התמצאות בעיר פורטו

בפרק זה תינתן סקירה קצרה על אפשרויות התנועה וההתמצאות בעיר פורטו אם באוטובוס, ברכבת חשמלית, פוניקולאר ומה לא, כל הדרכים להגעה מנקודה A ל- B בעיר פורטו.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: התמצאות בעיר פורטו
© עמית להב

מטרו

בעיר פועלים כיום 5 קוי מטרו שמוגדרים ע"י אות וצבע. סה"כ אורך המסילות 60 קילומטרים (מהם כ-8 קילומטרים מתחת לפני הקרקע) ולאורכן 68 תחנות. מערכת זו מתבססת על רכבת חשמלית קלה והיא חדשה יחסית (החלה לפעול בשנת 2002 עם פתיחתו של הקו הכחול כאשר הקו האדום הופעל לקראת יורו 2004 והאחרים בשנים 2006 ו-2006).

  • קו A - כחול (פרבר מאטוסינהוס, אצטדיון Mar, Casa Da Musica, תחנת טרינידאד, שוק Bolhao, תחנת הרכבת Campanha, אצטדיון Dragao).
  • קו B - אדום (Povoa De Varzim, Casa Da Musica, תחנת טרינידאד, שוק Bolhao, תחנת הרכבת Campanha, אצטדיון Dragao).
  • חשוב: יש לשים לב שבנוסף לקו האדום הרגיל יש קו אדום אקספרס שהוא מהיר יותר ופועל בתדירות נמוכה יותר וכמובן שאינו עוצר בכל התחנות של הקו הרגיל.
  • קו C - ירוק (Castelo De Maia ,Casa Da Musica, תחנת טרינידאד, שוק Bolhao, תחנת הרכבת Campanha, אצטדיון Dragao)
  • קו D - צהוב (Camara De Gaia, תחנת רכבת Sao Bento, תחנת טרינידאד, Polo Univerisario ,Hospital De Sao Joao)
  • קו E - סגול (שדה התעופה, Casa Da Musica, תחנת טרינידאד, שוק Bolhao, תחנת הרכבת Campanha, אצטדיון Dragao).
  • מידע נוסף באתר: www.metro-porto.pt

לתחילת הכתבה

אוטובוסים

Sctp מפעילה את רשת האוטובוסים בעיר.מערכת זו היא אחת המערכות ה-"ירוקות" ביותר באירופה (חלק האוטובוסים מונעים בגז טבעי וחלק אחר מצויד במנוע מעורב מתוך דאגה לאיכות הסביבה). עשרות הקוים שפועלים בעיר יוצאים ממספר מוקדים מרכזיים כדוגמת: תחנת Sao Bento ,Praca Da Liberdade, שוק Bolhao, בית החולים Sao Joao השדרות המרכזיות Aliados.

לתחילת הכתבה

חשמלית

בעבר רשת החשמליות בעיר היתה מפותחת ביותר. פורטו היתה העיר הראשונה בחצי האי האיברי שהפעילה מערכת חשמליות יעילה.במשך השנים שותקו מרבית הקוים וכיום השימוש בחשמליות מוגבל למדי. הקו הפעיל נוסע ממרכז העיר (Rua De Carmo) דרך שדרות בואויסטה לגדה הצפונית של הדואורו ומשם לאורך קו המים לכיוון Foz Do Douro. בשנים האחרונות הוחלט להרחיב את השימוש בחשמליות לקטעים נוספים ותהליך זה נמשך כך אם מעונינים לדעת את הסטטוס העדכני של הפרויקט יש לקבל פרטים בעת ההגעה לעיר.
 אלה המגלים ענין באמצעי תחבורה זה יוכלו לבקר במוזיאון החשמליות:

Museu Do Carro Electrico
כתובת: Almeda Basilio Teles 51
מספר טלפון: 226-158-185
פקס: 225-071-150

לתחילת הכתבה

פוניקולאר וכרטיס משולב

דרך קלה ולא מעייפת לעבור בין המפלס התחתון שבקצהו הצפוני של גשר דום לואיס (שכונת Ribiera) לרחוב Augusta Rosa שבמפלס העליון היא באמצעות פוניקולאר Guindais. בתחבורה הציבורית בפורטו (מטרו ואוטובוסים) מופעלת מערכת כרטוס Andante. הכרטיסים האלה ניתנים לטעינה. פרטים ניתן לקבל:
מספר טלפון: 808-200-444
אתר אינטרנט: www.linhandante.com
 אפשרויות שילוב נוספות הן כרטיס יומי ו-"כרטיס פורטו".

לתחילת הכתבה

התמצאות

פורטו קלה מאד להתמצאות. היקבים מרוכזים בגדה הדרומית של הנהר בוילה נובה דה גאיה. מרבית האתרים האטרקטיביים נמצאים ברובע העתיק של פורטו בין ככר טרינידאד לנהר. הם מרוכזים משני צדדיו של רחוב Avenida Dos Aliados. אם נוסעים צפון מערבה מגיעים לפרבר בשם Matosinhos שבו יש מספר מסעדות דגים ופירות ים שמצדיקות את הנסיעה אליו. העיר מוקפת ע"י כביש טבעתי שנקרא Ic-23 (נקרא גם Via De Cintura Interna). כביש זה מתחבר לשני הכבישים המהירים המגיעים לעיר מדרום ואליו מתנקזים כל הכבישים העיקריים שמובילים לעיר מצפון.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פורטו