היי צפונה אל הגליל

קום והתהלך בארץ

מילים: יורם טהרלב ; לחן: יאיר קלינגר
קום והתהלך בארץ
בתרמיל ובמקל
וודאי תפגוש בדרך
שוב את ארץ ישראל.

ההקדמה כבר מעידה על כוונת הכותבת.

השנה התברכנו בשנה שטופת גשם שהביא בעקבותיו פריחה מדהימה ויוצאת דופן בשלל צבעים בגוונים נהדרים וכמובן מפלים גועשים ומרקדים בששון.

אין משהו הדומה למטייל בארץ בימים אלה בעיקר בצפון הארץ, בגליל.

מהרו כי כמה ימים של שמש קופחת וכל היופי הנהדר הזה ייעלם כלא היה.

לא אכביר במלים במלל כי התמונות ייטיבו לספר את סיפור שפע הפריחה.

את תיאור המקומות לקחתי מהאינטרנט הם כבר עשו את המלאכה טוב ממני.

הצילומים בהחלט אני צילמתי.

כל חיי, עד לפני מספר חודשים, התגוררתי במרכז הארץ, (לאחרונה, 22 שנה במודיעין), הצפון תמיד קרץ לי אבל לא לעתים קרובות הגעתי לצפון לטיולי טבע. היום אני מתגוררת בחוף כנרת וכל האתרים שפעם חלמתי לבקר בהם כיום הם בהישג יד. כמה נהדר!

ואתחיל עם

הגן הלאומי ארבל

https://travel.walla.co.il/item/1590084

http://www.sabresim.co.il/node/539/%D7%94%D7%A8-%D7%90%D7%A8%D7%91%D7%9C

הקיר הזקוף שמשקיף על הכנרת הוא מצוק הארבל.

מצוק ארבל יורד לכנרת בחדות ובעוצמה, ומרשים את עין כל רואיו. מצוק הארבל הוא אחד מסמלי הנוף של ארץ ישראל. הקיר הזקוף, שראשו מתנשא כ- 400 מטרים מעל לכנרת, משקיף על נופים מרהיבים של מרחבי הגליל והגולן ואוצר בקרבו ערכי טבע ומורשת. התצפית ממצוק ארבל היא מהיפות ביותר. מי שמחפש הליכה קצרה ובילוי בתצפית נהדרת, מוזמן.

בגן הלאומי הזה יש שבילי טיול המובילים למספר נקודות עניין מיוחדות: מצפור החרוב, מסלול נגיש הפותח צוהר אל הנוף, מסלול הלוך ושוב, נגיש לכל. סימון שחור. המסלול יוצא מרחבת החניה, מגיע למצפור החרוב ושב לרחבת החניה. משך הסיור: 30 דקות. מבצר המערות - מסלול אתגרי הלוקח את נקיקים בסלע שבעבר הסתתרו בהם מורדים, "חניון גדוד העבודה" - נקודת תצפית מרהיבה אל הנוף, עין ארבל - מעיין הנובע מנחל ארבל ובית הכנסת העתיק - שרידי בית כנסת מפואר מהמאה ה-4 . בנוסף גם את הרי ניתאי, הרי סביון, קרני חיטין ורמת ארבל.

מאוד מומלץ בייחוד כעת שהפריחה בעיצומה.

נמשיך עם

מפל סער

http://www.sabresim.co.il/node/2986/%D7%9E%D7%A4%D7%9C-%D7%A1%D7%A2%D7%A8

בין מורדות החרמון הפראיים לפסגת רמת הגולן, היכן שהירוק העז והאוויר הקפוא נפגשים בסלעי הבזלת, זורם הנחל הצפוני ביותר בגולן:  נחל סער.

הנחל זורם לאורך סלעי בזלת וגיר. בימי החורף הסוערים שנתנו לו את שמו, וכך גם באביב שלאחריהם גועש ושוצף הנחל במספר מפלי מים מרהיבים. המפל המפורסם והמפואר שביניהם קרוי כמובן מפל סער.

מפלי סער והגשרים

הכביש המהיר עובר על גשר ענק שמתחתיו גולש מפל סער, המסתעף לשלושה מפלים, שהאמצעי והגדול מביניהם מתנוסס לגובה 20 מטרים! מפל סער נשפך לבריכה טבעית עמוקה ומרשימה.

חנייה ומסלול

לצידו של המפל מגרש חנייה מסודר, ממנו ממשיכים שבילוני הליכה ובהם תצפיותמזוויות שונות לעבר המפל וקניון הנחל. אחד מהם הוא שביל גישה לנכיםשבקצהו תצפית יפה על המפל.

שביל אחר מוביל למפל דרך גשרון עץ ומדרגות לעברו השני של המפל. בהמשך שביל זה מוביל למסלול רגלי למיטיבי לכת על פי סימון ירוק, במעלה נחל סער לכיוון מפלים נוספים.

בתקופת החורף והאביב מקיימים תושבי הכפרים הדרוזיים של מורדות החרמון ירידי מכירה במגרש החנייה ומציעים פירות, ירקות ומוצרים שונים פרי כפיהם.

בעונת הקיץ והסתיו, וכן בשנות בצורת, הנחל יבש ממים ולכן אין עניין להגיע.

איך מגיעים למפל סער?

המפל נמצא על כביש 99 מקריית שמונה לבניאס דרך הכפר מסעדה.

מקריית שמונה ממשיכים מזרחה לכיוון רמת הגולן. עוברים את דפנה, שאר יישוב ודן. בצומת שיאון פונים ימינה (מזרחה) וחולפים על הכניסה לשמורת הבניאס. אחרי 2 ק"מ מגיעים לצומת נחל סער ולחניון.

כניסה חינם, מהרו פן תאחרו את רעש המפל המתנפץ מטה ואת הירוק הירוק ובו כתמים צבע בשלל צבעים.

מכאן נמשיך אל

מפל עיט זורם http://www.sabresim.co.il/node/2985/%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%A2%D7%99%D7%98

שמעתם בחדשות שמפלס הכנרת עלה? זה בדיוק הזמן לבוא לבקר במפל עיט.

כולם מכירים את רמת הגולן מטיולי חופשת הקיץ, חבל ארץ יפהפה עם אינספור מעיינות שמימיהם קרירים גם ביום השרב הכבד ביותר. אך מי שלא ראה את הגולן בימי החורף הגשומים והסוערים ביותר, ואת כביש 808 המכונה "ציר המפלים" לא ראה זרימה מימיו.

בחורף ברוך גשמים ישנם כמה ימים בהם הכביש, המשמש ציר אורך מרכזי של דרום הרמה ומאות מכוניות עוברות בו ביום, מתקשט בעשרות מפלי מים שגולשים מקירות הגבעות שלצידיו וחולפים תחתיו הלאה אל הכנרת. המפלים הללו נעלמים ברובם לאחר שיא החורף, כשהם מותירים את השטחים הפתוחים בצבע ירוק עז.

לאורך הכביש יש מפלים בודדים שממשיכים לזרום עד סוף החורף. המפורסם שבהם הוא מפל עיט,מפל אדיר ממדים שממוקם במעלה הכביש ובמרחק דקות הליכה ספורות ממנו.

אל מפל עיט המופלא מגיעים מטיילים רבים גם עמוק בתוך עונת האביב. במקום טיילת מגודרת הצופה לעבר המפל, כשתהום מפרידה בינה לבין הכביש, תחתיו עובר המפל.

בנוסף לכך התקינה רשות הטבע והגנים מסלול מעגלי (מתאים לנכים) בונכנסים אל צידו האחורי של מפל נוסף! חוויה קסומה ומיוחדת שאסור לפספס -לעמוד מאחורי מסך המים של המפל ולראות מקרוב את שצף המים האדיר.

בתקופת הזרימה של המפל ואפילו בימי גשם סוערים, החניון הקטן של האתר עמוס ברכבים.

איך מגיעים למפל עיט?

עולים לגולן בכביש 87, חולפים על פני צומת קצביה ובצומת הגדולה הבאה (צומת המפלים) פונים ימינה לכביש 808 (ציר המפלים). נוסעים בו עד שחולפים על פני מושב אניעם, ממשיכים לאט כדי לא לפספס את הפנייה ולאחר קילומטרים בודדים פונים ימינה לפי השלט "שמורת יהודיה- מפל עיט" לחניון מסודר ללא תשלום.


זה הכול להיום.

להתראות בטיול הבא