טיול קראוונים ליער השחור ביוני – עם ילדים בוגרים

זמן רב שאני חולמת לנסוע עם קראוון באירופה, ואכן סוף סוף מימשתי חלום זה. סך הכל 10 ימים (כולל ימי הטיסות/נחיתות, שבת שלא נסענו בגלל היותנו דתיים).

נסענו אני ובעלי ושני הבנים הבוגרים שלנו – (20,24), כאשר גם הבן הגדול יכל לנהוג בקראוון.

שכרנו את הקרוואן דרך סוכן מהארץ, שהינחה ולימד אותנו את רזי תיפעול הקראוון, וכן המליץ על אתרים מסויימים במסלול שלנו שיתאימו לנו. כמו כן המליץ לנו לא לסמוך על המזל, ולתאם עם כל חניון במייל את הגעתנו, כי אין לדעת אף פעם אם יש פסטיבל באזור / חג / עומס, (גם ביוני לפני העונה הבוערת).

הנחיתה הייתה בפרנקפורט ולקיחת הקראוון כ- 40 דקות צפונית לשדה התעופה ב- FEIEDBERG. מהסוכנות MC.RENT

היום הראשון

נחיתה באזור השעה 13.30 , יצאנו מהשדה ולקחנו מונית גדולה לעיר FEIEDBERG (70 יורו), מייד לקחתי את מספר הטל' של הנהג בכדי לתאם גם את החזור לשדה התעופה בסוף הטיול.

קבלת הקראוון הייתה כשעתיים, עם הסברים, סרטון DVD של 20 דקות, עברנו על התפעול, קיבלנו את המצעים/מגבות/שמיכות כריות. והסתבר ששכחו להוסיף עוד סט מגבות, מייד ביקשתי. הסברים על ריקון מיים אפורים, שחורים, מילוי מיים, הסבר על הגאז והחשמל ברכב.

הקראוון היה חדש מאוד – נסעו לפנינו סך הכל זוג אחד עם 2000 ק"מ , הסוכן היה מאוד סקפטי אם נצליח לשמור עליו נקי, ללא שריטות מבפנים ומבחוץ.

יש להפקיד 1200 יורו פיקדון עם כרטיס האשראי, אם יש נזקים הם מקזזים מהפיקדון הזה.

יש לציין שהיה GPS מובנה ברכב (דובר אנגלית פשוטה וברורה) וכן מקרר עם מצב אוטומטי – שעבר לבד לחשמל 12V בנסיעה, 220V בחניית הרכב עם חיבור לחשמל, וגאז כאשר הרכב כבוי (זה מאוד הקל עלינו).

נסענו דרומה לסופרמרקט (הסוכן נתן לנו רשימה עם כתובות באזור), קנייה ראשונה של ציוד הכרחי, פירות / ירקות / לחמניות / שמן (כ- 60 יורו).

ומשם לחניון הראשון, היגענו בול – בעזרת ה GPS - בחניון- KARLSRUHE,  יש מחסום בכניסה –עד שלא נרשמים ומקבלים אסימון לפתיחת המחסום לא ניתן להיכנס (כלומר צריך להגיע בשעות הפעילות של המשרד בלבד). וקיבלנו גם אסימון לצאת למחרת.

החניון מצויין, שירותים טובים ונקיים, מקלחות ללא אסימון, יש מספר "תושבי קבע" עם הקראוונים שלהם, עם גינות, עציצים, פרגולות וכו'.

הכנתי ארוחת ערב בשרית מצויינת (הבאנו איתנו אוכל בשרי מבושל קפוא בצידנית במזוודה, האוכל הספיק לנו לכל הטיול לכל ארוחות הערב שלנו כולל שבת).

שמנו לב שהחל מהשעה 21.00 לערך יש דממה בחניון, ואכן נכנסנו לישון עייפים, נרדמנו מהר מאוד. ואילו שני הבנים יצאו ברגל לבחון את העיר הקרובה והפאב שלהם.

היום השני

התעוררות, התארגנות בשירותים, הכנת ארוחת בוקר, בעלי והבן הבוגר יצאו לריצה באזור, הבן השני נשלח לסופר לקניית לחמניות טריות,

אחרי שטיפת הכילים של ארוחת הבוקר (שוטפים בחדר המיועד לכך באזור השירותים ולא בקראוון בכדי להימנע מריחות רעים משאריות האוכל בכילים). התקפלנו ונסענו לכיוון BADEN BADEN. הילדים לא התלהבו מלראות קזינו או מעיינות חמים, לכן היגענו למעלית-צד רכבל MERKUR  בעלות 4 יורו. עם תצפית יפה, טיול בפיסגה.

וכמובן שתיית כוס קפה בבית הקפה למעלה.

בתכנון כבר מהארץ – שילמנו על אטרקצייה שווה – של אומגה אתגרית  ב- HEUBACH SCHILTACH (דרום מזרחית לבאדן באדן). הנסיעה לשם הייתה קשה מאוד, קבענו איתם בשעה 14.00 אך טעינו בדרך למרות הנ.צ. שלהם, התקשרנו לקבל הנחיות בטלפון, מסתבר שכולם טועים, מאוד קשה למצוא אותם, יש להם בעיה עם העיירה הקרובה SCHILTACH שלא מאפשרת להם לשים שילוט הכוונה, לבסוף היגענו ב- 15.00, חיכתה לנו מדריכה נחמדה, בקושי ידעה אנגלית, אך זה לא הפריע להנאה שלנו.

היינו במיתחם למעלה משעתיים, שתינו קפה (הכננו בקראוון) עם עוגיות והימשכנו לחניון הבא שלנו. ALISEHOF ב- SCHAPBACH. שהיה חניון מעולה, 4 כוכבים, מצאנו אותו בקלות. שוב התארגנות לארוחת ערב, החניון ממוקם על יד נהר, שילדים קטנים שיחקו בו בין הסלעים. השירותים המקלחות מצויינים, יש מיקרוגל חופשי, מכונות כביסה וייבוש עם אסימונים, והאווירה מאוד רגועה ונחמדה.

כאן בעל הבית היה צריך לפתוח את קופסת חיבור החשמל, ולרשום את המונה, ובבוקר לנתק אותנו לחשב את השימוש שלנו בחשמל.

הבנים דרשו WIFI, (כל שעה של גלישה לאדם 1.5 יורו). ישבו עם בירות וסימסו והעבירו חוויות ותמונות מהיום הראשון.

היום השלישי

בבוקר קימה – ריצת בוקר של הבחורים, התארגנות רגילה, קיפול הציוד, סגירת חלונות , קיפול שולחן וכיסאות שהיו בחוץ ונסיעה דרומה.

היום הוחלט להשתמש בכרטיס היער השחור, נסענו שמחים וטובי לב, למוזיאון הפתוח בגוטאך GUTACH (ללא הכרטיס הכניסה 9 יורו לאדם). החננו את הקראוון בחניון גדול (בתשלום), באתר המטייל קיבלנו המלצות רבות על מוזיאון זה, אך נחלנו אכזבה, המוזיאון מתאים לילדים קטנים, והוא פחות מעניין ויפה מהמוזיאון הפתוח בארנהיים הולנד...

היה גם מאוד חם, כך שתוך שעה יצאנו החוצה מאוכזבים.

כמובן אם אנו בעיר הזו – עברנו למגלשות גוטאך (לא בכרטיס היער השחור), קנינו כרטיסייה של 6 התגלשויות (הבנים פעמיים) ב- 12 יורו.

היה חביב ונחמד.

משם נסענו למפלי טריברג, היה מאוד קשה למצוא חנייה, הסתובבנו דיי הרבה, העיר יפה מאוד, עם הרבה חנויות מזכרות, ושעוני קוקייה. עד שלבסוף מצאנו אזור שקט וקצת רחוק. שמנו לב שכבר צהריים וכולם רעבים, הכנו מייד סנדוויצים עם טונה, ואכלנו ברכב.

גם טריברג הוא עם כרטיס היער השחור – השעה כבר הייתה 15.00, שמורת טבע יפיפייה, יש טיפוס רב במעלה ההר, מפלים יפים, גשרים, רואים גם סנאים,

הבנים המשיכו לטפס לבד, ואנו חיכינו קצת. לבסוף ישבנו בבית קפה לכוס קפה, הבנים גם אכלו גלידה.....

באזור השעה 18.00 הידרמנו לכיוון החניון הבא שלנו ב- ST. PETER, אך אבויי, בכביש 500 עובדים בכביש חסמו את הדרך, והיינו צריכים למצוא דרך חליפית.

הסתובבנו, ונסענו לפי אינטואיצייה, ה GPS כל הזמן כיוון אותנו חזרה כי הוא לא ידע על החסימה. נסענו למעלה משעתיים בדרכים עקלקלות מאחורי אוטובוס, עד שהיגענו לחניון, (התקשרתי אליהם להודיע על האיחור והתקלה בדרך).

חניון זה היה מצויין וגדול, חשבנו להיות בו 2 לילות, אך ראינו עד כמה הוא "תקוע" על ההר, וחשבנו גם על שינוי תוכניות, וגיחה יום אחד לצרפת. הוחלט ללון רק לילה אחד והלילה השני למצוא בדרך..... ואז התברר שיש להם פסטיבל דתי כלשהו, ולכן כל החניונים באזור היו מפוצצים, לא היה כלל מקום....

מחניון זה חצינו רגלית יער קטן, קיצור דרך לעיר הקרובה לקניות בסופר. שוב ירקות פירות וכו'. זו חוויה לכל המשפחה קניות בסופר ענק שיש בו הכל, והכל כל כך נקי, אסטתי ומוגש יפה.

היום הרביעי

בקושי קמנו בבוקר, היינו מותשים, אך הבנים בכל זאת לא וויתרו על ריצה. התארגנות שיגרתית של בוקר, הכנת חביתות, סלט ירקות(שקית מוכנה חתוכה) עם רוטב אלף האיים, ממרח אבוקדו, טחינה (הבאתי מהארץ).

אני לא וויתרתי על פארק הקופים, לכן נסענו ישירות לשם, ברחנו מכל הלחץ והפקקים שהיו בגלל הפסטיבל שהיה להם באזור....

פארק הקופים נמצא ביישוב – KINTZHEIM - הכניסה בשעות מסויימות, יש הסברים בשער באנגלית/צרפתית/גרמנית, מקבלים חופן של פופקורן ונכנסים למיתחם. מאוד חביב הקופים ממש מסתובבים ביננו, ומקבלים מכף ידך פופקורן אחד כל פעם, בהמשך היה הסבר של עובד הפארק, כל הסיבוב היה פחות משעה, 9 יורו. מתאים מאוד לילדים קטנים, ומבוגרים שאוהבים בעלי חיים ופרט קופים.

משם המשכנו להגיע לטירה על הר גבוה 20 דקות נסיעה, ראינו שחונים ק"מ לפני הטירה, ולא היו מקומות חנייה.... הבנים התעקשו שהם לא מסכימים לרדת, אין להם כח וחשק לטירה וחם להם מאוד... וויתרנו, ראינו אותה בנסיעה מבלי לרדת ולהיכנס לטירה.( הכניסה עולה 8 יורו,)

לאורך כל הדרך יש נופים מדהימים, עברנו על פני נהר הריין כמובן, שדות של חיטה, גפנים וכו'.

הידרמנו לכיוון קולמר COLMAR שמענו רבות על עיר יפה זו, החננו את הקראוון רחוק מהמרכז כ- 20 דקות הליכה, הבנים היסתובבו עצמאית בין החנויות, קתדרלה מרשימה, בתי קפה, שוק מקומי, ואנו לקחנו רכבת תיירותית עם אוזניות בעברית (ערוץ 14), שעשתה סיבוב בכל נקודות העניין המשמעותיות והחשובות בעיר, כולל התעלות היפות, הבתים המקסימים, יכולנו להיות כמה ימים בעיר כזאת, אך הזמן דחק,

ישבנו כמובן בבית קפה, וכאן להפתעתנו היה WIFI חינם, כלול במחיר הבירות והקפה (עלו מאוד יקר יחסית לגרמניה).

ואז נזכרנו שעדיין אין לנו חניון ללינת לילה... הלכנו המון בתוך העיר, ועד החניון הרחוק שלנו, ואז התחלתי להתקשר לחניונים (לפי ספר החניונים של כרטיס ההנחות ACSI).

4 חניונים ענו שאין להם מקום (באזור פרייבורג) עד שמצאנו בחניון החמישי בטלפון אחד שאמר שיעזור לנו במקום...

החניון ממוקם צפונית לפרייבורג - TUNISEE .  מקום ענק, עם הרבה מאוד תושבי קבע, על אגם יפיפה, עם ספורט ימי, אומגות ואופנעי ים וסירות קטנות, היה פסטורלי בהחלט, היגענו באזור 19.00 אך עדיין הייתה שמש, ילדים היו במים, מייד החליפו הבחורים לבגדי ים והלכו למיים (הקפואים).

קנינו שימוש ב- WIFI, השירותים והמקלחות היו מצויינות אך רחוקות מאוד , אך ראינו שאין ברירה כולם סביבנו הולכים הרבה בתוך החניון גם בכדי לשטוף כילים, לכבס, להתקלח והכל טוב..... פגשנו גם אנשים נחמדים בחניון, היה מעניין ופעיל, אך באזור השעה 22.00 הייתה דממה וכולם הולכים לישון.

היום החמישי (יום שישי בשבוע)

בבוקר קנינו לחמניות במשרד החניון. אכלנו ארוחת בוקר טובה – עם לחם מטוגן (שאריות של לחמניות שהתקשו /התייבשו) התארגנות שגרתית, מילוי מיים ריקון מיים, סגירת חלונות וכו'.

היום פנינו היו לאגם טיטיזי. לקח כשעה להגיע לאזור האגם, אך לא ממש הבננו היכן הפעילות התיירותית, והיכן להחנות את הקראוון, חנינו על יד מלון דרכים שם, שאלנו והם כיוונו אותנו חזרה, בינתיים הבנים צפו בהנאה רבה בכלי חקלאי שמשכיב/מערבל את החיטה היבשה בשדה ליד האגם.

נסענו ועברנו בתוך מתחם החנויות התיירותי עד שראינו להפתעתנו חניון משמאל, חניון על יד מלון MARITIM TITISEE HOTEL. חנינו ללא תשלום.

טיילנו בין החנויות החביבות, קנינו קצת מזכרות, הבנים לא הסכימו לשייט באגם, רצינו לשכור אופניים לשעתיים-שלוש אך שכירת האופניים הייתה ליום שלם לכן וויתרנו.

ישבנו בבית קפה של המלון הנ"ל הצופה על האגם, ביום שמש יפה, ונהנינו מהנוף המושלם.

הוחלט לעזוב את טיטיזי, למרות המקום הפסטורלי והקסום.

נרגענו – והחלטנו להירגע ממש עם מעיינות ובריכות חמות, "שילמנו" עם כרטיס היער השחור במקום שנקרא ויטא קלאסיקה VITA CLASSICA THERM  ואכן היה מקום ממש בסטייל, בריכות עם בועות וזרמים, בריכות שונות במתחמים שונים חמות, היה ממש נעים ומרגיע. וכן היה גם חמאם /סאונה אך לא ניכנסנו כי היינו צריכים להיות שם עירומים לגמרי ללא בגדי הים. ללא כרטיס היער השחור משלמים 13 יורו לאדם, ומקבלים תג כניסה שכולל כניסה למיתחם ולחמאם וכן לוקר לבגדים. זה היה אתר ממש שווה ומומלץ.

למרות שהיה יום שישי והיינו לחוצים לקראת ההכנות לקראת שבת, וההסדרים בחניון הבא שלנו, היגענו באזור 18.00 לחניון - הירצברג בפרייבורג

קיבלנו חלקה קטנה על יד השירותים מקלחות (בהסבר שקיבלנו נאמר שזה המקום שהישראלים מעדיפים להיות בו), התחלנו הכנות לשבת. נפרשו כבלים, מתחנו חבל כביסה, השארנו אור בשירותים של הקראוון וכן נורה קטנה על השולחן.

מסתבר שאין נייר טואלט בשירותים כאן וכל פעם צריך ללכת עם נייר לשירותים, כמו כן אסימון למקלחת ואסימון להפעלת המיקרוגל.

הבאנו מהבית מייחם קטן, הרתחנו בו מיים, וחיברנו אותו בחוץ מתחת לקראוון, כך שהיו לנו מיים רותחים במשך כל השבת.

מקלחות, קידוש וארוחת ערב עם עופות, אורז ואפונה וסלט ירקות וטחינה. והכנסנו את השבת אחרי האוכל עם הדלקת נרות באזור השעה 20.00 ויצאנו קצת לטיול רגלי.

המתחם של הקמפינג הזה במרחק הליכה של חצי שעה מהעיר העתיקה של פרייבורג, הבנים יצאו בנפרד ואנו ההורים הלכנו העירה להכיר את האזור.

יש לציין שזה דיי רחוק, למרות שחשבנו שנגיע לבית הכנסת בליל שבת לא הגענו כי לא הספקנו. (בליל שבת התפילה ב- 19.30 ובשבת בבוקר ב- 9.30). אך התרשמנו מהכנסייה מהתעלות והפסיפסים על המדרכות, מהצעירים הרבים הנמצאים בבתי קפה הפזורים בעיר, ועוד. וכן הייתה לנו משימה לחפש את בית הכנסת, כך שנגיע אליו למחרת בשבת. למרות הכתובת המדוייקת, ושאלנו גם אנשים לא מצאנו, אך היינו בטוחים שאנו באזור הנכון....

חזרנו עייפים ומותשים מטיול ההליכה הזה היישר לישון, הבנים חזרו מאוחר יותר...

היום השישי (שבת)

שבת בבוקר בעלי עשה את ריצת הבוקר שלו, הספיק לשתות ולאכול קצת ואז הלך לבית הכנסת לבד.

אני עם הבנים הכנו ארוחה (קרה, כי לא הייתה פלטת שבת), סלטים שונים וטונה . ורק בערך ב- 12.00 בעלי חזר מבית הכנסת, אמר שהוא נמצא בתוך חצר לכן לא גילינו אותו ערב קודם, היו כ- 15 מתפללים בבית כנסת ענק, עם שומר בשער, ורובם דיברו ברוסית.... הוא הבין שאנו מחכים לו, לכן לא נשאר עד סוף התפילה והגיע כמעט בריצה לחניון שלנו. אכלנו צהריים עם קידוש כמובן ולחם משנה... היה כבר מאוד חם, לכן החלטנו רק להגיע קרוב לחניון לגדות הנהר, טיילנו קצת וחזרנו למנוחת צהריים.

באזור 17.00 יצאנו שוב העירה והפעם טיילנו בנחת, היה מזג אוויר מצויין, והתרשמנו מהעיר שוב.

ב- 22.00 בערך הלכנו לישון (מבלי לעשות הבדלה עדיין)....

זאת הייתה תקופת המונדיאל, ולכן בית הקפה שבחניון היה רועש, עם מסך ענק והיינו שותפים לכל גול או כמעט גול לפי הצעקות שבקעו משם... אך בכל זאת נרדמנו מצויין.

היום השביעי

יום נוסף ואחרון לשימוש הכרטיס של היער השחור (הבנים לא הסכימו להיות בפארק אירופה, בטענה שזה לילדים קטנים מידי, והם לא מוכנים לעמוד בתורים ארוכים עם ילדים, ולכן קנינו כרטיס של היער השחור ללא פארק אירופה – 3 ימים של שימוש ב- 35 יורו לאדם, כאשר בסיכומו של דבר ניצלנו כ- 50 יורו לאדם).

התחלנו עם הרכבל שנמצא בתוך העיר פרייבורג במרחק 20 דקות נסיעה.רכבל SCHAUINSLAND הרכבל מאוד ארוך, ועל ההר עצמו יש המון מסלולי הליכה / רכיבה באופניים, תצפית עם מגדל משולש, מקום יפיפה, הרבה עליות ושבילים, אפשר לבלות בו כמה שעות. העלייה והירידה – 12 יורו לאדם. ראינו אנשים שעלו לרכבלים עם אופניים, שילמו כיוון אחד וירדו את ההר הזה עם אופניים....

אחרי הירידה מהרכבל וסיור בשבילים ובתצפיות, עלינו על הרכבל היורד, (מאוד קסום ההר הזה). ונסענו לרכבל השני פלדברג נסענו למעלה משעה, בדרכים מאוד יפות,

עד שהגענו למתחם ענק, של רכבל – פארק חבלים – בית הטבע.

עלינו לרכבל פלדברג – עם הכרטיס היער השחור (העלות היא 9.5 יורו), רכבל מתון וקצר יותר מקודמו, ולמעלה בהר המקום חשוף ללא עצים רבים. אך התצפית היא כמעט 360 מעלות לכיוון אגם טיטיסי, ועוד, תצפית מרשימה גם מהמגדל שעולים אליו עם אותו כרטיס (מעבירים ברקוד), ראינו המון אנשים שפשוט הולכים קילומטרים באזור הזה החשוף עם שמש קופחת....

המקום חביב מאוד, כשירדנו, החלטנו להיכנס גם למוזיאון בית הטבע, עם כרטיס היער השחור, למרות שמראש ידענו שזה מוזיאון לילדים קטנים, אך הייתה לנו קצת הפוגה ומיזוג אוויר ושירותים טובים. (העלות 3 יורו לאדם).

