פראג - בתי כנסת ואתרי תיירות יהודיים בעיר

פראג היא אחת הערים החשובות בתרבות היהודית, שכן ממנה צמחו שמות מוכרים בהיסטוריה שלנו. כמה מהאתרים הבולטים של הקהילה הם גם אטרקציות מרכזיות לתיירים מכל העולם: בתי הכנסת, בית הקברות העתיק ועוד. הנה מידע עליהם
איתמר ברק - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פראג - בתי כנסת ואתרי תיירות יהודיים בעיר

יוספוב - הרובע היהודי של פראג

העיר פראג היא אחת הערים החשובות בהיסטוריה של התרבות היהודית וזרם ההשכלה היהודית. כמה מגדולי השמות בעולם היהדות היו מבני העיר, כך שלא פלא שבפראג התפתחה מורשת יהודית ענפה, שמרכזיה הפכו לאתרי תיירות חשובים של העיר, לא רק עבור מבקרים יהודיים. האתרים היהודיים הפזורים ברחבי העיר הם נקודות חובה בכל רשימת אטרקציות בפראג.

הרובע היהודי של פראג ידוע בשמו יוספוב (Josefov) והוא ממוקם בחלקה הצפון-מערבי של העיר, בין נהר הוואלטבה והעיר העתיקה. בניגוד למה שניתן אולי לחשוב, הרובע אינו מכונה על שם יוסף המקראי, אלא דווקא קיבל את שמו בשנת 1850, לציון שמו של הקיסר יוזף השני, שנתן ליהודי את כתב האמנציפציה בשנת 1781. אזור יוספוב החל להתפתח כמקום מגוריהם של יהודי העיר עוד בימי הביניים ובהמשך היה עבורם אף גטו. במאה ה-18 היו ברובע 274 מבני מגורים של משפחות יהודיות, לצד עשרה בתי כנסת ועוד מבני ציבור רבים. בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, עברה פראג תנופת שיפוץ והתחדשות עירונית, שלא פסחה על מבני הרובע היהודי. רבים מהבתים ברובע יוספוב נהרסו, לטובת בניה חדשה ומודרנית, בעיקר בסגנון הארט-נובו.

בתי הכנסת - פנינים אמיתיות

בתי הכנסת של פראג מזמנים למבקר הזדמנות מצויינת להתוודע לחיי הקהילה של יהודי פראג בעבר וגם להתרשם ממבנים עתיקים ויפים. ברובע היהודי של פראג שוכן בית הכנסת העתיק ביותר מצפון להרי האלפים ובית הכנסת העתיק ביותר באירופה, שעדיין משמש כבית תפילה - הלא הוא בית הכנסת הישן-חדש (Staronova Synagoga, כתובת: Červená 2, אתר: www.synagogue.cz, הכניסה בתשלום) המקום נבנה בסוף המאה ה-13, בסגנון גותי, משום שבתקופה בה נבנה, כל אזור בוהמיה נשלט בידי הגרמנים והיהודים לא הורשו לעסוק באדריכלות. על כן, עוצב המבנה על ידי אדריכל גרמני, שהעניק לו את המראה הזה.

בית כנסת מעניין אחר הוא בית הכנסת פנקס (Pinkasova Synagoga, כתובת: Siroka 3), אשר נבנה בשנת 1535 בצמוד לבית הקברות העתיק ומשמש כיום כאתר הנצחה ליהודי צ'כיה, אשר ניספו בשואה. על קירותיו של בית הכנסת מצויינים שמותיהם כ-77,297 אזרחי צ'כיה היהודים שנרצחו בידי הנאצים. בעקבות מלחמת ששת הימים, החליט המשטר הקומוניסטי דאז לסגור את דלתות המבנה והוא עמד שומם במשך שנים ואף היה בסכנת קריסה. לאחר המהפיכה, שוקם הבניין ונחנך מחדש בשנת 1996. בנוסף לשמות המתים, מעטרים את קירות המבנה גם ציורים של ילדים ממחזה הריכוז טרנזינשטאט.

בתי כנסת נוספים ברובע יוספוב הם בית הכנסת הגבוה (Vysoka Synagoga, כתובת: קרוב לפינת הרחובות Maiselova ו-Červená) ובית הכנסת מייזל (Maiselova Synagoga, כתובת: Maiselova 10). שני בתי הכנסת האלה נבנו בסוף המאה ה-16 ביוזמתו ומימונו של מרדכי מייזל, שהיה מנהיג הרובע היהודי של אותה העת. בית הכנסת הגבוה נבנה בסגנון רנסאנס-בארוק והוא מכונה כך, משום שהיכל התפילה עצמו ממוקם בקומה הראשונה ולא בקומת הקרקע של המבנה, מה שהיה שונה ומיוחד עבור התושבים. כיום מוצגים בבית הכנסת הגבוה פריטי יודאיקה אותנטיים שונים. בית הכנסת על שמו של מייזל, נבנה במקור גם הוא בסגנון הרנסנס, אך נחרב בשריפה גדולה בשנת 1689. בסוף המאה ה-19 שוקם המבנה ושופץ בסגנון ניאו-גותי מרהיב וגם הוא משמש כמקום לתצוגות פריטי יודאיקה.

בית הכנסת קלאוס או קלאוסן (Klausen Synagogue, Klausova Synagoga, כתובת: U Stareho hrbitova 1) נבנה בשנת 1694 והוא ממוקם בצמוד לכניסה לבית הקברות היהודי הישן. בשנת 1880 עבר בית הכנסת שיפוץ וכיום פרושים בפני המבקרים אורחות החיים של יהודי הרובע, לאורך ההיסטוריה. ניתן ללמוד במקום על תרבותם של יהודי פראג, על המסורת, המנהגים והחגים היהודיים והאופן שבו ציינו אותם תושבי הרובע. מבנה זה מהווה חלק מן המוזיאון היהודי (אתר: www.jewishmuseum.cz/en), שלבד מהתערוכות והתצוגות השונות, מקיים גם אירועים שונים לאורך השנה. אגב, שמו המוזר של בית כנסת קלאוס ניתן לו לאור המילה הגרמנית "קלאוס", אשר משמעותה "בית קטן", משום שבמקור בית הכנסת היה מורכב משלושה מבנים קטנים.

בית הכנסת הספרדי (Spanelska Synagoga, כתובת: Vezenska 1) הוא אחד מבתי הכנסת היפים ביותר בכל פראג ויש האומרים כי הוא היפה מכולם. המבנה מעוצב בסגנון ספרדי, עם כיפה יפהפייה מעוטרת. כיום, משמש גם בית הכנסת היפה הזה כאחד האגפים של המוזיאון היהודי ובו מוצגת תערוכת צילומים דרכה ניתן להביט על החיים ברובע היהודי, במהלך המאה ה-19.

בית הכנסת הגדול והחדש ביותר בפראג נמצא מחוץ לרובע היהודי - בית כנסת היובל (Jubilejní Synagoga, כתובת: Jeruzalemska 7, הכניסה בתשלום). המבנה הוקם בין השנים 1905-6 ועוצב בסגנון ספרדי בשילוב עם ארט נובו. בית הכנסת, בעל 850 המושבים, קיבל את שמו באותה העת, לרגל 50 שנות שלטונו של הקיסר פרנץ יוזף. בחזיתו הצבעונית של בית הכנסת מצויים קשתות גדולה וחלון רוזטה יפה, במרכזו טבוע מגן דוד. כיום משמש בית הכנסת הזה לתפילה מדי פעם, בעיקר בימי שישי ושבת.

בית הקברות העתיק ובניין העירייה היהודי

אחד האתרים המרכזיים והיפים ביותר בפראג (עד כמה שזה יישמע אולי לא מתאים) הוא בית הקברות היהודי העתיק (Stary Sidovsky Hrbitov, כתובת: U staré školy 1), בלב רובע יוספוב. בית העלמין הזה נחנך במחצית הראשונה של המאה ה-15 ושימש כאתר קבורה עד שנת 1787. כיום, בית עלמין זה הוא בית הקברות היהודי העתיק ביותר, הקיים באירופה. העובדה המרתקת והמדהימה ביותר באתר זה, היא שהאתר מכיל 12 אלף מצבות, בעוד שבשטח בית העלמין קבורים למעלה ממאה אלף איש. הכיצד? התשובה היא פשוטה: במהלך 300 שנות פעילות בית הקברות, לא הורשו יהודי פראג לקבור את מתיהם מחוץ לגבולות הרובע (או הגטו), על כן הם נאלצו לקבור את המתים בקברים משותפים, זה על גבי זה. המצבות העתיקות והצפופות משוות למקום מראה אניגמטי ומרטיט.

בית העירייה היהודי (Židovská Radnice, כתובת: צמוד לבית הכנסת הישן-חדש, Červená 2) הוקם גם הוא מכספו של מרדכי מייזל ושימש כמקום מפדש של יהודי פראג. הבניין עוצב ונבנה בשנת 1586 בסגנון הרנסנס, אך במאה ה-18 נבנתה לו חזית חדשה בסגנון הרוקוקו. הבניין סגור כעת למבקרים, אך לא ניתן להתעלם משני השעונים המתנשאים מעל גג המבנה - האחד הוא שעון מספרים רגיל ובשני אותיות בעברית מחליפות את הספרות ומחוגיו נעים בכיוון ההפוך לכיוון השעון הרגיל, בדיוק כפי שבעברית קוראים מימין לשמאל, שלא כמו בלטינית.

פסטיבל "תשעת השערים" לתרבות יהודית-גרמנית

בכל חודש יוני מתקיים בעיר פראג פסטיבל "תשעת השערים" (Devet Bran, אתר: www.9bran.cz), המעלה על נס באמצעות אירועי תרבות שונים, את התרבות היהודית-גרמנית. במסגרת הפסטיבל מתקיימות הקרנות סרטים שונים, קונצרטים והופעות, הרצאות ועוד.

לתחילת הכתבה

המידע בסיוע ואדיבות משרד התיירות הצ'כי www.czechtourism.com

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג