יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה הה

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה 

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה 

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה 

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה 

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.

בניצ'ה 

יום ראשון

מנזר רילה rila monastery - -

 1. אוטוסטרדה משדה התעופה על הרינג כביש מס' 1 עד לאוטוסטרדה A3 שמאלה דרומה - מסומנת בירוק. כ- 100 ק"מ שעתיים נסיעה. נוסעים עד היציאה לעיר קוצ'רינובו – ושמאלה לכפר רילה ומעליו המנזר.
 2. או - 152 ק"מ בכביש צדדי .הדרך הזאת מתפתלת בין ההרים ביערות בנוף נפלא. משדה התעופה בכביש 82 . נוסעים לכיוון מרכז העיר וביציאה ימינה השנייה יורדים ממנו ימינה כדי לפנות שמאלה דרומה. לשאוף להגיע לפנצ'קבו. משם הדרך קלה. pancarevo .אגם צמוד משמאל עד סמוקוב samokov בתחילת הבתים הראשונים של הישוב לרדת ימינה לכביש לבן ל גובדרצ'י govedarci ולהמשיך בו לכיוון מנזר רילה. 5 לב חנייה ליד המנזר או חינם לפני השלט לאורך הכביש.
 3. הכנסייה מרשימה. המפגש הראשוני מהמם. בפנים חצרות קשתות צבועות בשחור לבן. קומות מסדרונות של מגורים. בית תפילה קטן מקושט. אסור מכנס קצר וגופייה. אסור לצלם בפנים. קפה ממכונה וחלון עם סופגניה בשם: מיקיצי. 0.75 לבה מול הפתח האחורי כשיוצאים מחצר המנזר.
 4. מלון רילה –– 100 מטר מחוץ למנזר מאחורים . גישה מהכביש העוקף אותו מימין. יקר. בדרך מכפר רילה כ_ 1 ק"מ אחריו – יש מלון ביתנים עם מרפסת עץ מהמסעדה. 2 כוכבים זול טעים ומומלץ.

יום שני ושלישי –הרי פירין

רילה – בנסקו -90 ק"מ. כביש אדום E79 עד kv. Oranovo ופונים שמאלה לבנסקו.

בתאריך 7 באפריל עד אמצע יוני העיירה שוממה. רוב בתי המלון ריקים והמסעדות סגורות זה קורה בסוף עונת הסקי. קשה למצוא מלון. מלון karina casa hotel פתוח כל השנה. נמצא באזור שומם בכיוון דרך הסקי .מזרחה. המחיר חצי ממחיר בעונה. גם משרד המידע לתייר סגור בתקופה זו.

עיירה יפה רחוב ראשי מדרחוב עם חנויות לתיירים. באזור הקתדרלה. העיירה בסיס לסיורים באזור:

 1. שמורת דובים חומים שהצילו מהתעללות, .DANCUNG BEARS מטיילים בין גדרות חשמליות. 25 דובים.
 2. נוסעים צפון מזרח לכפר BELITSA . 13 ק"מ.חוצים את הכפר עם שילוט ברור וירקרק וממשיכים צפונה בכביש משובח עד פנייה ימינה משולטת לשמורת הדובים. עוד 2.4 ק"מ בשביל עפר סביר. מגיעים לחנייה ומבנה כניסה לשמורה. סרט וידאו מסביר ומרתק. מדריך מלווה החל משעה 12 עד 18. מחיר כניסה 6 לבה. הפארק ביער בפסגת הר. הדובים ניצולים מהתעללות שמסיימים חייהם שם. מעניין מאד . מתאים לילדים ומבוגרים. החזרה קשה לטיפוס בעלייה. לא למוגבלים בליבם או בהליכה.
 3. DOBRINISTE6 ק"מ מבנסקו.משם יש שילוט חום לכביש בהרים לבקתת gotse deklcev. משם לוקחים רכבל לתחנה האחרונה. לשאול מתי מפסיק הרכבל לפעול.. בערך ב15:30חצי שעה יפה נוף ואגם.הליכה רגלית בסימון השבילים צהוב ירוק. בפיצול ממשיכים בירוק עד אגם פופווו.. באמצע אפריך השביל מושלג ואי אפשר לטפס לאגם.
 4. או יציאה מבקתת בזבוג (לא מצאתי במפה)יורדים מהרכבל הראשון וממשיכים . בשני עד בקתת בזבוג. בחודש מאי יש עוד שלג ולא מתאים להליכה. מרחק קצר מהבקתה אגם קפוא קרחונים שטים ושלג. סכ"ה מהעליה ועד חזרה כ- 3 שעות.בחודשי הקיץ ההליכה והטיפוס אפשריים.
 5. חובה מעיל עבה וכובע. יש רוח וקר מאד למעלה.
 6. מרחצאות חמים ב-דובריניסטה –.אפשר בירידה מהטיול הרגלי על ההר.שעות הפתיחה: 7-11:30 , 14-21
 7. טרק לאגם הראשון מבקתת ויחרן VIHREN. עם רכב פרטי כביש לבן.20-30 דקות נסיעה מבנסקו. דרך הררית יפה ביער.זו בקתת עץ קטנה.אפשר לישון שם אפשר להשאיר ציוד בשמירה. לצאת מוקדם כי מתענן עם הזמן.נוף מופלא מפלים לאורך הדרך. כבישים חלקלקים מהפשרת שלג.צרים ומפותלים
 8. מבקתת ויחרן יש מדרגות מצידה הימני מהן מתחילים את מסלול ההליכהלאגם הראשון ששמו: אוקוט אחרי 10 דקות הליכה השביל מתפצל. השמאלי נוח יותר לעלייה.יש אומרים שהימני קל יותר בהלוך שעתיים וחצי טיפוס. הנוף והדרך משגעים. אפשר לחזור בשביל השמאלי שוב. שעתיים וחצי סיבוב מעגלי. המסלול המסומן באדום נוח ויפהפה.לקחת מינימום ציוד.

יום רביעי

 1. בנסקו – מלניק.  חוזרים מבנסקו לכביש E79 דרומה עד הכפר דלסבו או נובו הצמוד ויורדים שמאלה לעיירה מלניק melnik. 100 ק"מ.עיירה מקסימה. סיור קצר רגלי שעתיים הליכה: מסוף הרחוב הראשי המרכזי והיחד יש מלון וכספומט. ליד הכספומט יוצא שביל עפר תוואי נחל אכזב ומצידיו חורבות בתים. הולכים בנחל ובדרך יש שילוט למנזר רוזנסקי. רוזן.סימון שבילים ירוק- לבן. חצי שעה הליכה ואז ספסל. סימון ירוק לבן על אבנים והמסלול עולה להר.נוף הרים עם צורות שהרוח פיסלה באבן גיר. העלייה מאומצת. בסוף בפיסגה יש עץ מימין – משם הנוף מרהיב. המסלול ממשיך מצד שמאל בירידה מתונה מההר למנזר –כ1/4 שעה הליכה. החזרה בירידה בעיקר – כשעה. או לתפוס טרמפ מהמנזר.
 2. או – בנסקו – בכביש נוח 7 לעבר – GOCE DELCEV הכביש עד גוצה דלסב לאורך נהר המסטה שזורם משמאל.ושמאלה בכביש 197 לעבר אגם דולספאט. יש תצפית על האגם כשחוצים את הישוב .התצפית על הכביש משמאל
 3. הרי הרודופי
 4. ממשיכים אחרי האגם דוספאט בכביש 197 צהוב עד צומת ימינה ליגודינה מערת נטיפים.jagodinska pestera כביש לבן. 6 ק"מ.3 ק"מ מהכפר יגודינה. המערה נסגרת בשעה 17:00 . יש סיור כל שעה שלמה יוצא סיור ואורכו 45 דקות.סיור אחרון יוצא ב 16:00. בצהרים 12-13:00 אין סיורים. ביגוד חם! 6 מעלות בפנים.
 5. חוזרים באותו כביש חזרה לצומת ומייד ימינה 9 ק"מ למערת לוע השטן. Djavolskoto yarlo. Dvil throat. הכביש עובר דרך קניון טריגראד. מהמם. Trigrad gorgeקר בה.8-10 מעלות. לקחת סוודר. המערה קדמונית כמו אגדה. קטנה. יש בתוכה ירידה תלולה ואילו בחזרה ליציאה ממנה 300 מדרגות טיפוס. היא עמוקה עם מפל מים בתוכה.כל שעה עגולה יוצא סיור. 6 לבה כניסה.הקופה מעל החניון במבנה קטן. שירותים מעבר לכביש לפני החניון ירידה מתחת לכביש.יש דף הסבר בעברית.הרבה טיפוס במערה. סיפור חפירת הדרך אליה , מסלול המים , מרתק. הכל בדף ההסבר בעברית.

לינה בדווין devin. מלון persenk 5 כוכבים. להקפיד לקבל בדלפק הקבלה כרטיס לארוחת הערב. הם שוכחים בכוונה. גם המלצר שוכח לבקש ויוצא שאתם מזמינים ארוחה שתשלמו על רובה. אם כמובן בחרתם לאכול במלון ארוחת ערב. יש במלון בריכת שחייה גדולה ומחוממת וג'קוזי. בעיירה יש מדרחוב יפה עם בתי קפה וחנויות.. יוצא מהמרכז.

האזור עם אוכלוסיה מוסלמית. מכינים בכפרים לוחות ציפחה לכיסוי גגות.

יום חמישי דווין פלובדיב

1.להכנס לכפר שעל הדרך siroka laka שירוקה לאקה. כפר ציורי בתי עץ ואבן יפים.. במרכז הכפר –כיכר גינה קטנה ובה אתר הנצחה לחסיד אומות העולם. כומר. פסל ארד ולוח הנצחה בעברית. מרגש.

2. פמפורובו – pamporovo בהמשך הכביש. אתר סקי. לעבור דרכה. סתמית. לכיוון סמוליאן.

3. בדרך גשרי אבן שהם תופעת טבע. לחנות בבקתת chudnite mostov . יורדים מהכביש הראשי 7.5 ק"מ בשביל צר ומתפתל קשה לנהיגה.(לא מצאתי את הירידה לגשרים).

4. אם יש זמן מגיעים בכביש 864 מפמפורובו לעיירה סמוליאן. Smoljan. מיקום גבוה. זו עיירה ארוכה וצרה. לאכול במסעדה aida. תפריט ציורים. נסגרת ב 16:00.

* מהעיר סמוליאן – טיול רגלי בטבע בקניון המפלים. 3 שעות samolyan waterfall.. מס' גשרי עץ ומפלונים בדרך עד המפל הגדול "אורפאוס" ולחזור. נכנסים לשמורה עם הרכב וממשיכים אחרי השלט עוד קדימה בשביל עפר עד תחילת מסלול ההליכה.השביל למסלול מאד מאד משובש. רק רכבי 4x4 או לשכור סוסים. יש אדם שמשכיר אותם מימין לדרך די בתחילת השביל. ההגעה עם שילוט דרך שולי היישוב. לקחת את כיוון שכונת maaah . יש שילוט חום לכיוון המפלים.העיר עצמה לא מעניינת.

נוסעים לאורכה של סמוליאן ובסוף שמאלה עולים על כביש 86 כתום לכיוון Plovdiv 103 ק"מ.

 1. בדרך מימין אחרי 75 ק"מ מנזר בצ'קובו –backovo manastirמול הכפר בקובו על הכביש.

המנזר נחמד. יש שורת דוכנים לתיירים ומזון מהיר בדרך אליו.

 1. מבצר אסנובה asanova  - נראה מהכביש הראשי לפלובדיב משמאל. לרדת מהכביש הראשי אליו. מרשים מאד ,המיקום על המצוק.הנוף הנשקף. כרטיסים במבנה ומדרגות ממול . יש טיפוס במדרגות למבצר ולצוק מעליו עם מרפסת תצפית.
 1. פלובדיב. לינה. השנייה בגודלה בבולגריה.יום אחד של סיור מספיק . על שפת נהר מריצה. מרכז העיר יפה – מדרחוב רחב עם חנויות. אזור עתיק בצמוד – עם סמטאות והרבה בתי קפה ומסעדות. היפודרום רומי חפור באדמה מוקף מעקה נירוסטה וזכוכית. ניתן לרדת אליו. נמצא בצמוד למסגד הענק בכיכר בקצה המדרחוב. מאד מאד יפה. בנוסף יש תיאטרון רומי משוחזר. יפהפה. לראות אותו מבחוץ מלמעלה ולא להכנס בתשלום. מאד מרשים. לא לבחור מלון באזור העתיק. אי אפשר להצמצא או להכנס עם רכבים. ולא בכניסה לעיר בגלל המרחק. למצוא מלון בשולי העיר העתיקה או על מדרחוב ויטושה או בקירבתו.

יום ששי– פלובדיבkoprivstica – עמק הוורדים. פלובדיל סופיה – שעתיים באוטוסטראדה. מהירות עד 140 קמ"ש. בדרך להכנס ולצאת מקופריבסטיצ'ה. או בהרים נסיעה איטית.:

 1. 95 ק"מ דרך מהממת יפהפייה: יוצאים מפלובדיב בכביש 64 כתום, אחרי 21 ק"מ שמאלה לכביש 642 ושמאלה ל606 עד הכפר strelca וממנו ימינה לקופריבסטיצ'ה. זהו כפר עם בתים צבעוניים אומנים סימטאות ובתים משוחזרים. משם לסופיה.
 1. או באוטוסטרדה כביש ירוק A1 ,127 ק"מ לסופיה ולעלות על הר ויטושה עם הרכב.או להגיע למלון לסיור בעיר. ביום שבת לעלות לפארק ויטושה עם הרכב. הר ויטושה – לקחת אוכל ומים ובגד חם.לבחור יום שמשי. להגיע ברכבל בויטושה ליפט. פעיל בשבת.12 לבה מונית לתחילת הרכבל. מחיר הרכבל 15 לבה.להכין מטבעות. חצי שעה עלייה ברכבל. הרכבל מסתיים בביקתת אלקה.

או – להגיע ברכב פרטי לבקתת אלקה שם גם סוף הרכבל.

 1. הסיור בעיר סופייה קצרצר: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי מבחוץ ענקית ויפה. ממנה בכביש ישר למדרחוב ויטושה .חנויות ובתי אוכל. בין לבין כנסייה. שוק הנשים רובו אוכל וקצת ביגוד מיושן וסמרטוטי. לא מצדיק הליכה או הגעה. השוק המקורה מצריך נסיעה ברכב. לא במרחק הליכה מהמרכז. אפשר לוותר על סופיה לחלוטין אם טיפסתם על הרי פירין ורילה. הר ויטושה דומה מבחינה זו.
 2. סיור טעימות אוכל חינמי. בלקן בייטס. יוצא בשעה 14 מקריסטל פארק ליד פסל הראש הגדול. להגיע חצי שעה קודם. 15 הראשונים מצטרפים. עוברים במספר מסעדות לטעימות קטנטנות עם ספורי הסטוריה בולגרית. 5 בתי אוכל. נותנים טיפ למדריכה אחרי שעתיים וחצי של כייף.
 3. סיור חינם באתרי העיר. Free sofia tourשעתיים וחצי. טיפ למדריך. יוצא מבית המשפט - היכל הצדק sudebna palata. בית האריות. צמוד למדרחוב ויטושה. כל יום בשעות: 10,11,14,16. פשוט מתייצבים. הומור ועניין.יש סיור חינם נוסף פעמיים ביום של עמותת 365. יוצא מאותו מקום בשעות 11 ו-18.
 4. שוק עתיקות – שביל מכנסיית אלכסנדר נייבסקי. 9-18. שולחנות ודוכנים. להתמקח.
 5. שוק הנשים –9-18. Zhenski Pazar .שד' סליבניצה slivnitsa ובין ekzar yoseef בשדרות Stefan stambolov . מרחק הליכה מקצה מדרחוב ויטושה לכיוון המסגד הגדול.
 6. שוק מקורהlliyantsi bazzarרחוק מהמרכז.ברחוב rozen blv. נסגר בשעה 15:00

אלטרנטיבה מאריכה של הטיול- צפון מזרח לפלובדיב:

מפלובדיל מזרחה לוליקו – טרנובו (עיר יפה)

מפלובדיל צפונה דרך עמק הוורדים. מגדלים שם ורדים לסבונים בושם קוסמטיקה.

שיפקה - כנסייה רוסית עם כיפות מוזהבות. לקנות בו מוצרים עם שמן תמצית ורדים. בירידה משיפקה לאתר etarac - כפר בולגרי משוחזר מהמאה ה-19. אומנויות עתיקות. פתוח משעה 09:00לאכול בורקס ממולא גבינה או תרד (באניצה ). דרך יפהפיה לכפר השמור בוז'נצ'י – boyentsi. יש בו הרבה מסעדות.

בחזרה לכביש הראשי לעיר וליקו –טרנובו : veliko - tarnovoסיור רגלי בחלק העתחק סמטאות וחנויות. מלון גורקו. יש בעיר מצודה וחזיון אור קולי בערב. אפשר לראות את החזיון מבית קפה סמוך.

בדרך לסופיה להכנס לכפר האומנים קופריבשטיצה

שגרירות ישראל בסופיה

015 359 2 9515044

9861235

פקס 015359 2 9521101

דוא"ל info@sofia.mfa.gov.il

סלט צ'ופסקה – מזכיר את הסלט היווני: עגבניות מלפפונים בצל ומעל – המון גבינה לבנה מגוררת. כל הגבינות מכל הסוגים נפלאות.