בולגריה - מקדוניה עם ילדים
בקיץ האחרון יצאנו 2 משפחות עם 2 ילדים כל אחת (בגילאי שנה ושלוש שנים) לטיול בן שבועיים לבולגריה ומקדוניה. מצורף יומן המסע, תהנו :)

ישראל - סופיה:
המראנו עם חברת אל על ב 7 בבוקר מתל אביב ותוך פחות משעתיים וחצי נחתנו בסופיה.
בסופיה חיכה לנו רכב (רנו פרטנר) שהזמנו מחברת rentcarbulgaria זו חברה שעובדת עם כל מיני חברות השכרה, בעיקרון הם לא היו הכי בסדר כי הובטח לנו רנו 308sw ובמקום זה קיבלנו רנו פרטנר אבל זה לא נורא האוטו היה גדול ומרווח.
פאדיחה נוספת שלהם, הם הביאו לנו כיסא בטיחות אחד במקום שניים (לשתי המשפחות) קצת התעצבנו אבל לא היה יותר מידי מה לעשות.
משדה התעופה נסענו לקניון גדול ויחסית חדש בסופיה שנקרא the mall שם פרטנו כסף ( אומרים שיש שם את השער הכי טוב בבולגריה) וקנינו כרטיס סים לפלאפון ( יש כל מיני סוגים אנחנו קנינו רק data) לאנטרנט, סקייפ וכדומה... 1גיגה עלה 30 לב.
עשינו עוד קצת קניות בסופר העצום שיש בקומה התחתונה (carefoure) יש שם הכל מהכל ובזיל הזול, קנינו מים, קצת אוכל נישנושים ויצאנו לכיוון בורובץ.

 איזור בורובץ:

 תוך שעה ואנחנו מגיעים לבורובץ, עיירת סקי בחורף ומקום טוב לטייל בו בקיץ. בורובץ קרירה מאוד גם בקיץ, אנחנו טיילנו באמצע אוגוסט וממוצע הטמפרטורות היה באיזור ה15 מעלות (ביום) לפעמים מטפטף אבל ממש לא נורא.

מבט על בורובץ

הגענו לבורובץ, התמקמנו במלון רילה המרכזי (60 לב לזוג פלוס 12 לב לילד מגיל 2 כולל א. בוקר)
עשינו סיבוב בעירה, מקום נחמג מאוד, הילדים עשו רכיבה של 10 דקות על סוסים, אכלו א. ערב (מסעדת נאפולי מומלץ) הסתובבנו עוד קצת ולישון. למחורת בבוקר אחרי התארגנויות עלינו על הרכבל בבורובץ לכיוון ההר, כולם המליצו לנו לעלות ברכבל ולרדת ברגל. כשהגענו למעלה היה דיי קר אבל היינו לבושים בבגדים ארוכים וכשהתחלנו ללכת הגוף התחמם. בדרך קטפנו תותי יער ופטל שיש בכל מקום, גם הבולגרים עולים עם קוםסאות וקוטפים. המסלול ממש נחמד, את רובו הולכים בתוך יער, יש נוף יפה והאוירה הייתה מ מש טובה. כל המסלול לקח לנו פחות משלוש שעות עם הפסקות ובהליכה רגועה. אחרי צהריים בריכה (2במלון מים קפואיייים אבל היה גקוזי חמים) א. ערב ולישון. למחורת יצאנו לכיוון שבעת האגמים לעיירת ספארטה בנייה, נסיעה של 40 דק ומגיעים לעיירה משם נוסעים שמאלה אחרי השילוט הכחול, עולים בכביש צר כ10 קמ ומגיעים לחניון של הרכבל.
החניון עולה 5 לב והרכבל עולה 15 לב לאדם (חשוב לקנות הלוך חזור) ילדים לא משלמים (עד גיל שש)
עלינו ברכבל, שימו לב, קר מאוד, לבוא עם לבוש חם!!! עלייה של 25 דקות ומגיעים למעלה לנקודת ההתחלה של האגמים.
פה יש מספר אופציות:
 1. ללכת בשביל הירוק/צהוב ולהתחיל מאגם מספר 1 ולהגיע עד הסוף.
2. לעלות בשביל האדום (לדעתי עדיף) עלייה גדולה ולהגיע ישירות לאגם חמש
3. לשלם 10 לב לאדם ולעלות על סוס שיעלה אותכם במסלול האדום עד האגם החמישי.
 אנחנו בחרנו את האופצייה השלישית, העלייה עם הסוסים לא פשוטה, טלטלות קשות והילדים ישבו עם ההורים והחזיקו חזק, אבל זה פתרון טוב לטיפוס הקשה עם הילדים.

האגם החמישי

 הגענו לאגם 5 הנוף םשוט מדהים, עשי ו הםסקה והלכנו לכיוון אגם 4 ( מסלול ירוק/צהוב) חשבנו לעלות לאגמים שש ושבע אבל אני חושב שהילדים לא היו עומדים בזה.
המשכנו במסלול הירוק, יש הרבה הליכה, הרוב ירידות ומישור ( עלינו הכל עם הסוסים) יש קצת סלעים, בוץ, שלוליות אבל בסהכ כל המסלול לקח לנו 5 שעות - עם 2 ילדים בגיל שלוש וחצי, ועוד שתי ילדים בגיל שנה וחצי על המנשא.
 מומלץ מאוד :)

האגם השישי

 חזרנו. לבורובץ עייפים ומותשים אך מאוד מרוצים.

מנזר רילה ובאנסקו
מנזר רילה

עזבנו את בורובץ על הבוקר ונסענו לכיוון מנזר רילה. בגי פי אס רשמנו רילה ואחרי שעה וקצת הגענו לעיירה, משם ממשיכים כל הזמן ישר ובסוף אחרי דרך ארוכה ומפותלת מאוד מגיעים למנזר ( עשרים דק - חצי שעה מרילה) חנינו חינם קצת לפני החניון הרשמי של המנזר. המנזר דיי מרשים אבל צריך לקחת בחשבון שילדים ישתעממו שם, אין הרבה מה לעשות. אכלנו דונאטס מעולים שמוכרים שם, יש גם תור ללחם שאופים שם במקום ואחרי חצי שעה של המתנה גילינו שנגמר הלחם ונשאר רק מאפה אחר אז ויתרנו. משם נסענו לבאנסקו ( שעה וחצי) באנסקו עיירה מאוד חמודה, רוב המלונות והחנויות סגורות בקיץ אבל המדרחוב המרכזי שוקק חיים והאוירה נעימה. אחרי חיפוש מצאנו מלון ... שהיה דיי זול 50 לבה למשפחה כולל ארוחת בוקר. העברנו את כל אחר הצהריים במדרחוב, אכלנו ארוחת ערב והלכנו לישון.

 קמנו בבוקר לארוחת בוקר יחסית דלה, כל אחד יכל להזמין משהו אחד , מקושקשת, טוסט, ביצים קשות, קורנפלקס או מוזלי ושתייה חמה. הלכנו לחנות מכולת קנינו מעדנים, ממרחים ולחם ונסענו לכיוון ההר למסלול האגמים. נסיעה בסביבות חצי שעה ( איטית) ובסוף מגיעים לנקודה ממנה יוצאים לאגמים, טיפוס קליל של חצי שעה ארבעים דק ומגיעים לאגם הראשון, הנוף עוצר נשימה, משם אפשר להמשיך לאגם השני אבל זה טיפוס של עוד שעה אז ויתרנו, במקום זה הלכנו לכיוון הנהר (מאיפה שהגענו) ועשינו שם פיקניק.היה פשוט מעולה, גם מזג אויר טוב וגם נוף עוצר נשימה.

שמורת ויחרן

חזרנו חזרה לרכב ובדרך חזרה לבנסקו עצרנו באחד הגשרים היו שם שולחנות פיקניק ליד הנהר, הוצאנו בירה ונישנושים וישבנו שם שעה
 חזרנו לבנסקו, מקלחת, ארוחת ערב וטיול רגלי במרכז העיר.

מלניק
התעוררנו, אכלנו ויצאנו לדרך למלניק. מלניק לדעתי לא מומלצת למשפחות עם ילדים קטנים (דעתי האישית) אין הרבה מה לעשות שם, אנחנו מאוד התאכזבנו מהעיירה, בעיקרון הגענו וסגרנו על מלון בקצה המדרחוב הראשי, 50 לבה לחדר עם מיטה זוגית ועוד מיטה קטנה והוספנו לול פלוס ארוחת בוקר. יצאנו לחפש מה לעשות בעיירה ולא מצאנו כלום!! טיפסנו במעלה המדרחוב אחרי שלטים של טעימות יין, טיפוס קשה אבל קצר 5-10 דקות, הגענו לקצה ההר ומצאנו שם מישהו ממש לא נחמד שאמר שאם אנחנו רוצים לטעום יין אנחנו צריכים לשלם חמישה לבה לאדם ורק אם משלמים הוא נותן להיכנס לראות איפה הם מאחסנים את היין. רצינו לשלם אבל בגלל שהוא היה מגעיל ירדנו חזרה תמדרחוב הראשי. במדרחוב הראשי יש מספר מסעדות, נחמד לשבת שם ולאכול אבל חוץ מזה לא מצאנו מה לעשות, התחלנו ליסוע לכיוון המנזר אבל הילדים נרדמו אז חזרנו למלון, א. ערב במדרחוב ולישון.
למי שמגיע מבנסקו ועדיין רוצה להעביר לילה במלניק יש מלון נחמד 2-3 קמ לפני מלניק עם נחל ומתקנים לילדים נראה שווה בדיעבד חבל שלא סגרנו שם.
 יכול להיות שאם לא היינו עם ילדים היינו מוצאים מה לעשות במלניק ואפילו נהנים שם.

הנסיעה לאוכריד
קמנו בבוקר ועפנו ממלניק לכיוון דרום, עברנו במעבר גבול ליוון (דרך פצ׳ניק), המעבר גבול היה סביר, לא הכי נחמדים בעולם, רכב אחד עבר בקלות הרכב שני עוקב כעשרים דקות כי לקחו את הדרכונים לבדיקה, זהירות לא לעצבן את השוטרים היוונים, הם נדלקים מהר.
נסענו לאורך הרצועה ביוון עד שהגענו לדובן ומשם עברנו את הגבול למקדוניה (מעבר מהיר מאוד עניין של חמש דק) אחרי חצי קילומטר מצאנו חוף מקומי עם המון אנשים באגם... החלטנו שאנחנו יורדים לחוף, ירדנו השכרנו שמשיה והיה ממש נחמד, יש שם גם סוםר מרקט גדולז, עשינו קניות והכנו ארוחת צהריים. אחרי הפסקה של שעתיים עלינו לרכב לכיוון אוכריד. הנסיעה במקדוניה יחסית מהירה מבולגריה (אפשר ליסוע על 120) תוך שעתיים וחצי - שלוש הגענו סוף סוץ לאוכריד.
איך שנכנסים לעיירה יש המון אנשים עם שלטים של דירות להשכרה, אחרי חיפוש הבנו שהשורה הראשונה של המלונות מול האגם היא יחסית יקרה (בסביבות ה80-100 יורו ללילה). החלטנו קודם לאכול, עשינו סיבוב בטיילת המקסימה של אוכריד, יש בריזה טובה מהאגם, אוירה טובה, הרבה אנשים... בקיצור מקום טוב. המרנו כסף, אכלנו ארוחת ערב וחזרנו לחפש מקום לישון, אחרי סיבובים וחיפושים (רצינו מלון ולא דירה)
 מצאנו מלון ב42 יורו ללילה בשם דיפלומט. מלון סביר פלוס, חדרים גדולים, צוות מאוד נחמד שעוזר ומסייע וארוחת בוקר סבירה פלוס בקיצור מומלץ (הערה - המזגן אצלינו בחדר לא עבד, בחדר השני עבד טוב, לא נורא אבל כדאי לבקש חדר עם מזגן עובד)

אוכריד

הטיילת באוכריד

אכלנו א. בוקר ויצאנו לחוף קובה ליברה שנמצא כעשר דק הליכה מהמלון. חוף מדהים, כל החופים ממש טובים, יש הרבה עצים, דשא ובקובה ליברה אם מזמינים משקה מקבלים מיטות שיזוף ושמשיות חינם. טבלנו באגם הקריר הילדים שיחקו במתקנים היה ממש נחמד. חזרנו לשנצ ויצאנו בערב לטייל בטיילת ובאיזור העתיק. יש בטיילת המון מתקנים לילדים , קרוסלות, גימבורי, מקפצות ועוד, אכלנו א. ערב באחת המסעדות שבאיזור העתיק של הטיילת. הילדים עלו על כמה מתקנים ולישון יום שבת sat num וחוף ט...
 יצאנו בבוקר לכיוון sat num שנמצא כעשרים דק דרומית מאוכריד. חנינו את הרכב בחניון (50 דינר) והלכנו בתוך העיירה (שמורה). הולכים בשביל הראשי, יש המון דוכנים שמוכרים מזכרות ועוד כל מיני שטויות, באמצע עוברים גשר שעובר מעל מעבר המים אל אגם אוכריד, המון מים מוזרמים מהמעיינות לאגם (10 קוב בשנייה) מיד אחרי הגשר מצד שמאל יש מסעדה, תיכנסו פנימה ישר עד הסוף ותמצאו שם שייט עם סירות משוטים, השייט עולה חמש יורו לזוג, ילדים חינם. אפשר להשכיר את הסירה לבד ב15 יורו או שמחכים לשישה מבוגרים. השייט הוא בשמורה כולל הסבר. פשוט מקסים ושווה, רואים את המעיינות שמזינים את אגם אוכריד, הצלילות של המים פשוט לא הגיונית.

אגם בשמורה

 השייט הוא בסביבות החצי שעה (הלוך חזור). אחרי השייט בסתובבנו עוד קצת בעיירה, אפשר גם להיכנס לאגם עצמו אבל אנחנו המשכנו לעיירה בשם ט... חנינו את האוטו בתחילת העיירה וירדנו למטה (ירידה תלולה דל 10 דקות) ובסוף מגיעים לרצועת חוף קטנה וקסומה, אחד המקומות היותר יםים שראינו, מים צלולים, המון אנשים שפשץוט פורסים מגבת או מחצלת ומשתזפים ונכנסים לאגם. מאוד מומלץ!!!

החוף הנסתר

 בנוסף אחרי שטבלנו באגם הקריר אכלנו באחת המהסעדות שם דגים, היה פשוט מושלם. משם חזרנו לאוכריד וראינו שיש קרקס בעיר, קנינו כרטיסים ובילינו את הערב בקרקס (אמיתי עם חיות) היה כיף

סטרוגה ולונה פארק
יצאנו בבוקר לכיוון סטרוגה, עיירה צפונית על אגם אורכיד. העיירה דיי אפרורית, החופים לא משהו, דיי התאכזבנו, העמסנו את הילדים לאוטו ונסענו חזרה לאוכריד לאגם. בילינו שם עד אחר הצהריים ובערב הלכנו לעיר העתיקה, דיי מסובך להגיע עם הרכב עד למעלה כי הרחובות סגורים לרכבים, הצלחנו איכשהו דרך סמטאות צרות להגיע עד לכנסייה שנמצאת בקצה ההר. עשינו סיבוב מסביב לכנסייה טיילנו קצת וירדנו
חזרה לעיר (מומלץ להגיע לעיר העתיקה בסביבות חמש כדי שנוכל לראות גם את העיירה ביום וגם בלילה). בעיר אוכריד לקראת סוף הכביש הראשי יש לונה פארק קטן
 ומקומי, מאוד נחמד לילדים, כל מתקן בסביבות ה2-3 שקל.

קניון מטקה והאגם הסודי
עזבנו את אוכריד על הבוקר, כיוונו את הגי פי אס לכיוון מטקה (אפשר גם לכיוון סקופיה) ויצאנו לדרך. הדרך מאוכריד לסקופיה מעוקלת ומפותלת עד שמגיעים לכביש אגרה, שם הכבישים טובים יותר. בין אוכריד לסקופיה יש 3-4 מעברים וכל מעבר עולה בערך 2-3 שקל (כ 300 דינר). כקילומטר אחרי המעבר האחרון לכיוון סקופיה (3 קמ לפני העיר) פונים ימינה לפנייה ללא שלט זו פנייה לכיוון קניון מטקה. בצומת טי שמאלה ומיד אחרי התחנת דלק ימינה ואז ישר כל הזמן עד שמגיעים לחניון גדול, אפשר לשאול כל אחד בדרך כי זה אתר מפורסם. הנסיעה מאוכריד עד מטקה לקחה כשעתיים וחצי. חנינו את הרכב בחניון והתחלנו ללכת לכיוון הסכר, עשר דקות הליכה קלילה ומגיעים לסכר ואחריו לאתר עצמו. באתר יש מסעדה ושיט של שעה למערת נטיפים. לקחנו את השייט, אם אני לא טועה כ 10 יורו לאדם וילדים חינם.

מטקה

 השיט ממש נחמד, נופים עוצרי נשימה ולבסוף מגיעים למערת נטיפים. הביור בתוך המערה הוא כרבע שעה, מקבלים הסבר על המערה וחוזרים חזרה לסירה. מקניון מטקה נסענו לכיוון סקופיה לחפש מקום לינה,מהר מאוד הבנו שמאוד יקר בסקופיה ואין טען להישאר, נסענו לכיוון בולגריה ולפתע ראינו שלט בשום מקום שמצביע על מקום לינה, מסעדה וגן חיות. נכנסנו וגילינו לפנינו אתר מדהים לילדים, אגם מאוד גדול עם המון בעלי חיים - דגים, צבים, ברבורים ועוד, מסביב היו שולחנות של מסעדה ועוד גן חיות קטנטן עם סוס, עיזים, ארנבים, צבי ועוד. שאלנו את בעלת הבית החביבה אם יש מקום לישון והיא לקחה אותנו לביקתות ליד האגם. אני חייב לציין שהביקתה לא משהו, בינוני, אבל כל המסביב היה שווה כל שקל.

הצימרים הנסתרים

 יש לה 3 ביקתוץ קטנות בכל ביקתה 3 מיטות ומקלחת. המחיר ממש מצחיק - 22 יורו למשפחה כולל א. בוקר. לקחנו את החדרים, הילדים שיחקו המון מסביב לאגם ועם בעלי החיים,צהתישבנו לאכול ארוחת ערב מעולה וטעימה ומאוד זולה והלכנו לישון.

חוזרים לבולגריה, באלי יסקאר
אכלנו ארוחת בוקר ליד האגם ויצאנו לדרך, המעבר גבול פשוט ומהיר, הפקיד הבולגרי היה ממש נחמד ואהב ישראלים. שעתיים נסיעה והגענו לבאלי יסקאר שליד בורובץ. בבאלי יסקאר נוסעים בתוך העיירה כל הזמן ישר ( אם אתם מגיעים לאינפורמיישן הסגור אז אתם צריכים להמשיך כל הזמן ישר) מגיעים לנקודת ההתחלה של המסלול. אנחנו חנינו רכב אחד ליד הגשר השישי ורכב שני בנקודת ההתחלה. עשינו את המסלול, קליל מאוד ומתאים לילדים, עוברים בדרך גשרים מעל נחל צלול מאוד וקר מאוד (לא מתאים לרחצה מיי קרח) אבל נחמד לטבול רגליים. יש במסלול 8 גשרים אנחנו הלכנו עד לגשר השישי שם חנינו את האוטו (הליכה איטית של שעה וקצת) ובדרך חזרה למטה עצרנו באמצע לםיקניק על הנחל. המון אנשים עים עד לגשר השמיני ויורדים בחזרה לחנייה ברגל על הכביש. נסענו לבורובץ (8 דקות) ונכנסנו למלון בשם קלאב הוטל יאנקיאב, קצת יותר יקר ממלון רילה (70 לבה באמצע שבוע) אבל מקום מאוד שווה, נקי ומרווח, יש בריכה וכולל ארוחת בוקר בסיסית. הלכנו לאכול ארוחת ערב במסעדה טובה שאני לא זוכר את שמה, אם יוצאים מהמלון ויורדים בירידה, פונים ימינה לכיוון מלון רילה ומצד שמאל יש מסעדה מעולה (יש בחוץ אבן עם שלט שמסביר על מזג האויר) השם ניה סלמנדרה או משהו כזה. מומלץ מאוד.

