יצאנו להרפתקה , זוג הורים ו-3 ילדים, יובל בת 10,שחר בת 8 ורותם בן 5.

לפני חצי שנה התחלתי להתכתב עם מדריכים אתיופים שראיתי עליהם המלצות באינטרנט, לבסוף החלטנו ללכת עם מדריך בשם איובה. 

איובה חי כל חייו בשמורת הטבע בלה bale mountain ומכיר את כל הדרכים וכל בעלי החיים שבשמורה. הכניסה הצפונית לשמורה נמצאת כ6-7 שעות נסיעה מאדיס אבבה, תלוי כמה פרות, עזים, חזירי בר, בבונים ואנשים נמצאים על הכביש.
יחד איתו בנינו מסלול של 11 יום שמתחיל בשדה התעופה באדיס אבבה ונוסע לאיטו עד לשמורה, שם בילינו 6 ימים כשב-3 מתוכם בחרנו לישון באוהלים באמצע יער הגשם הרנה harrena forest. בחרנו יחד את המלונות בדרך הלוך וחזור מהשמורה וסיכמנו שהוא מארגן הכל כולל הכל (נהג, רכב, אוכל, לינה ועוד...).
מרגע הנחיתה הבנו שבחרנו נכון.
איובה חיכה לנו עם חיוך גדול ונהג בשם גשאו עם רכב גדול ומרווח, לקח אותנו לארוחת בוקר והתחלנו בנסיעה.
 עברנו בכפרים עם בתי בוץ, בכנסייה' adadi mariam שנבנתה מתחת לאדמה כדי לאפשר לאנשים להתפלל בתקופה בה הנצרות לא הייתה מקובלת באתיופיה, ואחה"צ הגענו למלון מדהים, sabana beach resort, על שפת אגם לונגנו longano. 

ציפורים בשלל צבעים בכל כיוון בו הסתכלנו ובקתות עץ נעימות. הילדים התרחצו באגם ונהנינו מארוחת ערב טעימה.
למחרת קמנו ונסענו לכיוון אווסה awassa, בדרך עצרנו בשמורת אביאטה שלה abijata shala, הסתובבנו ביער סוואנה עם איילים, וציפורים ומשם ירדנו לאגם המלח של השמורה, לידו מעיינות חמים שבוקעים מהאדמה בטמפ' של 97 מעלות ומתקררים לאיטם בדרך לאגם, האגם היה מלא פלמינגו וורודים ואנשים שרחצו את בגדיהם באגם.
משם למלון ליד אגם אווסה, lewi resort שם בבונים מסתובבים בין החדרים ושולחנות המסעדה, ושייט בסירה על האגם לראות היפופוטמים שנחים להם במים וחסידות. במלון הייתה בריכה והילדים החליטו להתמודד עם המים הקרים ונהנו מרחצה קצרה.
 בבוקר למחרת נסענו לכיוון הרי הבלה, לטיול סוסים בדינשו dinsho אשר בגובה של 3000 מטר מעל פני הים. עלינו על סוסים ונכנסו לתוך שמורת הרי הבלה bale mountain reservations. 

בטיול פגשנו אין ספור ניאלות (סוג מקומי של איילים) אדומות ושחורות עם פסים, בבונים, חזירי וארנבות בר. כל הילדים הפתיעו את מדריכי הסוסים ורכבו לבד בצורה מדהימה, שחר ללא הגעה לארכובות ובלי מושכות תפסה את החבל איתו מובילים את הסוס פרצה בדהרה קלה והחלה להבריח את החיות מסביב עם חיוך גדול, המדריך הראשי כל כך התלהב ממנה שנתן לה את השוט שלו ואיפשר לה לרוץ לבד בחופשיות.
 משם ללילה בגובה goba במלון פשוט ונעים, wabe shebelle hotel. 

בבוקר מנסים לחפש את הזאב האתיופי בשמורה. 

אל הסיעה הצטרף ממושה הטבח המדהים שהתלווה אלינו לימי הקמפינג.
אבל מזג האוויר לא היה לטובתנו ונסענו בתוך ענן קר, כך שכל החיות התחבאו בביתן, אז החלטנו לרדת אל יערות הגשם שם נישן ב3 הלילות הבאים.
2 ילדים חוו קילקול קיבה והרגישו לא טוב באותו היום.
 בדרך עצרנו בכדי לרדת ברגל דרך היער ולחפש עצים לטפס עליהם, הכיף התחיל. 

איובה עודד את היחידה שהרגישה טוב לטפס ולהתנדנד על עצים.
הגענו למחנה הלילה הראשון, ממושה הכין צהריים ולאחר מכן איובה לקח את שחר ואותי למפל באמצע היער, בדרך ירד קצת גשם שגרם לחיוך. איובה שרק לציפורים, והן ענו לו, ראינו קופי קולומבוס שחורים לבנים שהתחבאו בין ענפי העץ, עוד סוג קוף אפור קטן שחי רק ביער הזה וכמובן המון המון ציפורים וסוסים.
בערב סביב מדורה אכלנו מרשמלו שהבאנו מהבית.
בבוקר יקיצה טבעית והמשך נסיעה עם עצירות לבבונים, ניאלות ועצים שנחמד לטפס עליהם עד ההגעה למניאטה ולמאהל בו נישן 2 לילות.
 מתחילים בארוחת צהריים ואחרי כן הליכה למפל קסום באמצע היער, הפעם בנוכחות משפחתית מלאה.

איובה ביקש מראש מבחור שמתלמד להיות מדריך להכין לנו חבל בירידה הבוצית למפל, הבחור הצעיר הכין חבל מענפי העצים וכולם הרימו את רותם בן ה5 כשחצינו את הנחל מספר פעמים, איובה אפילו הרים את רותם על הגב בעליה מהמפל כדי שלא יהיה לו קשה ומסוכן.
 חזרנו למחנה, ערב ליל הסדר במאהל, ממושה הכין מרק ואנחנו הכנו קניידלך מאבקה ושמנו בתוך המרק, שירי פסח ומה נשתנה והלכנו לישון שמחים. 

בבוקר מתעוררים ב5 מקולות הבבונים והציפורים בין ענפי העץ, ממושה כבר עסוק בהכנת פנקייקים לילדים.

אחרי ארוחת הבוקר צעדנו לכפר מניאטה לראות טקס קפה מסורתי ולטייל בסביבה. הטקס היה מעניין ולווה בילדי הכפר שהסתקרנו מאיתנו. האישה שהראתה לנו את טקס הקפה הכינה פופקורן מתוק לילדים וחלקנו אותו עם הילדים המקומיים. 

למחרת בבוקר נפרדנו מהמחנה, ארזנו הכל והפעם כשכולם בריאים עשינו עוד נסיון למצוא זאבים ג'ינג'ים. מזג האוויר בהחלט היה לטובתנו וכשהגענו לראש השמורה בגובה של 4000 מטר ירדנו מהרכב והתחלנו מטיילים בחיפוש אחר הזאב האתיופי, זן נכחד וכתום שיער, רק ג450 נשארו בכל אתיופיה ורובם בשמורה הזו. 

איובה הצליח לזהות 5 זאבים, כאשר אנו מופתעים בכל פעם מעיני הנץ שלו. הגענו לאגם עם מים קרים קרים וברווזים ששטים עליו, בדרך איתרנו ארנב בר, סוג של מכרסם שמתחבא באדמה והזאב אוהב במיוחד לאכול ונשר שעף לו מעלינו. היה מדהים. 

כשחזרנו לרכב אחרי נסיעה קצרצרה הגיח שוב זאב משום מקום, איובה אמר שהזאב לא מפחד מרכבים, רק מבני אדם, לכן עצר את הרכב והנחה אותנו לא לרדת, הזאב שהרגיש ביטחון והיה עסוק בחיפוש אחר מזון, חצה את הכביש ונעמד בחינניות כמטר מהרכב. חוויה טובה מזו לא יכלנו לבקש. 

הגענו שוב למלון בגובה goba, פירוש השם אגב הוא למעלה, והעיר כולה הייתה ללא חשמל, מה שאומר שאחרי 4 ימים בשטח, אנחנו בלי מים חמים להתקלח. נכנסו לחשיבה של טיול בהודו וביקשנו שיביאו לנו שני דליים עם מים רותחים. בעוד אנחנו מחכים למים שיגיעו נשמעת מוזיקה מאזור החנייה, סקרנים, אנחנו מציצים מהחלון ומגלים שיש בחוץ זוג בחליפה ושמלת כלה ואיתם שושבינים ושושבינות. לקחתי את הילדים ויצאנו להציץ מקרוב. עמדנו והתבוננו בשקט, כאשר הצלם והחבר של בני הזוג הבחין בנו והזמין אותנו לבוא ולהיצטלם איתם. זו הייתה חוויה מצחיקה, אנחנו התלהבנו מהם והם התלהבו שהסכמנו להיצטלם איתם.
 בבוקר קמנו ונסענו שוב לדינשו dinsho, טיילנו כשעה וחצי בשמורה, בין עשרות ניאלות, קופים וחזירי בר, כאשר בדרך היו עצים לטפס עליהם. 

משם בנסיעה חזרה לכיוון אווסה, ולאגם, הפעם ישנים בhaile resort .אם יש בידכם בחירה, haile הרבה יותר נעים ומוצלח מlewi. האוכל במסעדה היה מעולה, היו המון מים חמים במקלחת עם זרם טוב והמיטות היו נוחות ונעימות. 

בבוקר יצאנו לטיול ביער שליד האגם וקופי קולומבוס שקיפצו על כתפינו. 

עברנו דרך שוק הדייגים וקנינו צמידים שהילדים המקומיים מכרו לנו. 

משם נסענו למעיינות חמים באמצע היער בכפר בשם וונדו גנט wondo genet. עלינו ביער לראות את הנביעה של המים, המים נובעים בטמפ' של 85 מעלות, מספיק חם כדי לבשל ביצה. עלינו לתצפית וירדנו למטה לאתר שהמקומיים הכינו אליו הם מזרימים את המים החמים ומים קרים מנחל ליד לתוך 3 בריכות בטמפ' שונות. לבשנו בגדי ים וקפצנו למים, גשם התחיל לרדת ולנו היה חם ונעים בבריכות. 

משם נסענו חזרה ללונגנו למלון של הלילה הראשון, כיף גדול לחזור למקום בו נהנינו כל כך. 

בבוקר לאחר ארוחת בוקר מעולה וציפורי שיר שבאות לחטוף את הפנקייקים והריבה מהצלחות, בנסיעה איטית אנחנו בדרכנו לאדיס אבבה. 

בדרך עוצרים באגם ziway לעוד תצפיות ציפורים. 

בשעות אחה"צ המוקדמות הגענו למלון מעולה באדיס אבבה עם מים חמים זורמים בזרם טוב שכל כך התגעגענו אליו. Wudasie castle hotel. 

בערב נסענו למסעדה עם הופעת פולקלור, חוויה מיוחדת במינה, מוזיקה טובה וריקודים צבעוניים ומעניינים. 

ביום ה-11 התעוררנו ליום האחרון באתיופיה. 

נסענו למוזיאון הלאומי, שם רואים את השלד של לוסי והסברים על התפתחות האדם, זה נתן לי הזדמנות להסביר לילדים על מבנה גוף האדם. 

לאחר מכן נסענו לעשות קצת קניות אחרונות ואנחנו בדרך לשדה התעופה. 

גשאו, הנהג המדהים שלנו חי באדיס אבבה ב10 השנים האחרונות ומכיר כל פינה, הוא מפתיע את הילדות ועוצר במספרה בכדי שהן יוכלו לקבל תסרוקת צמות שהן כל כך רצו כל הטיול. הן שמחות כל כך. 

זהו, מגיעים לשדה התעופה ונפרדים בדמעות. 

הייתה חוויה מדהימה, ניקשרנו כל כך לאיובה וגשאו, הם התאהבו בנו, בעיקר בילדים. היה קשה להגיד שלום. 

אז למי שחושב על טיול מיוחד, מחוץ לשגרה, מעניין מלא טבע ותרבות צאו לאתיופיה, ולהרי הבלה במיוחד. 

http://baletrails.com

+251(0)946950640