יום 13 יום 14 יום 15 יום 16 יום 17 יום 18

יום 13 – נסיעה וביקור בשמורת Mahangu Game Reserve

מיד לאחר ארוחת הבוקר המוקדמת ועדיין בחשיכה, הלכנו לנסות שוב את מזלנו בבור המים הצמוד למחנה. ראינו רק 2 גורי תנים משחקים, המתנו עוד כעשר דקות אך דבר לא השתנה.

התארגנו ליציאה מהמחנה מיד עם פתיחת השער בשעה 07:15. עברנו שוב בשני בורות מים הקרובים יחסית למחנה מתוך ציפייה לראות משהו מיוחד מוקדם בבוקר, אבל לא ראינו משהו חדש ויצאנו לדרך לנסיעה הארוכה ביותר שתהיה לנו בטיול – 650 ק"מ עד mahangu safari lodge divundu שברצועת הקפריבי בצפון מזרח נמיביה. בהתאם לסיכום עם מארגן הטיול (רודני), אנחנו נפגוש אותו היום באחת הערים על הדרך לאחר כ-170 ק"מ והוא ילווה אותנו עד סיום הטיול במפלי ויקטוריה ומשם יחזיר את הרכב בנסיעה רצופה לווינדהוק. לא רחוק מהעיירה בה פגשנו אותו נמצא אתר המטאוריטים Hoba Meteorite, עליו החלטנו לוותר בגלל הנסיעה הארוכה שמצפה לנו. מהיציאה ממחנה Namutoni שבשמורת אטושה ועד סיום הטיול במפלי ויקטוריה (למעט בתוך השמורות) הנסיעה היא על כבישי אספלט והדרך עוברת יחסית מהר (120+ קמ"ש). כ-15 ק"מ לפני הלודג' אנחנו נכנסים למפלי Popa Falls. מתברר שלא מדובר במפלים אלא בכמה אשדות נהר קטנים ולא מרשימים, בקיצור בזבוז זמן מיותר.

הגענו לקראת השעה 15:00 ללודג', ביצענו צ'ק אין מהיר ויצאנו לשמורת Mahangu Game Reserve ובשעה 16:00 נכנסנו לשמורה שנסגרת בשעה 18:00 בדיוק. מדובר בשמורה לא גדולה והזמן הספיק לנו לסיור ברוב השמורה הצמודה לנהר OKAVANGO המתחיל באנגולה, חוצה את רצועת הקפריבי דרומה לבוטסוואנה ושם מימיו נבלעים באדמה בדלתא גדולה. השמורה עשירה למדי בחיות כולל פילים, תנינים והיפופוטמים בנהר.

אנחנו מנסים להקפיד להגיע לשער בזמן ומגיעים בשעה 18:01, דקה איחור וכבר השער סגור, אבל לא נעול וכך יוצאים וחוזרים ללודג' שנמצא על שפת הנהר. זה היום הראשון מתחילת הטיול שאנחנו פוגשים יער ירוק ומים זורמים ועוד בנהר גדול, מחזה שונה ומרענן לאחר כשבועיים באזורים מדבריים צחיחים למדי.

יום 14 – בוטסוואנה - שמורת Chobe

יצאנו מהלודג' לנסיעה ארוכה אחרונה לאורך כל רצועת הקפריבי של כ-460 ק"מ עד העיר Kasane שבבוטסוואנה הצמודה ל-שמורת צ'ובה. הנסיעה כולה על כביש אספלט וברובה המהירות המותרת היא 120 קמ"ש למעט אזורי כפרים ואזורים בהם יש חשש למעבר בעלי חיים כולל פילים. אנחנו לא פגשנו אף אחד למעט פרות ועיזים לצידי הכביש. לאורך המסלול עוברים בתוך פארק לאומי ובין הרבה כפרים אפריקאים קטנים של בקתות עץ וצריפים ועוצרים מספר פעמים בנקודות בקרה של המשטרה שבחלקם רק אומרים שלום ובחלקם אנחנו מציגים רישיון נהיגה.

לקראת עיר המחוז Katima Mulilo (קטימה מולילו) עומדים לצידי הכביש נערים ומבוגרים ומוכרים אבטיחים ודמויות חיות מעץ. עצרנו ליד איש מבוגר וראינו פיל עץ (מעץ קיאט הנפוץ באיזור) גדול אליו צמוד פילון קטן והחלטנו לקנות ממנו. הוא ביקש 450 N$ והחלטנו לא להוריד אותו בהרבה והצענו לו 300 והוא מיד הסכים (יכולנו כנראה להוריד ל-150). לטענתו ולטענת המדריך, הוא גילף בעצמו את הפילים. בעיר המחוז מילאנו שוב דלק ובדקנו במוסך הסמוך את מצב הצמיגים, ומצבם היה מצוין. מכאן המשכנו ללודג' בעיר Kasane, מרחק של כ-130 ק"מ כשבדרך צריכים לעבור את הגבול לבוטסוואנה. (מידע בוטסוואנה) המעבר בצד הנמיבי מהיר וכולל החתמה זריזה של הדרכונים והצגת אישורים של הרכב. במשרד הקטן שבצד הבוטסוואני אין אנשים שממתינים ופקידה אחת מחתימה את הדרכונים ואנחנו לא מבינים באם צריך לשלם עבור ויזה או לא. עוברים לפקידה נוספת שמבקשת 300 רנד עבור אישור למעבר המכונית ובכך תם נושא המעבר כשלא דורשים מאיתנו ויזה ואנחנו כמובן לא שואלים. מכאן נוסעים ישירות לכיוון העיר kasane ובדרך פוגשים לצידי הכביש משפחת פילים גדולה וחמודה, רמז לקראת הצפוי לנו בימים הקרובים. לקראת 14:30 אנחנו מגיעים ל-Chobe Safari Lodge שלשפת נהר Chobe (הנשפך בהמשך לנהר הזמבזי) ובודקים סיור ערב בספינה לאורך נהר ה-Chobe. הספינה הבינונית יוצאת בשלוש. ביקשנו לבדוק אפשרות לספינה קטנה יותר של כ-15 איש ושלחו אותנו לדוכן מחוץ ללודג' אבל להם לא היה מקום. חזרנו ללודג' ונרשמנו לסיור בספינה הבינונית (עלות של 800 פולה כולל המדריך שלנו וללא כיבוד בדרך). אין לנו זמן להגיע לצ'ק אין ללודג' וישר עולים לשייט. ה

שייט נמשך שלוש שעות והבחירה בספינה הבינונית היה נכון. נחשפנו בבת אחת לכמויות גדולות של חיות באיזור מחיה רטוב ולא מדברי ומנקודת מבט יפה מתוך הנהר. עצרנו ליד עדרי פילים גדולים (עשרות פילים) שאכלו עשב כשרגליהם במים עד הברכיים ויותר וחלקם חוצים את הנהר- מחזה יפה כשלעצמו,

היפופוטמים, מספר קרוקודילים, באפלו, ג'ירפות, חזירי יבלות ומספר סוגי אנטילופות של ראינו עד עכשיו והרבה סוגי ציפורים כולל ציפורי טרף.

אין ספק שהמופע המרכזי היה של הפילים- הכמות הגדולה של מאות פילים באזור היתה מחזה נדיר. לקראת סוף השיט הספינה עצרה מול השקיעה היפה. לאחר השייט המדהים שהיה לנו אנחנו נוסעים סוף סוף ללודג' הסמוך לעיירה בו נשהה שלושה לילות.

יום 15 שמורת צ'ובה – יום שני

לאחר ארוחת בוקר בלודג' אנחנו יוצאים לשער הכניסה sedudu (הקרוב לעיירה Kasane) של הפארק הלאומי צ'ובה. עלות הכניסה ליום שלם (גם אם יוצאים ונכנסים שוב) 120 פולה לאדם, ו- 50 פולה למכונית.

מיד ביציאה לכביש הראשי יש פקק – המדריך שכעת איתנו מסביר שיש בעיר כנס של ראשי מדינות האיזור והנושא הוא: מה עושים עם הכמות הגדולה של הפילים (כ-160 אלף בבוטסוואנה בלבד) שנכנסים גם לכפרים והרגו כבר מספר אנשים.

לאחר מספר דקות המתנה ממשיכים לשמורה בה אתמול בערב ראינו את החיות בשייט מכיוון הנהר. כעת נראה אותן מהכיוון השני, מהיבשה. החלטנו לערוך שני סיורים על אותו מסלול, אחד בבוקר, לחזור למנוחה וארוחת צהריים ואח"כ לצאת שוב עד השקיעה.

הנסיעה מובילה אותנו בדרך עפר (רובה מתאימה רק לרכבי 4X4) אל דרך המקבילה לנהר. לאורך הדרך מספר נקודות לעצירה, מנוחה וגם אפשרות ירידה מהרכב.

ראינו פילים, פחות מאשר אתמול בשייט אבל יותר מקרוב, אימפלות ואנטילופות שונות, קודו, היפופוטמים, באפלו, ג'ירפות, עופות שונים ועוד ולקראת השעה 13:00 יצאנו מהשמורה.

מכיוון שבכניסה לשמורה לא מכרו חוברת עם מפה ותמונות של החיות, נסענו לעיירה, ולאחר שעברנו ב 4-5 חנויות הגענו לחנות בתחנת הדלק בה היו 2 עותקים אחרונים של החוברת. כמובן קנינו והשארנו את כל האיזור עם חוברת אחת אחרונה (נספח 6).

חזרנו ללודג' לארוחת צהרים עצמאית ומנוחה קלה ולקראת 16:00 יצאנו לסיבוב נוסף בשמורה. שוב ראינו בעלי חיים רבים. במיוחד ג'ירפות, פילים ואנטילופות, עדר היפופוטמים ומשפחת באבונים. לקראת שקיעה התחלנו לחזור וצילמנו פילים ואימפלות על רקע השקיעה. אומנם חזרנו על המסלול פעמיים באותו יום, אבל מופעי החיות הגדולים היו מלהיבים ומרתקים ולא שגרתיים.

חזרנו ללודג' ובעלת הבית התנצלה שבדיוק חזרה מנמיביה ולא תספיק להכין לנו ארוחת ערב. התארגנו ויצאנו לאכול בעיירה הסמוכה kasane במסעדת Old House, מסעדה נחמדה בסמוך לכביש הראשי על שפת הנהר בה קיבלנו ארוחה טעימה ומשביעה. בדרך חזרה ללודג', בחושך, פגשנו לצד הכביש שני פילים שטיילו להם להנאתם, אחד מהם צעיר והשני בוגר. מפחיד למדי ודורש נסיעה זהירה.

סיכום: למעשה ראינו את רוב הפארק ביומיים הקודמים, אך זו היתה התכנית מראש ונשארנו עוד יום. מספיקים היו יום וחצי לשמורה. באם היינו יודעים, היינו לנים שני לילות בדלתת .Moreme ומטיילים קודם שם או שהיינו ממשיכים לפני או אחרי הביקור בשמורת אטושה לצפון נמיביה לאיזור שבט ההימבה לעיירהOPUWA  ולמפלי EPUPA

יום 16 – שמורת Chobe יום שלישי 

נסענו כ-50 ק"מ מערבה לשער Ngoma של השמורה הקרוב למעבר הגבול לנמיביה.

שם שילמנו שוב עבור כניסה יומית והתחלנו לשוטט בשמורה כשהכיוון הכללי ליציאה ממנה נכנסנו אתמול ליד העיירה Kasane. היום התייחסנו יותר לציפורים וגם ראינו שני צבים גדולים (מסוג שהוא כנראה הרביעי בגודלו בעולם) ואת שאר החיות שהספקנו להתרגל אליהן. למראה הצב הראשון יצאנו מהרכב כשהמדריך מסתכל לצדדים ומוודא שאין אריות בסביבה (או שאף אחד אחר לא רואה אותנו).

בשלב מסוים התקרבנו לפיל בוגר שליחך עשב לצד הדרך, ועצרנו, כמו במקרים קודמים במרחק רגיל כדי שלא נבהיל אותו. הפיל הזה משום מה נבהל והתקרב אלינו ב"פנים" מאיימות. המדריך נתן הנחיות רגועות להיות בשקט ולא לזוז הרבה ולבסוף - להניע ולנסוע קצת לאחור. בסופו של דבר הפיל נרגע והמשיך בדרכו ואנחנו בדרכינו.

בהמשך ראינו עוד עדר גדול של ג'ירפות שחצו את הדרך. נסענו כעת בשמורה באיטיות כשאנחנו רואים דברים קטנים שלא ראינו בימים הקודמים: ציפורי טרף בראשי העצים, עצי באובב יפים, חיות הנמצאות בתוך הסבך ועוד.

המשכנו לכיוון היציאה וסטינו קצת מהדרך הראשית. אחרי כמה קילומטרים ראינו פיל מת שוכב במרכז השביל. המראה לא היה נעים- הוא היה אכול כולו מבפנים ונשארו בעיקר העור והעצמות. לדברי המדריך היה זה פיל צעיר שכנראה נטרף. למזלנו ניתן היה לעקוף את הפגר ולהמשיך לכיוון היציאה.

המשכנו לכיוון פארק נחשים קטן הנמצא בסמוך. התשלום היה 35 פולה לאדם. בפארק ראינו נחשים שונים כולל הנחש המפחיד ממבה שחור (שבטבע לא הצלחנו לפגוש) וחיות נוספות: אוח, צבים, מונגוס, חזיר יבלות, נשר ועוד. חלק מהחיות מובאות למקום לאחר שנמצאו פצועות או נטושות והם משקמים אותם ואת חלקם מחזירים לטבע.

סיכום: עשינו טעות בבוקר ולא לקחנו איתנו ארוחת הצהרים לדרך. הגענו לחדר רק לקראת 15:30, מורעבים למדי ובכך החלטנו לסיים את היום ואת הספארי, לנוח ולהתארגן ליום וחצי האחרונים במפלי ויקטוריה.

יום 17 - זימבבווה וזמביה – מפלי ויקטוריה

נתונים וכתבות על-מפלי ויקטוריה , פעילויות במפלי ויקטוריה, דויד לוינגסטון

יצאנו בנסיעה לכיוון גבול בוטסוואנה וזימבבווה ומשם למפלי ויקטוריה-סה"כ כ-80 ק"מ.

בצד של בוטסוואנה החתמה של דקה לאשרת יציאה בדרכון. בצד של זימבווה - מילוי טופס, תשלום 30 USD לאדם, 20 למדריך המלווה- והחתמת הדרכון, לאחר מכן אישור מסמכי הרכב ותשלום 50 USD עבורו בתוספת 30 USD עבור ביטוח הרכב בזימבווה. באם מעוניינים (ורצוי) לעבור ברגל לצד זמביה של מפלי ויקטוריה רצוי לרכוש כבר בכניסה ויזה לשתי כניסות לבוטסוואנה ואז התשלום הוא 45 USD לאדם, במקום 60 USD בסה"כ עבור שתי כניסות נפרדות.

הגענו בסביבות 09:00 ללודג' Dzimbahwe guesthouse בעיירה Victoria Falls, השארנו מזוודות ויצאנו ישר למפלים. החנינו את הרכב מול הכניסה לשמורת המפלים (החניה ללא תשלום). סביב החניה הרבה דוכני מזכרות ורוכלים המנסים למשוך את תשומת ליבנו כדי שניגש לדוכנים, אבל הם לא מציקים יותר מידי. בכניסה למפלים מתברר שהכרטיס תקף רק לכניסה אחת ואם יוצאים וחוזרים יש לשלם שוב. הסיור הרגלי הראשון שלנו לקח כשעה ו-45 דקות והיה מדהים.

עברנו בכל 15 הנקודות על המסלול (נספח 7). המפלים בעונה זו של אפריל מלאים מים, שוצפים וקוצפים בעוצמה אדירה ומעלים ענני אדי מים שלעתים מסתירים את המפלים. מדובר ברצף של כ-1,700 מטר שמורכב משלושה חלקים של וילון מים עצום היורד לעומק 108 מטר. בתחנות הראשונות היה יחסית יבש וככל שהתקרבנו לנקודות האחרונות כך המפלים גועשים יותר וקשה היה לראות אותם וההליכה מלווה בגשם די רציני מענן אדי המים. רצוי לבוא עם ביגוד מתאים נגד גשם וניתן להסתפק בסנדלים וכן להביא הגנה למצלמות.

בסיום הסיבוב הראשון מובילה הדרך ישירות לכניסה/יציאה. התיישבנו לכוס קפה ועוגה ליד הכניסה הראשית ולאחר מכן בסביבות השעה 12:30 יצאנו לסיבוב נוסף שהיה מוצלח יותר מכיוון שהשמש היתה כבר יותר גבוהה ובנקודות הראשונות ליד פסל ליוינגסטון הופיעה קשת יפה בכמה מקומות בתוך אדי המים. בהמשך, בנקודות המרכזיות התצפית למפלים היתה ברורה יותר ולא המשכנו פעם נוספת לנקודות האחרונות מכיוון שהן עדיין היו תחת ערפל אדי המים.

מהיציאה רצוי לנסוע עם הרכב עוד כחצי ק"מ ולחנות ליד מעבר הגבול בצד של זימבבווה. מכאן ניגשים רגלית למעבר הגבול. באם לא עוברים לזמביה אלא הולכים רק על הגשר בין המדינות וחוזרים – אין צורך בהחתמת הדרכון ומקבלים רק טופס אישור. באם עוברים לצד של זמביה יש להחתים יציאה בדרכון. התצפית מהגשר היא לכיוון המפלים ומצד שני לכיוון הקניון בו ממשיך נהר הזמבזי לזרום עד שהמים נעלמים אי שם בדרום בדלתא גדולה בקרקע המדבר.

