קוד התנהגות בארה"ב - מה צריך לדעת איש עסקים?

טסתם לארצות הברית? תתחילו לחייך... חיוך הוא סימן לידידות גם בארה``ב, אז keep on smiling! ותזכרו גם ש... העישון במקומות ציבוריים אסור, הידחפות בתור היא לגמרי לא מקובלת ולא לשכוח לשמור על קשר עין! כל ההמלצות לביקור נימוסי בארצות הברית.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קוד התנהגות בארה"ב - מה צריך לדעת איש עסקים?
Thinkstock Imagebank ©

כללי תקשורת בסיסית

הדרך המקובלת לברך לשלום היא על ידי לחיצת יד חזקה, יציבה וקצרה, תוך שמירה על קשר עין. כאשר מציגים אתכם בפני אחרים, הקפידו לעמוד על הרגליים.

 באירועים רשמיים, מומלץ לפנות אל העמיתים כמר/גברת, מהר מאוד תוזמנו לפנות אליהם בשמם הפרטי, שכן התקשורת היא בדרך כלל אינה רשמית.

סגנון התקשורת המקובל על האמריקנים הוא ישיר, הם מעריכים ישירות ויותר מכך, כל מה שלא נאמר בדרך הישירה והברורה ביותר הוא מבחינם בזבוז זמן ומכאן גם בזבוז כסף. זו גם הסיבה לכך שהם לא יתעקשו להכיר לעומק את בן השיח שלהם ולכן לא נוהגים לקיים סמול טוק לפני שהם עושים עסקים. לכן, כאשר אתם נשאלים בתחילת פגישה "מה שלומכם?" הדרך היחידה לענות על כך היא "טוב מאוד, תודה", אין זו הזמנה לפתיחת שיחה אינטימית, אלא נימוס בלבד. כמו כן, שמרו על מרחק סביר מבן שיחכם, אם תתקרבו יותר מדי, קרוב לוודאי שהוא יצעד מעט אחורנית.

הקפידו לשמור על קשר עין, שכן המנעות ממנו מצביעה על חוסר כנות.

 הקפידו לחייך. כך תשאירו רושם של בעלי אישיות נעימה ותתחבבו על עמיתיכם.

קוד התנהגות בעסקים (אילוסטרציה), צילום: Victor1558/Flickrקוד התנהגות בעסקים (אילוסטרציה), צילום: Victor1558/Flickr

במהלך הפגישה

קיימת חשיבות רבה לדיוק בתרבות העסקית האמריקנית ולכן, יש להקפיד להגיע בזמן לפגישות. בחלק הצפון-מזרחי ובמערב התיכון של ארה"ב כל איחור לפגישה עשוי להתפרש כזלזול וחוסר רצינות. במדינות הדרומיות והמערביות, הגישה נינוחה יותר, אבל בכל אופן, מומלץ להקפיד על הגעה בזמן, בדרך כלל כמה דקות לפני שעת הפגישה היעודה. על איחור צפוי של מעל לעשר דקות, יש להודיע טלפונית.

פגישות עסקיות מתקיימות בדרך כלל בהתאם ללוח זמנים והוא נשמר בקפידה. בסיומה של פגישה יתבצע סיכום של הנקודות שהועלו וייקבע מי מהמשתתפים אחראי ליישום של כל אחת מהפעולות שיש לבצע. כאשר עורכים מצגת, מומלץ שתהיה ברורה ומדוייקת ובליווי נתונים סטטיסטיים ומספרים. הפגישות יתנהלו לרוב באווירה לא פורמלית ונינוחה, אך ללא בזבוז זמן או סמול טוק ותוך הקפדה על גישה של "ישר ולעניין".

לא נהוג להתפרץ לדברי אחרים במהלך פגישה. כאשר רוצים להעיר הערה יש לבקש סליחה ולדבר לאחר מכן.

האמריקנים מייחסים חשיבות רבה לחוזים כתובים, חוזים שבעל פה הם בעלי תוקף מוגבל, לדידם. ברוב המקרים, חתימה על חוזה תצריך מעורבות של עורך דין.

ניהול עסקים דרך הטלפון היא דרך מקובלת בארה"ב, לא כל שיחה עסקית צריכה להתקיים פנים אל פנים. כמו כן, שיחה עסקית יכולה להתקיים במהלך הארוחות.

חשוב מאוד לעמוד בזמני הדד ליין שנקבעו לביצוע, חריגה מהם תיחשב לחוסר אחריות.

 החלפת כרטיסי ביקור נעשית באופן לא פורמלי, הכרטיס יוכנס בדרך כלל לארנק, אשר ייתחב אל הכיס האחורי של המכנסיים, זהו איננו עלבון, כפי שהדבר עלול להתקבל בתרבויות אחרות.

לבוש מקובל

קוד הלבוש העסקי משתנה בהתאם לאזור הגאוגרפי ולמדינה בה מתקיימת הפגישה. באזורים כפריים או חמים, קוד הלבוש הוא פחות רשמי. הדרך הטובה ביותר "ללכת על בטוח" היא לשמור על אופי לבוש שמרני ומקצועי ולאחר היכרות עם קוד הלבוש המקומי, לשנותו בהתאם. בערים הגדולות מקובל ללבוש חליפות עסקים ועניבות בצבעים כהים. על גברים להתאים את הגרביים לצבע החליפה ועל נשים להמנע מריבוי תכשיטים, איפור מוגזם, חצאיות קצרות ובגדים צמודים.

נימוסים בעת הארוחה

יש להגיב לכל הזמנה לארוחה ולהודיע אם בכוונתכם להגיע. התשובה "לא" תתקבל טוב יותר מאשר אם תאשרו הגעה ולא תגיעו לבסוף. התעלמות מההזמנה לא תתקבל בברכה.

יש להתחיל לאכול רק לאחר שכל המשתתפים קיבלו את שהזמינו ולאחר שהמארחים התחילו בכך. הציעו למזוג לאחרים שתייה או אוכל לפני שאתם מוזגים לעצמכם. הרגישו חופשי לקחת מנה נוספת, אם מציעים לכם.

ארוחת הערב תהיה לרוב קצרה, שכן אין מדובר באירוח חברתי, כפי שנהוג במקומות אחרים בעולם. הדגש כאן הוא על האכילה.

מי שהזמין את קיום הארוחה אמור לשלם עליה.

במהלך הארוחה יש להניח מפית על הברכיים.

 אין לאחר לארוחת ערב עסקית, עד רבע שעה איחור יתקבל בהבנה.

לא להגיע בידיים ריקות

הבאת מתנה תיחשב כצעד יפה מצדכם, אך לרוב לא יצפו מכם לכך ובחברות מסויימות חל אף איסור על קבלת מתנות. אם כבר הבאתם מתנה, האמריקאים יעריכו במיוחד מתנות שהובאו מהארץ, כמו אמנות מקומית וממתקים. גם זר הפרחים המסורתי ובקבוק היין יתאימו. תקופת המתנות הגדולה ביותר היא באזור החגים (סוף נובמבר עד תחילת ינואר). מומלץ שלא לקנות בתקופה זו מתנות עם אופי דתי (כמו קישוטי חג מולד), אלא אם אתם בטוחים ברקע הדתי של מקבל המתנה.

כמה טיפים לסיום

  • אל תשתמשו בקיסם שיניים בציבור (גם לא במסעדה).
  • העישון אסור במקומות ציבוריים רבים -; נא לציית ולהשאיר את המצית בכיס. בקשו רשות להצית סיגריה/סיגר.
  • כרטיסי ביקור מוחלפים בתחילת הפגישה או בסיומה, לנוחיותכם.
  • בארה"ב נהוג להשתמש רבות במילים "תודה" ו"סליחה", הקפידו גם אתם על כך.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ארצות הברית (ארה"ב)

כתבות על חופשת סקי 2022

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם