תחבורה והתמצאות בפורטו

ניתן להגיע לאזור פורטו באמצעי תחבורה שונים אך מומלץ לינסוע באזור במכונית ולשלב קטעים של נסיעה ברכבת מיוחדת או הפלגה על הנהר דואורו.
יצחק בן עוזר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה והתמצאות בפורטו
© עמית להב

טיסה

פורטוגל היא מדינה קטנה יחסית וניתן להגיע למחוזה הצפוני בנסיעה של 3-4 שעות משדה התעופה של ליסבון שהוא שער הכניסה העיקרי לאלה שמגיעים לכאן בטיסה. מאחר ואין טחסות ישירות מהארץ ובכל מקרה צריך להחליף מטוס באחד משדות התעופה באירופה אלה שמעונינים לבקר רק במחוזה הצפוני של המדינה יוכלו לבחור בטיסה ישירות לשדה התעופה של פורטו. שדה התעופה Francisco Sa Carniero נחשב לאחד משדות התעופה הטובים באירופה אם מתייחסים לשביעות הרצון של הנוסעים שמשתמשים בשירותיו. סימונו בטבלת שדות התעופה של יאט"א הוא Opo. חברות תעופה לאומיות כגון: Tap ,Air France ,Lufthansa, Iberia Sn Brussel, וחברות אחרות כמו: ריאנאייר, פורטוגאליה, אייר ברלין והאפאג לויד מקיימות טיסות סדירות שנוחתות כאן.

הטיסות הללו ממריאות מערים שונות ברחבי אירופה כמו: פריז, ניס, ציריך, אמסטרדם, ברצלונה, לונדון, מילאנו, רומא, מינכן ובריסל. השדה ממוקם כ-11 קילומטרים ממרכז העיר. מהשדה ניתן לינסוע באוטובוס מספר 56 ל- Cordoaria . Aerobus נוסע מהשדה למרכז פורטו ועוצר בשדרות Aliados. יש לו תחנות עצירה ליד תחנות הרכבת וגם בסמוך למספר מלונות בעיר (ניתן לקבל פרטים על תחנוןת עצירה בטלפון 225-071-054). אלה ששוכרים רכב מיד עם הנחיתה יוכלו לבחור בין מספר חברות השכרה: Avis ,Hertz ,Budget .Sixt ,National ,Europecar ,Auto Jardim.

Francisco Ca Carneiro Airport

לתחילת הכתבה

הפלגה

ניתן להגיע לאזור גם בספינה. כ-4 קילומטרים צפונית לנקודה בה נשפך נהר הדואורו לאוקינוס האטלנטי יש נמל קטן יחסית בשם Leixoes שכולל מסוף דלק, נמל דייג מארינה ומסוף נוסעים. הנמל המלאכותי הקטן שהוקם כבר במאה ה-19 יועד במקור ליצוא יין פורטו לבריטניה. כיום ניתן להגיע אליו באניות נוסעים שמפליגות מדובר שבאנגליה ועד ברצלונה בספרד. בעלי היאכטות יוכלו לעגון במארינה המקומית. מהנמל שנמצא מעט צפונית לפרבר Matosinhos ניתן להגיע למרכז פורטו באוטובוס מספר 76.

(Adminisracao Dos Portos Do Douro E Leixoes (APDL

  • מיקום: Avenida De Liberdade 4451-851 Leca Da Palmiera
  • מספר טלפון: 229 999 0700
  • פקס: 229 995 5062
  • אתר אינטרנט: www.apdl.pt

לתחילת הכתבה

שייט על הדואורו

אחת החלופות היותר מענינות להכרות מעמיקה עם עמק הדואורו היא לשייט בספינה בנהר שמוקף משני צידיו בכרמים שמספקים את חומר הגלם לתעשיית היין של פורטו. חלופות השייט השונות נבדלות זו מזו במשך השייט כאשר נקודת המוצא היא פורטו. המסלול יכול להסתיים הספרד או בנקודה קרובה יותר לנקודת המוצא וזאת בהתאם לזמן המוקצה לשייט זה. מסלולי השייט בנהר נמשכים מיום ועד 8 ימים. חלקם מתחיל ומסתיים בפורטו אך ניתן גם להסתפק בקטע מהמסלול ולעלות על הספינה באחת מתחנות העצירה של לאורך המסלול. המסלולים השונים משלבים לינות, ביקור ביקבים ובאתרים אחרים וחלק מהן משלב גם נסיעה ברכבת קיטור או חזרה ברכבת לאורך הנהר. חלופות אלה מגוונות לתייר את התרשמותו מעמק הדואורו. היצע השייט מגוון והוא ניתן ע"י מספר חברות. אחת החברות הבולטות היא:

Douroazul -; Sociedade Maritime Touristica

לתחילת הכתבה

רכבת

אלה שמגיעים ברכבת מאזור הדרום יוכלו להגיע לפורטו או לערים אחרות. מעבר לשימוש ברכבת לצורך הגעה לאזור ניתן לנצל אמצעי זה לנסיעה בתוך האזור ויש גם מספר קטעים שבהן הנסיעה היא חוייה הן מבחינת הנוף והן מבחינת הרכבת. בקו בין ליסבון לפורטו נוסעת רכבת מהירה שגומאת את המרחק בשלוש שעות. בפורטו שתי תחנות רכבת המזרחית נקראת Campanha והשנייה Sao Bento ממוקמת ברובע העתיק. רשת הרכבות הפנימית מתחברת לרשת הרכבות של ספרד והיא מאפשרת הגעה ברכבת מפריז,מדריד וערים אחרות בספרד. מפורטו יוצאים קוים מסודרים לבראגה וגימארייש.

חברת הרכבות הפורטוגזית
 Caminhos De Ferros Portugueses
אתר אינטרנט: www.cp.pt

מידע נוסף ניתן לקבל בתחנות הרכבת שבעיר פורטו:
Campanha Station Largo Da Estacao Oporto
מספר טלפון: 225-364-141

Sao Bento Station Praca Da Estacao Oporto
מספר טלפון: 222-002-722

לתחילת הכתבה

רכב

רשת הכבישים בפורטוגל עברה מהפך ב-5 השנים האחרונות. נבנו מספר אוטוסטרדות שאינן עמוסות ובחלק מהם שמשולמת אגרת נסיעה האגרה היא נמוכה יחסית למדינות אירופה האחרות. בחלק מהכבישים המהירים טרם הוסדרה הגבייה כך שניתן להנות מנסיעה טובה ומהירה בחינם (בשלב זה). ניתן להגיע לצפון בכביש המהיר שיוצא מליסבון (סמוך לשדה התעופה) או מכבישים שמחברים אותו עם ספרד (מצפון וממזרח).

אלה שבאים מדרום יוכלו לינסוע באחת משתי אוטוסטרדות מקבילות A1 ו-A28 או בכביש N1 שהנסיעה בו לא כרוכה בתשלום. אלה שמגיעים מצפון יסעו באוטוסטרדה A3 או באוטוסרדה A28 שהיא קרובה יותר לחוף הים. אפשרות נוספת היא כביש N14 שמוביל מבראגה.

לתחילת הכתבה

אוטובוס והתמצאות כללית

אחת החלופות הנוחות להגיע לאזור היא לינסוע באוטובוס לפורטו ומכן ניתן להמשיך באוטובוס לאחת מערי האזור. התחנות של הקוים הבינעירוניים מפוזרות בפורטו במספר מקומות: Rua Alexandro Herculano בככר Galiza וברחוב Magalhaes.

פורטו והצפון הוא האזור הצפוף ביותר מבין חמשת האזורים של פורטוגל. הוא האזור היותר הררי ומספר רכסי הרים תוחמים את הפארק הלאומי היחידי בפורטוגל שנקרא Peneda-Geres. אזור זה הוא האחראי להקמתה של פורטוגל ומכאן יצאו השליטים שדחקו את הכובשים הזרים וייסדו את ממלכת פורטוגל. שמה של המדינה נגזר מהשם פורטוקל שמתייחס לאזור של פורטו והשפה הפורטוגזית מבוססת על ניב שהיה מדובר באזור פורטו ואומץ ע"י המלך דיניס הראשון כשפה הלאומית. חלוקת האזור לארבעה אזורי משנה מתבססת הן על החלוקה הגיאוגרפית והן על המשק ואורח החיים שמתקיימים בכל אחד מהאזורים:
א. Minho (מחוזות בראגה וויאנה דה קוסטלו) -; צפון-מערב
ב. פורטו - דרום מערב
ג. עמק הדואורו - דרום מזרח (קיראו על מסלול לאורך עמק הדואורו)
ד. Tres-Os-Montes (מחוזות בראגאנצא ווילה ריאל) - צפון מזרח אזור זה שפירוש שמו "מאחרי ההרים" הוא רמה סלעית שנחרצת ע"י מספר עמקים והתושבים שחיים בו שימרו אורח חיים שהיה נהוג בימים עברו. הצעירים שמעונינים במודרניזציה היגרו מכאן לערים הגדולות שעל חוף האוקינוס.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פורטו