במרכז הגשר מממוקמת עמדה לקפיצות באנג'י. עצרנו לצפייה בבחור יפני שקפץ, עומק הקפיצה כ-80 עד 100 מ'. מלמעלה רואים ושומעים כל הזמן את זמזומי המסוקים שמסיירים עם התיירים לסיבוב של 12 דק' בעלות של 170 USD. קפיצת הבאנג'י עולה 150 USD. המרחק ממעבר הגבול ועד סוף הגשר הוא כ1.2 ק"מ ומשם עוד כ-600 מטר עד למעבר הגבול לזמביה. כאן יש לשלם שוב עבור ויזה (גם באם עוברים לשעה) – 30USD לאדם ו-20 USD למדריך. מכאן ועד לכניסה לשמורה בצד של זמביה עוד כ-500 מטר ברגל. עלות הכניסה לשמורה בצד זמביה היא 20USD לאדם ו-10 USD למדריך והשמורה נסגרת באפריל בשעה 18:00. הגענו לכניסה בשעה 17:00 (רצוי להקדיש למקום שעה וחצי עד שעתיים). מהצד של זמביה מקבלים תמונה שונה של המפלים והרבה יותר מרשימה מבחינת העוצמה והרעש מכיוון שרואים את המפלים למרחק רב יותר.

כמות המים הניתזת על המטייל גדולה ומלווה אותו כמעט לכל אורך המסלול, במיוחד במעבר על הגשר לאי שנמצא מול המפלים. נשארנו עד שעת הסגירה ונהנינו גם משקיעה יפה מעל המפלים בסביבות השעה 17:45. בהחלט סיור מרשים. בחזרה לא לשכוח להחתים בדרכון יציאה מזמביה וכניסה חזרה לזימבבווה (למי שלא רכש ויזה לשתי כניסות לזימבבווה – יצטרך לשלם שוב 30USD לוויזת כניסה )

בכניסות לשמורות ולאורך כל המעבר בין המדינות ישנם דוכני מזכרות רבים והמחירים שמתחילים גבוה יורדים במהרה ככל שאנחנו מסרבים לרכוש ובחזרה בערב יורדים עד לרמה של 1 USD לדמויות חיות עץ.

בערב ניגשנו לאכול מסעדת Shearwater Cafe במרכז העיירה ליד הכביש הראשי. האוכל היה מצוין ובכמות גדולה. בדרך למסעדה ניגשנו בסמוך אליה למשרד לפעילות אקטיבית (ניתן להירשם לטיסה במסוק, באנג'י, שייט על נהר הזמבזי ועוד) ונרשמנו לסיור פילים למחרת בבוקר בשמורה פרטית .

סיכום: המפלים היו חוויה בלתי רגילה של הטבע במלוא גודלו ועוצמתו.

יום 18 – רכיבה על פילים וטיסה הביתה

המחיר לרכיבה על הפילים מוגזם – 150 USD לאדם וכולל הסעה ממקום הלינה הלוך ושוב וארוחת בוקר. האיסוף הוא בין 06:05 בבוקר ועד 06:25, נסיעה של עוד כחצי שעה לשמורה הפרטית, כיבוד בשתיה חמה ותדריך כולל הסבר שמישהו מהמקום יצלם תוך כדי הטיול וניתן יהיה לרכוש את הדיסק עם התמונות במחיר של 20 USD (מעבר ל-150 שכבר שולמו – מוגזם ומכעיס)- הסיור הוא של כ-45 דקות וניתן לרכב על הפיל לבד או בזוגות בנוסף לנהג הפיל המקומי. הסיור די משעמם ועובר ביער הקרוב ולמעט אימפלה אחת לא רואים חיות. לא מומלץ, במיוחד למי שכבר רכב פעם בחייו על פיל (רכבנו בויאטנם). לאחר סיום הסיור ניגשים לפיל עליו רכבנו ובעזרת הנהג מאכילים אותו. לאחר מכן מוגשת ארוחת בוקר, ולכן רצוי למי שכן עורך את הסיור לא לכלול ארוחת בוקר באותו יום במקום הלינה.

בשעה 09:30 היינו כבר בחזרה במקום הלינה והתארגנו לסיום הטיול. מכאן הנסיעה לשדה התעופה של מפלי ויקטוריה נמשכת כ-25 דק' (שדה תעופה חדש, יפה, קומפקטי ויעיל). הטיסה שלנו היתה בשעה 13:30 עם חברת אתיופיאן איירליינס – טיסה לאדיס אבבה עם עצירת ביניים ללא ירידה מהמטוס, בעיר הבירה של בוטסוואנה – גאברון – שנמצאת בדרום המדינה ומאדיס אבבה לאחר המתנה של כשעה וחצי טיסה ונחיתה בתל אביב למחרת בבוקר.

בוצוואנה למטייל