פראג - סמטת האלכימאים היפה

סמטת האלכימאים בפראג, מוכרת גם בשם סמטת הזהב והינה השריד האחרון לארכיטקטורה המיניאטורית של טירת פראג. היא הוקמה לאחר בניית החומה הצפונית של טירת פראג, ושימשה בעבר לבניית מגורים. כיום הסמטה המשופצת היא אחד הרחובות המקסימים והמיוחדים בעיר כולה
טל זכאי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פראג - סמטת האלכימאים היפה
© Depositphoto/Bloodua

סמטת האלכימאים

סמטת האלכימאים (Zlatá Ulička) היא אחת האטרקציות האהובות ביותר בפראג. יש המספרים כי בזמן שלטונו של המלך רודולף השני, הסמטה שימשה כביתם של הגמדים והאלכימאים של העיר, למרות שלמעשה המציאות הייתה משעממת הרבה יותר. המלך רודולף השני ציווה על מומחי אלכימיה להפיק עבורו זהב, אולם האלכימאים לא הצליחו להפוך עופרת לזהב. אי לכך ניתן לה שמה הידוע - “סמטת האלכימאים”.

מאה שנים מאוחר יותר, האלכימאים עזבו את העיר וצורפים ותכשיטנים תפסו את מקומם בבתים הקטנים הללו. הם שינו את המבנים במקצת, בכדי שיתאימו לצורכיהם ויתאימו למגורים.

הרחוב הציורי הזה מלא בבתי קוטג' קטנים וצבעוניים שנבנו בסוף המאה ה-16, ממש בצמוד לחומתה הצפונית של המצודה, עבור שומריו של המלך רודולף השני. במאה ה-19 כבר הפך האזור למקום מוזנח בו התגוררה האוכלוסייה הדלה ביותר בעיר. באמצע המאה ה-20 החליטה עיריית פראג להוציא את דיירי המקום מבתיהם והסמטה שופצה ושוחזרה. סופרים, יוצרים ואנשי רוח רבים, בחרו לגור דווקא כאן, חלקם אף מפורסמים עד מאוד, כמו: פרנץ קפקא וירוסלב זייפרט.

למרות שהבתים נראים נפרדים, מסדרון ארוך מחבר בין עליות הגג של הבתים ובעבר הוא שימש את צלפי הטירה. בית מספר 22 ברחוב היה בבעלותה של אחותו של פרנץ קפקא, הסופר המפורסם, והוא התגורר כאן בין השנים 1916-1917. יש הטוענים שמכאן הוא שאב את השראתו לסיפורו המאוחר יותר “הטירה”. בית מספר 20 בסמטה הוא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לאופי האזור במאה ה-16, בעוד שאת הממדים המקוריים של הבתים, ניתן לראות בבית מספר 13 שברחוב. בבית מספר 24 מוצגת תערוכת כלי נשק.

גרם המדרגות שבבית מספר 12 הסמוך, מספק גישה למרפסת הקטנה, שניצבת מול מגדל Daliborka. מגדל עגול זה, היה בעבר חלק ממערכת ביצורי Jagiello. בתחתיתו היה בעבר בית כלא, שאסירו המפורסם ביותר היה האביר דליבור מ- Kozojedy, שנכלא כאן בשנת 1498. המגדל הנוסף, מסמן את סוף סמטת האלכימאים ושימש כמגדל השמירה של המצודה.

 סמטת האלכימאים או בשמה השני - סמטת הזהב (Golden Lane), היא סמטה קטנה ודי צרה, שנחשבת לאחד הרחובות היפים ביותר בפראג. כיום, תוכלו לשוטט ברחבי הסמטה, בין חנויות ספרים, מזכרות ייחודיות, בתי קפה קטנים וגלריות מעניינות.

הוראות הגעה

מכיכר ג'ורג' ניתן להיכנס לרחוב ג'ירסקה ולהגיע לסמטת הזהב. אם אתם מגיעים באמצעות המטרו, התחנות הרלוונטיות הן תחנות - Hradcanska ,Malostranska או על ידי חשמלית (טראם) מספר 22 ו-91, לתחנת Královský Letohrádek. לשימושכם, מפת פראג.

שעות פתיחה

נובמבר-מרץ: כל יום בין השעות 09:00-16:00.
 אפריל- אוקטובר: כל יום בין השעות 09:00-17:00.

מידע שימושי

  • כתובת: Zlatá ulička, 110 00 Praha 1 - Hradčany 
  • אתר אינטרנט: www.prague.eu
לתחילת הכתבה
התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, הן תחת רישיון .Creative Commons BY 2.0
רוצים לקרוא עוד על טיול בפראג? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג