בטיחות ואזהרות בשנגחאי

6 המלצות על בטיחות ואזהרות בשנגחאי

תמונת הפרופיל של yvinograd
yvinograd

”עקיצה בסדנת תה“

קרא עוד

הייתי שבועיים בסין, בענייני עבודה. ניצלתי את יום ראשון לטיול בשנחאי. עיר גדולה, מגוונת, שווה כמה ימים. אין הרבה דוברי אנגלית, לכן הגבתי בשמחה כשזוג תיירים מקומיים פנו אלי באנגלית וביקשו שאצלם אותם. משם התפתחה שיחה, מאיפה אתה (אה, ישראל, חכמים! ) , מאיפה הם, איפה טיילו, לאן מתכננים ללכת. סיפרו שהם בדרך לסדנת תה שכבר הזמינו, והציעו לי להצטרף על חשבונם. הצטרפתי. המקום קרוב, חדרון קטן, קיבלה את פנינו צעירה מקומית, בלבוש מסורתי, דוברת סינית בלבד. הזוג התנדב לתרגם. דיברו על המסורת של התה, סיפורי קיסרים, סוגי תה. הראו לי דף עם רשימת סוגי תה. הכינה לנו טעימות מכל סוג, ניסו ללמד אותי מנהגים וכמה מילים רלוונטיות, סוג של חווייה. החשד התחיל לנקר בהדרגה. הזוג שלט טוב מדי בחומר. ואז הגיע החשבון. מנופח כמובן. מתחלק ל 3 (הזוג ואני) . לשאלתי מאיפה הסכומים האלה, הראו לי דף עם רשימת סוגי תה, ולצידם סכומים. דף דומה לזה שהראו לי, אבל עם סכומים.

הבנתי שאני במילכוד. לא יכולתי אפילו לאיים שאפנה למשטרה. הרי הגעתי למקום בהסכמה, קיבלתי תמורה, “הראו” לי עלויות מראש, איזו טענה יש לי להתחמק? מי יעיד שהזמינו אותי על חשבונם? כמעט פירגנתי להם על התרגיל המתוכנן לפרטיו.

סוף דבר: הבהרתי שאני מבין שזה תרגיל, שהסכום מוגזם, שאין לי כוונה לשלם אותו, הערכתי כמה אפשר לשלם על 5 כוסיות תה, ושילמתי את זה. הזוג המשיך בהצגה, ו”שילמו עלי”. נפרדנו חמוצי פנים.:)

מסקנה מצטברת: כשפונים אליכם בעיר זרה, היו עירניים לאינטרסים סמויים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אסתי בלזר
אסתי בלזר

”אזהרה בשימוש בכרטיסי אשראי“

קרא עוד

באחד הימים הראשונים לשהותנו בסין כרטיס האשראי שלנו נגנב, כנראה כויסנו. הגנבים ידעו את הקוד הסודי (כך על פי חברת האשראי) וביצעו חיוב של 10 אלפים יואן בגין משקאות ועוד חיובי קניות ב-3000 דולר. אופי הרכישות מעיד על כך שלא מדובר ברכישות שלנו (משפחה עם 3 ילדים לא מתעכבים בפאבים) ומכאן שככל הנראה הנושא יטופל על ידי חברת האשראי.

המלצה שלנו, תבדקו כל יום שהכרטיסים איתכם. ברוב הזמן תשתמשו במזומן, כי מרבית המקומות מסרבים לשימוש באשראי בינ"ל. הכרטיס שנגנב הוא מסוג ישראכרט והביטחון עצר את השימוש בכרטיס רק לאחר שהודענו על הגניבה.

מנסיוננו חברת ויזה מיד עוצרת חיובים כאשר מזהה חיובים "מוזרים" מחו"ל וכך קרה שברגע שניסינו למשוך כסף בסין זה קפץ במערכת ויזה ונחסמנו מיד. ברגע שהודענו שאנחנו בסין ואנו אלה שמנסים למשוך כסף פתחו לנו את החסימה. שירות חשוב שנתקלנו בו רק בויזה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של avi1984
avi1984

”הונאה מחוכמת בשנחאי“

קרא עוד

פועלות בשנחאי קבוצות שמבצעות הונאה אלגנטית שנראית על פניה תמימה ומשאירה את התייר עם חור של עשרות עד מאות דולרים בכיס וההונאה פועלת כך:

בתחנת רכבת, מעבר חציה או אזור תיירות הומה, תיגש אליך בחורה עם אנגלית מושלמת ותבקש שתצלם אותה או אותה ואת חברתה. סיפור הכיסוי לרוב הוא שמדובר במורה לאנגלית (או משהו דומה שמסביר את האנגלית הנהדרת) , שמדריכה את חברתה בשנחאי ה”אמיתית” והצעה להצטרף אליהן.

השלב הבא הוא הצעה להשתתף ב”טקס תה מסורתי”. הצעה תמימה שבסופה תמצאו את עצמכם עם חשבון של 100 דולר או יותר לאדם עבור כמה טעימות מגוחכות של מספר סוגי תה.

אותי הצילו 3 סטודנטים בלגים חביבים שנפלו בהונאה יום לפני ושמו להם למטרה להרוס לנוכלים את העסק.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של avi.shain
avi.shain

”מסאז'ים בשנגחאי“

קרא עוד

לעולם, אבל לעולם, אל תענו לבחור/בחורה שניגשים אליכם ברחוב ומציעים לכם לבוא איתם ולקבל מסאז'.

בדר”כ מדובר על נשים שיגשו לגברים שמטיילים לבד ויציעו מסאז' בעל אופי מיני. בדר”כ זה יהיה גם באיזור תיירותי (נניח ב-BUND או ליד המלון שלכם).

השיטה שלהם היא להציע לכם לבוא איתם לדירה כדי לקבל מסאז', וברגע שנכנסתם לחדר,יתנפלו עליכם כמה גברים סינים ויאיימו עליכם שתשלמו להם מאות/אלפי דולרים.

ראו הוזהרתם!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של lse
lse

”הונאת תיירים פופולארית“

קרא עוד

אנחנו שמענו על זה ונתקלנו בזה בשנחאי, אבל סביר להניח שזה קיים בעוד מקומות בסין.

זה קורה כאשר צעיר או צעירה ניגשים לתייר ומתיידדים איתו, מציעים לו ללכת לשתות איתם תה ולהמשיך לשוחח (טוענים שרוצים לשפר את האנגלית שלהם). התייר , אם “זורם” איתם, יגלה בסופו של דבר שהשאירו אותו עם חשבון מנופח אותו הוא צריך לשלם לבד.

אז בקיצור שימו לב עם מי אתם מתיידדים.

 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של stzabar
stzabar

”אזהרה - זונות בארים בשנגחאי“

קרא עוד

אזהרה חשובה מאוד, בעיקר לגברים רווקים: בשנחאי (ובמזרח הרחוק בכלל) יש תופעה שנקראת ``זנות בארים``. (בעיקר באיזור Xin Tian Di וברחוב Nanjin Lu הסמוך לו): אתה מתחיל עם בחורה מקומית, שנראית תמימה לחלוטין, אתם יוצאים לפאב, היא מראה לך שהיא רוצה אותך מאוד (והן טובות בזה), ואתה בטוח שאתה מכניס אותה למיטה בקלות. היא בינתיים מזמינה משקאות חופשי, וכמובן שאין לה כסף, ואז אתה תקוע עם חשבון מנופח ביותר. ככל הנראה הן עושות עסק עם פאב מסויים, אליו הן אמורות להביא כמה שיותר ``לקוחות``, ולהוציא מהם כמה שיותר כסף. 

איך יוצאים מזה? ראשית - לא נכנסים... אם אתם ממש בקטע של בחורה מקומית, תתחילו איתה, וקחו אותה למקום שאתם בוחרים. אז כבר תשימו לב אם היא רוצה אתכם או רק את הכסף שלכם. אם בכל זאת נתקעתם עם חשבון מופקע ואתם חייבים לשלם, תוכלו להגיד שאתם צריכים ללכת למלון להביא כרטיס אשראי, יתלווה אליכם כנראה נציג של המקום, ושם דברו עם נציג של המלון ותסבירו לו את המצב. בקשו ממנו שיזמין משטרה, ולכו עם שוטר אל המקום. בדר``כ השוטרים בעד תיירים, ויוותרו לכם, או שיאלצו את המקומית לשלם.

בכל מקרה, אין פתרון קבוע למצב הזה, ותפעילו שיקול דעת. לעיתים עדיף לשלם אם אתם חוששים לבטחונכם האישי.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על בטיחות ואזהרות בשנגחאי

אין עדיין פוסטים על בטיחות ואזהרות בשנגחאי.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות