אהלן חברים, שמי ווילוו ואשמח לשתף אותכם במידע על הטרק ככה שגם אתם תעשו אותו כי אני ממליץ מאוד.

אחרי המלצה חמה מחבר (ניב דרור) על הטרק הזה ואחרי שלא מצאתי כמעט מידע החלטתי לעשות פוסט מסודר ככה שיהיה לכל אחד את האפשרות לעשות אותו כי אני חושב שזה אחד הטרקים שהכי נהנתי בהם בדרום אמריקה!

בפוסט הזה אגע בכל הדברים שצריכים לדעת: (מצטער מראש – נגנב לי הפלאפון עם הרבה דברים שרשמתי ככה שיהיו כמה דברים חסרים אבל אני מאמין שנסתדר גם בלי).

 1. הקדמה קצרה
 2. הסבר על כל יום מהטרק: יום 1, יום 2, יום 3
 3. מפה עם סימון דרך + תוכנת ניווט
 4. דרכי הגעה
 5. דרכי חזרה
 6. ציוד
 7. המלצות
 8. מה הייתי עושה אחרת
 9. חברות טיולים המוציאות טיול מאורגן לטרק זה

הקדמה:

טרק בתולי ויפה הנמצא ליד העיר סוקרה. ניתן לעשות את הטרק בכפרים שונים ממה שאני עשיתי לפי מה שמצאתי באינטרנט, אבל החלטני על המסלול הזה כי עבורי הוא היה הכי מעניין. בפוסט זה אגע על האפשרות לעשות את הטרק בשלושה ימים עם לינה בשטח ואופציות ללינה בהוסטלים בייתים בכפרים שבדרך. המסלול לאורך כל הדרך מאוד יפה ומשתנה ומאפשר לנו לראות כפרים קטנים ודרך חיים יחודית יחד עם נוף עוצר נשימה (מכתש מאראגוה – Maragua, הרים, שדות, בתים וכו'), להנות מהמפלים שבדרך (התרחצות במפלים Chaunaca to Maragua) ועד צעדי דינוזאורים הטבועים בסלע (Ninu Mayu). כמו שאציין בסוף ניתן לעשות את הטרק הזה יחד עם חברות טרקים שניתן לסגור מולן בסוקרה ומחיר לאדם הוא בערך 650 בוליביאן (300 שקל) -לשלושה ימים. אבל למה לשלם אם אפשר לבד?!

רמת קושי: בינונית (ציוד על הגב)

אורך: 42 קילומטר

מסלול כללי: Chataquila – Chaunaca – Maragua – Nino Mayu – Chulpa – Potolo (מתחילים בצ'אטקילה)

טמפרטורה: פליז הספיק ללילות (עשיתי את הטרק בסוף מרץ)

יום – 1: Chataquila to Waterfall

את היום התחלתי בנסיעה מסוקרה בשעה 9:30 (דרכי הגעה, אגע בלשונית “דרכי הגעה”) והגענו ל Chataquila – מקום עם כנסיה ואמפי טאטרון קטן בשעה 10:30. זאת נקודת ההתחלה שמתחילים את כל הטרק. מנקודה זאת מתחילים ללכת בשביל “האינקה העתיקה”. כמו ששמו אומר, שביל זה שימש את שבט האינקה. שביל שאורכו כ – 6 קילומטר רק של ירידה, ויורדים בערך 800 מטר גובהה. הנוף לאט לאט נגלה בין ההרים.

בסוף הירידה מגיעים לפעטי הכפר Chaunaca שם יחכה מישהו מטעם הכפר שיגבה ממכם כסף עבור הכניסה לשטח שלהם ויבקש ממכם למלא פרטים בחוברת רישום. תשלום עבור אדם הוא 10 בוליביאן (5 שקלים). לאחר מכן מגיעים לכפר עצמו. בדרך תתחילו לראות את שינוי הצבעים באדמה ובהרים – מאוד יפה. הכפר מאוד קטן ואנשים חיים מחקלאות וגידול חיות. כאשר נמשיך מהכפר נישאר בצידו של הכפר ונילך עם שביל אפר ברור ההולך לצידו של הנהר.

לאורך ההליכה בנהר תראו חיות, בתים נטושים, מפל גדול בצידו השני של הנהר וכו'. ההליכה בשביל אפר היא עד הגעה לגשר המאפשר לנו לעבור לצידו השני של הנחל. ישנתי את הלילה הראשון ליד הגשר כי לפני יש טיפוס של כ 500 מטר גובהה למכתש מאראגוה והחלטתי להשאיר את זה למחרת.

מבחינת מים ביום הראשון:

ניתן למלא מים בכפר Chaunaca – לבקש מהתושבים (לא יודע עם יבקשו סכום סימלי)

לא ניתן לשתות מהנהר – האדמה בנהר בוצית והמים בנהר חומים ומלאי בוץ.

יום – 2: Waterfall to Maragua

חציתי את הגשר וכעבור 100 מטר ניתקלתי במפל ראשון. לא יכלתי להישאר עדיש ונכנסתי להתרחץ. ממליץ בחום! הטמפרטורה מעולה! המים שמגיעים למפל סוחפים איתו אבנים ממש קטנות ככה שאחרי שתיצאו מהמים יהיה עליכם שאריות קטנות של אבנים על העור, בניגוב קל הכל יורד. וזה לא כואב בזמן הרחצה.


לאחר הריענון המטורף על הבוקר התחלתי את הטיפוס לכיוון המכתש. הטיפוס אורך בערך 3-4 שעות עם עצירת אוכל + מנוחה + התרחצות נוספת במפל, סה”כ עלייה מתונה. כעבור חצי מהטיפוס נגיעה לבית נטוש (נעבור המון בתים נטושים בדרך) שיש לידו עץ גדול ונביעת מים היוצאת מתחת לעץ. נקודה למילוי מים. המים שקופים ונקיים הניתנים לשתייה. מקום מעולה לעצירה ולהפסקת אוכל.

העץ והמים נמצאים פשוט בהמשך השביל. בידיוק מהיכן שצילמתי את התמונה.

לאחר הפסקה נעימה המשכתי לטפס והגענו למפל נוסף שהוא קטן מקודמו אבל בכל זאת החלטתי לקפוץ ולהצטנן.

ליד המפל יש כיסא ושולחן הבנויים מאבן ואפשר לעשות שם הפסקה מי שלא עשה בנקודה הראשונה שהמלצתי.

לאחר התרחצות נוספת המשכתי לטפס. הנוף לא המפסיק להדהים אותי. אתם תראו בתים הנמצאים במקומות הכי קסומים ועם הנופים הכי יפים. פשוט תרצו לגור במקומם. כשסיימתי את העלייה הגעתי לתוך המכתש וראיתי את הכפר מאראגוה. הלכתי לכיוון הכפר. אין צורך להיכנס לכפר על מנת להמשיך לכיון Ninu Mayu אבל זה נק' טובה למילוי מים. בכפר הזה יש הוסטל קטן ממש בכניסה אליו, מי שמעוניין לישון בהוסטל. נתקלתי באנשים שישנו שם ואמרו שהוא נקי וטוב. מקבלים ארוחת ערב וארוחת בוקר. בכפר הרבה ילדים יגשו אליכם וירצו למכור לכם מוצרים שהם הכינו לדוגמא: צמידים ומאובנים שמצעו.


המשכתי מהכפר וחציתי את המכתש לכיוון הכפר Ninu Mayu כדי לראות מחר את עקבות הדינוזאורים. עצרתי לישון בסוף העליה של המכתש כדי שמחר ישאר לי רק ירידה לכפר עם עקבות הדינוזאורים. מצעתי נקודה שטוחה וטובה באוכף. בסוף העליה יהיה בית של משפחה אחת ולאחר 200 מטר יהיה נקודה שטוחה ויפה מצד ימין לפתוח אוהל. יורדים 10 מטר מהשביל לנק'.

יום – 3: Ninu Mayu – Potolo

ההליכה לכפר נינו מאיו מלעת שבילים וניתן ללכת לאיבוד בקלות. לא פוגשים בדרך מקומיים ככה שאין את מי לשאול. פשוט תלכו עם הסימון שביל שלי כי הוא מעקב גי פי אס שלי. ההליכה לשם היא רק ירידה וזמן ההגעה לשם מהנק' לינה היא בערך שעה הליכה. הכפר זה כמה בתים בודדים.

כשהגעתי לכפר לא היה לי מושג איפה נמצאים הצעדים של הדינוזאורים. פגשנו אמא עם הילדים שלה ושאלתי אותה והיא נתנה לי כיוון כללי אבל לא הסתפקתי בזה. הלכתי לבית ופשוט צעקתי להם “שלום” ו”סליחה” עד שיצא אלי בחור צעיר בגילי. שאלתי אותו על העקבות והוא היה מוכן לקחת אותי לשם תמורת 20 בוליביאן לאדם. לחצנו ידיים ויצאנו לדרך. אפשר פשוט לעקוב אחרי הסימון גי פי אס שלי וזה יוביל אותכם לעקבות.

יש שני נק' עם הסימון צעדים של הדינוזאורים. הראשונה הם עם צעדים קטנים והשנייה עם צעדים גדולים יותר.


סה”כ זה מאוד נחמד לראות את הצעדים. אני אישית הייתי עושה את זה ולא מדלג על זה. מתי עוד תיראו צעדים של דינוזאורים?!

מהצעדי דינוזאורים חיקתה לי עליה אחת קשה ולאחר מכן הליכה בירידה ומישור לאורך כל הדרך ל – Potolo. כשנפרדתי מהמדריך הטרי שלנו לצעדים של הדינוזאורים הוא המליץ לי ללכת בשביל אחר ממה שתכננתי. הוא אמר שזה יפה וקל יותר. ואכן הוא צדק. השביל הולך על אמצע הרכס ככה שיש לך תצפית על כל העמק עד שמגיעים לכפר קטן בשם Chulpa. פשוט תעקבו אחר המעקב גי פי אס שלי.

מהכפר עד Potolo הנוף מאוד יפה. סה”כ נשארו בערך שעתיים וחצי הליכה.

כשמגיעים ל Potolo מגיעים ישר לכיכר המרכזית שלהם. יש שם תחנת משטרה והשוטר היה כלכך נרגש לראות אותי מטייל והציאה לי חדר בתחנת משטרה עם מיטות לנוח ומקלחת ללא תשלום. סירבתי בנימוס כי רציתי לחזור כמה שיותר מהר לסוקרה. בצד השני של הכיכר יש משרדים שמשם יוצאים אוטובוסים ומיני וונים לסוקרה. ניתן לחכות לוואנים שיוצאים בתדירות גבוהה יותר. פשוט תשמעו רכב שנוסע ומצפצף בכפר לאנשים. או שניתן לקנות במשרדים כרטיסים לאוטובוס. הדרך חזור לוקחת בערך שעתיים.

מפות + תוכנות ניווט:

בחלק זה אגע בשני אפשרויות לניווט שהם לא מפה פיזית בגלל שלא קיים מפת ניווט מכל סוג שהיא לקנות בסוקרה בשביל הטרק הזה. (אין מפות 1:50,000)

הראשונה תהיה ניווט על ידי מעקב גי פי אס שלי משעון Garmin – Fenix 3.

האופציה השנייה היא תוכנת מפות שטח ViewRanger הניתנת להורדה לאנדרויד ולאפל.

Garmin – Fenix 3:

אני מפרסם פה שלושה קישורים למסלול שהקלטתי עם השעון שלי. אפשר לצפות בוא ולהוריד אותו לשעון גארמין אם יש לכם ובעצם לעשות את המסלול שעשיתי. או שפשוט תסתכלו במפה מה עשיתי.

https://connect.garmin.com/modern/activity/embed/1650889957

https://connect.garmin.com/modern/activity/1650889957/share/0?lang=en#.WOSCasXUOIs.gmail

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwillow.rotter%2Fposts%2F10213173419598489&width=500

ViewRanger

תוכנת מפות מעולה לשוטח. ניתן לראות קווי גובהה ולנווט איתה. הדבר שהכי מעניין וטוב בתוכנה שיש לה הרבה סימוני שבילים על המפה שלה וחלק גדול מהטרק שעשיתי מסומן בתוכנה הזאת. בנוסף ניתן להוריד מפות אופליין על פי בחירת אזור. התוכנה מאוד פשוטה לשימוש ותצליחו להבין איך להשתמש בא אחרי שתשחקו בא קצת.

מה שאני מציא לעשות זה להוריד מפות אוף ליין של כל האזור של הטרק שאתם הולכים להיות בוא ובנוסף להוריד סימון שביל של מישהו שעשה טרק דומה מאוד רק שמ – Ninu Mayu הוא הלך למקום אחר ואני ל – Potolo. בנוסף יש קטע ביום השני שהוא אוכף את ההר מצפון ואני מדרום ואני ממליץ לעשות את הדרך שלי כי מצאתי ברכה מלאת מים ושטח פתוח מאוד יפה שלא כדאי לפספס.

פשוט תעשו השוואה בין השבילים שלנו.

(אני הקלטתי את השביל שלי גם באפליקציה אבל לא הספקתי להעלות את השביל לאינטרנט ואז נגנב לי הפלאפון. אז נסתפק במה שיש.)

אני מוסיף קישור להורדה של השביל של הבחור שעשה משהו דומה וזה יעזור לכם. פשוט תורידו אותו למכשיר שלכם עם התוכנה ותלבישו את המסלול שלו על המפה. מאוד קל לשימוש.

http://my.viewranger.com/route/widget/MTE2OTA4?locale=en&m=miles

תשתמשו בתוכנה וגם באתר במפה מסוג ViewRanger Landscape זה מפה עם קווי גובהה והמפה הכי נוחה וטובה לשימוש. (אולי כבררת מחדל זה ישתמש במפה אחרת ולא תראו את הקווי גובהה).

תמונה של המסלול במפה: (מי שאין לו כוח להתעסק עם התוכנות ורוצה פשוט תמונה של המסלול על מפה)

 1. כל Lap זה 5 ק”מ.
 2. בין Lap – 8 ל Lap – 9 זה רק 2 ק”מ.

דרכי הגעה:

לצערי גנבו לי את הפלאפון ושם היה רשום לי בידיוק מאיפה לוקחים תחבורה ציבורית ל – Chataquila. תבדקו עם מקומיים כי יש שני אפשרויות. אחת זה עם אוטובוס והשני זה עם משאית. אמרו לנו את השם של המקום שתופסים אוטובוס ופשוט בבוקר לקחנו מונית ואמרנו לנהג את השם של המקום ושאנחנו רוצים אוטובוס ל – Chataquila והוא ידע לאן לקחת אותנו. האוטובוס שלי יצא ב 9:30 וחיכינו לו כבר מ 7:30 כי אמרו לי שהוא יוצא כל שעה, מה שלא באמת היה. הנסיעה עולה 9 בוליביאן ( 5 שקל) והנסיעה לוקחת כשעה. תבדעו שזה האוטובוס הנכון ושהוא עובר בכנסיה של Chataquila. ואל תסמכו על הנהג שיזכור לעצור לכם כי לי הוא שכח ורק אחרי כמה מטרים שראיתי שהוא לא עוצר אז אמרתי לו לעצור. עקבתי עם התוכנה ViewRanger לראות שאנחנו מגיעים לנק' התחלה.

דרכי חזרה:

מהעירייה הקטנה Potolo מגיעים לכיכר המרכזית ליד התחנת משטרה ובצד השני של הכיכר יש משרדים שמשם יוצאים אוטובוסים ומיני וונים לסוקרה. ניתן לחכות לוואנים שיוצאים בתדירות גבוהה יותר. פשוט תשמעו רכב שנוסע ומצפצף בכפר לאנשים. או שניתן לקנות במשרדים כרטיסים לאוטובוס. דיברתי עם מדריך טיולים מסוקרה שמוציא את הטרקים האלו והוא אמר שיש תחבורה ציבורית מ – Potolo ל – Sucre עד 14 כל יום. הנסיעה עולה 11 בוליביאן ( 6 שקל) והדרך חזור לוקחת בערך שעתיים. אני לקחתי מיניואן והוא לא מוריד במרכז העיר של Sucre ככה שירדתי ולקחתי מונית להוסטל.

ציוד:

מבחינת התארגנות לציוד לטרק.

