כחלק מאירועי תערוכת התיירות הבינ”ל IMTM בתל אביב, הגיעה לישראל משלחת של אנשי עסקים ובכירים בתעשיית התיירות מרואנדה ומחברת התעופה הלאומית, לרגל פתיחת קו התעופה הישיר החדש מישראל. כתבנו פגש אותם וחזר עם רשמים

מאת: אופיר ארצי

מטיילים נחלקים לשני סוגים: אלה שמעדיפים חניות ביניים כשיעדי הטיסה הם ארוכים, ואלה שיותר בקטע של לעלות על מטוס ולרדת ממנו בלי יותר מדי בלאגן. אבל סביר להניח שכולם כולל כולם מסכימים שבכל הנוגע ליעדים קצרים – אין פה שאלה בכלל, טיסה ישירה זה הכי פשוט, נוח וחוסך זמן והתעסקות מיותרים.

זו כנראה הסיבה שברגע שיש טיסה ישירה מבן גוריון ליעד כלשהוא, ובמיוחד אם הוא קרוב יחסית, הוא מיד הופך להיות אטרקטיבי עבור ישראלים. הגיוני, בסך הכל, אנחנו מאוד אוהבים שנוח לנו.

על ההנחה הזו בונים בלשכת התיירות של רואנדה וחברת התעופה אייר-רואנדה, שהשיקו לפני מספר חודשים שלוש טיסות ישירות מתל אביב לקיגאלי, עיר הבירה של הרפובליקה. הטיסות אורכות חמש וחצי שעות בלבד, ויוצאות בימי ראשון, רביעי ושישי בחצות הליל, מה שאומר שאתם עמוק בתוך אפריקה כבר בחמש וחצי בבוקר (ישראל ורואנדה חולקות את אותו איזור זמן, אין צורך להזיז שעונים). חשוב רק לציין שיש צורך באשרת שהייה (ויזה), שניתנת כל תייר בכניסה למדינה ועולה 50 דולר.

מה יש לעשות ברואנדה?

השאלה המתבקשת היא כמובן – נחמד שנוח להגיע לשם, אבל מה בדיוק יש לעשות ברואנדה? קצת רקע, קודם כל: מדובר על מדינה קטנה יחסית, בסדר הגודל של ישראל, הממוקמת בצד המזרחי של מרכז אפריקה לצד קונגו, טנזניה ואוגנדה, ובה חיים יותר מ-12 מיליון אנשים. מזג האוויר אמור להיות אביב תמידי עם טמפרטורות נוחות לכל אורך השנה, והשפות המדוברות הן אנגלית, צרפתית, קינורואנדית וסוווהילי.

“מדובר במדינה הבטוחה ביותר ביבשת אפריקה, והחמישית הבטוחה ביותר בעולם” אמרו לי נציגי לשכת התיירות, לפי מדד כלשהוא שנקבע בשנת 2018 (WEF-2018). אם זה נכון, ואין שום סיבה לפקפק בהם, הרי שכבר מדובר ביתרון עבור אנשים שתמיד חלמו להוסיף עוד יבשת לדרכון אבל חששו ממשטרים מפוקפקים או אזרחים מתוסכלים.

עיר הבירה קיגאלי ממוקמת במרכז המדינה ויש בה רשת תחבורה נוחה (כולל הליקופטרים, למעוניינים) וכיסוי סלולרי מלא. לדברי הנציגים הרואנדיים, כיאה לעיר מודרנית היא מציעה שלל מוזיאונים ואתרי הנצחה, מסעדות עם מטבח מקומי ובינלאומי, חיי לילה ושלל אירועי ספורט ומופעי תרבות מקומיים. אבל לא תסעו עד לאפריקה בשביל לאכול פסטה, נכון? אתם כאן בשביל הספארי והחיות, ולרואנדה יש לא מעט להציע בתחום הזה

האטרקציה הפופולרית ביותר ברואנדה היא הפארק הלאומי וולקנוס (Volcanoes National Park) משום שהוא מספק את פנטזיית ״גורילות בערפל״ הרטובה של כל תייר באפריקה: להסתובב לצדן של גורילות. יש בו מסלולים מיוחדים שמציעים תצפיות על זנים שונים של קופים וגורילות, עם אופציות להתניידות באמצעות סירות קאנו ואופניים. בנוסף מכיל הפארק שלושה הרי געש (לא פעילים, כמובן), בהם פסגת ההר החמישית בגובהה באפריקה – קאריסימבי.

הפארק הלאומי אקגרה (Akagera National Park) נמצא במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מקיגאלי, אבל שווה ביקור משום שמדובר בשמורת הציד המרכזית בסוואנה של המדינה, שמכילה יותר מ-500 זנים של ציפורים ואת חמשת הגדולים של אפריקה (בעלי חיים שקשה במיוחד לצוד וטוב שכך): נמר, קרנף, תאו, אריה ופיל.

שמורה מעניינת נוספת היא הפארק הלאומי קיונגאווה (Knyungwe National Park) שאמנם נמצאת במרחק של 5 שעות נסיעה מקיגאלי אבל יש טיסות פנימיות שיביאו אתכם אליה ב-45 דקות בלבד. מדובר בגן עדן שמכיל 13 זנים פרימטים של קופים נדירים, 150 סוגי סחלבים ויותר מ-250 סוגים של עצים.

לעומת זאת, אגם קיבו (Lake Kivu) מציע את הדבר הכי קרוב לחוף ים שרואנדה יכולה להציע, ובו מעיינות חמים, קיאקים, טיולי רגליים להרים וכמובן בטן גב הכרחי לחופי האגם.