איסטנבול - אפשרויות הקניות בעיר

לעיר איסטנבול יש הרבה מה להציע לתיירים בתחום הקניות. בין שווקים לחנויות יוקרה, יש היצע רחב ומגוון של סחורות ומוצרים. להלן כמה מאזורי הקניות, החנויות והשווקים המומלצים בתחומים שונים. נזכיר שאלו רק המלצות, וחלק גדול מחוויית הקניות הוא החיפוש, השיטוט והגילוי
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: איסטנבול - אפשרויות הקניות בעיר
© Shutterstock/Turkey Photo

חנויות

ספרים
 חובבי הספרים ימצאו באיסטנבול חנויות רבות, ובהן גם ספרים באנגלית ובשפות נוספות וספרות מקור מתורגמת לאנגלית. עיתונים וג`ורנלים נמכרים בדוכנים בקרנות הרחוב. ברחוב איסתיקלל חנויות ספרים רבות עם מבחר מרשים. ב- Robinson Crusoe (איסתיקלל, מס` 389) מבחר גדול של כותרים באנגלית (וגם בתורכית), כולל ספרי הדרכה לטיולים, רומנים, ספרי אמנות והסטוריה. ב- Dünya Aktüel Kitabevi, איסתיקלל 469, סמוך לטונל, יש ג`ורנלים ועיתונים זרים, מפות וספרי טיולים. ב- Mephisto (איסתיקלל 173) ניתן למצוא, נוסף על ספרים רבים, עיצוב עץ מרשים וחמים ואוירה נעימה וידידותית. חנות מומלצת נוספת היא Meriners (איסתיקלל 230), עם ספרים רבים בנושאי ספנות.

בקצה רחוב איסתיקלל הסמוך לתחנת הטונל, יש מספר חנויות המוכרות ספרים עתיקים והדפסי תחריטים ישנים. חנות ספרים מעולה ומומלצת נמצאת מעט הרחק ממרכז העיר, בקניון Akmerkez. מדובר בחנות Remzi Kitabevi ("חנות הספרים של רמזי"), הנמצאת בשדרה הראשית של הקניון מול הכניסה הראשית. זוהי חנות עשירה ומגוונת, כותרים רבים באנגלית ובשפות נוספות, ומחלקות גדולות של ספרות ילדים, בישול, קומיקס, אמנות, ג`ורנלים, מדריכי טיולים ועוד. בחנות יש גם בית קפה, בו ניתן לשבת עם ספר על כוס משקה.

 שווקי ספרים מומלצים הם שוק הספרים (Sahaflar Çarşısı) שבאזור כיכר ביאזיט; שוק הספרים של Beyoğlu בסמטאות הסמוכות לרחוב איסתיקלל (ממזרח לרחוב, כניסה מומלצת- מול Çiçek Pasaji); ושוק הספרים בקאדיקוי - שדרת חנויות ספרים בסמוך למעגן המעבורות.

בגדים והלבשה
 ברחובות איסתיקלל וג`ומהוריית (Cumhuriyet- שדרה הממשיכה צפונה מכיכר טקסים) ניתן למצוא מותגים עכשויים של רשתות כמו Mango, Benneton ו- Esprit. המחירים זולים מאשר בחנויות המקבילות באירופה, וכמובן זולים במיוחד במכירות סוף העונה. חנויות בגדים ומותגים נוספות ניתן למצוא בקניון Akmerkez שבשכונת אטילר, וברחוב בגדאד (Bağdat Caddesi) שבקאדיקוי (מגיעים במונית או בדולמוש שמסומן Bostancı מהרציף בקאדיקוי). למי שאינם מחפשים בהכרח מותגים, ולאלו המעוניינים גם בבדים ובלבנים וגרביים, מומלץ להסתובב באחד מהשווקים השכונתיים, המתקיימים ברחבי העיר, מדי שבוע בשכונה אחרת.

שטיחים
 העיר מנוקדת בחנויות שטיחים רבות. המחירים עשויים להיות גבוהים מאשר באזור הייצור המקורי, אך ניתן למצוא כאן היצע של שטיחים מכל רחבי תורכיה. בבזאר המקורה כדי ללכת לשדרת מוכרי השטיחים (Halıcılar Caddesi) בתור התחלה, ויש גם חנויות נוספות בשוק. מאחורי המסגד הכחול יש שוק אמנים ובעלי מלאכה, בו נמכרים גם שטיחים. למשל, בחנות Heritage, ברחוב Caferiye מספר 6/a נמכרים שטיחים ואריגים עבודת יד. באיסתיקלל מס` 302, בחנות בשם Sümerbank, מבחר גדול של שטיחים. עוד באזור, החנות Şengör Halı בשדרת ג`ומהוריית מס` 47/2.

אמנות ומלאכה
 בסולטאן אחמט, באזור המסגד הכחול ישנם שני מרכזים המתמחים בעבודות אמנות ומלאכה: האחד הוא במרכז האמנויות של איסטנבול, בשדרת Kabasakal. כאן ניתן למצוא עבודות קליגרפיה, הדפסים, ציור על עץ, זכוכית ומקטרות ועוד. המרכז השני נמצא ברחוב Caferiye ובו חפצי אמנות ושטיחים.


 בשכונת Ortaköy מתקיים מדי יום ראשון שוק מומלץ של מלאכות ועבודות יד. בבזאר המקורה וברחבי העיר ניתן למצוא חנויות המוכרות עבודות יד שונות מכל רחבי המדינה - קרמיקה, זכוכית, צורפות ועוד. המחירים בעיר בדרך כלל יקרים יותר מאשר באתרי הייצור המקוריים.

תכשיטים
 המומלץ ביותר הוא השוק המקורה, המאוכלס בעשרות רבות של חנויות תכשיטים. חנות מומלצת נמצאת באיסתיקלל מס` 401, Mudo Pera, בה תוכלו למצוא תכשיטים בעיצובים ייחודיים ובמחירים סבירים. ברחבי העיר פזורות חנויות רבות נוספות.

עור
 תורכיה ידועה בדברי העור המיוצרים בתחומה. המבחר הגדול ובדרך כלל הזול ביותר נמצא בשוק המקורה, שם יש חנויות רבות המתמחות בדברי עור. מחוץ לשוק המקורה ניתן למצוא בגדים וחפצי עור ברחוב איסתיקלל, למשל בחנות Derishow, מספר 140 ברחוב. המבחר יותר אופנתי ויותר יקר (חנויות נוספות של אותה הרשת ממוקמות בקניונים Akmerkaz, Capitol ו- Gleria).

שווקים

השוק המקורה - Kapalı Çarşı 
 השוק המקורה (קפאלי צ'`רשי), הנקרא גם הבזאר הגדול (Grand Bazaar) בחלק מספרי הטיולים, נבנה במאה ה- 15 ע"י הסולטאן מהמט השני, זמן קצר לאחר שכבש את העיר בשנת 1453. תחילה נבנו Iç Bedesten וה- Sandal Bedesten , שהן שתי שדרות רחבות, ששרדו על עומדן עד ימינו. במאות הראשונות נמכרו בשדרות החנויות הללו חפצים יקרים, ובעיקר כסף וזהב. בשל האוצרות היקרים שבמקום, היה השוק ננעל על מנעול ובריח מדי לילה בתום המסחר. עם שנים נבנו בשוק עוד אולמות וחנויות רבים - כולם מקורים בכיפות. כל רחוב הפך למרכז של סחורות מסוימות: רחוב השטיחים, רחוב הרהיטים, דברי העור וכך הלאה.

זהו השוק המקורה הגדול בעולם - יש בו למעלה מ- 4,000 חנויות ודוכנים המציעים למכירה הכל מהכל - מעבודות עור, דרך חפצי כסף ונחושת, כלי חרסינה, תכשיטים, עתיקות וכלה באריגים, בגדים ושטיחים. בשוק עובדים כ- 25 אלף איש, ובשטחו פועלים מסגדים, בנקים, תחנת משטרה, מסעדות, חלפני כספים ואפילו בית ספר. האווירה בו מיוחדת ותוכלו ללמוד כאן על השילוב המרתק בין ישן לחדש.

בעת שיטוט בין מבחר סחורות מודרניות כחולצות וכובעים מודפסים, ניתן להכנס אל נבכי חאנים עתיקים, להאבד בסמטאות ולהנות מכוס צ`אי בעת קניית שטיח. בשנים 1943 ו- 1954 נשרף השוק וחלק מאתריו האותנטיים נהרסו. בפינה הצפון מזרחית של השוק ניצב חאן זינג`ירלי (Zincirli Han), שבו ניתן לראות בעלי מלאכה עומלים בייצור סחורות הנמכרות בחנויות השוק. השוק המקורה נחשב לפופולרי ביותר בין השווקים העירוניים של תורכיה.

 לשוק שערים וכניסות רבות. הכניסות המומלצות הן מכיוון דיוואניולו (Divanyolu)- רחוב ראשי בסולטאן אחמט, או מרחבת מסגד ביאזיט (לנוסעים בטראם- בין התחנות Çemberlitaş ו- Beyazit). דרך אחרת היא לטפס מאמינונו רגלית, דרך הסמטאות, עד לאחת הכניסות הצפוניות לשוק. סביב לשוק המקורה עצמו, מתקיים שוק תוסס ופתוח של חנויות ודוכנים, שבו דברי טקסטיל, אוכל, מכשירי כתיבה ועוד ועוד. בשוק המתנהל סביב לשוק המקורה נמכרות סחורות פחות תיירותיות ויותר שימושיות.

שוק התבלינים / השוק המצרי
Mısır Çarşısı
השוק ממוקם במבנה גדול בצורת רי"ש, מעט מערבית ל- Yeni Camii (יני ג`אמי). השוק נבנה במאה ה-17 ע"י הסולטנית Turhan Hatice (אימו של מהמט הרביעי), ומבנהו מאורך ומכוסה בסדרת כיפות, מבנה אופייני לבניה של אותם ימים. השוק נחשב לשוק השני בגודלו בעיר. במקור שימש כמרכז חנויות לממכר תרופות ותבלינים שיובאו מהודו ומהמזרח הרחוק דרך מצרים, ומכאן שמו "השוק המצרי".

 מכספי המיסים ששלמו הסוחרים היבואנים נבנה השוק. כיום לבד מן התבלינים הנמכרים בו, שהם המקור לשמו השני, נמכרים בשוק גם מיני מתיקה, פרות מיובשים, שרשראות של ירקות מיובשים, צמחי מרפא, אגוזים וקטניות, גבינות ייחודיות לכל אזור, חלבה ועוד. זהו המקום לקנות מזכרות מתוקות: רחת לוקום, עוגיות ופרות יבשים, מכל הסוגים, הגדלים והאריזות. בשוק ישנם גם דוכנים לכלים ולחפצי בית, צעצועים, תכשיטים ועוד.

  • כתובת: ליד מסגד Yeni ב- Eminönü

שווקי פשפשים
שווקי הפשפשים נקראים בתורכית Bit Pazarı.
שוק הפשפשים של צ`וקורג`ומה (Çukurcuma) פועל ברחובות שמאחורי בית הספר התיכון גלאטה סאראי, שברחוב איסתיקלל. שוק פשפשים נוסף בצד הארופי- ברובע Aksaray - שוק Horhor, הנמצא ממערב לשדרת אתא תורכ ברחוב Baba Hasan. השוק שוכן בבניין בן מספר קומות, ומציע למכירה רהיטים, תכשיטים, מנורות ועוד. בצד האסיאתי של הבוספורוס ניתן לשוטט בשוק הפשפשים של Kadıköy (בשמו התורכי: Kadıköy Bit Pazarı). השוק נמצא ב- Özellik Sokak (רחוב אוזליק), המתפצל מ- Soğutluçeşme Caddesi (שדרת צ`ואוטלוצ`שמה). גם באוסקודר מתקיים שוק פשפשים, ברחוב בויוק המאם (Büyük Hamam).

 ישנו שוק פשפשים נוסף ברובע Aksaray - שוק Horhor, הנמצא ממערב לשדרת אתא תורכ ברחוב Baba Hasan.

שוק הספרים
בין מסגד ביאזיט לשוק המקורה, שוכן לו שוק הספרים (Sahaflar Çarşı)- בעבר שוק שרובו ספרים משומשים, והיום, אט אט מחליפים דוכניו את סחורתם בספרים חדשים עם ריח של דפוס... מרבית הספרים בתורכית, אך יש גם בשפות נוספות. וכאמור, ניתן למצוא בשוק ספרים חדשים, מספרי קודש ותפילה ועד מילונים ומדריכי טיולים (שני האחרונים- גם באנגלית ובשפות זרות נוספות). המחירים של הספרים החדשים אינם בהכרח זולים ממחירי החנויות, אך השיטוט נעים ומעניין. נוסף על ספרים, נמכרים כאן גם תחריטים וכתבי יד מאוירים. במהלך השיטוט תופתעו לעתים מהשילוב הקסום של קודש וחול:

 לחובבי הענתיקות והמכורים לספרים משומשים- אל ייאוש- עדיין ניתן למצוא בשוק ובסמטאות הסמוכות דוכנים מרגשים של ספרים ישנים, חוברות, קומיקסים, גלויות, כרזות ועטיפות מעלי אבק.

מרכזי קניות

בצד הארופי: 

Akmerkez 
 קניון ענק, מעוצב ומפואר, חנויות מותגים, בתי קולנוע ועוד. מומלץ להגיע במונית או באוטובוס 59R מככר טקסים.

Carousell 

  • כתובת: Bakirköy (קרוב לאזור אקסאראי)
  • אתר אינטרנט: www.carousel.com.tr

Galleria 
 סמוך לשדה התעופה, למעלה ממאה חנויות המוכרות מותגים, בעיקר ביגוד.

  • כתובת: Ataköy

Bauhaus 

  • כתובת: Içerenköy

  • על האוטוסטרדה E-5 Çarsi 
  • כתובת: Maslak

Metrocity - שכונת Levent

Kanyon - שכונת Levent

בצד האסיאתי:

Capitol 
 מומלץ להגיע במעבורת לאוסקודר, ומשם באוטובוס או במונית.

  • כתובת: על הגדה האסיאתית של הבוספורוס, באוסקודר, רחוב Altunizade

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על איסטנבול