שלג לגולשי סקי וסנובורד

סנובורד למתקדמים: טריקים וטיפים לגולשי סנובורד

כל גולש סנובורד, מתחיל ומתקדם כאחד, ישמח להמשיך את שיפור הגלישה באמצעות תרגילים וביצועים חדשים. בכתבה הבאה תמצאו את כל המידע שיעזור לכם להבין כיצד לרחף על ההר - מקפיצת Ollie ועד לסיבוב של 360 מעלות. מוכנים לקצת אקשן?
נועם גנאל, מגזין אדרנלין
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סנובורד למתקדמים: טריקים וטיפים לגולשי סנובורד
© עידן קרמזין

גלישה על שלג מהווה חוויה שמיימית. הנוף המושלג, האווירה הפסטורלית, שקט ההרים והחופש המוחלט לבחור כיצד, מתי ואיך לגלוש, מהווים הם אלמנטים שהופכים את החוויה לכה רוחנית. גלישת הסנובורד, בכדומה לסוגי גלישה אחרים מקדשת את המחשבה החופשית. אין חוקים מוגדרים, "נכון או לא נכון", אין סגנון גלישה קבוע, הניסיון וההתמדה הם שקובעים לבסוף את רמת הגולש.

חשוב לציין כי אין לזלזל בקבלת טכניקה בסיסית ע"י מורה מוסמך. גולשים רבים מנסים את מזלם בשלג ומאמינים כי הגלישה קלה כצפייה בה, אך הדבר הינו שגוי. כפי שאנו למדים ללכת בהדרגה, כך גם הלמידה לגלוש בשלג חייבת להיות הדרגתית ובשלבים. לכל גולש יש צורך בטכניקה בסיסית מלומדת הנעשית על ידי מדריך מוסמך. רק על ידי למידת טכניקה בסיסית נכונה הגולש יכול להגיע לרמות גבוהות יותר בגלישה וליכולת לבסס סגנון גלישה ייחודי משלו.

הכל מתחיל בטכניקה הבסיסית

השלבים הראשונים של הגלישה ידועים כקשים ומתסכלים, אך יחד עם זאת הינם המהנים והמספקים ביותר. יכולות התמרון, הפנייה והקפיצה מהוות את הבסיס לגלישה מהנה ומספקת. יש לשים דגש על טכניקה נכונה בגלישה וכן בנפילה (כן ..לומדים כיצד ליפול נכון) יכולת שילוב של שתי הטכניקות מהווה מקור בטוח להמשך גלישה מהנה ובטוחה.

הכתבה נועדה לגולשים המעוניינים ברקע תאורטי לגלישה נכונה וידע מעשי כיצד להמשיך את שיפור הגלישה באמצעות תרגילים וביצועים חדשים. חשוב לזכור כי בכל רמות הגלישה יש לשמור על הגיון בסיסי, הכרת יכולת הגלישה ומתן שיקול דעת. לפני כל ניסיון של ביצוע תרגיל יש לדאוג לזהירות הגולשים האחרים ושל הגולש עצמו. כללים בסיסיים כשמירה על מרחק מגולשים אחרים ובדיקת בטיחות הציוד לפני היציאה למסלול מעלים את רמת בטחון הגולש בעת הניסיון לביצוע התרגיל ואת הגולשים בסביבתו.

איך ללמוד תרגילים בסנובורד?

בענפי האקסטרים רוב העבודה היא בראש, לפעמים לא צריכים סנובורד כדי ללמוד תרגיל פשוט חושבים עליו, על הגוף ועל התיזמון. דרך טובה היא להסתכל בסרטי ווידאו וחוברות המלמדות איך לעשות תרגילים. במקרה ואתם מכירים גולשים מנוסים כדאי ללכת לגלוש איתם ולשמוע את ההסברים שלהם. אחד הדברים היפים הוא שלכל אחד יש שיטה משלו לעשות תרגילים ואין דבר כזה נכון או לא נכון, אם אתה באוויר ונוחת סימן שאתה בדרך הנכונה. ועוד דבר אחרון- לספורט אקסטרים צריך הרבה אהבה וסבלנות כי בניגוד לכדורגל או כדורסל שבהם הפעולה הבסיסית של לקלוע לסל היא פשוטה ומיידית הרי בגלישה, סקטבורד או לצורך העניין סנובורד רק לעמוד ולבצע את הדבר הפשוט ביותר לוקח לפעמים יותר משנה…

תרגילים פשוטים בסנובורד

להלן הסברים על תרגילים פשוטים בסנובורד. הם אמנם טכניים, אולם אין דרך אחרת להסביר את ביצועם במלואם:

קפיצת Ollie - התרגיל הבסיסי והחשוב ביותר אשר מהווה חלק אינטגרלי מכל שאר התרגילים האפשריים (מכאן נובעת חשיבותו הרבה) אם תצליחו לעשות אותו אתם בדרך הנכונה אך ארוכה לאליפות העולם בסנובורד. שם התרגיל הוא על רוכב מפורסם בשם אלן "אולי" גלפנד שהמציא אותו על סקטבורד בשנת 1978. את הניסיונות הראשונים של התרגיל כדאי לבצע במהירות איטית מאוד עד אפסית אל תנסו להיות גיבורים. בתרגיל זה הגולש מבצע קפיצה כאשר הוא מחובר ברגליו לסנובורד.

התרגיל יעיל בקפיצה מעל מכשולים, ככלי עזר להשגת גבוה בקפיצה במקפצות ובפשטות, על מנת להתעופף ולהרגיש על הגובה. התרגיל מבוצע כאשר ברכיי הגולש מכופפות, הן שיתנו את הדחיפה לגובה. הגולש צריך להישען על רגלו הקידמית ולדחופה מעלה, כתוצאה מכך הרגל הקידמית מתרוממת ראשונה, האחורית מתרוממת בעקבותיה. מיקום הכתפיים צריך להיות מקביל לקרש ולקרקע. באוויר, הגולש ממשיך לכופף את רגלו הימנית על מנת להמשיך לצבור "זמן ריחוף". הרגל האחורית מנסה להתאזן עם הרגל הדוחפת (הקידמית).

לאחר שהגולש הגיע לאיזון באוויר (כאשר הסנובורד נע באוויר במקביל לקרקע) מכח הטבע חייב הוא לחזור לקרקע, יש לשאוף לנחיתה מאוזנת כאשר שתי הרגליים נוחתות על הקרקע יחדיו, יש לזכור להשאירם כפופות, הדבר מחלק את עומס הזעזוע עם הקרקע מהגב לברכיים. קפיצה מושלמת מתבצעת כאשר הנחיתה נקייה ומאפשרת המשך גלישה במהירות זהה לזו שהגולש החל, פעמים רבות קפיצה מוצלחת תגרום לתאוצה במהירות הגלישה.

את קושי הקפיצה ניתן להעלות על ידי הגברת המהירות ההתחלתית, שיפוע המדרון וכן בעוצמת הקפיצה עצמה. רק לאחר שהגולש רכש לו מיומנות סבירה בקפיצה מומלץ לו לעבור לתרגילים נוספים. גם אם נפלתם תנערו את השלג ותנסו שוב או כפי שאומר המשפט המפורסם No pain no gain…

Ollie Backside 180 – בתרגיל זה מבצע הגולש קפיצת Ollie פשוטה אך נוחת את הקפיצה כאשר השלים סיבוב של 180 מעלות באוויר עם הסנובורד. כלומר, בתום הנחיתה הסנובורד נמצא במצב של פייקי והמשך הגלישה נעשת על הצד הלא טיבעי. את התרגיל כדאי לנסות לאחר שרכש הגולש מיומנות בגלישה במצב פייקי וכבר ביצע קפיצות בבטחון. לביצוע התרגיל מתחיל הגולש עם מהירות סבירה (בהתאם לרמתו), הגולש מבצע קפיצת Ollie רגילה, את הסנובורד יש להתחיל לסובב כבר בשלב הנסיקה (ולא בשלב איזון הרגליים באוויר). סיבוב ה-180 מעלות צריך להיות הדרגתי וחלק.

הדגש בקפיצה זו התזמון. הגולש צריך להיות מודע למשקלו, למשקל הסנובורד ,למהירות ההתחלתית, למהירות בא הוא מסובב את הקרש ולתזמן בינם. הצלחת ביצוע התרגיל מהווה קרש קפיצה ברמת הגולש, לתרגיל התפתחו ווריאציות שונות שכולן מבוססות על אותו עקרון, תזמון. את התרגיל הזה אחר כך אפשר לפתח לאינספור אופציות הכוללות תפיסות והחלקה על מעקים. אין ספק כי זה אחד מהתרגילים המהנים שיש.

Ollie Frontside 180 - וריאציה נוספת לתרגיל הקודם, הגולש מבצע קפיצת Ollie 180 מעלות אולם כעת משאיר כיוון מבטו למסלול, פני הגולש נשארים עם כיוון המורד. על שם כך נקרא התרגיל, פרונטסייד, הקרש מבצע סיבוב של 180 מעלות בשני התרגילים אולם תנועת הגוף נעה בכיוון שונה. האמת שקפיצה זו יותר פשוטה מה-Backside, מכיוון שלגולש יש נקודת מבט טובה יותר. אבל מה זה משנה... הכל הולך כל עוד אתה באוויר…

Fake 180 – וריאציה שלישית "ממשפחת ה-180 מעלות". המצב ההתחלתי של הגולש הוא גלישה בפייקי. הגולש מבצע קפיצת Ollie תוך כדי סיבוב של 180 מעלות, בנחיתה חוזרת הגלישה למצבו הטבעי. קפיצת ה-Ollie הינה זהה בין אם היא מבוצעת במצב טיבעי או בפייקי - היא מבוצעת תוך כדי משיכת הרגל האחורית קדימה. בעת הקפיצה מומלץ להישען אחורנית על מנת להביא את הרגל האחורית קדימה ביתר קלות.

º360 – התרגיל דורש בטחון ורמת גלישה בינונית על מנת לבצעו. בתרגיל זה הגולש מבצע תוך כדי קפיצת Ollie סיבוב של כ360 מעלות. מהירות, תזמון וזמן אוויר הינם קריטיים על מנת להספיק את הסיבוב במלואו. כדאי להעזר בקיקר (מקפצה קטנה) על מנת לצבור זמן אוויר מספיק. בתרגיל זה יש חשיבות מרובה לכל הגוף, למרכז הכובד ולשיווי המשקל. את הקפיצה יש לבצע עם מהירות התחלתית יחסית גבוה, בעת פגישת הסנובורד עם הקיקר יש להתחיל את ה-Ollie כפי שנעשה בביצוע הקודם אלא שכעת הסיבוב צריך להיות חזק וחד יותר על מנת להשלימו.

באוויר, לאחר ביצוע של 180 מעלות הגולש נשען אחורנית ומביא את הרגל הקידמית למצבה ההתחלתי. הסיבוב חייב להיות רציף ואין להפסיקו אף לרגע, הטיית המשקל אחורנית תורמת לרגל הקידמית לשוב למצבה הטיבעי. לאחר השגת בטחון בקפיצת 360 המעלות באמצעות קיקר נמוך, כדאי לגולש לנסות לעבור לביצוע התרגיל בקפיצות יותר גדולות ומאתגרות לשם הגשת זמן אוויר ארוך יותר. ברגע שאתם מצליחים את התרגיל המורכב הזה תרימו טלפון לאדרנלין ואנחנו נבוא לצלם אתכם כי איך אומרים "שיחקתם אותה בגדול!", אחר כך תרשמו למשחקי האקסטרים.

התרגילים הללו מהווים בסיס מצוין להתקדמות בגלישה. חשוב לזכור להנות מתהליך הלמידה עצמו על אף שלעיתים יכול הוא להיות מייגע ומתיש. בהדרגה התרגילים נטמעים בגולש, המחשבה הטכנית מועברת לתחושה אשר נשארת עם הגולש בכל פעם שהוא עולה על ההר. בגלישה, מתמטיקה לא מיושמת מפני שתרגיל אחד שמבוצע כהלכה שווה יותר מכל הניסיונות הקודמים ביחד.

לתחילת הכתבה

מתכננים חופשת סקי? הנה עוד כמה כתבות סקי שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה