מדריד –אפריל 2022

משדה התעופה לעיר:

אוטובוס איירפורט אקספרס בצבע צהוב. יוצא מטרמינל 4 t4  מקומת היוצאים. כל 15 דקות.  30 דקות נסיעה. יורדים בסיבלס בתחנת בנקו אספניה ומחליפים לקו מטרו  להמשך.

מטרו – קו 8 ורוד  . חלק מהדרך לא פעיל באפריל 2022.

1.     כיכר אספניה plaza de espania –הכיכר ירוקה עם מתקני שעשועים. נמצאת בהמשך הדרך מגני הארמון צפונה.רחוב bailen  . פסל של סרוואנטס ולרגליו דון קישוט וסנשו פנשו.

2.     בהמשך הכביש מהארמון צפונה,מכיכר אספנייה צפונה,   נמצא מקדש מצרי , debod  בתוך גינהולפעמים גם הבריכה סביבו מלאה במים. המקדש הוא שערים מרובעים ומבנה מרובע.  

3.     ממקדש   debodלאורך הגן שנמצא משמאל, עוד חצי ק"מ  על רחוב  paseo del pintor rosales  נמצא הרכבל . נסיעה הלוך ושוב  22 דקות עם נוף לעיר. התורים ארוכים ואין מה לעשות בתחנה הסופית אלא אם מתכננים גן חיות ופארק שעשועים לילדים. כשמגיעם לתחנה הסופית נשארים בקרונית !! וחוזרים בה. נוף יפה על העיר והלורשות סביב לה ביחוד אחה"צ כשהשמש מאירה את הארמון.

4.     המנזר המלכותי  monasterio de la encarancion – תיקרה עם ציורי קיר. במנזר סיור    

מודרך בלבד בספרדית. עובר דרך חדרים עם יצירות אמנים. פתוח בימים:ג-ש 10:00:-14:00     ואחהצ: 16-18:30.

3      הארמון – palacio real – טקס חלופי משמרות בכל יום ד  בשעה 12 בpuerta del principe

יש סיורים בארמון בתשלום. תורים ארוכים מאד משעות הבוקר המוקדמות. הכניסה משמאל לבניין. ברחבה.

4      קתדרלה דל אלמודנה  almudena  - יש פסיפסים ואפשרות  לעלות לכיפה לתצפית. מודרנית בעיצובה.הכניסה חופשית אך תרומה של 1 יורו מתבקשת. פתוחה בימים ב-שבת בשעןת 9-20:30

5.     .הבזיליקה דה סן פרנסיסקו אל גרנדה – real basilica de san francusco el grande  - בכיפה ציורי קיר ובבסיס הכיפה 12 פסלי עץ של השליחים. האולם המרכזי עגול ומוקף קפלות יפות שונות בסגנונן. בקפלה של סן ברנרדינו דה סיינה יש ציורי קיר של גויה. בימים: ג-ה שעות: 10:30 – 12:30  וכן 16-18:00  .הסיור כ-45 דקות. לא חייבים סיור. כניסה חופשית למרחב המרכזי . כיפה מצויירת ופסלים סביב.

6.     פלאזה מיור – הכיכר הכי יפה בעיר. כיכר מרובעת עם בניינים הסטוריים. בעברה היתה שוק העיר, זירת שוורים, הוצאות להורג,. נקראת גם פלאזה דה ארבל, פלאזה דה לה רפובליקה ופלאזה ריאל.  יש 9 כניסות לרחבה המרכזית. במרכזה פסל של פליפה ה-2 שבנה אותה. בפינה הדרומית משרד החוץ שהיה הכלא של המלכים. סביבה סמטאות צרות עם ברים של טאפאס ומסעדות.באמצע החזית הצפונית יש ציורי קיר. יש שם בניין המידע לתייר.. מהיציאה בצידה השני מתגלה מבנה עם קירות זכוכית. זהו שוק האוכל סן מיגל.

7.      miguel lMercado san  - השוק צמוד לכיכר פלאזה מיור מצידה הצפוני. מבנה עתיק ומסוגנן. בתוכו דוכני טאפאס ומעדנים. אכילה בעיקר בעמידה או כסאות בר. תחנות מטרו קרובות: sol' opera' plaza mayor

 8.    פלאסה דה סיבלס – plaza de cibeles על צומת ויה גרנדה וויה אלקאלה de alcala

מזרקה ומבנים מפוארים סביבה.

              * לאורך רחוב אלקלה: בניין עם כיפה שחורה  ו24 קאראט זהב.

              * מהקומה ה-7 של בניין האומנויות היפות על רחוב אלקלה ליד כיכר סול – יש תצפית

              על העיר.

 א.   בנקו דה אספניה – מבנה מרשים על הכיכר.

ב.    ארמון הקומוניקציה – palacio de comunicaciones -  מבנה מאד מרשים. לבן ומפוסל. כניסה עולה כסף. הקופה בפנים. פנסיונרים עם דרכון להוכחה מקבלים הנחה.התשלום כולל אפשרות של חצי שעה על המרפסת סביב בקומה 8. המעלית עד קומה 6 וממשיכים במדרגות מתכת. נוף מקיף על העיר וכיכר סיבלס.לסיורים נרשמים בקופה .. בימי ד הראשונים בכל חודש (8.2.2020 ) כניסה חינם. תחנת מטרו: בנקו דה אספנייה.או סיבלס.בשאר הקומות ניתן להסתובב חופשי. יש תצוגות ותערוכות. לא משהו....

ג.     שער אלקלה purta del alcala – - ברחוב אלקאלה במרכז פלאזה דה לה אינדפנדנסיה השער עשוי גרניט. 3 קשתות עם פתח מעבר מכל צד. מעל כל קשת ראש אריה. מיקומו: מטרים ספורים מפארק רטירו.

9.     פארק רטירו parquet del retiro - בהמשך רחוב אלקלה או תחנת מטרו retiro  .

מומלץ שעה סיור בעברית עם סאגווי, בשער הכניסה מול מוזיאון פראדו. לפארק מספר כניסות.  אטרקציות: אנדרטת שדרת העמודים החצי עגולה כמצבת זכרון למלך אלפונסו ה12 ופסל המלך.צופה על האגם שבמרכז הפארק. אריות משני צידיה.

מזרקות: השטן – המלאך הנופל, שלושת הגלפגוס, הארטישוק המוקדשת לאביב.(פסל קטן ליד הכניסה של מוזיאון פראדו).

ארמון הקריסטל, (מעין חממה גדולה עם תקרת זכוכית, בריכת הצבים

שביל ארגנטינה paseo de la argentina  

טיילת הפסלים statue walk   שלאורכה פסלי מלכים.

אומנים שמציירים דיוקנאות,נגנים, בימי שבת ראשון עמוס מקומיים.. נפתח ב6 בבוקר עד חצות.

10. כיכר סול  פסל של דובי והעץ,  פסל מלך על סוס. משמאל בכיכר – בית הדואר העתיק. שום דבר מיוחד בכיכר. מחוברת לפלאסה מאיור ברחוב postas . רחובות עם חנויות סביבה.

 11.  שוק  פשפשים, עתיקות, restero   רק ביום ראשון – מקסים     11 סביב גינה.   נמצא בין תחנת מטרו  לאטינה  latina  , נמצא בסמטאות באזור רחוב טולדו שיוצא משער טולדו .  בהמשכו צפונה  על רחוב טולדו מסתעף שוק רגיל , של בגדים חדשים וכל מיני חפצים.  הסימטאות סביב כולן שוק. ביום א צפוף מאד. מסעדות ובתי אוכל לא יקרים בסביבה.

12. ביום גשום:

1.     תחנת מטרו callao  - יוצאים ממנה לסופר של רשת בתי הכלבו קורטה איגלז. הולכים לכיוון הסופר , עולים במדרגות הנעות או מעלית לקומה העליונה מס' 19. בית קפה עם נוף העיר העתיקה.

2.     תחנת מטרו sol . יציאה ממנה ישר לכלבו לקניות. קפה בקומה 7.

3.     תחנת מטרו principe pio  - בתוך בניין התחנה יש כניסה למרכז קניות ענק + אזורי מסעדות.

4.     תחנת מטרו ורכבת atocha  גם גן טרופי באזור התחנה הישנה שהיא תחנת הרכבת, לבנים אדומות תיקרת זכוכית . עולים בדרגנוע  מעליה כדי לצפות בצמחיה הטרופית. 

מסעדה נפלאה סושי  ומאכלים סינים ויפנים על סרט נע. המנות נוסעות ואתם מורידים לכם מה שבא. מחיר אחיד  כ- 16 אירו לאדם. אכול כפי יכולתך. משקאות תשלום בנוסף. יש גם מנות אחרונות מתוקות.טעים מאד מגוון וממש במרכז:  רחוב סן ברנרדו 10. חנות רביעית מהצומת עם גרנד ויה. יש שעון ענק תלוי מעליה שנראה מרחוק. Kaiten sushi