הדובים שלא ראינו ומסלול בברובץ
קמנו בבוקר עם הרבה מצב רוח והחלטנו שאנחנו נוסעים לבליצה, שם יש פארק של דובים גדולים שאספו מכל רחבי בולגריה. כיוונו את הגי פי אס ויצאנו לדרך (לפי הגיפיאס שעה וחצי) נסענו לכיוון באלי יסקאר ונכנסנו ממש לתוך היער, אחרי כעשרים דקות של נסיעה הגענו למחסום והודיעו לנו שאין מעבר בגלל שהמים באיזור מוגנים ואי אםשר ליסוע בכביש. ניסינו למצוא מסלול אלטרנטיבי וגילינו שזה יקל יותר משעתיים וחצי, מאוד התבאסנו אך נאלצנו לוותר. נסענו לסאמקוב, עשינו סיבוב במרכז, אין משהו מיוחד, משם ראינו בגי פי אס שיש קניון, נסענו לקניון וחוץ שלושה ארבעה חנויות גדולות הכל היה ריק, או שזו לא העונה או שפשוט הם לא בנויים לקניונים כי הקניון נראה יחסית חדש ומודרני אבל ריק. החלטנו ליסוע לבורובץ ולעלות ברכבל השני (קרון סגור) 10 לבה לאדם ( ילדים חינם) עלינו למעלה וגילינו שיש במסלול קליל של שעה הליכה לאגם. החלטנו לעשות את הטיול, המסלול קליל, בסופו מגיעים לשני אגמים יפים, נוף עוצר נשימה. עשינו פיקניק באגם, תמונות וחזרה לרכבל. (מומלץ להביא חולצה ארוכה כי קר למעלה).
הלגונה בבורובץ

 חזרנו למלון, בריכה, א. ערב ולישון.

סופיה
העמסנו את אוטו על הבוקר ויצאנו לכיוון סופיה. כשהגענו עלינו להר ויטושה שנראה דיי מרשים, יש המון מקומות לעצירה לפיקניקים ולמנוחה אנחנו ויתרנו ונסענו לעשות קצת קניות בקניון the mall, בדרך לקניון ראינו חנות כולבו גדולה בשם jumbo, הסתובבנו שם שעה וחצי ולא הספקנו הכל. יש שם פשוט הכל ובזול. משם המשכנו לקניון, עשינו קצת קניות. ירדנו לסופרמרקט הגדול בקומה -1 carefoure שם קנינו המום שוקולדים, גבינות ועוד במחירים פשוט מצחיקים. נסענו למלון, המלונות בסופיה מאוד יקרים, אנחנו הלכנו למלון gorubliansko אני לא ממש ממליץ כי ממש עיצבנו אותנו שם. הוא דיי זול 60 לבה למיטה זוגית ( אפשר להיכנס גם משפחה אבל יש רק מיטה זוגית) לא מקבלים מגבות נוספות, רק 2. ראינו שיש שם בריכה ממש טובה וגדולה אבל לא השתמשנו כי הגענו בערב. בבוקר למחרת הייתה לנו דחייה קטנה לטיסה וביקשנו ללכת לחדר אוכל במקום לקחת את הtake away שהזמנו מראש. לא הסכימו להכניס אותנו בטענה שקיבלנו כבר take away שהיה סנדוויץ עם גבינה וחזיר. על קפה רצו לקחת מאיתנו כסף. מאוד כעסנו אבל לא נתנו לזה להרוס לנו את הבוקר. הגענו לשדה התעופה, מסרנו את הרכב וזהו.... חזרה הבייתה.
נ.ב
 האלכוהול בדיוטי פרי של סופיה הוא מהזולים בעולם.