התרבות של העיר [1963] תוכנן ע"י Bartashevich הבמה נתנה לאנשי התיאטרון הרוסיים [1957] הונחה ע"י Mirra Shimenko התיאטרון היהודי [1967] הונחה ע"י Moisey Bengelsdorf ו-Berta Shulman ראשי התיאטרון היהודי היו השחקנים והסגל של התיאטרון היהודי הממלכתי.

כאן חוצים את הרחוב לצד שני. ממשיכים עוד כ-100 מטר בקו החציה ומגיעים לאנדרטה לזכר החיילים שנהרגו במלחמה ולא רחוק מימנה יער לזכר ניטבחי מלחמת העולם השנייה. כתוב שם "לא נשכח". מכאן מגיעים לבית הכנסת, שזה למעשה מתחם שכולל גם את בית הקהילה היהודית, לוח מודעות, מנורה עומדת גבוהה וכמובן בית הכנסת עצמו. בתוך בית הכנסת מצאתי מספר יהודים זקנים משחקים דומינו ועם אחד מהם דיברתי באידיש. הוא סיפר לי כי בעיר מספר אלפי יהודים, חלקם במשפחות מעורבות ורק מעטים באים לבית הכנסת. משם חזרתי למלון. 

לדעתי כדאי להגיע למקום ביגלל הרקע היהודי שלו אותי זה הקסים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של dnahmoni
dnahmoni

”טיול רגלי בעיר וולדיווסטוק“

קרא עוד

הצעה לטיול בעיר וולדיווסטוק (Vladivostok) בסיביר, רוסיה. מספר משפטי רקע על העיר הנמצאת, בקצה הדרומי של חצי האי מוראביוב, על חוף הים היפני:

העיר מוקפת מפרצים ומסביבה גבעות מיושבות. מספר התושבים כחצי מליון והמקום הגבוה, במרכז העיר, הוא כ-200 מטרים. בעיר יש קהילה יהודית, בת כמה אלפי אנשים ובית כנסת. רצוי להצטייד במפת העיר, לפני שמתחילים ללכת. אפשר לרכוש מפה באנגלית בחנויות ספרים כ-Dom Knigi, הנמצאת ברחוב סבסטלנסקיה מספר 43.

המלצתי לטיול הרגלי מבוססת על הליכה ברחוב סבטלנסקיה בו יש מבנים עתיקים והוא אחד הרחובות המרכזיים בעיר. אני ממליץ להתחיל ברחבה המרכזית, שבה האנדרטה ללוחמים, לידה שוק הפירות והירקות ותצפית על הנמל ומפרץ Golden Horn Bay. מכאן הולכים לתחנת הרכבת וחזרה, לאורך החוף, עד לצוללת, משם לשער הצאר ניקולאי השני. השער דמוי שער הניצחון. ממשיכים למוזיאון הצבאי של המזרח הרחוק, כאן צריך לשלם כניסה 30 רובל. חוצים את הכביש לצד השני ונכנסים לכנסייה.

מכאן עולים לרחוב פושקין אל תיאטרון פושקין והפסל שלידו. מול התיאטרון ניצבת האוניברסיטה. מכאן לתחנת הפניקולר. עולים בתשלום, אך בעלי כושר טוב יכולים לעלות ברגל. יורדים מהפניקולר וממשיכים לעלות עד נקודת התצפית, שנקראת Eagle's Nest Hill, ממנה תצפית יפה על חלק מהעיר והנמל.

לאחר מכן, נוסעים במיניבוס, שיש לו תחנה קרובה לגבעת התצפית וממנה צועדים ברגל לבית הכנסת, שנמצא ברחוב Praporshchika Komarova St 5. טיילתי בשבת ופגשתי כאן מספר יהודים, שאחד מהם דיבר עברית. ממשיכים לנקודת הסיום, אל הקתדראלה והפארק.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מסלול חד יומי בסיביר

אין עדיין פוסטים על מסלול חד יומי בסיביר.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות