תחבורה והתמצאות בוינה

מטרו או מונית? אוטובוס או חשמלית? הנה כל המידע על איך להגיע ממקום למקום בוינה, מידע על שדה התעופה שלה, אמצעי התחבורה הציבורית הרבים והשכרת רכב בבירת אוסטריה
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה והתמצאות בוינה
© WienTourismus

שדה התעופה

נמל התעופה הבינלאומי של וינה (Flughafen Wien-Schwechat) ממוקם דרום מזרחית לעיר וינה ב-Ostautobahn (לכיוון בודפשט). נמל התעופה משרת שתי ערים, את וינה ואת ברטיסלבה שבצ'כיה. היות ובוינה ניכרת נוכחות בינלאומית רבה, אנגלית נשמעת מכל עבר וקל מאוד להגיע אל השדה או לעזוב אותו בתחבורה ציבורית.

הגעה אל שדה התעופה וממנו: 

  • אוטובוס מנמל התעופה: נמל התעופה של וינה ממוקם כ-20 דקות נסיעה באוטובוס או ברכבת ממרכז העיר. שירותי האוטובוס נוחים מאוד ופועלים בשני נתיבים מנמל התעופה למרכז העיר Wien Morzinplatz/Schwedenplatz, והמסלול השני מתחנת הרכבת -Westbahnhof ועד הנמל ובחזרה (כ-35 דקות נסיעה). מחיר הנסיעה כולל מטען ומזוודות. שלמו לנהג האוטובוס לפני תחילת הנסיעה. זמני הנסיעה של האוטובוס: כל חצי שעה.
  • מוניות: כשנוסעים משדה התעופה ואליו, עדיף לקחת מונית מיועדת לשדה התעופה מאשר מונית רגילה, שבה החיוב יהיה יותר גבוה. רבים מהוינאים משתמשים בשירות לשדה התעופה הנקרא C+ K, המחייב בעבור נסיעה בכיוון אחד מחיר הוגן. כשאתם מגיעים לשדה התעופה של וינה, לכו היישר לדוכן של חברת המוניות הממוקם משמאל ליציאה מאולם הנוסעים. סביר להניח שלא תחכו זמן רב למונית.
  • רכבת: קו הרכבת העילית, ה- S7, מחברת בין שדה התעופה למרכז העיר וינה (Wien Mitte) בנסיעה קצרה של כ-25 דקות. חשוב לקנות כרטיס לפני העליה לרכבת. מחיר 4.40 אירו.
  • רכבת מהירה (Cat): בשנים האחרונות החלה לפעול בהצלחה רכבת מהירה בשם Cat המחברת בין שדה התעופה בווינה למרכז העיר, ב-16 דקות בלבד. שעות הפעילות של הרכבת הם בין 5:30 בבוקר עד ל-23:55 בלילה. מחיר נסיעה בודד 12 אירו, נסיעה הלוך חזור 19 אירו, וילדים עד גיל 14, נוסעים בחינם. הרכבת היא גם פתרון אידאלי לנוסעים העוצרים בוינה לחניית ביניים ארוכה, ויכולים באמצעותה להספיק סיור קצר של כמה שעות בעיר ולחזור בזמן לשדה התעופה.

להספיק את הרכבת

אל וינה וממנה
 רכבות נמצאות בשימוש פנים ארצי באוסטריה ומגיעות כמעט לכל עיר, והנסיעה בקרונות הרכבת היא חוויה נעימה. לוח זמנים ניתן להשיג באחד ממשרדי המידע בכל תחנת רכבת או באתר האינטרנט . כל סוגי השירותים המיוחדים זמינים כגון: שירות איסוף נוסעים שהזמינו מקום שמור או לחילופין הזמנת חדר במלון או מונית (בדרך כלל בחינם). כמו כן, ברוב התחנות מתנהל שירות מזוודות ומטען תמורת סכום סמלי. שימושי ויעיל במיוחד לגולשי סקי שאינם צריכים “להיסחב” עם המגלשיים בין מושבי הרכבת. אם אתם נוסעים מערבה לאורך זלצבורג או טירול, נסו להשיג תא פנורמי בעל חלונות גדולים במחלקה הראשונה, כך תקבעו נקודת תצפית נהדרת ותשקיפו בהנאה על הנוף המדהים דרך חלונות נקיים וגדולים.

בוינה ישנן שלוש תחנות רכבת גדולות:

  • Westbahnhof: לרכבות היוצאות מערבה ליעדים כגון זלצבורג, פרנקפורט, לונדון ופריz.
  • Sdbahnhof: לרכבות היוצאות לברטיסלבה, בודפשט, פראג, ונציה ורומא.
  • Franz-Josefs-Bahnhof: לרכבות היוצאות לצפון- מערב אוסטריה ולפראג.

בתוך העיר
 ה-S-Bahn וה-Lokalbahn הן הרכבות המהירות, היכולות להיות בשימוש בתוך העיר וינה ומחוצה לה. הבנדר-באן (Badner Bahn) מחברת בין וינה לבין העיר באדן (Baden).

אוטובוס, חשמלית או תחתית? 

חשוב לדעת לפני הכל, כי העלייה לאוטובוס, לחשמלית, או לרכבת התחתית, נעשית בצורה חופשית ללא צורך בהצגת כרטיס. אין זה אומר כמובן שהנסיעה היא בחינם, אלא שמתקיים אמון בין הציבור לבין רשויות התחבורה ותושבי העיר מכבדים אותו ללא יוצא מן הכלל. מה שכן, פקחים רבים מטעם רשות התחבורה מסתובבים בעיר במהלך שעות היום והלילה, ואם תתפסו ללא כרטיס נסיעה בתוקף, יוטל עליכם קנס כבד. חשוב להצטייד מראש בכרטיס נסיעה. ניתן כמובן לקנות כרטיס יומי, שבועי או חודשי, בתחנות המרכזיות ובחנויות הטבק. ניתן לתכנן מראש את מסלול הנסיעה בעזרת אחת מהאפליקציות הסלולריות הרבות, או באתר האינטרנט: www.wienerlinien.at

בוינה מצויה מערכת נהדרת של חשמליות או בשפה המקומית Strasenbahnen, שתיקח אתכם לכל מקום בתוך העיר ובפרברים. כל הקרונות מסומנים בבירור, כולל עצירות ולוח זמנים על לוח לבן שעל החלונות מבחוץ. כל תחנה מוכרזת על ידי קריאת שמה, עם מקבילות של קוים מקשרים, שסביר להניח שלא יעזרו לכם אם אתם לא מדברים גרמנית. אבל אם אתם יודעים באיזו תחנה אתם צריכים לרדת, תוכלו לזהות את קול הקריין. דלתות הטראם לא נפתחות באופן אוטומטי, לכן לחצו על הכפתור המואר בכניסה וביציאה בסמוך לדלתות. 

מסלולי נסיעה
טראם 1 סובב את רובע 1 בכיוון השעון לאורך Ringstrase. טראם 2 עושה את אותו מסלול בכיוון ההפוך, כלומר: נגד כיוון השעון. קיפצו על אחד מהטראם האלה והשלימו איתו סיבוב שלם, שזוהי כמובן הדרך המהירה, הזולה והנוחה לראות את מרכז העיר וינה ואת היפים מבנייניה. טראם D ו-J גם כן נוסעים לאורך ה-Ringstrase, אבל עוזבים את המסלול בסופו של דבר.

אוטובוסים נוסעים לכל מקום שהחשמליות לא מגיעות. תחנות האוטובוס נראות בדיוק כמו תחנות החשמליות וכן גם כאן המפות ולוחות הזמנים מוצגים בבהירות. קווי האוטובוס מזוהים על ידי מספרים המסתיימים באות a או על ידי מספר תלת ספרתי, לדוגמא: 3a, 149, 234.

קווי לילה
 וינה “מקפלת" את מדרכותיה” בחצות. אבל קווי הלילה בעיר פועלים מהשעה 12:30 עד 05:00 בבוקר כל חצי שעה ב-22 מסלולי נסיעה. כמו בכל דבר בעיר, גם הקווים בהחלט בטוחים. עליכם לרכוש את הכרטיסים בעת העלייה לאוטובוס.

רכבת תחתית/מטרו
 הרכבת התחתית של וינה נקראת U-Bahn. היא אמינה, מהירה ונוחה. המסלולים מובנים מאליהם, ואתם תמצאו חוברות הסבר באנגלית בכל תחנה מידע של יו-באן. המסלולים במפת מערכת המסילות מסומנים בצבעים (U1 הוא אדום, U2 סגול, U3 כתום, U4 ירוק ו-U6 הוא חום) וכן גם התחנות באותם צבעים בהתאמה. דלתות הקרונות אינן נפתחות בצורה אוטומטית, אלא עליכם למשוך את הידית בחוזקה או ללחוץ על הכפתור המואר.

ספיישל מוניות

המוניות בוינה אמינות ולא כל כך יקרות. מרבית הנהגים דוברים אנגלית בסיסית. אתם יכולים לעצור את המוניות ברחוב ובכל אופן תוכלו למצוא אותם בתחנות מוניות נקיות ומסודרות. להתקשר ולהזמין מונית בטלפון יכול לגרור המתנה של כמה דקות על הקו עד שתיענו. טיפ קטן או “עיגול” הסכום כלפי מעלה (keep the change) של התעריף מקובל ואף מצופה מכם. בימי ראשון ובלילה (מהשעה 01:00 עד 06:00) התעריף גבוה יותר. כמו כן ישנו תעריף מיוחד להמתנה. ברוב המוניות לא ניתן להשתמש בכרטיסי אשראי וקבלה תתקבל רק לאחר בקשה. בקשו לראות את המחירון של שירותי המוניות.

רכב להשכרה

כמו כל דבר אחר באוסטריה, גם נהיגה במדינה היא יחסית בטוחה ומסודרת. בהתאם לחוק, עליכם לשאת עמכם את כל הרשיונות והמסמכים למקרה ויעצור אתכם שוטר. הנהגים האוסטרים אגרסיביים יחסית, אך לא כמו השכנים מגרמניה. מהירות הנסיעה ברובעים מיושבים היא בין 30 ל-50 קמ”ש. 100 קמ”ש בכבישים עירוניים ו-130 קמ”ש באוטוסטרדה. קחו בחשבון שבדיקות השוטרים בצידי הדרך שגרתיות, כן גם בדיקות נשימה לבדיקת רמת שיכרות הנהגים. התחבורה הציבורית בוינה כל כך יעילה ונוחה, שהשכרת רכב משתלמת רק במקרים בהם מתכננים לצאת מהעיר לטיול קצר או ארוך. ישנן מספר סוכנויות בעיר עצמה ובשדה התעופה, מהן ניתן לבצע הזמנה ולאסוף את כלי הרכב. לפני הנסיעה מומלץ גם לעשות בדיקות והשוואת מחירים, בעזרת מנועי החיפוש השונים. חדש באתר למטייל, למטייל מרקט השכרת רכב, מנוע חיפוש חדשני המשווה מחירים ומוצא לכם את ההצעה המשתלמת ביותר » 

שייט

קל מאוד וכדאי לצאת לשייט בוינה- הסירות יוצאות מ- Reichsbrcke לאורך הדנובה עד ברטיסלבה, בודפשט וואכאו (Wachau) בעיקר בחודשי הקיץ. ילדים בגילאים 10-15 משלמים חצי מחיר, ילדים מתחת לגיל 10 עולים חינם על הסיפון. ניתן להכניס אופניים, אבל נוסעים חייבים לציין זאת בעת הזמנת המקום. שייט צפונה (נגד הזרם) אורך זמן רב יותר לכן רוכבי האופניים בדרך כלל משייטים רק לצד אחד ומדוושים את הדרך חזרה.

שייט לברטיסלבה
זמני שיוט:
19-30 באפריל: ימים רביעי עד ראשון, זמן עזיבה בשעה 09:00, חזרה בשעה 17:00.
3 במאי עד 2 בספטמבר: ימים רביעי עד ראשון, זמן עזיבה בשעה 09:30, חזרה בשעה 17:45.
6 בספטמבר עד 29 אוקטובר: ימים רביעי עד ראשון, זמן עזיבה 09:00 וחזרה בשעה 16:00.
 זמן הנסיעה הוא שעה וחצי הלוך וחזור שעה ו-45 דקות.

שייט לבודפשט
זמני שיוט:
8-30 באפריל, 4 בספטמבר עד 29 באוקטובר: כל יום. שעת עזיבה 09:00 וחזרה ב-09:00.
1 במאי- 28 ביולי: כל יום עוזבת בשעה 08:00 ו-13:00 וחוזרת בשעה 08:00 ו-13:00.
 זמן הנסיעה הוא 5.5 שעות הלוך וחזרה 6 שעות ו-20 דקות.

החברה המפעילה את רוב קווי השייט העיקריים נקראת DDSG Blue Danube Schiffahrt. ניתן לברר פרטים נוספים, עלויות ולוחות זמנים באתר האינטרנט: www.ddsg-blue-danube.at

עלו על האופניים 

וינה היא עיר נהדרת עבור מדוושי האופניים, כל עוד אתם נמנעים מכבישים ראשיים ונסיעה במסלולי החשמלית (מה שכל רוכב אופניים יעשה בכל זאת). שביל 7 הקילומטרים לאורך Ringstrasse הוא דרך נפלאה להכיר את העיר מבלי ללכת לאיבוד. גם לאורך הדנובה ממוקם שביל אופניים עמוס בילדים, רוכבי אופניים והולכי רגל. בקלות יחסית תוכלו לדווש צפונה לכיוון Klosterneuburg או רחוק מכך עד ל-Wachau.

לתחילת הכתבה

התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, הן תחת רישיון .Creative Commons BY 2.0

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לוינה

כתבות מומלצות עבורך על וינה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם