אהלן מטיילים יקרים!

בטח כבר שמעתם על ה- Tour De Mont Blanc. הפעם הרחקתי יחד עם בת זוגתי (אלינור) לעבר צרפת, איטליה ושוויץ.

אציין שעבורי מדובר בטרק חובה לכל מטייל! נהנתי מאוד ואני יודע שבעתיד הרחוק אחזור לשם פעם נוספת.

הקדמה

רכס המון בלאן חוצה 3 מדינות שהם צרפת, איטליה ושוויץ. הרכס מושלג לאורך כל השנה. בחורף הוא מתפקד כאתר סקי מאוד נבחר (אפשר לפגוש שם את עשירי צרפת, איטליה ושוויץ בחודשי החורף). לעומת זאת, בקיץ האזור פורח, ירוק ומרשים ולכן תתקלו מטיילים ואצנים שבאים להנות מהנופים שהאזור מציע להם. מי שלא מכיר או יודע, טרק סובב המון בלאן הינו הטרק המתוייר ביותר באירופה והוא מונה כ- 10 אלף מטיילים בשנה אשר מקיפים אותו. אורך המסלול הינו כ-170 ק”מ. בנוגע לגילאי המטיילים – אתם תמצאו שם את כל קשת הגילאים! מילד בן 8 עד מבוגר בין 70 (ואני לא צוחק). את המסלול ניתן לעשות “עם כיוון השעון” או “נגד כיוון השעון” – ככה מתייחסים לכיוון ההליכה בטרק מכיוון שהוא מעגלי ועל זה נרחיב בהמשך.

מטרת הפוסט הוא לבסוף לתת לכם המטיילם כמה שיותר מידע על הטרק כדי שגם אתם תעשו אותו!

האתר הרשמי לסובב המון בלאן: http://www.autourdumontblanc.com/en/

תוכן עניינים

 1. דרכי הגעה ל – Chamonix
 2. הגעה מ – Chamonix ל – Les Houches
 1. מסלולי ה Variantes
 2. כיצד אנחנו ביצענו את המסלול
 3. יום 1: Les Houches → Les Contamines
 4. יום 2: Les Contamines → Les Chapieux
 5. יום 3: Les Chapieux → Rifugio Elisabetta
 6. יום 4: Rifugio Elisabetta → Courmayeur
 7. יום 5: Courmayeur → Rifugio Elena
 8. יום 6: Rifugio Elena → Champex-Lac
 9. יום 7: Champex-Lac → Trient
 10. יום 8: Trient → Rifugio De La Flegere
 11. יום 9: Rifugio De La Flegere → Les Houches

אוהלים או בקתות?

את הטרק ניתן לעשות בשתי דרכים כפי שציינתי קודם לכן – (אנחנו בחרנו לעשות את הטיול בבקתות הפעם)

בקתות:

לאורך המסלול מפוזרים בקתות או בשמם הלועזי (Rifugio). אין מדובר באירוע יוצא דופן, הבקתות אינן משהו יחודי לטרק זה, אלה זה משהו רגיל ברוב הטרקים המוסדרים והמוכרים בעולם. מטרת הבקתות לבסוף הוא להקל עליכם בטיול בסחיבת ציוד עודף ולהיות נינוחים. למה? בגלל שאתם מקבלים ארוחת ערב + בוקר בכל בקתה מוסדרת, מיטה, ומקלחת. מכאן מגיעים היתרונות מול החסרונות –

 • יתרונות:
 1. פחות ציוד לקחת
 2. אין התעסקות בהכנת ארוחת ערב ובוקר.
 3. מקלחת
 4. לינה במיטה
 5. אפשרות להכיר המון המון אנשים! (היתרון העיקרי לדעתי).
 6. מונע היתקלות אל מול מזג אויר מפתיע
 • חסרונות:
 1. מייקר את הטיול משמעותית

רוב האנשים שראינו בטיול ישנו בבקתות ולרוב היינו גם עוקבים אחד אחרי השני ככה שנוצר חיבור בנינו לבין המטיילים האחרים ותמיד היינו גם מכירים מטיילים אחרים נוספים.

בארוחות ערב ובוקר יושבים בשולחן ארוך יחד עם עוד מטיילים וזה יוצר את האפשרות להכיר אנשים חדשים.

רמת האירוח בבקתות גבוהה מאוד ונהנו מאוד ללון בהם.

אציין ואומר שהמחירים למשקאות אלכוהולים, חטיפים וכו' בבקתות יחסית גבוה עקב מימון תיחזוק הבקתות ואת ומיקומם בהרים . הדרך להעביר להם אספקה זה על ידי מסוק או על ידי רכב 4X4.

מבחינת הלינה עצמה – ניתן לישון בחדרי דורמס (מס' מיטות בחדר יחד עם עוד אנשים) או להזמין חדר זוגי. כמובן שמחיר לחדר זוגי יקר יותר.

 • ברוב הבקתות יש 2 סוגי לינה:
 1. Half board – לינה שכוללת ארוחת ערב + בוקר.
 2. Over night stay – אינה כוללת ארוחת ערב + בוקר.
 • מחירים:
 1. המחיר ללינה בדורמס הוא בין 45 – 60 יורו לאדם ללילה. (כולל ארוחת ערב + בוקר)
 2. המחיר ללינה בחדר פרטי או זוגי הוא 60+ יורו ללילה. (כולל ארוחת ערב + בוקר)

את הבקתות ניתן להזמין מהאתר הרשמי של סובב המון בלאן או בהתכתבות מייל מול מנהלי הבקתות. את המייל תמצאו באתר של הבקתה בה תרצו ללון. גם בעונת החורף כאשר הבקתה סגורה, הם נותנים מענה.

בחלק מהבקתות ידרשו תשלום מראש, מקדמה ואת היתרה במקום. הבקתות לא מקבלות אשראי! ככה שתגיעו עם כסף מזומן כבר מחושב מראש עבור כל בקתה.

 • מתי להזמין את הבקתות: כמה שיותר מוקדם – חצי שנה לחדרים פרטים עד 3 חודשים לחדרי דורמס.
 • אתר סובב המון בלאן להזמנת בקתות: 

http://www.autourdumontblanc.com/en/index.cfm/tmb-huts-accomodation.html

כאשר תפתחו את הלינק אתם תראו מפה שעליה מוצבים מספרים רבים. כל מספר הינו בקתה שניתן להתארח בה. על כל בקתה תקבלו את כל המידע שאתם צריכים. על מנת להזמין מקום כל מה שאתם צריכים לעשות זה:

 1. תלחצו על שם הבקתה או מספר הבקתה המבוקש.
 2. תלחצו על read more
 3. נפתח לכם חלונית עם כל המידע המבוקש.
 4. אם ניתן לעשות reservation דרך העמוד שניפתח אזי ניתן להזמין דרך האתר. במידה ואין, רשום לכם המייל עבור אותה בקתה.
 5. במייל ציינו את התאריך שאתם רוצים להתארח אצלהם. האם זה חדר דורמס או חדר זוגי, וכמובן לומר להם האם אתם מעוניינים ב Half board או ב Over night stay.
 6. תמתינו לאישור מהבקתה דרך המייל.
 7. סיימתם בהצלחה לשמור מקום בבקתה.

חזרה לתוכן עניינים

אוהלים:

על פי האתר הרשמי של המון בלאן אסור לבנות אוהלים במקומות לא מורשים. השם הלועזי לבניית אוהל במקום לא מורשה הוא “wild camping”. לכן תמצאו באתר האינטרנט שנאמר שם שניתן לבנות אוהל רק מגובהה 2500 מטר ומעלה ומי שיתפס עושה אחרת יקבל קנס. ה”אפשרות” שהם נותנים לא באמת רלוונטית כי לאורך כל הטרק עוברים פעם אחת במקום שהוא 2500 מטר, לכן החוק הזה לא רלוונטי. דרך אגב חוק זה נפוץ מאוד באירופה. נתקלתי בזה במדינות מפותחות בעיקר כמו ספרד, גרמניה, שוויץ, איטליה, צרפת וכו.

אז מה עושים? – 2 אפשרויות

 1. אם אתם אנשים שומרי חוק – אז ישנים לצד אותן בקתות הנ”ל המאפשרות בניית אוהלים באזור מוסדר. הסכום שמשלמים לבקתה עבור הקמת אוהל הוא בערך 10 יורו. משתנה מבקתה לבקתה.
 • כדי לדעת אילו בקתות מאפשרות בניית אוהלים בשטחן מה שעושים הוא כך: נכנסים ללינק המצויין מטה, בסוף הפסקה. זהו הלינק מהאתר הרשמי של המון בלאן והוא מנדב מידע על הבקתות שיש על המסלול. בוחרים בקתה והוא נותן לכם את כל המידע הנחוץ מדניותה, כולל האם ניתן להקים אוהל. זה פשוט מאוד. ממליץ בחום ליצור קשר עם הבקתה במייל על מנת לוודא זאת בכל מקרה.

http://www.autourdumontblanc.com/en/index.cfm/tmb-huts-accomodation.html

 • המלצה למי שישן ליד הבקתות – ניתן לשלם על ארוחת ערב ובוקר בבקתות. אז תחסכו על הכסף של הלינה אבל תתפנקו באחלה ארוחות מהבקתות. לשיקולכם. פשוט תיכנסו לבקתה ותזמינו ארוחה ערב או בוקר או שניהם.
 • ניתן להזמין מהבקתות “פיקניק” להמשך היום: הפקניק בדרך כלל יכלול סנדביצים ופירות.
 1. אנשים לא שומרי חוק – תעשו “wild camping”! ראינו הרבה אנשים לאורך המסלול שפשוט מקימים אוהלים איפה שהם רוצים. אנחנו אישית לא ראינו אף “פקח” בטיול. אבל המלצה שלי זה להקים את האוהל סביבות השעה 19 כי כבר כמעט ואין מטיילים בשביל, ולקפל את האוהל מוקדם (7 בבוקר – רוב המטיילים מתחילים לצעוד ב 8 בבוקר) כדי שלא יבואו אליכם בטענות.
 • יתרונות:
 1. חוסך המון כסף
 • חסרונות:
 1. אם תחליטו לישון במקומות רנדומלים בשטח – לא תכירו מטיילים נוספים. לעומת לינה באוהלים במקום מוסדר או בשינה בבקתות.

חזרה לתוכן עניינים

התקופה הנכונה לעשות את המסלול + מזג אוויר

התקופה בה מומלץ לעשות את הטיול היא מסוף יוני ועד לאמצע או סוף ספטמבר. בסוף יוני כמעט כל השלג נמס מהמסלול, ולכן ניתן לעשות אותו.

אולם, לפני שאתם מחליטים על תאריך טיסה וסוגרים את כל הפרטים, תבדקו באילו תאריכים הבקתות נפתחות ומתי נסגרות לקבלת מטיילים. לפי זה תתכננו את הטיול.

מבחינת מזג האוויר

 1. סה”כ מזג האוויר בזמן הזה מאוד נעים וקיצי, למרות שסוף יוני הוא יחסית “הכי” קר לתקופה הכוללת. לכן הייתי ממליץ על אמצע יולי.
 2. אתם נמצאים בהרים, לכן המזג אוויר משתנה בכל רגע. אתם יכולים להתחיל עם יום שימשי ולסיים ביום גשום. סה”כ יש בערך 4 עד 5 ימי שמש ועוד איזה יומיים גשם. אבל הכל יכול להיות שונה. לנו אישית היו 7 ימים ללא גשם או עננות (סוג של נס).

נק' התחלה ודרכי הגעה

אז הרי לפניכם המפה יחד עם מד הקילומטר + מד הגובהה של ה Tour De Mont Blanc:

(סימון של עיגול לבן במסלול הינה עיירה)

אז אחרי שהצצתם טיפה וקיבלתם מושג, בואו ניגש לעניינים.

אנחנו התחלנו את המסלול שלנו ב Les Houches (מבטאים את זה “לה-זוש” תאמינו או לא. לא הצלחתי להגות נכון פעם אחת את שם המקום) אחרי שישנו לילה ב Chamonix.

את המסלול ניתן להתחיל מכל עיירה שרק תבחרו. אבל המקום הנפוץ ביותר להתחלה הוא עיירה קטנה בשם Les Houches. (נכון שבתמונת מד הגובהה רשום שההתחלה הוא מ Chamonix אבל זה לא לפי המפה הרשמית של המסלול).

על מנת להתחיל את המסלול מ- Les Houches ניתן לישון בעיירה הזאת או לישון ב Chamonix שזה 10 דק נסיעה באוטובוס. המלצה שלי היא לישון ב Chamonix! עיירה הרבה יותר גדולה עם הרבה מה לעשות כמו ברים, פסטיבלים, חנויות ציוד טיולים וכו. (רשמתי המלצה אבל לדעתי זה חובה לישון שם – תהנו הרבה יותר מהעיירה הקטנה Les Houches – מבטיח לכם!).

חזרה לתוכן עניינים

דרכי הגעה ל – Chamonix:

על מנת להגיעה לעיירה Chamonix הדרך הקלה ביותר היא טיסה מהארץ ל Geneva בשוויץ ומשם מונית שירות או אוטובוס שסוגרים מראש דרך האינטרנט ל - Chamonix. את המונית שירות או האוטבוס לוקחים מהשדה תעופה וזה קל מאוד. הנסיעה לוקחת בין שעה לשעה וחצי.

החברה שהזמנו מולה מונית שירות ל – Chamonix היו מאוד אמינים ויש להם נקודת שירות בשדה תעופה. הם מורידים אתכם בהוסטל שלכם בין אם זה ב Les Houches או ב – Chamonix. שם החברה הוא Alpybus והאתר שלהם הוא:

https://alpybus.com/?gclid=CjwKCAjwkrrbBRB9EiwAhlN8_BvJaJ-P8xOVEtAYSALF5C1I20H8ng3lKFYzEeLO_AHlAbtpKQtajBoC53YQAvD_BwE

חזרה לתוכן עניינים

הגעה מ – Chamonix ל – Les Houches

התחבורה הציבורית ב Chamonix ולסביבתה הינה חינם לאנשים אשר ישנים בעיירה במקומות מסודרים לדוגמא: מלונות או הוסטלים. כאשר הגעתם למקום הלינה שלכם, בקבלה תקבלו כרטיס שירשמו את פרטי השם שלכם והתאריכים שאתם תשהו באזור. הכרטיס הזה מקנה לכם תחבורה ציבורית חינם! באוטובוסים ורכבות. אציין שהתחבורה הציבורית תקפה לא רק לתוך העיר Chamonix, אלה גם לסביבתה – ככה שתוכלו לקחת רכבות לעיירות נוספים בחינם. ממליץ להתייעץ עם הפקיד במלון או בהוסטל מה חינם ומה לא.

 • מה שהכי חשוב זה שעם הכרטיס הזה ניתן להשתמש באוטובוס על מנת להגיע לתחילת הטרק.
 • על מנת להגיע לתחילת הטרק יש צורך לקחת אוטובוס מ Chamonix ל – Les Houches. הנסיעה לוקחת כ- 10 דק'. אתם צריכים לקחת את אוטובוס קוו 1 (הכי קל שתשאלו איפה לוקחים אותו). יש אופציה להגיע גם ברכבת ל – Les Houches אבל זה פחות מומלץ בגלל שהרכבת מורידה אתכם ליד הנחל של העיירה ויש לכם עליה לכיוון ההתחלה. לעומת זאת האוטובוס מוריד אותכם במרחק של כ 300 מטר מישורי מנק' ההתחלה.