הבנים הסתכלו על פארק החבלים שניתן לצפות בו מהכביש – ראו את המתקנים ולא היה נראה להם להיכנס, לכן הלכנו למיתחם חנויות המזכרות וכן לבית הקפה לשתות קפה ולנוח קצת. לאחר שלאורך כל הדרך לא מצאנו שום סופרמרקט פתוח (יום ראשון הכל סגור), לא היו לנו לחמניות כלל, במיתחם הזה מצאנו מכולת שהיה בה כל מה שתייר צריך, מצרכים בסיסיים ואפילו משקפי שמש ושמפו וכובעים ובובות.... הצטיידנו בלחמניות ובקראוון הכנו את הסנדביצים של ארוחת הצהריים, קינחנו בפירות קרים מהמקרר הטוב שלנו ומיים קרים.

משם קרוב מאוד נמצא מוזיאון השנאפס, שווה ביקור – בעלות של 2 יורו לאדם. (יש חניון גדול מול המוזיאון, שהוא חניון של סופרמרקט). עם מכונות ומיכשור ישן, מיזגגה שעובדת ומכינה ליקרים טובים מפירות שונים, בסוף הסיבוב כמובן מגיעים לחנות לקניית הליקרים.

ואז ידענו שיש לנו דרך ארוכה עד החניון שלנו שנמצא על גבול שוויץ, בעיירה STUHLINGEN , שם קבענו להיות שני לילות בכדי למצות את האזור הדרומי כולל מפלי הריין.

היינו קצת בשוק מהחניון הקטן מאוד הזה, הייתה שם אשה מבוגרת שקיבלה אותנו ולא ידעה מילה באנגלית, כמו כן התרגלנו שבכל חניון יש אטרקציות נוספות, ויש חיבור WIFI וכאן לא היה דבר. ודווקא היום החלטתי שצריך כבר לבצע כביסה, כי הצטברו הרבה בגדים מלוכלכים.... עלות החניון ללילה מאוד זולה 25 יורו לליילה. כאשר בשאר החניונים שילמנו 35-40 ללילה. לבנים היה משעמם ושקט מידי בחניון הזה.

היה צורך בהסבר על כל אסימון בנפרד של מכונת הכביסה/הייבוש/המקלחת. למזלנו היה שם זוג מהולנד שתרגם הכל לאנגלית. כמו כן היא המליצה לנו ללכת ברגל העירה לעבור את הנהר – ולהגיע למלון בעיר ושם יש אינטרנט.

וכך התמקמנו, ויצאנו לתור את העיר הנ"ל. הגענו למלון קטן עם פקידת קבלה דוברת אנגלית, ותמורת ישיבה שם עם בירה וקפה נתנה לנו קוד ל- WIFI.

אנו ההורים אחרי כשעה חזרנו לקראוון להכין את ארוחת הערב והצעירים שלנו נשארו לשתות ולגלוש. כמובן שהבטחנו גם להגיע למחרת.

עד שהבנים חזרו כבר הכנו ארוחת ערב והתקלחנו, (השירותים מקלחות מצוחצחים ומריחים נהדר, למרות שהם במבנה ישן.)

היום השמיני

בבוקר ידענו שאנו מתארגנים מהר – ונוסעים לשוויץ, הייתה התרגשות. ואכן הדרך הייתה יפה מאוד.

הגבול היה 5 דקות נסיעה מהחניון, ציפינו שיעצרו אותנו לתשלום אגרה למעבר לשוויץ, אך היה מחסום אם שוטרים ודגלים של שוויץ, הסתכלו עלינו והמשכנו הלאה ללא תשלום.

מצאנו מהר את מפלי הריין בעזרת ה- GPS המצויין, והבן המוכשר שלנו שמכניס לכל אתר את הנתונים בהתאם.

מפלי הריין – שפע של מיים שוצפים, מרהיב מאוד, היה גם יום יפה ומצטלם נהדר, באחד ההמלצות ב"למטייל" קראתי שכדאי לקחת את הספינה הצהובה, להגיע לסלע לצלם ומשם לחזור בסירה צהובה (אחרת) תמורת 7 יורו לאדם. היו שם מסלולים שונים של ספינות במחירים שונים, וכן אפשר גם ללכת ברגל מסביב ולראות את המפל העצום הזה.

הסירה הצהובה שטה 5 דקות הלוך ו- 5 דקות חזור. מבחינתנו זה היה קצר מידי.

יש סירה סגולה – ששטה כ- 20 דקות תמורת 8.5 יורו. ועוד. כשתגיעו לאתר תבחנו טוב את כל המסלולים ותבחרו את המסלול המתאים לכם.

בכל מקרה קצת נרטבים מרסס של המיים השוצפים.

אחרי שנחנו קצת ונהננו מהמראה, חזרנו לקראוון לנסיעה לעיר SCHAFFHAUSEN. חנינו בתשלום על יד מגדל השעון, והיה צורך במטבעות שווצריים, אשר בטעות קיבלתי עודף ממפלי הריין בכמה מטבעות כאלו...

העיר חביבה מאוד, טיילנו בעיר העתיקה, ולאורך הנהר שנמצא דיי קרוב. והחלטנו לשבת לכוס קפה לספוג קצת אווירה. לסיום היינו בשוק שכוס קפה בשוויץ עולה 5.6 יורו. יקר בטירוף. אך מסתבר שאלו הם המחירים של שוויץ.

מבית הקפה חזרנו לקראוון שלנו והוחלט לנסוע לאי הפרחים על יד קונסטנץ.

אי הפרחים יפהפה, יש מסלולי הליכה מסודרים (הכניסה 18 יורו לאדם), עם עיצובי צמחים, פרחים, עצים מיוחדים, נוף שיגעון, ברבורים וברווזים מסביב, ומתחם של פרפרים מיוחד. צריך להקדיש למקום כ- שלוש שעות.

לקראת סוף המסלול שלנו התחיל לרדת גשם טורדני, ואנשים יצאו לרכבים שלהם. אנו נכנסנו לקראוון לחניון המיועד לנו, ובעזרת אסימון שקיבלנו עם קניית הכרטיס יכולנו לצאת ולהרים את המחסום. בינתיים התנגבנו ושתינו.

וחזרה לחניון הקטן שלנו. הדרך הייתה דרך העיר קונסטנץ – שהיו בה הרבה פקקים (כך הוביל אותנו ה- GPS ). אני יודעת שיש באזור גם עולם המיים. אך זה לא התאים לנו, והיה כבר מאוחר וגשום.

בחניון הוצאתי את העוף מההקפאה, חתכתי ירקות להכנת המרק שמתי הכל בסיר (מבלי להתחיל את הבישול) ויצאנו לעיר – למלון, להתחבר לעולם עם WIFI

גם כאן התחיל לרדת גשם טורדני, נכנסנו פנימה למלון מהגינה היפה. ובשלב מסויים חזרנו שוב לחניון לארוחת ערב עם מרק חם ועופות , זו הפעם הראשונה שאכלנו בתוך הקראוון ולא בשלחן והכנסאות בחוץ, היה נחמד הגשם זרזף על החלון ואנו היינו במקום חמים (היה חימום בקראוון עם גאז).

היום התשיעי

היום קמנו בבוקר ליום גשום ואפרורי, כאשר בתוכנית המקורית זה הבוקר שהיינו אמורים ללכת בקניון WUTACH במסלול של 9 ק"מ. אך ברור שאי אפשר ללכת במקום בוצי. הקניון הזה גם ממוקם צפונית לחניון זה במרחק חצי שעה נסיעה. זו הייתה אכזבה קשה בעיקר לבנים.

הוחלט להתחיל להצפין, נסענו לעיירה VILLINGEN SCHWENNINGEN  לאחר למעלה משעה הגענו לאתר הראשון שלנו ב- 11.15 למוזיאון תיעוש השעונים.

מוזיאון עם מכונות עתיקות, לייצור השעונים, כולל השתלשלות החתמת כרטיס עובד. (הכניסה עם כרטיס היער השחור – כבונוס לאחר מיצוי 3 ימים)

הייתה הדרכה בגרמנית, ומה שהבנו אז הבנו. תוך חצי שעה בערך סיימנו את הסיור, וקיבלנו מתנה מזכרת – גלופה של שעון לכל אחד.

ביציאה מהמוזיאון נכנסנו למאפייה קטנה שכונתית, קנינו לחמניות וכוס קפה. ושאלנו את המוכרת הצעירה היכן כאן ניתן לשכור אופניים לרכיבה. בלי בעייה הוציאה פתק וכתבה לנו כתובת מדוייקת.

אח"כ נסענו למוזיאון התעופה – מוזיאון שאדם אחד אסף אוסף של מטוסים ישנים ששיפץ אותם וצבע, ויצר מוזיאון לתפארת. פגשנו את האדם הזה שהוא כבר מבוגר, ממשיך לעבוד ולשפץ עובד קשה. ואמר שהילדים שלו לא רוצים להמשיך את הפעלת המוזיאון שהוא יצר במו ידיו. אשתו עוזרת לו בקופה ובתחזוק המקום.

לבנים זה מוזיאון מרתק, סיירו, עלו ירדו, היה נחמד. (5 יורו לאדם).

עם הפתק של המוכרת מהמאפייה הגענו למתחם באזור תעשייה לחנות עננקית של אופניים, והיה סגור – שעת הפסקת הצהריים. חיכינו עד השעה 14.00, ואז הצלחנו לשכנע את המוכר להשכיר לנו אופניים ל- 4 שעות ולא ליום שלם, וכן אופניים משומשות ולא חדשות.

יצאנו עם 3 זוגות אופני הרים, (כל זוג כ- 20 יורו עבור 4 שעות, החדשות עולות יותר כמובן), הבחורים מייד התחילו בקשירת האופניים לקראוון, (טוב שהזמנתי מתקן לאופניים עם השכרת הקראוון, חינם). ומבעל החנות אופניים קיבלנו כתובת היכן להחנות את הקראוון ולצאת לרכיבה ביער הקרוב (שבילים מסודרים לכך).

אכן הגענו למקום הנכון, הבנים יצאו לרכיבה להוציא קצת מרץ, ואני יכולתי לנוח מנוחת צהריים בקראוון, מידי פעם שמעתי אנשים עוברים/רצים/רוכבים על אופניים. אח"כ קמתי ואירגנתי ארוחה חמה עם נקניקיות.

חזרו מהרכיבה מתנשפים ומזיעים, עם חוויות ושריטות ובוץ ברגליים. שוב האופניים נקשרו בקפידה החזרנו אותם לחנות המצויינת הזו, שאפילו לא ביקשה פיקדון עבור שלושת זוגות האופניים.

מכאן התגלגלנו בנוף נהדר לאורך נהר NECKAR עד שהגענו למתחם קמפינג מצויין על יד העיר HORB. כבר נגמרו לי המזומנים והייתי צריכה להוציא כסף בכספומט, לשמחתי בחניון ניתן היה לשלם בכרטיס אשראי, קיבלנו חלקה, ועל ידנו חנו זוג נחמד גרמנים, שהם במשך 3 שבועות בחופשה בארצם – החליטו לטייל לאורך נהר זה ולהינות מהנוף והאווירה.

במשרד קיבלה אותנו לחניון SCHUTTEHOF  צעירה נחמדה דוברת אנגלית, יש על יד המשרד -חנות עם כל מה שצריך, הוזמנו לחמניות לבוקר, WIFI הוזמן כמובן, ויש מיקרוגל ללא אסימון.

יש לציין חניון יפה, גדול, מושקע, שירותים מקלחות בעיקר של הגברים כמו בבית מלון עם מוזיקת רקע, יש בריכה ואזור ספורט עם מתקנים כולל טניס שולחן. כמובן שהגענו מאוחר מידי בכדי להכנס למים הקפואים של הבריכה.... אך רואים שיש הרבה דיירים קבועים שנהנים מכל השירותים הניתנים בחניון זה. שילמנו כ- 40 יורו כולל כל האקסטרה שביקשנו.

היום העשירי

קמים בבוקר ומרגישים כבר את סוף הטיול כמעט, עד שהתרגלנו לקראוון, ליורו, לגרמנים, לארץ גרמניה לשיגרה המיוחדת של החניונים וכבר צריך להיפרד....

אחרי התארגנות ופרידה מהחניון המוצלח מאוד, פעמינו לכיוון העיר שטוטגרט.  נסענו היישר למוזיאון מרצדס. מוזיאון מרשים ביותר (8 יורו הכניסה), מקבלים אוזניות ומכשיר עם הסבר להפעלתו בכדי לשמוע הסברים במהלך הסיור ב- 7 הקומות שלו.

אכן רואים מכוניות עתיקות מתחילת דרכן, מצוחצחות ומבהיקות עם הסברים על המנוע, בכל קומה מקדישים לתקופה מסויימת מעברו של האיש מרצדס, עם ההמצאות והפיתוחים שהיו עם השנים, עם הקידמה, הציווליזצייה, וכן הוא גם מזכיר את תקופת השואה, הנאצים, היטלר ואת רצח המיליונים, במעבר מקומה לקומה יש קיר תמונות עם הסברים לפי התקופות.

בקומה האחרונה יש את הקידמה, הפורמולה, ואפשר גם להתנסות בנהיגה בפורמולה- סימולטור (תמורת 4 יורו).

בהחלט מוזיאון שווה ומושקע תמורה טובה למחיר.

משם הבנים החליטו שרוצים לעשות קניות, נסענו למרכז העיר, החננו ברחוב צדדי עם מדחן ומטבעות. ויצאנו לחנויות בעיר,

יש חנויות שוק, חנויות בגדים, מזון מהיר, בגדי תינוקות ועוד, לאחר שיטוט וקניות ישבנו בבית קפה. היה מחיר סביר ומהנה סתם לשוטט.

יצאנו לדרך באזור השעה 16.30 ידענו שיש לנו עוד כשעתיים נסיעה עד לחניון הלילה (שיהיה קרוב לתחנת החזרת הקראוון למחרת), חניון BARENSEE.

הדרך הייתה מצויינת באמצע הנהגים התחלפו, והיגענו לחניון, יש מחסום שלא נפתח, ירדתי בכדי להירשם וקיבלתי "מיקלחת" של צעקות בגרמנית, ביקשתי – אנגלית, ואז הסבירה עדיין בצעקות שהיא מבקשת להזיז את הקראוון מהמחסום כי הוא מפריע בכניסה לחניון, ועד שלא נגמור את ההרשמה וההסבר לא ניתן לפתוח את המחסום... וכך הבן שלי התרחק ואז היא צעקה שוב, הכוונה לא כל כך רחוק.... טוב קיבלנו הסבר על מקום – מספר החנייה שלנו בחניון, מפתח למקלחות (אין צורך באסימונים) מסתבר שמפתח זה הוא גם לחדר שטיפת כלים וגם לריקון מיים שחורים – כימיים. ולצערנו הרב אין WIFI, היישוב הקרוב רחוק מידי במרחק הליכה. נאמר לנו שלחמניות ניתן לקנות בחנות בבוקר כמה שרוצים ללא הזמנה מראש, קצת הסתובבנו באתר הוותיק הזה, על יד כל חניית קרואוון יש נקודת ריקון מיים אפורים (זה גאוני) וברז מיים טוב. מקלחות ושירותים ישנים, אך סבירים,

יש פוטנציאל מצויין לאתר הזה, אגם גדול יפה, מקום ירוק, ארנבות מסתובבות בין החניות. הרבה אנשי קבע שגרים באתר. אך הצוות צריך קצת "ריענון" של צוות צעיר יותר ועדכני לשנים אלו ולקידמה....

בכל מקרה אנו מתורגלים לכל ווריאציות החניונים, הלכנו לישון מצויין אחרי חיסול המקפיא מכל השניצלים שעוד נשארו...

היום האחרון לטיול

קמנו ב- 7.00 בכדי להספיק לארגן את הקראוון למסירה, לארוז הכל, לזרוק כל מה שלא צריך,

לאחר ארוחת בוקר עם פנקייק וחביתות, סלט חסה וסיום הטחינה, התחלנו לארגן הכל, הבנים ממלאים ומרוקנים מים, מרוקנים שירותים כימיים, אחד מהבנים איתי באריזה.

כל ארון שמתפנה מנקים אותו, עשיתי ניקויי יסודי של השירותים מקלחת והארונות שם, כולל הברקה של הכיור והברז (למטרה זו זכרתי להביא ספוג הפלא). קיפלנו הרבה תיקים לתוך המזוודות כי לא היה בהם צורך יותר, חזרנו עם פחות מטען, את צידנית הקלקר שתפשה מקום במזוודה ששמרה על הקור יפה של הבשרים זרקנו. לאט לאט סיימנו הכל, ניקיתי גם את הגאז שהיה בשימוש פעמיים ביום, והכיור הוברק, וכמובן המקרר.

היינו צריכים להיות באתר החזרת הקראוון ב- 10.00 אך היגענו קרוב ל- 11.00 כי ברגע האחרון נזכרנו לאחר האריזה והניקוי שצריך גם למלא דלק... ואז חיפשנו תחנת דלק.

בסופו של דבר לא הייתה שום בעייה שאיחרנו בשעה, התקשרתי בדרך לנהג שיגיע ב 11.30 לאתר, והוא אכן זכר אותנו, והגיע כבר ב- 11.00 וחיכה עד שנסיים את ההחזרה.

במשך כל הטיול היינו לחוצים שתהיה לנו איזו תקלה/שריטה עם הקראוון החדש, אך בבדיקה שלהם באתר הם היו המומים כמה הקראוון היה מצוחצח ומבריק (למרות שבעצם שכחו להשאיר לנו מטאטא ויעה – ניקיתי את הריצפה בידיים עם מגבונים לחים). גם בפנים וגם בחוץ היה מצויין.

כך קיבלנו חזרה את ההפקדה שלנו בסך 1200 יורו.

נסענו לשדה התעופה הענק, נסיעה של 40 דקות, בשיחה עם הנהג הבננו מייד שלא מדובר בגרמני, חשבנו שמדובר בבני דודנו, ואז הוא סיפר שהוא מאפגניסטן, הגיע לגרמניה לפני כ- 13 שנים עם משפחתו ומאז הוא נהג מונית.... הוא היה מסור והוגן כלפינו.

תם ונשלם הטיול שלנו, חזרנו מרוצים ועייפים ולקח לנו מספר ימים "לנחות" ולחזור לשגרה, מזל שהגענו לשישי-שבת למנוחה והתאקלמות בארץ.

לסיכום

 • טיול מאוד מיוחד, צריך להיות מתוכנן בקפידה, בכדי לא לבזבז זמן בהתברברות,
 • לדעת טוב לאיזה אטרקציות הולכים – להתאים למטיילים/לילדים/למבוגרים.
 • לסגור מהארץ עם חניונים בהתאם לתוכנית, לשים לב בכל חניון מה השירותים שמקבלים ומה צריך לשלם בנוסף, האם יש הנחת חניונים בכרטיס ACSI התיאום עם החניון תחילה הוא במייל, וכשבוע לפני הנסיעה להתקשר מהארץ ולדבר איתם שאכן רשומים.
 • בפרייבורג לדתיים שמעוניינים להתפלל בבית הכנסת צריך להתקשר ולתאם הגעה (מטעמי ביטחון).
 • לדתיים – אפשר ורצויי לקחת אוכל קפוא בצידנית ומייד בהגעה לפרוק למקרר הקראוון, מקל מאוד על הכנה מהירה של ארוחה (כשרה), פחות הוצאות במסעדות. הבאתי כמובן כלים / סירים בשרי/חלבי ומחבת חלבי/בשרי, תבלינים, קרש חיתוך פרווה, סכינים חדות, מספריים, אטבים, מגבות רזרביות, שמפו. איטריות /אורז/קוסקוס להכנס מהירה.
 • להביא מפצלים מעבירי חשמל מתאימים לאירופה, המפצל שלנו היה של 7 עמדות שהיו כמעט כולם בשימוש....
 • מחיר הקראוון ל- 10 ימים עבור 4 אנשים מסוג FAMILY PLUS כ- 1300 יורו, הדלק עבור 1600 הקילומטרים שעשינו כ- 230 יורו. כל חניון בממוצע עלה 30-40 יורו ללילה .
 • סך הכל מבחינתי כל הטיול עלה 6000 ₪ לאדם כולל הקראוון, הוצאות שונות, חניונים, כניסה לאתרים, כרטיס היער השחור, כרטיס הנחת חניונים ACSI והטיסות.
 • להגיע עם GPS מהארץ עם נקודות העניין. לא לסמוך על GPS מובנה של הקראוון.
 • להכין בפירוט את הטיול, מה עושים בחלק הראשון של היום (שבדרך כלל התחיל ב- 10.00-11.00) ומה עושים אחה"צ. ובאזור 17.00 להתחיל לנסוע לכיוון החניון הבא, אין לדעת איזו דרך תהיה , אם יהיו עבודות בכביש, חסימות, עקיפות, פסטיבלים, דרכים עקלקלות וכו. כלומר כל יום בין שניים עד שלוש נקודות עניין, אם יש מקום שנחמד לכם ומעניין עדיף שתשארו בו ולא לרוץ לאתר הבא. למצוא את הזמן גם לנוח ולהסתלבט ולא רק לרוץ ולגמוע קילומטרים.
 • בהכנת הטיול כדאי להכין את הנקודות ב- GOOGLE MAP לקבל הערכה של זמן וכיוון נסיעה , אך לא להסתמך על כך צריך תמיד להוסיף עוד כחצי שעה-שעה להערכה שלהם. אפשר להדפיס קטעים קטעים של מפות אלו לפי הנסיעה בתוכנית, כך במשך הנסיעה אפשר לעקוב על הדרך והכבישים והערים שעוברים על יד.
 • דוגמא להכנת הטיול. תמיד רצויי להוסיף בטיול אופציות נוספות, לכל מקרה, ולא לנסות להיות בכולן (כי תפסת מרובה – לא תפסת !)