הר אולימפוס ”טיפוס על הר האולימפוס“

 

נקודת המוצא לטיפוס לפסגה היא העיירה ליטוכורו (Litochoro Λιτόχωρο), כשעה עד שעה וחצי מסלוניקי. על ההר ישנים בבקתות הרים. ישנים באולם שינה גדול משותף. הבקתות מספקות שמיכות צמר, אך לא מצעים. אפשר להביא שק שינה, או ציפת שמיכה ולישון בתוכה תחת שמיכה של הבקתה. ניתן לישון באוהל ליד הבקתה. בדרך לפסגה יש שלוש בקתות. לכולן שמות יווניים ארוכים ולכן מקובל לקרוא להן בקתות א', ב', ג' (Refuge A, B, C).

בגוש האולימפוס יש מספר פסגות. הגבוהה ביותר נקראת מיטיקס (Mytikas Μύτικας). ניתן לטפס לפסגה בשתי דרכים, על שתי שלוחות של ההר. דרך אחת מתחילה בגורציה (Gortsia Γκορτσιά) והשניה בפריוניה (Prionia Πριόνια). לשתי הנקודות מגיעים בנסיעה של כחצי שעה מליטוכורו (טרמפים, מונית במחיר 25 אירו או ברכב שכור אם יש לכם. אין אוטובוס). אני ממליץ בחום להתחיל את הטיפוס בגורציה, ולא בפריוניה. הדרך מגורציה יפה יותר, קלה יותר ומגיעה לבקתות ב' ו- ג' (שבע דקות הליכה זו מזו), הנמצאות קרוב לפסגה. לעומת זאת הדרך מפריוניה תלולה יותר, חשופה יותר לשמש ומגיעה לבקתה א', הרחוקה יחסית מהפסגה. מגורציה לבקתות ב' ו- ג' כשמונה תשע שעות. משם לפסגה כשעתים שלוש. מפריוניה לבקתה א' כשלוש שעות. משם לפסגה כשש שעות.

ניתן לעלות לפסגת מיטיקס בשתי דרכים, ממזרח או ממערב. הדרך ממזרח תלולה מאוד. עולים בעזרת הידיים ושומרים את החזה והבטן קרובים לסלע. מומלץ לחבוש קסדה. יש שם לוחות זכרון לאנשים שמעדו ונפלו או נפגעו מאבנים שהתדרדרו מלמעלה. הדרך המערבית רובה שביל חצץ, בסופה קטע קצר של טיפוס תלול על גבי הסלע. ניתן לעלות מצד אחד ולרדת מהצד השני. חשוב: לצאת לדרך עם שלושה ליטר מים לפחות, כי אין איפה למלא מים בדרך.

 
 
לכל המידע על הר אולימפוס יוון
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות