אנחנו משפחה זוג הורים + 2 ילדים מתבגרים (13, 16)

כשהתחלתי לחשוב על טיול משפחתי לשנה הבאה, לאחר שטיילנו מס' פעמים בארה"ב, מס' פעמים באירופה ובדרום אפריקה, חיפשתי יעד במרכז או דרום אמריקה שמזג האוויר יאפשר לטייל, שתשתית התיירות סבירה ומעלה ובכל זאת ניתקל במקומות ותרבויות שונות.

לאחר התלבטויות, נקבע היעד מקסיקו ולסיום לקינוח מס' ימים בפלורידה. סך הכל 23 ימים ברוטו, מתוכם 17 ימים במקסיקו.

אתחיל, בהקדמה קצרה וציון מס' נקודות חשובות לטיול למקסיקו בכלל ועם ילדים, בפרט.

בטיחות - הקונוטציה הראשונה למקסיקו היא פשע וסכנה ברחובות. אז לאחר שהיינו כבר בדרום אפריקה ולאחר בדיקות ראשוניות, הבנו שטיול במקומות המקובלים במקסיקו ונקיטת אמצעי זהירות מקובלים (כמו בכל מקום) לא מהווה בעיה.

ואכן בפועל, במהלך כל הטיול לא הרגשנו ולא פעם אחת מאוימים או באי נוחות כלשהי. העם המקסיקני נחמד מאוד ומנסה לעזור עד כמה שיכולים במגבלות השפה (ספרדית בסיסית).

בכל המקומות שטיילנו היה ניתן גם לטייל, ללא חשש, בשעות החשכה, כמובן ברחובות הראשים והמתויירים.

גם במקסיקו סיטי בה שיעור הפשע גבוה – לא הרגשנו בעיה. בעיר כמות שוטרים גבוהה במיוחד ובכל רחוב ניצבים מס' שוטרים המשרים אווירת ביטחון. טיול במקומות המרכזים לא מהווה בעיה.

טיסות בינלאומיות – טסנו עם בריטיש ארוויז בהלוך במסלול: ת"א – לונדון – מקסיקו סיטי, בחזור: קנקון – מיאמי – לונדון – ת"א.

היכן לטייל - מקסיקו הינה מדינה ענקית (פי 90 ממדינת ישראל) – בטיול של 16 ימים ניתן לטעום מהקצה שלה. לכן החלטנו להתמקד ב – 3 אזורים: מקסיקו סיטי והאזור, סן קריסטובל והאזור והחוף הדרומי/קריבי (פלאיה דה כרמן ואזור קנקון). את המעבר בין האזורים עשינו בטיסות פנים.

שפה – במקסיקו כמעט ולא מדברים אנגלית, למעט במלונות (ולא בכולם). כך שמומלץ לדעת ספרדית בסיסית. אנחנו הסתייענו בספרדית הבסיסית מאוד שלי (שהשתפרה במהל הטיול) ובהבנת הספרדית היותר טובה של בתי בת ה 16. אבל חשוב לציין שניתן להסתדר גם בלי לדעת ספרדית.

טיסות פנים – טיסות פנים הזמנו כחודשים לפני המועד, במחיר של כ 100$ לטיסה. טיסה ממקסיקו סיטי לעיר לטוקסטלה גוטיירז הנמצאת כשעה נסיעה מסן קריסטובל (טיסה ישירה של כשעה), טיסה מטוקסטלה גוטיירז לעיר מרידה (טיסה עם קונקשיין במקסיקו סיטי כחמש וחצי שעות סך הכל).

ניתן להגיע מסן קריסטובל למרידה/קנקון באמצעות אוטובוס – נסיעה של מעל 10 שעות (ניתן לשלב עם יעד בשם פלנקה באמצע הדרך) או בטיסות ישירות שקיימות מטוקסטלה גוטיירז לקנקון -אך הם טיסות לא סדירות ולא קבועות ויכולות להשתנות לכן לדעתי מתאים יותר למי שנמצא במקום ומטייל ספונטנית.

מים - במקסיקו לא מומלץ לשתות מים מהברז – הצטיידנו תמיד במים מינרליים (גם לצחצוח שיניים) והשתדלנו לא לשתות עם קרח במסעדות).

תחבורה – בשבוע הראשון הסתדרנו עם תחבורה ציבורית וטיולים מאורגנים, בחלק של החוף הקריבי שכרנו רכב. רכבת תחתית במקסיקו סיטי מאורגנת, נקיה, בטוחה וזולה מאוד.

מזג אויר – חודש יולי נמצא בעונה הגשומה (אם כי בממוצע לא בין הגשומים) ובו גם סיכוי לסופות הוריקן. במהלך כל הטיול ירד לנו פעם אחת גשם לכשעתיים. כמובן שהעניין תלוי במזל. אזור החוף טמפרטורה ממוצעת של כ – 32 מעלות ולחות גבוהה – מכיוון שחלק גדול מטיולים משלבים מים בהחלט ניתן לטייל.

כספים – מטבע במקסיקו הוא פזו מקסיקני (לעיתים מסומן בסימן של דולר אמריקאי) שוויה נכון לטיול שלנו 1 ₪ = 4 פזו . אנחנו יצאנו עם סכום של 8000 פזו הנמשך בשדה בנתב"ג. במהלך הטיול השתמשנו בכרטיס מסטרקארד המקובל בכל המלונות ובמרבית המסעדות (נדרש קוד סודי לכרטיס עם צ'יפ) כמו כן משכנו כסף מזומן מכספומטים הקיימים במקומות רבים (אנחנו משכנו בשדות תעופה ובמקומות סגורים).

רצוי שתמיד יהיה סכום מינימלי של כ – 2000 פזו לכל מקרה שלא יקבל הכרטיס.

מלונות – במקסיקו מבחר גדול של מלונות בתקציבים שונים, החל מ 30$ ועד ל – 5000$. למשפחה אפשר ללון במלון טוב יחסית בעלות לא גבוהה. בטיול זה לא הקצנו סכום גבוה למלונות וישנו במלונות ברמה סבירה ובמחיר הוגן (50$-130$). באם הטיול הוא בהרכב זוגי בהחלט מומלץ להשקיע מעט יותר בעיקר באזור חצי אי יוקוטון במלונות ברמה גבוהה במחיר נמוך יחסית לארץ. חוות דעת על המקומות ששהינו אפרסם בטיפ נפרד.

המסלול

אפרט את המסלול שעשינו בפועל. בסוף כל יום אוסיף מידע שאספתי על מקומות שלא ביקרנו בהם או פרטים שיכולים להועיל.

יום1 – 10.7.14 (ו) – ת"א – מקסיקו סיטי

טיסה ב 7:30 מנתב"ג ולאחר קונקשיין של כשלוש שעות בלונדון, הגענו למקסיקו סיטי ב – 19:30.

קבלת פנים של תור למשטרת הגבולות של כשעה וחצי באולם שהמזגן בו לא ממש עובד. לאחר יציאה לקחנו מונית , הממוקם במרכז העיר ההיסטורית.Hampton inn – centro historico למלון בעלות של כ - 300 פזו (75 ₪)

למלון הגענו בעשר וחצי בלילה לערך, התארגנות קצרה וכמובן שכולם נשפכו על המיטות.

יום2 – 11.7.14 (ש) – מקסיקו סיטי

בוקר

הליכה קצרה למרכז ההיסטורי (Centro Historico), ולכיכר המרכזית בעיר הנקראת זוקאלו (Zocalo), אשר סביבה שוכן משכן הנשיאות והקתדרלה, כמו אתרים היסטוריים נוספים ומוזיאונים. המרכז הוכרז כאתר מורשת לאומי של אונסק"ו והאזור רווי היסטוריה ומוזיאונים.

טיילנו ברחובות עיקרים בסמוך לכיכר והתרשמנו מהמבנים המיוחדים, מרבית המוזיאונים או המבנים הסתפקנו בצפייה מבחוץ. נכנסו ל Palacio Nacional שהינו בניין משרדים של נשיא מקסיקו המעוצב באופן יפה וכולל הרבה ציורי קיר נפלאים. הכניסה חינם ודורשת בדיקה ביטחונית קצרה – בהחלט מומלץ.

משם המשכנו במדרחוב לכיוון לפארק אלמדה (Almeda Central) מנוחה קצרה בפארק והפסקת צהרים קצרה בבורגר קינג באזור וחזרנו למנוחה במלון.

אחה"צ

נסיעה קצרה ברכבת התחתית (מאוד ידידותית - כרטיסים קונים בכל תחנה בדוכן מאוייש בעלות זניחה של כ – 2.5 ₪ לאדם לנסיעה), עד לפארק Bosque de Chapultepec - אחד הפארקים העירוניים הגדולים בעולם. במקום ניתן ליהנות מאגמים, מדשאות, מוזיאונים (המוזיאון האנתרופולוגי שוכן שם) ואף גן חיות חינמי (שלא הספקנו להיות בו), זהו גם משכנם של נשיא מקסיקו וארמון נשיאותי לשעבר, שהיום משמש מוזיאון (Castillo de Chapultepec).

פארק נחמד עם מלא דוכני אוכל ומזכרות שיטוט קצר בפארק והגענו למוזיאון האנתרופולוגי Museo Nacional de Antropologia - מיצג של התרבויות השונות שחיו באזור, חפצים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות וכדומה.

מוזיאון נחמד מאוד גם למתבגרים שוטטנו כשעה. עלות של 64 פזו לאדם.

משם המשכנו ברגל למסעדה איטלקית בשם "אלפרדו" הממוקמת בתוך מלון אינטרקונטיננטל (הומלצה בטריפאדוויזר) מסעדה סבירה יקרה יחסית למקסיקו – לא הייתי הולך במיוחד.

שיצאנו ממסעדה התחיל להחשיך ולכן חזרנו במונית למלון שלנו (250 פזו).


מידע נוסף:

תחנת המידע לתיירים בכיכר המרכזית מכילה המון מידע ומפה של העיר. כל המוזיאונים הם חינם ביום ראשון, אך קחו בחשבון שגם כל האתרים עמוסים במבקרים עקב כך.

אתרים במרכז:
Templo Mayor - מתחם מקודש בעבר. על פי המסורת שם ראו האזטקים את הנשר עם הנחש במקורו וזה היה האות עבורם להקים את העיר במקום הזה. ניתן לראות באתר את התפתחות הבניה במקום ופסלים שהיוו אלים לאזטקים בזמנו.

Catedral Metropolitana - קתדרלה ענקית ובעלת היסטוריה ארוכת שנים, הממוקמת בכיכר זוקאלו. יש הרבה מה לראות שם ורצוי לחפש הסברים על ההיסטוריה והארכיטקטורה במקום.

Palacio de Bellas Artes - ארמון האומנויות היפות. מבנה מרשים עשוי שיש לבן, המכיל כיום מוזיאון אומנות ואולם קונצרטים, המארח את את ההופעות החשובות בעיר. המבנה נבנה בתחילת המאה ה-20 והבנייה שלו הושלמה רק לאחר כ-30 שנה. בפנים תוכלו לראות ציורי קיר מרהיבים.

מגדל לטינו אמריקנה (Torre Latinoamericana) הוא מבנה במרכז העיר. המגדל הוא בגובה 45 קומות והוא אחד מציוני הדרך החשובים ביותר של העיר. מבחינה אדריכלית, המגדל זכה להכרה רחבה ברחבי העולם. מראש המגדל תוכלו לזכות בתצפית נפלאה בת 360 מעלות, על כל מקסיקו סיטי. עולה כ – 80 פזו.

יום 3 – 12.7.14 (א) – מקסיקו סיטי - טאוטיוואקן

היום השכמנו בשעה 7:30, אחרי ארוחת בוקר קצרה במלון יצאנו ליעד שלנו שהוא אתר העתיקות טאוטיוואקן (Teotihuacan) - שהינו אחד מאתרי העתיקות המרשימים ביותר בעולם כולו אשר הוכרז בשנים האחרונות כאתר מורשת עולמית הראוי לשימור על ידי ארגון אונסק"ו של האו"ם. אתר העתיקות הממוקם כשעה נסיעה ממרכז מקסיקו סיטי מכיל פירמידות ומבנים עתיקים של התרבות הילידית שפרחה ושגשגה על אדמתה של מקסיקו לפני הכיבוש הספרדי. במקום ניתן לראות פירמידת השמש הנחשבת לפירמידה השלישית בגודלה בעולם, את פירמידת הירח ועוד מספר לא מבוטל של מבנים עתיקים ומרשימים במיוחד. האתר נפלא ומאורגן בצורה טובה מאוד גם לתיירים שאינם מטיילים הרפתקנים במיוחד. חובבי עתיקות וארכיטקטורה ימצאו אותו ללא ספק כאתר מרתק.

נסיעה ברכבת התחתית עד לתחנה Autobuses del Norte שם ממוקמת תחנת אוטובוס הטרמינל הצפוני - ביציאה מתחנת הרכבת ממשיכים ישר ונכנסים לתחנת האוטובוסים, פונים שמאלה נגשים לדלפק השני מהסוף (שער 8) המוכר כרטיסים (תזהו אותו לפי התור) וקונים כרטיסים לאוטובוס המגיע לפירמידות (תציינו Piramides) . מחיר לאדם 45 פזו לכל כיוון (רצוי לקנות הלוך חזור ולא ניתן לשלם בכרטיס אשראי). ממשיכים ימינה מדלפק הכרטיסים לרציף האוטובוס (שנאמר לכם בדלפק) רצוי לוודא שוב לפני שאתם עולים (בעקרון בכרטיסים יש סימון מקומות – בפועל הדבר לא נאכף – לכן, אם אתם עם ילדים או קבוצה של מס' אנשים רצוי לא לעלות בין אחרונים לאוטובוס בכדי לשבת ביחד).

לאחר כשעה נסיעה (עוצר בדרך בתחנה או שנים להעלאת נוסעים) מגיעים לתחנה ראשונה שבה מרבית האנשים יורדים והיא הפירמידות (האוטובוס ממשיך לעיר נוספת). התחנה הינה כדקה הליכה מהכניסה לאתר.

טיילנו כשעה וחצי במקום הנפלא הזה עלינו כמעט עד הסוף לפירמידת השמש הגדולה. בכניסה למקום מוכרים שתיה, בתוך האתר עצמו לא מוכרים שתיה אך יש רוכלים רבים המוכרים מזכרות. לסיכום מקום מומלץ מאוד.

יצאנו חזרה מאותה כניסה (יכול להיות שיש יציאה נוספת). חוזרים לאותו המקום בו האוטובוס הוריד אותכם ופשוט מחכים בצד השני של הכביש (אין תחנה מסומנת) עד שיגיע האוטובוס.

חזרנו למלון ואחרי מנוחה אכלנו במסעדה הצמודה למלון בה נהננו.


 מידע נוסף:

אוניברסיטת UNAM  - בחלקה הדרומי של העיר מקסיקו סיטי. נראה את אוניברסיטת UNAM הנחשבת לאוניברסיטה היוקרתית והגדולה ביותר במדינה עם למעלה מ-295,000 סטודנטים ואשר הקמפוס הראשי שלה הוכרז בשנת 2007 על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית הראוי לשימור.

•שוק מרקדו סונורה ( Mercado Sonora)- בשכונת לה מרסד (Merced). הוא אחד השווקים הפופולאריים בעיר, במקום תמצאו רופאי אליל עמוסים בעצות לפתרון על בעיה, תוך שימוש בהגדת עתידות, בובות וודו ועשבי מרפא ועד שפע ממצאים מיוחדים המגיעים מהמסורת המקומית.

•שוק אקסקלוסיבי נוסף פתוח בימי שבת בשכונת סן אנגל (San Angel ) – תגלו שם אוסף גדול של עבודות מקסיקניות אופייניות. זה לא המקום הזול ביותר בעיר, אך המחירים סבירים.

האיים הצפים – סוצ'ימילקו (Xochimeelco) - "המקום בו גדלים הפרחים'", בשפת המקום נאוואטל. מעין וונציה מקסיקנית מדרום לעיר (עדיין בתוך המטרופולין). הם ללא ספק אחת האטרקציות ה"ירוקות" המרשימות של מקסיקו סיטי. מדובר באגם גדול (80 ק"מ אורכו) המכיל איים צפים מלאכותיים שהוקמו על ידי שבט אינדיאני בשם סוצ'ימיקלקו. שם תוכלו לשוט בגונדולות בתוך תעלות מים, לצד איים מלאכותיים ולצפות בנוף פסטורלי מסביב, כמו גם לקנות מזכרות ולהזמין אוכל לסירה. חוויה רגועה ומיוחדת. לא צריך להקדיש למקום יום שלם, שעות ספורות יהיו די והותר.

יום 4 – 13.7.14 (ב) – מקסיקו סיטי - סאן קריסטובל

היום אנו עוברים ליעד הבא שהיא העיירה סאן קריסטובל הנמצאת בחבל הצי'אפס. בה אנו צפויים לשהות 4 ימים מלאים. ולקחת טיולי יום מהמקום.

טיסה פנימית עם אייר מקסיקו בשעה 13:30 (צריך להגיע שעתיים לפני) הגעה לטוקסטלה גוטיירז ב 15:11 לקחנו מונית לסאן קריסטובל בעלות של 800 פזו לנסיעה של כשעה ומעלה (מונית ללא מזגן "אמיתי" בחום של מעל 30 מעלות).

לאחר התמקמות במלון Hotel san luis (מדורג 8.5 – לא מומלץ), יצאנו לסיור הכרות קצר של העיירה. מיד שהגענו לכיכר המרכזית התרשמנו מהמקום המיוחד הזה. מרכז העיירה בנוי מהכיכר המרכזית ממנה יוצאים 3 מדרחובים –מדרחוב אחד של כל המסעדות, מדרחוב שני של כל הפאבים ומקומות בילוי בערב ומדרחוב שלישי של חנויות של בגדים ומזכרות.

בצהרים עצרנו בסוכנות הנסיעות Otisa בסן קריסטובל ממוקמת במדרחוב המרכזי. מדובר בסוכנות אמינה, טובה וידידותית וסגרנו את הטיול למחר לקניון אל סומידרו. בעיירה ישנם סוכנויות נסיעות רבות דרכם אפשר לסגור טיולים באזור, בכל יום ניתן לסגור טיול למחרת.

חזרנו לחדר לאחר מנוחה יצאנו בערב שוב לטייל במדרחוב של המסעדות.

יום 5 – 14.7.14 (ג) – קניון דל סומידורו - סאן קריסטובל

היום מתוכנן לנו שיט בסירה בקניום דל סומידורו הנמצא כשעה נסיעה מסן קריסטובל (עלות של 300 פזו לאדם).

השכמה מוקדמת יחסית מכיוון שהטיול יוצא ב 9:00 בבוקר מהסוכנות במדרחוב (מסתיים בערך ב – 15:00). לפני כן אכלנו ארוחת בוקר קלה בקפה קקאו הנמצא בסמוך לסוכנות. בית קפה איכותי עם עוגות/קוראסונים.

כמתחייב הסיור יצא בזמן עלינו על רכב מסחרי שהכיל כ – 12 נוסעים. לאחר נסיעה של כשעה הגענו לקניון דל סומידרו (national park Can Sumidero). התארגנות קצרה וקבלת אפודי הצלה ועלינו לסירה. השיט בנהר מרהיב ובחלקו בין צוקי ענק, קניון מרהיב ביופיו בדרך הסירה עוצרת להסברים (בספרדית) ולצפייה בתנינים ובקופים. השיט אורך כשעתיים. מומלץ מאוד – לא כדאי להחמיץ.

לאחר השיט עוצרים לשעה בעיירה הסמוכה לשיטוט חופשי בכיכר המרכזית.

חזרנו בערך ב 15:00, מנוחה קצרה ולקראת ערב יצאנו שוב למרכז העיירה. ארוחת ערב אכלנו במסעדה נפלאה ולא יקרה בה מגוון גדול של מנות (מפסטה/מרקים/המבורגרים/סלטים ועוד) הנמצאת במדרחוב הראשי ממול לסוכנות הנסיעות בשם : TierrAdentro

יום 6 – 15.7.14 (ד) – מפלי צ'פלון ואגמי מונטבאו - סאן קריסטובל

היום לפנינו טיול ארוך (8:00 – 20:00) (שסגרנו אתמול אחה"צ בעלות של 350 פזו לאדם) למפלי צ'יפלון ולאגמי מונטביו (Lagunas de Montebello).

איסוף מתבצע מהמלון. לאחר נסיעה של כשעתיים וחצי (ברכים עירוניות בהם הרבה "במפרים") הגענו למפלי צ'יפלון. הטיול מתבצע עצמאית (הוקצה זמן של כשעתיים לחזור להסעה). זו שמורת טבע מאורגנת עם שביל הליכה מסודר (ומקום לקנות שתיה בדרך). הליכה של כ 45 דקות (חלקה מעליה) כאשר בדרך נחל מדהים ומפל קטן יותר וצבע מים טורקיז מרהיב ביופיו, מגיעים למפל המרשים. בסמוך למפל נרטבים קלות (התאים מאוד ליום החם שטיילנו בו) וניתן לעלות ולהצטלם ממש בסמוך אליו. לחובבי אקסטרים ניתן לעשות את מרבית הדרך חזרה באומגה.

ביציאה מהשמורה ניתן לקנות פירות טריים ו/או גלידות.

משם המשכנו בנסיעה של כשעה עד לאגמי מונטביו, בדרך עצרנו במסעדה מקומית לארוחת צהרים (למי שלא אוהב את האוכל המקומי רצוי להצטייד בכריכים מראש) – לאחריה המשכנו לתצפית על האגמים והפסקה של כשעה למי שרצה לרדת לאגם ולעשות שיט עם רפסודה. משם המשכנו ל – 2 אגמים נוספים בכל אחד מהם עוצרים לכרבע שעה ובכל אחד מהם יש דוכנים לממכר אוכל מקומי ומזכרות.

הדרך חזרה ארוכה ולוקחת כשלוש שעות. הגענו בערך ב – 20:00 לאחר יום מעייף אך מוצלח.

יום 7 – 16.7.14 (ה) – סאן קריסטובל

יום זה הוקדש למנוחה והכרת העיירה טוב יותר. שוטטנו בכל 3 המדרחובים ובכיכר המרכזית וכל פעם גילנו פינות/מקומות מיוחדים. אציין, בית קפה Oh La La! Pasteler‏ ברחוב Av Real de Guadalupe 2, בו עוגות ומשקאות נהדרים במחירים זולים. לעיתים יש תור קצר אם רוצים לשבת.

יום 8 – 17.7.14 (ו) – סאן קריסטובל – סיור כפרים – Tuxtla Gutirez

היום מתוכנן לנו סיור בכפרים (צ'אמולה וזינאקאנטן) עם "יגיל" ישראלי החי מס' שנים באזור ומארגן סיורים בעברית. מכיוון שבסיור זה ישנה חשיבות להסברים העדפנו לקחת את הסיור איתו (450 פזו לאדם).

הסיור מתחיל מוקדם, יציאה 7:30 עד 13:00.

לאחר נסיעה לא ארוכה הגענו לכפר זינקנטן (ZINACANTAN) נכנסנו לכנסיה המקומית בה מתפללים אנשי הכפר, בני המאיה לשעבר, קיבלנו הסבר מרתק על המנהגים, הפולחן והאמונות של בני המקום ועל ההיסטוריה של המקום. לאחר מכן שוטטנו מעט בכיכר מרכזית ושתינו קפה בבית קפה קרוב. משם הסיור המשיך ועצר ליד בית קברות של בני המקום. משם המשכנו בנסיעה קצרה לכפר צמולה (CHAMULA) שם ביקרנו בבית של בני המקום בו ניתן לטעום מטורטיות שעושים במקום מכמה סוגי תירס ולהתלבש בבגדים מסורתיים וכמובן לקנות אריגים/מפות הנתפרות בעבודת יד במקום.

בהמשך הסיור המאורגן, חזרנו לסן קריסטובל ועשינו סיור קצר בעיירה עד לשוק המקומי של בגדים/אריגים ועוד עלינו לחלק בשוק בו מוכרים אבני ענבר – קיבלנו הסבר על הנושא ובכך הסתיים הסיור.

הסיור מעניין מאוד ומומלץ מאוד.

משם חזרנו למלון בו השארנו את המזוודות ונסענו למלון הילטון בטוקסטלה גוטיירז (כ40 דק משדה תעופה) לקראת הטיסה המוקדמת מחר למרידה. את אחה"צ בילינו במלון ואכלנו במסעדת CHILIS הצמודה למלון שהינה רשת מקסיקנית לאוכל מכל הסוגים (דומה לדיינר בארה"ב) וקיימת גם בארה"ב.

עוד אטרקציות אפשריות בסאן קריסטובל (שלא עשינו ואין לי חוות דעת עליהם):

סיורים יומיים נוספים – יומיים או דו יומיים- למשל לפלנקה, ל TONINA, ועוד.

ניתן לקחת גם טיול על סוסים הלוך חזור לכפר צומלה (כארבע שעות) או לעשות אומגות ביער (ברחוב הראשי מוכרים כרטיסים) וכמובן לטייל בעוד מקומות בסן קריסטובל או קרוב לה כמו:

מרכז ללימודי מדע, נה-בולום (Centro de Estudios Cientificos, Na-Bolom), שבו ספרייה, מוזיאון וגסט-האוס. מוזיאון שמופעל על ידי ארגון OMIECH, ארגון המרפאים הילידים של מדינת צ'יאפס, הפועל לשימורה של הרפואה המסורתית של בני המאיה, Orquideas Moxviquil OM - גן בוטני, Museo de Trajes Regionales - מוזיאון תלבושות מקומיות, El Arcotete - פארק במרחק 4 קילומטר. בצפון מזרח העיר סן קריסטובל דה לאס קאסאס.

יום 9 – 18.7.14 (ש) – סאן קריסטובל – מרידה

היום אנחנו עוברים לאזור יוקוטון לעיר מרידה. השכמה מוקדמת, מונית מהמלון לשדה,וטיסה היוצאת בערך בתשע בבוקר.

בערך 14:30 נחתנו במרידה, מיד שיוצאים מהשדה מרגישים בחום הצפוי לנו באזור.

בחלק הזה של הטיול שכרנו רכב. שכרנו עם חברת אלאמו. בשדה צריך לחכות לשאטל (ממש עם היציאה מהטרמינל) לסניף קטן מאוד ולא ממש מאורגן. לאחר כשעה הצלחנו לקבל את הרכב (הרי שכחו למלא דלק לפני שהגענו), ניסן משפחתית בה ניתן לאחסן 2 מזוודות ותיק עם גלגלים גדול.

בהקשר להשכרה במרידה – חברות אחרות היו להם דלפקים גדולים ומאורגנים ממש בשדה, לכן אם אין הפרש משמעותי בשדה של מרידה נראה לי עדיף לקחת חברה אחרת. בקנקון בה החזרנו את הרכב דווקא היה סניף גדול ומסודר בדומה לשאר החברות.

נסיעה של כחצי שעה והגענו למלון BEST WESTREN MAYA - מלון נחמד במחיר זול (200 ₪).

בתכנון היינו צריכים לרדת לעיר ולשוטט ולקחת סיור עם כרכרה ולמחרת בבוקר להנות מהפינינג שמתקיים מידי יום ראשון, לצערנו בגלל מחלה של אחד מבני המשפחה ויתרנו על החלק הזה.

התרשמות מהעיר (מוגבלת מכיוון שלא שוטטנו ברחובות המרכזיים)– אינה חובה במיוחד אם לא באים ביום ראשון, היא עיר גדולה שחלקים רבים ממנה מוזנחים וישנים. השוק הגדול והפנינג (שזכינו לראות טעימה ממנו ממדרגות המלון) נראה חוויה נחמדה.

מצרף מס' אפשרויות (שלא עשינו) בעיר עצמה ובאזור שרשמתי לפני הטיול, למי ששוהה באזור זמן רב יותר:

סיור בכרכרה או לטייל באחד הפארקים, Anthropology Museum, Parque Centenario – בו גן חיות ורכיבה על פוני/סירות/רכבת מיניטורית.

סונטות באזור - שהינם בולענים שנפערו בסלע והתמלאו במי תהום. הסנוטות מובילות למערכת של מערות נטיפים תת קרקעיות מוצפות במים, בהם ניתן לשחות ולצלול. (בהמשך הטיול עשינו מס' סונטות)

יום 10 – 19.7.14 (א) – מרידה - Chichen Itza - valladolid

בתכנון היינו צריכים בבוקר לבקר בשוק והיריד במרידה משם להמשיך לאתר עתיקות Chichen Itza - סנוטה Ik kil (3 ק"מ מאתר) – משם נסיעה למלון ב - valladolid.

בפועל בגלל האילוצים הרפואיים נאלצנו לצאת מאוחר מהמלון ולנסוע ישירות למלון בעיר Valladolid.

עיירה קטנה עם מרכז נחמד.

הגענו למלון CASA MARLENE BY CASA TIA MICHA - מלון נהדר שהינו בעצם אחוזה פרטית לשעבר בה מס' חדרים על הקרקע עם גינה מטופחת ובריכה קטנה - מקום מהמם.

את שארית היום העברנו בבריכה במלון (בתקווה להחלמת החולים).

יום 11 – 20.7.14 (ב) – COBA - טולום - פלאיה

אחרי ארוחת בוקר נחמדה בגינת המלון יצאנו לדרכנו כאשר היעד הסופי הוא פלאיה דה כרמן.

נסענו (כשעה) לאתר העתיקות קובה (Coba) – באתר ניתן (וממולץ) לשכור אופניים או אופנים דו מושביים עם נהג (בעלות לא גבוהה במיוחד לזכרוני כ 30 ₪ כל אופנים וקצת יותר עם הנהג). עם האופניים עשינו מסלול בתוך יער הגשם עד שהגענו לפרמידה המרכזית באתר, עליה טיפסנו וממנה תצפית על כל יער הגשם. מקום מיוחד ומומלץ.

משם המשכנו בנסיעה לעתיקות טולום, הממוקמות על גבי צוקים בגובה של 15 מטר מעל חוף הים המקסים. הבניין המרכזי (El Castillo) שוכן בנקודה הגבוהה ביותר וממנו נשקף נוף יפה לים.

לאתר חניה גדולה בהליכה קצרה ממנה מגיעים לכניסה שהיא מלאה בחנויות ומסעדות שונות. מהאזור הזה ניתן לקחת רכבת (החוסכת הליכה של כקילומטר – וזה הרבה בחום בתקופה זו) עד לכניסה לאתר העתיקות.

משם ישנה הליכה לא ארוכה עד לאתר המרשים. מומלץ לבוא עם בגדי ים כי ניתן גם להיכנס לים מהאתר.

משם המשכנו בנסיעה של כשעה עד לדירה בפלאיה דה כרמן בשם HOTEL CASAEJIDO הממוקמת בשכונה של העיר כעשר דקות נסיעה מהמדרחוב הראשי בעיר.

בערב נסענו למדרחוב הראשי שפלאיה זה כרמן בשם השדרה החמישית. זהו מדרחוב באורך של מס' קמ' לאורכו המון מסעדות, חנויות, גלידריות, מועדונים ועוד. וניתן לשוטט בו מס' שעות רב.

מקום תוסס ושונה מהמקומות בהם שהינו עד לרגע זה בטיול (בתמונה – מסיבת רווקות בפלאיה)

יום 12 – 21.7.14 (ג) – פלאיה – חוף אקומל- והאזור

לאחר ארוחת בוקר, היעד היה חוף אקומל (Akumal) - חוף השוכן המרחק חצי שעה דרומית מפלאיה דל כרמן (בדרך לטולום). חוף מדהים, ומבודד שבו אפשר למצוא עשרות צבי ים ועוד שלל יצורי ים בסמוך לחוף ללא כל צורך בצלילה- ניתן להשכיר שם שנורקלים.

לצערנו שהגענו למקום הבנו שקיימת מכת אצות באזור והיופי של החוף התקלקל במשטח אצות ענקי בשפת החוף ובריח רע מאוד לכל אורך החוף.

לכן החלטנו לוותר על החוף ולנסוע לסונטת AZUL הנמצאת בסמוך. הכניסה הינה מהכביש הראשי (קיים שלט) לכביש כורכר ממנו אפשר להגיע עם הרכב לחניה הסמוכה לסונטה (בעלות של כ 400 פזו לכולם כולל חניה).

הסונטה היא 2 בריכות גדולות בצבע ייחודי בהם ניתן לשחות ולשנרקל (למרות שאין שם ממש דגים). בילנו שם מס' שעות , ויצאנו חזרה למלון שבדרך אכלנו ארוחת צהרים/ערב.

בערב שוב יצאנו לשדרה החמישית – להכיר אותה יותר לעומק. לבאים עם רכב ישנם מס' חניות באזור – מומלצת חניה של המרכז המסחרי שנמצא בצומת רחובות CONSTITUYENTES והשדרה החמישית.

יום 13 – 22.7.14 (ד) – פלאיה – סונטה DOS OJOS

היום החלטנו לעשות טיול בסונטות הנוספות באזור הגענו לסונטת DOS OJOS הסמוכה לחוף אקמול.

הכניסה מכביש ראשי – מיד עם הפניה מהכביש, ישנו ביתן למכירת כרטיסים. אפשרויות: סיור מאורגן עם מדריך בסונטות גם במערות שלא פתוחות לקהל הרגיל או כניסה וטיול עצמאי. בחרנו לא לקחת את הסיור המודרך (שבדיעבד נראתה החלטה מוצלחת כי הסיור מוקצב בזמן וצריך לעבור ממקום למקום בלו"ז קבוע – מה שלא התאים לנו). עלות למיטב זכרוני כ – 300פזו לכל המשפחה וזה כולל אפוד הצלה ושנורקל אותו מקבלים בכניסה לסונטות עצמם.

לאחר קנית כרטיסים נוסעים בדרך כורכר של כ 2 ק"מ עד לכניסה עצמה – בכניסה כדאי לקחת אפוד הצלה (מקל מאוד על השהיה במים זמן רב ללא מאמץ) ושנורקלים לפי הצורך.

הליכה קצרה ומגיעים ל 2 סונטות נהדרות ויפות הכוללות גם נטיפים. בילינו במקום כארבע שעות כולל מנוחה על הערסלים שבמקום. מקום מומלץ מאוד.

אחה"צ חזרנו לדירה ולאחר מנוחה והתארגנות, יצאנו כמובן שוב לשדרה החמישית.

סונטה נוספת בה לא היינו ומומלצת היא Cenote Jardin del Eden

יום 14 – 23.7.14 (ה) – פארק HA- XEL

יום זה תוכנן לבילוי באחד הפארקים הטבעיים הקיימים באזור. קיימים 3 פארקים עיקרים :

XPLOR - פארק "הכל כלול" עם 4 אטרקציות מרכזיות: אומגות, רכבי באגי, שחיה בנהר ושיט במערת נטיפים וכמובן אוכל הכל כלול.

XCARET – פארק המיועד בעיקר לצפיה בטבע וכולל מפעים של המקומיים (לא הכל כלול)

XEL-HA - פארק עם אטרקציות מים בסגנון הכל כלול.

אנחנו בחרנו בפארק אקסל הא שנראה לנו הכי מתאים לאופי המשפחתי שלנו. כניסה עולה 89$ אמריקאי וכוללת הכל למעט מס' פעילויות אקסטרא כמו שחיה עם דולפינים (ניתן להשיג הנחה בקניה מראש של 10$ לכרטיס).

הפארק מרהיב ביופיו, מאורגן ומסודר בצורה מופתית לכל אורך הפארק לוקרים לשם את הציוד ותחנות להשאלת שנורקלים ואפודי הצלה ומגבות.

הפעילויות העיקריות הכלולות בכרטיס: שנרקול בלגונה גדולה ומרהיבה, מסלול אבובים משפחתי נהדר, אומגה קצרה במים, מסלול אופניים קצר, מקומות משחק לילדים קטנים, פינות ערסלים וכמובן מסעדות חופשיות וברים הכוללים שתיה רגילה וחריפה.

בילנו בפארק מהשעה 9:00 עד ל 17:30 ונהנו מכל רגע – אחת החוויות המוצלחות של הטיול ומשתווה לכל פארק שעשועים כזה או אחר שהיינו בעבר.

טיפ קטן: אם שומרים את הצמיד שמקבלים בכניסה על היד שמגיעים לקנקון אפשר לעלות למגדל תצפית (ולמיטב ידיעתי גם להכנס לאקווריום) בחינם.

יום 15 – 24.7.14 (ו) – קנקון

היום נעבור לקנקון ליומיים האחרונים שלנו במקסיקו. נסיעה של פחות משעה והגענו לקנקון. כבר עם הגענו שמנו לב לשינוי באזור. קנקון זה אזור של רצועת חוף עם המון מלונות המזכירה במעט את אילת או כל ריוויירה אחרת בעולם הכוללת חופים, בתי מלון והרבה מרכזי קניות ושופינג.

מקנקון עצמה לא ממש התלהבנו, אך בכל מקרה הקצנו רק יום אחד לקנקון עצמה (כולל נסיעה מפלאיה).

עם הגעה לקנקון המשכנו עם הרכב לתוך רצועת המלונות עד שהגענו לשלט של קנקון (ק"מ ה 18.5 ברצועה) הנמצא בסמוך לתצפית נהדרת על החוף ולחוף ים מרהיב ביופיו. כמובן שהצטלמנו עם השלט (לאחר תור קצר).

כאמור, במקום חוף ים בשם PALYA DELFINES BEACH - שאפשר לרחוץ בו.

משם המשכנו ועצרנו באחד ממרכזי הקניות הפזורים לאורך הרצועה. לאחר כשעתיים נסענו למלון לקבל את החדר.

מלון בחרנו את הולידי אין - נמצא בתחילת רצועת המלונות. זאת מתוך ידיעה שלא ננצל את מה שמציעים לנו המלונות הרבים באזור בסגנון הכל כלול ובמחירים גבוהים הרבה יותר. מלון פשוט אך עם חדרים גדולים מאוד נקיים וחדישים.

בשונה מפלאיה דל כרמן בקנקון אין אזור אחד שהוא המרכז ולאורך רצועת המלונות יש מס' מרכזים בהם ניתן לבלות בערב ולהגיע אליהם כמובן צריך להעזר ברכב/תחבורה ציבורית.

יום 16 – 25.7.14 (ש) – קנקון – איסלה מוחרס

יום זה הוקדש לאי הנפלא !!! איסלה מוחרס.

נסענו עם הרכב עד ל PUERTO JUAREZ (במקום חניון גדול ומסודר) משם לקחנו מעבורת לאי (יוצאת כל כחצי שעה). ההפלגה אורכת כשעה. בטיפים שקראתי קודם לטיול נרשם שיש 2 חברות אז לא כדאי לקנות 2 כיוונים כי יכול להיות שתגיעו למעגן ודווקא החברה השנייה יוצאת בדיוק לכן תקנו לכיוון אחד – לא ממש שמתי לב לכך ולא בטוח שרלוונטי אם באים עם רכב ורוצים לחזור לאותו מקום.

אתר של המעבורת

עם ההגעה אל האי שכרנו תום-קאר (של 4 מקומות) במחיר של 550 פזו (יתכן שאפשר זול יותר). עד ל 17:00. באי מטיילים באמצעות הרכב בנקודות שונות. פשוט חוויה נהדרת.

המקומות המומלצים ושגם אנחנו ביקרנו בהם:

1. חוות גידול צבי ים - נחמד מאוד. יש צבים בכל הגדלים ועוד כל מיני בעלי חיים מגניבים כמו שפמנונים, סרטנים ודגים מיוחדים. כדאי.

2. Punta Sur - נקודת תצפית ממש יפה שמתצפתת על נקודת החיבור של הקאריבי והפאסיפי. צבע מים מדהים.

3. חוף של המלון גרפון דה קאסטילה Garraf de Castilla - נמצא מס' עשרות מטרים לפני השמורה באותו שם. פונים ימינה (שמאלה אם באים מכיוון פונטה סור) לדרך עפר- שם יש חוף יפהפה. הכניסה אליו עולה 60 פסו ומקבלים מיטת שיזוף. מומלץ לעשות שם שנורקלים (אנחנו ראינו שם דגים מאוד יפים). שנורקל+מסכה עולה 40 פסו ואפוד הצלה עוד 40 פזו. בילינו בחוף כשלוש שעות. במקום גם מסעדה נחמדה הצופה על הים בה מגישים ארוחות בסיסיות ומשקאות ואיגואנות מסתובבות בינכם. מכיוון שחוף התשלום אין הרבה אנשים בחוף ואוירה פשוט נהדרת.

בחזרה ניתן לעשות סיבוב רגלי גם במרכז העיר בסמוך למעגן של המעבורת. שם גם יש חוף ים פתוח לכולם למי שמעוניין.

יום 17 – 26.7.14 (א) – קנקון – מיאמי

כאן מסתיים טיולנו במקסיקו. מקנקון לקחנו טיסה למיאמי ומשם המשכנו עוד מס' ימים לטייל, לשופינג ולביקור קרובים. לא משהו שלא מפורט בטיפים אחרים.

לסיכום : מקסיקו הוא יעד נפלא לטיול עם ילדים. הניתן לשילוב עם ארה”ב (בעיקר פלורידה/אורלנדו) בטיולים ארוכים.