בסוקרה אין חנויות טיולים בכלל! ואני מתכוון בכלל! לא תמצאו שום דבר לקנות בסוקרה שאתם צריכים לטרק. לכן עם החלטתם לצאת אצמעית כמוני תתארגנו לפני על ציוד כמו:

*בלון גז

*גזיה

*מזרון

*אוהל

*טבליות טיהור מים

פשוט כל דבר שקשור לקאמפינג. אני הסתובבתי יומיים בסוקרה לכל מקום שאנשים אמרו לי כדי למצוא בלון גז לגזייה ולא מצאתי. לבסוף אכלתי שימורים בטרק כי לא היה לי איך לבשל.

לכן תגיעו מוכנים!

*ממליץ על סוללה ניידת לפלאפון כי אולי תשתמשו בתוכנת ניווט ככה שיהיה לכם לשלושה ימים.

*ביגוד נגד גשם – המזג אוויר יכול להשתנות במהלך היום תלוי באיזה חודש אתם.

*שקיות זבל – תביאו יותר מאחד אם יקרע לכם, כדי לקחת איתכם את הזבל שלכם. חבל ללכלך מקום כלכך יפה.

*לא פחות חשוב – מקלות הליכה! מוריד עומס מהברכיים בכ – 30% מהמשקל הכולל עם הציוד שלכם. עוזר בירידות לא לדפוק את הברכיים ועוזר לדחוף בעליות. מי שלא יודע איך להשתמש בהם נכון שיכנס ליוטיוב ויחפש מדריכים להליכה עם מקלות הליכה – Trekking Poles.

המלצות:

תדברו ותיצרו אינטרקציה עם המקומיים בכל הכפרים שאתם מגיעים. כמו שאתם מתעניינים בהם, הם מתעניינים בכם. תנצלו את זה להכיר תרבות ודרך חיים חדשים!

תבדקו מזג אוויר לפני שתצאו לטרק. אין כמו להנות מהליכה בשמש! מאמין שהחוויה שלי הייתה שונה עם היה יורד עלי גשם כל הזמן.

מה הייתי עושה אחרת:

 1. הייתי מדלג על החלק של ההליכה מ – Chataquila ל – Chaunaca זאת אומרת על דרך “האינקה העתיקה”. הסיבה היא שסיימתי את הירידה עם רגלים כואבות מה שהקשה עלי בהמשך היום. ודבר שני הנוף שרואים בזמן הירידה לטעמי הוא הנוף הכי פחות יפה בטיול. אני אישית הייתי ממשיך עם האוטבוס עד ל – Chaunaca ומשם מתחיל את הטרק.
 2. בגלל שהייתי מתחיל את הטרק ב – Chaunaca הייתי מסיים את היום הראשון במפל השני שנכנסו להתרחץ, איפה שיש שולחן וכיסא מאבן ולא ליד הגשר. ליד המפל יש אחלה מקום לקאמפינג וכיף לקום בבוקר ישר לתוך מפל. (מי שלא יודע על איזה מבל אני מדבר, שאילך ליום השני של הטיול שלנו). ואם הייתי מתחיל את הטרק ב – Chataquila גם הייתי מסיים במפל השני. חוסף חצי עליה למחרת ומקום מעולה כמו שאמרתי לקאמפינג.

חברות טיולים המוציאות טיול מאורגן לטרק זה:

ניתן למצוא שלל חברות בסוקרה המוציאות טרקים לאזור של המסלול הזה. מטרק יומי המשולב עם רכב, לטרק של יומיים, שלוש או ארבע ימים. הם מספקים לכם את הכל (אוכל, לינה, מדריכים ותחבורה). תכלס המכיר שהחברות מבקשות לא כלכך גבוהה ככה שזה לשיכולכם.

לדעתי אם יש לכם כוח להתארגן עצמאית לטיול הזה אז תעשו אותו לבד! שווה כל רגע! והכי חשוב שלכם יש את הזמן שלכם ואת הקצב שלכם לעשות מה שאתם רוצים. כמובן גם זה נותן לכם את האפשרות לשנות דברים תוך כדי המסלול (מה שאנחנו עשינו ויצא מעולה!)

תגיבו בשאלות או בכל דבר שעולה לכם ואשמח לעזור!