חזרה לתוכן עניינים

(Chamonix)

טרק סובב סובב המון בלאן

מסלולי ה Variantes

דבר נוסף וחשוב שתכירו זה שלאורך המסלול ניתן לעשות מסלולים שונים מהמסלול המקורי אבל אל תדאגו השבילים תמיד מתחברים חזרה למסלול המקורי. והשם של המסלולים האלו הינו Variantes.

 • איך תדעו מה זה מסלול Variantes?

במפה שתקנו אתם תראו את המסלול הרגיל של המון בלאן שהוא מסומן בפס אדום רציף. ובנוסף תראו שבילים המסומנים בפס אדום מקוקו. הפס המקוקו הינו מסלול ה Variantes.

 • למה לי לעשות את מסלולי ה Variantes?

אנחנו אישית דבקנו במסלול המקורי, אבל פגשנו מטיילים רבים שעשו את המסלולים של ה- Variant. המסלולים לרוב גבוהים יותר ולכן הם קשים יותר. בנוסף, הנוף שנגלה הוא תוספת שלא רואים מהמסלול הרגיל. המטיילים הישראלים וגם הארופאים שפגשנו המליצו בחום על מסלולי ה Variantes. לכן זה נתון לשיקולכם.

 • איך תדעו איזה קטע של ה Variantes כדאי לעשות?

ישנו עמוד פייסבוק ישראלי המוקדש במיוחד לטרק סובב ה- Mount Blanc. הקבוצה חיה ונושמת ואנשים רבים מעלים לשם שאלות ומקבלים מענה ממטיילים שכבר ביצעו את הטרק. בקבוצה השאלה על ה Variantes מאוד נפוץ. אז תשאלו ותדעו.

https://www.facebook.com/groups/1575436712751545/

 • מצרף תמונת מפה של המסלול. מה שמסומן בפס כחול הינו מסלול ה Variantes. ניתן לראות במפה שכל המסלולים מתחברים חזרה למסלול המקורי.

חזרה לתוכן עניינים

כיצד אנחנו ביצענו את המסלול:

 1. נגד כיוון השעון
 2. ישנו בבקתות לאורך המסלול
 3. ארוחת צהריים קנינו בסופרים לפי הידיעה מתי נהיה בעיר גדולה (חוסך כסף)

אני רושם לכם עכשיו את אופן המסלול שאני ביצעתי ואז ארד לפרטים של יום יום על המלצות והצעות לשיפור או שינוי.

יום 1: Les Houches → Les Contamines

יום 2: Les Contamines → Les Chapieux

יום 3: Les Chapieux → Rifugio Elisabetta

יום 4: Rifugio Elisabetta → Courmayeur

יום 5: Courmayeur → Rifugio Elena

יום 6: Rifugio Elena → Champex-Lac

יום 7: Champex-Lac → Trient

יום 8: Trient → Rifugio De La Flegere

יום 9: Rifugio De La Flegere → Les Houches

חזרה לתוכן עניינים

יום 1: Les Houches → Les Contamines

מדינה: צרפת

אורך המסלול לפי המפה: 16.5 ק”מ.

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 29 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 1000

מקום הלינה: Les Contamines – Camping Le Pontet

מחיר: 38 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

אפשרות לאוהלים: כן

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Les Houches: כן

https://www.wikiloc.com/outdoor-trails/les-houches-les-contamines-27068423 :GPS

את היום שלנו התחלנו בעיר Chamonix. לקחנו אוטובוס קו 1 לכפר Les Houches ומשם התחלנו את ההליכה הרגלית. ההליכה מתחילה בעליה די ארוכה של כ- 650 מטר בערך (ניתן לקצר את העלייה על ידי לקיחת רכבל – לשיקולכם). בסוף העליה יש מלון קטן ובית קפה שניתן לאכול שם ארוחת צהריים, לשתות בירה או להזמין קפה. בנקודה הזו השביל מתפצל לשניים ואפשר להמשיך במסלול הרגיל או לקחת את ה Variantes. לאחר העלייה המסלול הרגיל של הטרק דיי נוח להליכה. סהכ הנופים ביום הזה מאוד יפים.

חזרה לתוכן עניינים

יום 2: Les Contamines → Les Chapieux

מדינה: צרפת

אורך המסלול לפי המפה: 20 ק”מ

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 26 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 1300

מקום הלינה: Les Chapieux – Refuge De La Nova

מחיר: 66 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר זוגי)

אפשרות לאוהלים: אזור קאמפינג 50 מטר מהבקתה.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Les Contamines: כן

https://www.wikiloc.com/outdoor-trails/les-contamines-les-chapieux-27068466 :GPS

היום הזה הינו היום הקשה ביותר לפי דעתנו מבחינת ההליכה שלו. העלייה שלו דיי ארוכה. גובה העליה עצמה הינו 1250 מטר. אתם תפגשו נופים מאוד יפים כמו וואדי מאוד גדול שתלכו בתוכו, נק' גובה שתראו את כל ההרים והעמקים שסובבים אתכם, ובנוסף קטע קטן של הליכה פשוטה על שלג/קרח רך. בנוסף למסלול הרגיל יש אופציה לקפוץ באמצע המסלול לאגם. ההליכה לאגם לוקחת כשעה נוספת והיא לא חלק מהמסלול ככה שצריך לקחת את זה בחשבון. את הדרך לאגם תוכלו למצוא במפה. בסוף העלייה יש בקתה נחמדה בשם – (Refuge Du Col De La Croix De Bonhomme) שאם תבחרו לישון שם אתם תהנו מנוף עוצר נשימה ואם לא אז פשוט תעצרו להתרעננות ולבירה קלה :)

חזרה לתוכן עניינים

יום 3: Les Chapieux → Rifugio Elisabetta

מדינה: איטליה → צרפת

אורך המסלול לפי המפה: 14 ק”מ.

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 18 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 1000

מקום הלינה: Italy – Rifugio Elisabetta

מחיר: 47 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

60 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר זוגי – מיטת קומותיים)

אפשרות לאוהלים: יש.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Les Champieux: כן (זאת חנות קטנה לגבינות, לחמים, שימורים וכו' והיא נפתחת ב 7וחצי בבוקר).

GPS:

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/les-chapieux-rifugio-elisabetta- 27068472

מאוד נהנו ביום הזה. הנוף מאוד יפה וההליכה מאוד כיפית. סהכ יום יחסית קצר ונוח. את תחילת המסלול תוכלו לעשות בשני אופנים אשר לבסוף מגיעים לנק' משותפת להמשך המסלול:

 1. להמשיך על הכביש הסלול (מה שעשינו ולטעמי יפה יותר כי אתם שומרים על הגובה ורואים יותר נוף, לדגמא – רואים את הנחל שזורם והרכס שלו בצורה יותר ברורה בגלל הגובהה)
 2. ללכת על השביל ה”מקורי” של המסלול שנמצא בצד השני של הנחל לעומת הכביש הסלול ולהיות יחסית נמוכים.

העליה היא עלייה רציפה של 1000 מטר אבל יחסית מתונה ככה שזה מקל על היום. בסוף העליה תגיעו לגבול בין צרפת לאיטליה. מקום נחמד להפסקת צהריים.

חזרה לתוכן העניינים


(כביש סלול מצד שמאל, שביל המסלול ה”מקורי” מצד ימין)

(Rifugio Elisabetta)

יום 4: Rifugio Elisabetta → Courmayeur

מדינה: איטליה

אורך המסלול לפי המפה: 20 ק”מ.

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 24 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 500

מקום הלינה: Courmayeur – Hotel Del Viale

מחיר: 50 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר בלבד (חדר זוגי)

אפשרות לאוהלים: לא יודע – תבדקו עם יש אזור קאמפינג בעיר.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Rifugio Elisabetta: אפשר לקנות פיקניק מהבקתה.

GPS: אתם תראו שרשום בלינק 53 ק”מ אבל זה לא רלוונטי, המספר הנכון הוא 24 ק”מ)

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/rifugio-elisabetta-courmayeur-27068479

מאוד נהנו מהנופים שהיה ליום הזה להציעה לנו. בנוסף ההליכה סה”כ הייתה מאוד נוחה ונעימה חוץ מהירידה מהשיא גובה לעיר Courmayeur. הירידה היא יחסית שיפועית לכן ניתן לקצר את הירידה דרך רכבל – לשיקולכם. לפני הירידה ל- Cournayeur יש מסעדה והמקום הוא אחלה עצירה לצהריים ואוכל איטלקי מצויין.

לפי התכנון את היום שלנו היינו צריכים לסיים אחרי עלייה של עוד 800 מטר מ Courmayeur לביקתה בשם Refugio G.Bertone אבל בגלל העלייה הארוכה לפנינו החלטנו שלא לעלות ולהישאר את הלילה ב Cournayeur. לכן חיפשנו דרך Booking מקום לישון ובגלל שזה היה דיל של הרגע האחרון השגנו חדר זוגי במלון מקסים שקרוב מאוד למרכז העיר ב 50 יורו לאדם כולל ארוחת בוקר.

המלצה: 

 1. אם אתם רוצים לעשות יום מנוחה בטרק, אז תעשו אותו ב Courmayeur. עיירת סקי איטלקית מקסימה מאוד. אתם תתאהבו בה ברגע!
 2. אם אתם כן ישנים ב Refugio G.Bertone אתם תהנו מאוד מהנוף שיהיה לכם!

חזרה לתוכן עניינים

יום 5: Courmayeur → Rifugio Elena

מדינה: איטליה

אורך המסלול לפי המפה: 17 ק”מ

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 25 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 1500

מקום הלינה: Rifugio Elena

מחיר: 47 EU לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

אפשרות לאוהלים: לא יודע – תבדקו מול הבקתה במייל.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Cournayeur: כן

GPS:

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/courmayeur-courmayeur-27068492

היום מתחיל בעלייה ארוכה של 800 מטר. כאשר תגיעו לפיסגה תפגשו את הביקתה של “ברטונה” (Rifugio G.Bertone). הבקתה ממוקמת בידיוק בקצה ההר ככה שהנוף פתוח לרווחה. בבקתה אפשר לעצור לארוחת בוקר, בירה, או פשוט לצהריים למי שיהחליט לצאת מאוחר באותו היום. לאורך כל שאר מסלול ההליכה תהיו על צידו הימני של הוואדי מה שיתן לכם נוף פנורמי לרכס המון בלאן שנמצא בצידו השמאלי של הואדי. תנצלו את הנוף ותעצרו להפסקות ממושכות על מנת לצפות בנוף היפיפה הזה.

חזרה לתוכן עניינים

יום 6: Rifugio Elena → Champex-Lac

מדינה: שוויץ → איטליה

אורך המסלול לפי המפה: 26 ק”מ

אורך המסלול לפי הגי פי אס: עד שלקחנו אוטובוס זה 12.3 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 470 (עד האוטבוס)

מקום הלינה: Pension En Plain Air 

מחיר: 60 EU או 67 CHF לבנאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

אפשרות לאוהלים: לא יודע – תבדקו מול הבקתה במייל.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Rifugio Elena: אפשר לקנות פיקניק בבקתה

GPS: (עד האוטובוס)

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/rifugio-elena-27071320

לאחר שינה טובה ומספקת בבקתה, התחלנו עוד יום עם טיפוס על הבוקר. אבל הפעם הטיפוס הוא קצר, רק 300 מטר ואתם בפסגה. כאשר תגיעו לפסגה תהיו בגבול של איטליה ושוויץ. אז ברוכים הבאים לשוויץ הציורית. כמו התמונות שאתם תמיד רואים של פרות והרים מושלגים מאחור – אז זו שוויץ. מהפסגה תתחילו את הירידה לוואדי שמשם ההליכה תהיה מאוד מישורית וארוכה עד לעלייה לעיר Champex Lac. ביום הזה עומד בפניכם שני אפשרויות –

 1. ללכת את הואדי עד לעיר Champex Lac
 2. בסוף הירידה אחרי הליכה קצרה בואדי תגיעו לפאתי כפר ששם תוכלו לקחת אוטובוס ל Champex Lac.

אנחנו אישית תכננו ללכת את הואדי ברגל אבל בסוף לקחנו אוטובוס בשל המלצה של בחור ישראלי שפגשנו בירידה שאמר לנו שכל הכפרים שנראה בדרך די דומים ועדיף לנו לקחת אוטובוס ולהגיע מוקדם ל Chamex Lac ולהנות מהעיירה הקטנה והציורית. לכן הקשבנו בעצתו ועשינו זאת. נאמר שמאוד נהנו מהזמן הפנוי שהיה לנו ב Champex Lac. יש להם אגם גדול שנעים לנוח בצידו ופשוט לשכב על הדשא. אנחנו קנינו גבינות ובירה ופשוט נהננו מהשמש. ממליצים מאוד.

חזרה לתוכן עניינים

יום 7: Champex-Lac → Trient

מדינה: שוויץ

אורך המסלול לפי המפה: 16 ק”מ

אורך המסלול לפי הגי פי אס: 20 ק”מ

עלייה במטרים סהכ: 792

מקום הלינה: Auberge du Mont Blanc 

מחיר: 58.5 EU לאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

אפשרות לאוהלים: לא יודע – תבדקו מול הבקתה במייל.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Champex Lac: כן

GPS:

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/champex-lac-trient-27071416

את היום מתחילים במעבר בכמה כפרים קטנים ויפים עד שמגיעים לעליה המרכזית של אותו יום שהוא בערך 700 מטר טיפוס. הנוף שנשקף הוא פסטורלי ומרהיב, ולקראת סוף הטיפוס ישנה בקתת מסעדה שניתן לעצור לארוחת צהריים או לבירה או למאכלים מקומיים לדוגמא: פשטידת משמש! מומלץ בחום. במהלך כל היום אתם תראו ותשמעו הרבה פרות שיש עליהם פעמון בגודל של הראש שלכם. את היום תסיימו בירידה לכפר קטנטן בשם Trient. מקום שקט ביותר עם שני אכסניות בלבד ללינה. המקום יחודי בשל מיקומו היפה בתוך הוואדי – בשקיעה תראו איך השמים מחליפים צבעים בין ההרים, וכמובן שלא תוכלו לפספס את הכנסייה הורודה שלהם.

חזרה לתוכן עניינים

יום 8: Trient → Rifugio De La Flegere

מדינה: צרפת → שוויץ

אורך המסלול לפי המפה: 30 ק”מ

אורך המסלול לפי הגי פי אס: (לא עשינו את המסלול המלא)

עלייה במטרים סהכ: -

מקום הלינה: Rifugio De La Flegere

מחיר: 60 EU לאדם כולל ארוחת בוקר וערב (חדר דורמס)

אפשרות לאוהלים: לא יודע – תבדקו מול הבקתה במייל.

אפשרות לקנות אוכל בתחילת היום ב Trient: אפשר לקנות פיקניק מהבקתה. (אין סופר או מכולת בכפר)

GPS:

https://www.wikiloc.com/mountaineering-trails/montroc-rifugio-de-la-flegere-27071500

כאשר הגענו ל- Trient בערב החלטנו לשנות את המסלול המקורי שלנו לבוקר זה. כאשר בניתי את המסלול של היום הזה, הוא היה מיועד רק לי וכאשר החלטנו לנסוע כזוג לא שמתי לב לקילומטראז הגבוה והטיפוס הרב של היום הזה והקושי שיהיה לבת הזוג שלי. בהחלטה משותפת ובהבנה הבנו שיהיה קושי להשלים את היום הזה יחדיו לכן מה שהחלטנו לעשות זה לקצר חלק מהמסלול בתחבורה ציבורית.

לקחנו אוטובוס מ- Trient לגבול עם צרפת – נסיעה של 10-15 דק'. ומשם לקחנו רכבת לעיר בשם Montroc בצרפת. ומשם התחלנו את ההליכה ברגל. מתחנת הרכבת לשביל ה Tour De Mont Blanc הינו הליכה של 300 מטר.

אז אנחנו התחלנו את היום שלנו בקיצור קטן אבל זה עזר לנו משמעותית. בעייריה Montroc הכרנו שני ישראלים שהצטרפו לנו ליום זה. לכן כולנו התחלנו את הטיפוס שלנו מהעיר Montroc לכיוון הבקתה שלנו. יום לפני היציאה למסלול גילינו כי ישנו אגם יפה בצבע כחול טורקיז החבוי בין ההרים שכדאי לראות אז החלטנו שנלך אליו למרות שמדובר בתוספת הליכה למסלול הרגיל של השביל. השם של האגם הינו Lac Blanc – מומלץ מאוד!

הטיפוס הינו ארוך ולאורכו תגיעו למקומות שיש סולמות שיש לעלות בהם – לכן קחו את זה בחשבון. לאורך כל העליה ניתן לראות את רכס המון בלאן ואת הפסגה. הנוף מדהים ולדעתי אחד הנופים היפים ביותר של הטיול! לאחר הטיפוס הגענו בסיפוק רב לאגם שלנו ונהננו שם בחברת ישראלים שהכרנו לאורך המסלול כולו. עצרנו לקפה, הסתכלנו על הנוף ואז החלטנו להתקפל לבקתה שלנו.

כאשר הגענו כולנו לבקתה ראינו שיש סמוך אליה רכבל שיורד לעיר Chamonix ואז עלה לנו רעיון. החלטנו לנצל את ההזדמנות ולקחת את הרכבל לעיר ולסיים את המסלול, במקום לישון בהרים (דבר המייקר בעוד כמה עשרות יורו) עוד לילה ולמחרת לרדת ירידה רגלית לעיר Les Houches ואז אוטובוס חזור ל- Chamonix? לאחר התבלטות החלטנו לקחת את הרכבל ולסיים את המסלול ולהעביר את הלילה ב- Chamonix. הסיבות לכך היו:

 1. לא ראינו טעם לישון עוד לילה בהרים כדי שלמחרת “רק” נירד כדי להגיע לעיר (שכן מדובר בירידה מאוד תלולה ולא נעימה לברכיים).
 2. מאוד נהננו ב- Chamonix ורצינו להיות שם עוד יום.
 3. הרגשנו מסופקים מאוד מה Tour De Mont Blanc!

כאשר הגענו ל Chamonix גילינו שיש בסטיבל ג'אז. אז ניצלנו את המאורע והלכנו לשמוע, לרקוד, וכמובן לשתות הרבה בירה!@#$% (כי לא שתינו מספיק במהלך כל הטיול הזה פשוט!)

חזרה לתוכן עניינים

( שנינו יחד עם יובל מוקדי – המטייל הכי ראבאקיסט במסלול!)

(הביקתה והרכבל)

(פסטיבל הג'ז)

יום 9: Rifugio De La Flegere → Les Houches

בגלל השינוי שעשינו ביום השמיני קיצרנו את המסלול ל- 8 ימים במקום 9 ימים שהיה התכנון המקורי. זהו מסלול יום שלא עשננו בשל הקיצור ביום הקודם. אך המידה וכן תחליטו ללכת בדרך הזו הירידה מטה היא ישירות לעיירה Les Houches ואז יש לקחת את האוטובוס המקומי שיחזיר אתכם חזרה לעיירה Chamonix

חזרה לתוכן עניינים

ציוד

אני מתייחס כאן לציוד עבור מי שיחליט ללון בבקתות. חשוב לי מאוד לתת לכם את המידע הרלוונטי הזה כי הוא ישפיע לכם על הטיול. בגלל חוסר מידע או ידיעה מה מקבלים בבקתה הבאתי ציוד שלא הייתי צריך ובגלל זה היה לי תיק יחסית גדול והתיק שקל יותר ממה שהיה צריך – חבל ממש!

התיק שאתם צריכים לקחת לטיול הזה הינו תיק של 35 עד 40 ליטר פלוס מינוס.

התיק צריך לשקול סה”כ סביבות ה-8-9 ק”ג לכל היותר!

בנוסף, אתם בטח חושבים לקחת אתכם כמות גדולה של בגדים, אבל אל תעשו את זה. יש לכם כל יום איפה לכבס את הבגדים. אם זה בבקתות עצמם או אם זה בנהרות ובמפלים שיש לאורך הדרך. תכבסו ותתלו על התיק לייבוש במהלך היום ואל תקחו אתכם יותר בגדים.

 1. מפת המסלול – לקנות שם (במקרה שלי ב Chamonix. מחיר 8 EURO)
 2. מברשת ומשחת שיניים
 3. מגבת קומפקטית שמתייבשת מהר.
 4. 2 חולצות ו- 2 מכנסיים (מי שאוהב מכנסי מטיילים ארוכים, תביאו מכנסיים שהופכים לקצרים. ממליץ בחום במקום מכנסי טיולים להביא מכנסי ספורט של ריצה. מבחינת החולצות תביאו חולצות קצרות.)
 5. 3 זוגות תחתונים ו- 3 זוגות גרביים
 6. פליז
 7. מעיל ומכנס גשם
 8. כיסוי נגד גשם למוצ'ילה
 9. משקפי שמש
 10. קרם הגנה
 11. מצלמה
 12. פנס ראש (כדי לא להפריע ולהדליק את האור בחדרי דורמס בגלל שאנשים כנראה ישנים)
 13. כובע
 14. שפתון (מומלץ על שפתון משולב עם קרם הגנה לשפתיים)
 15. מקלות הליכה חובה!!!
 16. מטען לפלאפון ולמצלמה (יש בכל הבקתות חשמל לטעינה – לכן אין צורך במטען נייד)
 17. שלוקר או בקבוק מים (ליטר עד ליטר חצי – אין צורך ביותר כי יש מלא נק' למילוי מים. ממליץ על בקבוק כי ככה הכי פשוט למלא כל פעם מאשר להוציא את השלוקר מהתיק).
 18. נעלי הרים
 19. סנדלי שורש או כפכפים (רק בשביל המקלחת)
 20. ליינר לשינה (אם מגעיל אתכם להתשמש במצעים ובשמיכות של הבקתות תשנו בתוך ליינר, פשוט ברוב המקרים בעלי הבתות לא מחליפים מצעים באופן קבוע. אל תביאו שק”ש, מבזבז מקום ומעלה משקל!!!)

זהו! אל תקחו דברים ש”אולי” תשתמשו וכו'.

אנחנו הישראלים מאוד אוהבים לעשות קפה בשטח, אבל אל תקחו פק”ל קפה. כל הקטע שאתם עושים את זה בבקתות זה כדי להקל לכם על הגב. אז תקלו!

 • מי שישן בשטח – תוסיפו רק כמה פריטים בודדים.
 1. אוהל
 2. שק”ש
 3. מזרן
 4. פק”ל קפה לבישול
 5. סירים
 6. תבלינים ושמן
 7. מטען נייד

חזרה לתוכן עניינים

מה הייתי עושה אחרת:

 1. הייתי מרווח יותר את הטרק מבחינת כמות הימים – אם יש לכם יותר זמן משלי, אז תרווחו כי תגיעו בשעות נוחות למקומות הלינה שלכם והמנוחה שווה את זה.
 2. יום מנוחה – תכניסו לכם יום מנוחה בטרק. לדעתי המקום הקלאסי הוא בעיר Courmayeur.
 3. תעשו חלק או את כל מסלולי ה Variantes – אם הייתי מודע שיש מסלולים כאלו בטרק אז הייתי כבר בונה בארץ מסלול הכולל אותם. אבל אני גיליתי עליהם רק ביום הראשון של המסלול. חלק מהמסלולים יפים יותר בגלל הנוף, לכן נתון לשיקולכם.
 4. תיק קל משקל – לקחתי תיק עם הרבה ציוד שלא באמת השתמשתי וזה הכביד על בת זוגתי ועלי. בדיעבד הייתי לוקח רק מה שרשמתי ברשימה.

חזרה לתוכן עניינים

המלצות:

 1. תתחברו לכמה שיותר מטיילים. תכירו אנשים מדהימים מכל רחבי עולם.
 2. תקנו גבינות קשות בערים. הגבינות שלהם זה משהו מיוחד שלא מוצאים בארץ, הסוגים והטעמים כאחד. תבקשו גבינה שמחזיקה בתיק ללא קירור לכמה ימים. תקנו חתיכה גדולה וזה יכול להיות אחלה תוספת לארוחות או אחלה לשילוב עם בירה.
 3. תזמינו את הבקתות כמה שיותר מוקדם – אני הזמנתי 6 חודשים לפני.
 4. אל תפחדו לשנות את המסלול או את התוכניות תוך כדי הטיול.
 5. תביאו מצלמה!

חזרה לתוכן עניינים

תמונות:

https://photos.app.goo.gl/9kqEEmdya6ZrSd7fA

חזרה לתוכן עניינים

עמוד פייסבוק לשאלות ותשובות:

בעמוד הזה תוכלו לשאול ולקבל את כל התשובות מאנשים שכבר היו במסלול הזה. אני אישית פגשתי מטיילים ישראלים שתוך כדי הטיול שאלו שאלות בעמוד זה וקיבלו תשובות במיידי.

 • יש רק צורך לשלוח בקשת הצטרפות.

https://www.facebook.com/groups/1575436712751545/