מסגרת הטיול - טיול זוגי ביולי - אוגוסט 2021, 14 ימים ברוטו (13 נטו), טיול רכוב ברובו וסיום לשלושה לילות בניו יורק סיטי.

טיסות - הוזמנו באל על (בגלל תנאי ביטול ותקופת הקורונה בה העדפנו לטוס עם אל על). טיסות עברו בצורה חלקה וטובה, יצאו בזמן וללא תקלות.

מסלול טיול - מסלול לאורך החוף הצפון מזרחי מניו יורק ועד לפארק אקדיה שמדינת מיין. טיילנו בעבר בחלק מהאזור ולכן לא כללנו חלק ממקומות שנהוגים במסלול זה (למשל בוסטון).

רכב - הוזמן רכב מאוויס שבתקופת קורונה פער המחירים ביניהם לבין חברות אחרות היה גדול. לקיחה משדה תעופה JFK והחזרה בניו יורק סיטי.

מלונות - הלינות הוזמנו מרשתות ידועות בעיקר מרשת מלונות הילטון, בסט ווסטרן והולידי אין. בגלל תקופה הזמנו רק מלונות שאפשרו ביטול עד יום לפני או באותו יום. למרות תקופת קורנה מלונות מחוץ לניו יורק לא היו זולים בכלל (מכיוון שזה אזור המתוייר מאוד בתקופה זו ע"י המקומיים). המלון בניו יורק שהוזמן כחודשיים לפני היה בין הזולים.

קורונה - תקופה ה"מיוחדת" שנכפתה עלינו הוסיפה כמה פרוצדורות וכמובן חששות לפני ובמהלך הטיול. יעד הטיול נבחר מכיוון שהנחה הייתה שארה"ב היא מדינה שככל הנראה תמשיך להתנהל כרגיל גם בתקופה זו - מה שאכן הוכיח את עצמו.

  • לפני הטיסה - בדיקה לפני הטיסה שבוצעה בנתב"ג במהירות ויעילות(ישנם מקומות רבים נוספים כמו BE ועוד) ומילוי הצהרת בריאות מקוונת באתר משרד הבריאות. חשוב כמובן לעשות ביטוח רפואי המכסה גם עלויות כתוצאה מקורונה (כולל עלויות של צורך להאריך את השהות במלונות)

  • בנחיתה בארה"ב לא נדרשנו להציג שום מסמך נוסף או נשאלנו שאלה כלשהי בעניין הקורונה.

  • במהלך הטיול הקפדנו מאוד על חבישת מסכות במקומות סגורים (גם אם בחלק מהמקומות היינו היחידים שחבשו). מחוץ לניו יורק סיטי לא ממש הורגשה הקורונה ולמעט שלטים במקומות מסויימים על המלצה לחבישת מסכה הכל התנהל כרגיל. בניו יורק סיטי מרבית אנשים חבשו מסכה גם בהליכה ברחובות.

  • מסעדות - במרבית המסעדות קיימת אופציה של שולחנות בחוץ שהוסיפו כתוצאה מהקורונה. העניין בולט במיוחד בניו יורק סיטי שסגרו נתיבים מהכבישים לטובת העניין.

  • מלונות - רשת הילטון ארוחת בוקר הייתה בקופסה (לא משהו אכיל יותר מידי). שאר רשתות ארוחת בוקר כרגיל. המרבית מקומות לא מסדרים את החדר בין הלילות (מקבלים מגבות חדשות לפי דרישה)

  • לקראת הטיסה - בדיקת קורונה שבוצעה בעמדות חינמיות הפזורות בניו יורק סיטי. חברה מרכזית וגדולה לה הרבה עמדות היא LABQ, חברה נוספת שגם לה עמדות בעיר היא DragonflyPHD (לא נתקלתי באתר שלה לפני יציאה). תוצאות הבדיקה התקבלו לאחר כ 20 שעות. מילוי הצהרת בריאות 24 שעות לפני מועד הנחיתה בארץ. הבדיקה והצהרת הבריאות נדרשו בציק אין לטיסה.

  • הגעה לארץ - ביצוע בדיקת קורונה נוספת עם הנחיתה. המקום מאורגן ומסודר בצורה מופתית, הבדיקה לא ארכה יותר מחמש דקות. תשובה התקבלה לאחר כ 12 שעות.

תיאור הטיול

יום 1 - ניו יורק - מיסטיק

נחיתה ב JFK בשעה 6 בבוקר בערך, לאחר המתנה של שעה וחצי לתור בהגירה ולקיחת הרכב מאוויס (פעם ראשונה שהתור קוצר הודות לכרטיס אוויס פריפרד), התחלנו בנסיעה שיעד הסופי שלה היא לינה בעיירה מיסטיק. לאחר כשעתיים נסיעה עצרנו בפארק Hammonasset Beach State Park שבקונטיקט . הפארק כולל דרכים יפות המגיעות עד לחוף הים ונחמד להתרעננות של כשעה (15$ כניסה).

מהפרק המשכנו בנסיעה לעבר העיירה Stonington הנמצאת בסמוך למיסטיק. עיירה נחמדה עם מרינה נחמדה בה אכלנו במסעדה הנמצאת על המזח בשם BREAKWATER‏ממסעדה המשכנו רגלית לעבר שני של המזח לרחוב WALL ST שהליכה קצרה לאורכו מביאה אותנו לעבר מפרץ נוסף.

לאורך רחוב בעיירה Stonington

משם המשכנו בנסיעה למיסטיק (בה היינו בטיול בעבר) לשיטוט קצר בעיירה. בעיירה מס' אטרקציות שונות כמו אקווריום ועוד שלא ביקרנו בהם.

לינה במלון Holiday Inn New London - Mystic Area - בהחלט מומלץ.

יום 2 - ניופורט - רוד איילנד

קימה יחסית מוקדמת ונסיעה ליום טיול שיוגדש לניו פורט שמדינת רוד איילנד הקטנה.

התחלנו עם טיילת ה – Cliff Walk. הלכנו ברגל את החלק הראשון בין ה – North End Entrance ועד הירידה של 40 המדרגות. טיילת והליכה בהחלט מומלצת ומהנה. חניה קטנה ריימת במקום עם מדחנים וגדולה הרבה יותר בעלות של כ 20$.

משם המשכנו ל -  Green Animals Topiary Gardens‏ , שנחנך ב-1880 ובו עצים ושיחים שעוצבו בצורות של חיות, וצורות שונות. מקום חביב לא ממש חובה. במקום קנינו כרטיס משולב גם ל Belcourt of Newport‏ בה נבקר בהמשך היום.

המשכנו לביקור במוזיאון המכוניות Newport Car Museum‏ - מוזיאון שמציג מעל 70 מכוניות החל ממכוניות ישנות מאוד לחדישות ביותר. מוזיאון ברמה גבוהה ושווה ביקור לחובבי מכוניות.

המשכנו למצודת THE BREAKERS שהייתה שייכת למשפחה עשירה במאה ה 19. בעיר עצמה ישנם מספר מצודות/בתים בהם ניתן לבקר בכרטיס משולב. הביקור במצודה ובגנים מרשים מאוד ומומלץ.

משם המשכנו למלון Homewood Suites by Hilton Newport Middletown למנוחה ובערב יצאנו לטיול ברחוב המרכזי בעיירה Thames Street‏ וארוחת ערב.

יום 3 - קייפ קוד

יצאנו מניו פורט לנסיעה לכיוון יום טיול בקייפ קוד שמסגרתו נעצור במספר תחנות.

לאחר נסיעה של כשעה ועשרים הגענו ל Sandwich Boardwalk שהינו מסלול הליכה קצר ויפה על גשר עץ, המוביל לחוף ים. הגשר נבנה לראשונה בשנת 1875, ושוקם בפעם האחרונה בשנת 2018. הכניסה למקום ללא תשלום, למעט התשלום על החניה. מקום מיוחד ומומלץ וקיימת גם אפשרות לרחצה באגם הנוצר בין הים ליבשה.

משם המשכנו בנסיעה של כשעה ל Chatham Pier עיירה הגובלת בים כמעט מכל צד. נקודת העניין היא צפיה בכלבי הים במזח, במקום בו הספינות פורקות את הדגים. במקום חניה קטנה ועם קצת סבלנות מתפנה מקום.

משם המשכנו לכיוון מגדלור Nauset. חניה חינמית לכחצי שעה לביקור במגדלור נמצאת בסמוך למיקום "שלוש האחיות" - שלושה מגדלורים שיצאו מכלל שימוש והוצבו בקרחת יער קטנה, הסמוכה לחוף. הליכה קצרה מביאה אותנו למגדלור ובחזרה לחניה ביקרנו גם ב"שלוש האחיות".

היעד הבא הייתה העיירה Provincetown שהינה עיירה צבעונית ותוססת ופופולרית מאוד בקרב הקהילה הגאה. רחובות ציורים המלאים במסעדות ובתי קפה ואוירה של חופשה. במרכז העיירה קיימת חניה ציבורית גדולה בעלות לא גבוהה. בהחלט מומלץ לא לפספס.

ישבנו לאכול במסעדה ברחוב הראשי בשם Patio American Grill & Cocktail Bar‏ שבהחלט מומלצת.

מעיירה חזרנו בנסיעה של כשעה וחצי לעיר Hyannis למלון Best Western Cape Cod Hotel שהינו המלון היחידי שלא מומלץ (מיושן מאוד).

יום 4 - האי Nantucket 

היום מוקדש לאי נטקט ששיכן בחודשי הקיץ את בני משפחת קנדי בבית הקיט שלהם.

זהו אי יפהפה עם מרכז היסטורי מקסים ובו מאות בתים עתיקים שהשתמרו היטב, ברבים מהם ממוקמות גלריות, חנויות מיוחדות ומסעדות של דגים ופירות ים. בנוסף באי כמובן חופים יפים – מחופי גולשים, דרך חופים למתבודדים ועד לחופים שמתאימים למשפחות עם ילדים (כולל חוף שנקרא חוף הילדים), ובהם מים רדודים, שקטים וחמימים.

הגענו לאי במעבורת מ Hyannis - במקור תכננו לקחת את מעבורת בשעה 11:00, אבל בפועל קמנו מוקדם והזמנו באינטרנט מקום במעבורת המהירה (כשעה לעומת שעתיים ורבע) המיועדת רק לנוסעים וללא רכבים לשעה שמונה ורבע בבוקר. מה שהסתבר כהחלטה נכונה הפלגה קלה יותר והגעה בשעה נכונה יותר לאי ואפשרות לניצול היום (מעבורת חזרה הזמנו לשעה שש ורבע בערב) עלות של 75$ לאדם הלוך וחזור.

באי ניתן לשכור אופנים רגילות/חשמליות/רכבים/קטנועים. אנחנו החלטנו על טיול רגלי ברחובות המרכזים באי והליכה רגלית לכיוון חוף Jetties Beach הנמצא כרבע שעה הליכה מהמרכז (ישנם גם הסעות לחוף). בחוף שכרנו כסאות ושמשיה ובילינו בו מס' שעות.

מומלץ לטעום את הפדג' המקומי שנמכר ב Aunt Leah's Fudge‏.

בערב אכלנו במסעדת Olive Garden הסמוכה למלון שהינה מסעדה איטלקית פשוטה (רשת הקיימת בכל ארה"ב) שבה מקבלים בנוסף למנה עיקרי פוקצה וסלט ומרק ללא הגבלה.

יום 5 - קטרי ופורטלנד

בבוקר נסענו כשעתיים וחצי לעבר עיר האוטלטים Kittery. לאחר כמה שעות של קניות המשכנו לעבר העיר פורטלנד שבמדינת מיין. התארגנות במלון Holiday Inn Portland-by the Bay (המומלץ מאוד) ולקראת ערב יצאנו לטיול במזח שלאורך רחוב Commercial St. בתחילה המקום נראה מנומנם ושומם אך שהגענו למזח המקום "התעורר" ובמקום מסעדות רבות וחנויות שונות. העיר מזכירה מאוד את הערים בבריטניה.

יום 6 - האוטלט ב FREE PORT ונסיעה לבר הרבור (אכדיה)

לאחר נסיעה של כשעה ורבע הגענו להאוטלט ב FREE PORT - האוטלט סגנוני מאוד ומיוחד הפרוס על מס' רחובות, בו נציגות גדולה מאוד למותג הבית L.L.Bean שהינה מותג מקומי גדול המוכר מבגדים, כלי שיט ודיג ועד לכלי בית ורהיטים.

המשכנו בנסיעה לכיוון בר הרבור שבדרך עצרנו בעיירה הנחמדה קמדן השווה עצירה כמנוחה מהנסיעה. בעיירה אכלנו בבית קפה צמחוני בשם Mixed Greens‏, מומלץ למי שאוהב סלטים או מאכלים בריאים.

משם המשכנו מעט עד לעלייה לתצפית בשם Mt. Battie Tower המגיעים אליה עם הרכב. התצפית מרשימה מאוד וכדאי לא לפספס.

משם המשכנו בנסיעה לעבר בר הרבור שהינה העיירה המרכזית הסמוכה לשמורת אכדיה. לנו במלון Best Western Acadia Park Innהנמצא 10 דקות נסיעה ממרכז העיירה ומומלץ מאוד.

בערב טיילנו בעיירה (שלקראת עשר בלילה דיי מתרוקנת)

יום 7 - פארק אכדיה

יום זה מוקדש לטיול בכביש המעגלי של השמורה שהינו חד סיטרי ועובר במקומות המרכזיים והמתויירים ביותר. לאורך כל המסלול היה עומס של רכבים ולעיתים היה קושי למצוא חנייה בכל מקום (אם כי הסתדרנו).

התחלנו בעצירה הסמוכה לכניסה בשם Sand Beach, חוף ים מקסים עם חול לבן המוקף בהרים וצוקים.

משם המשכנו בנסיעה לאורך הצוק ועצרנו בצד הדרך בכדי לעשות חלק ממסלול רגלי בשם Ocean Path החולף לאורך קו החוף של האי.

משם המשכנו ועצרנו בעוד תצפית או שניים שלאורך הכביש

משם המשכנו לנקודה פופולרית בשמורה שהייתה עמוסה מאוד שהינה אגם Jordan Pond בו יש מרכז תיירים גדול. עשינו חלק מהמסלול מסביב לאגם.

היעד הבא הוא תצפית מפסגת הר Cadilac Mountain הוא 466 מטרים וזו הנקודה המרשימה ביותר לצפות על הפארק מכל הכיוונים, על החופים המפורצים ושפע האיים והאיונים סביב ועל האגמים הציוריים.

העלייה להר מוגבלת ויש להזמין מראש באתר השמורה את שעת העליה (עלות 6$). ניתן להיכנס חצי שעה לפני או אחרי השעה המוזמנת. התצפית מדהימה ולא כדאי לוותר (כמובן ביום בו הראות טובה).

משם חזרנו למנוחה במלון ובערב יצאנו שוב לאכול בעיירה.

יום 8 - פארק אכדיה (חלק מערבי)

את היום התחלנו בטיול בחלק מערבי של הפארק הפחות מתוייר ובסיומו נתחיל לחזור לכיוון ניו יורק.

במקור תכננו לעשות שיט קיאקים באגם LOND POND אשר ויתרנו עליו. עשינו את מסלול הליכה Ship Harbor Trailhead‏ שהינו מסלול ברמה קלה העובר בין אגמים ומגיע עד לחוף הים. בהחלט מומלץ.

משם המשכנו ל Harbor Head Light house בו יש שביל המוביל למגדלור ולתצפית על הים. שהגענו למקום היו טור של מכוניות המחכות שתתפנה חנייה. לא להיבהל, הביקור במקום קצר יחסית ולכן תוך כעשר דקות התפנתה חנייה.

משם המשכנו בנסיעה לכיוון היעד בא שלנו שהיא העיר אולבני שבניו יורק. ועצרנו באופן ספונטני ברגע ש"שבענו" מהנסיעה (לאחר כחמש שעות נסיעה לערך) במלון Hampton Inn & Suites Westford-Chelmsford.

יום 9 - אולבני

המשכנו בנסיעה עד להאוטלט Lee Premium Outlets להשלמת קניות. משם המשכנו לעיר אולבני שהינה בירת המדינה ניו יורק. התמקמנו במלון Hilton Albany ויצאנו לטייל בעיר. אציין כי העיר הייתה דיי שוממה אחר הצהרים והרגשנו כאילו אנחנו היחידים בעיר. טיילנו בקומפלקס Governor Nelson Rockefeller Empire State Plaza  הכולל שתי שורות גורדי שחקים וביניהם בריכת השתקפות. יוצא דופן במבנהו הוא בניין אובלי המכונה "הביצה" המשמש כאולם מופעים. לאחר מכן נכנסו לטיול עצמאי בבניין הקפיטול של מדינת ניו יורק.

בערב יצאנו לבר נחמד בשם The Hollow Bar + Kitchen‏. אשר בחלקו השני מתקיימות הופעות חיות של זמרים מקומיים (ויתרנו בגלל הקורונה).

יום 10 - לאורך נהר הדסון

היום נטייל לאורך נהר הדסון עד לעיירה Tarrytown הסמוכה לניו יורק סיטי. באזור הזה טיילנו לפני מס' שנים. ולכן היינו בכמה עיירות שבטיול הקודם לא ביקרנו בהן.

ביקרנו בעיירה Hudson  ולאחר מכן המשכנו לעיירה Rhinebek משם המשכנו ל The Culinary Institute of America שהינו בית ספר ללימוד קולינריה ובו עשינו סיור עצמאי ברחבי הקמפוס, ניתן גם לאכול במסעדות הקיימות במקום.

משם המשכנו לעיירה Tarrytown  בה טיילנו ואכלנו במסעדת Sweet Grass Grill‏ המומלצת, וקינחנו ב Playa Bowls‏ עם קערת יוגורט ופירות.

המשכנו למלון Hampton Inn White Plains/Tarrytown

יום 11 - 13 - ניו יורק סיטי

בניו יורק טיילנו מס' פעמים ולכן טיול זה היה בכמה מקומות בהם לא היינו וסתם שיטוט ברחובות העיר. לא אתאר בדיוק מה עשינו מכיוון שיש מידע רחב על כך באתרים השונים, אלא רק את החלק היום הראשון אותו עשינו עם הרכב ושאר מקומות ספציפיים שנוספו מאז הטיול הקודם שלנו.

מכיוון שנכנסנו לעיר ביום שבת ובתקופת קורונה התחלנו את הטיול בניו יורק בברוקלין עם הרכב. נסענו ל רחוב Troutman Street בסביבתו עשרות ציורי גרפיטי.

משם המשכנו לאיסט ריבר סטייט פארק בו יש תצפית נהדרת על מנהטן ובצמוד אליו שוק אוכל Smorgasburg שמתקיים מידי שבת. חניה מצאנו בצמוד לפארק בעלות של כ - 9$ לשעה.

לקראת השעה שלוש נסענו למלון שהזמנו בניו יורק Hilton Garden Inn New York/Midtown Park Ave (מומלץ למי שרוצה להיות במיד טאון ולא ברחוב סואן).

2 מקומות לחובבי הקינוחים:

רשת Magnolia Bakery -שבה מומלץ לקחת את הקינוח המפורסם שלה Banana Pudding.

רשת Krispy kreme - לה 3 סניפים בניו יורק המוכרת דונטים ולפי התורים כנראה שווים לחובבי המתוק (לא ניסינו בגלל התור)