שלג לגולשי סקי וסנובורד

על ההר בטין - מסלולים, הדרכה, סנובורד ועוד

טין הוא אתר סקי מצויין שמתאים לכל רמות הגולשים. מי שבעיקר צפוי ליהנות בו הם גולשי הסנובורד שיחגגו עם מסלולי האוף פיסט ופארק השלג המשודרג שמציע מרחב הגלישה המפורסם - Espace Killy
מערכת "שלג" בשיתוף Club Med
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: על ההר בטין - מסלולים, הדרכה, סנובורד ועוד
© עידן קרמזין

אזורי הגלישה והמסלולים

הנקודה הגבוהה באתר נמצאת בגובה 3,450 מטרים
 תחנת הרכבל הנמוכה ביותר נמצאת בגובה 1,550 מטרים

סיווג המסלולים באתר הסקי טין (Tigne) הוא מצויין והשילוט ברור מאוד. יחד עם זאת, המידע על שעות פתיחת המעליות והמסלולים אינו מהימן פעמים רבות. החולשה של האתר היא שהוא עשוי להסגר בזמן מזג אוויר קשה, שלגים כבדים עלולים לגרום למפולות ורוחות עזות יובילו לסגירת מעליות.

אתרי הסקי טין וואל ד'יזר חולקים שטח נרחב של מסלולים משותפים, שנקרא L'Espace Killy . הנכס העיקרי של טין הוא ה-Grande Motte והמסלולים שעליו וממנו. הפוניקולר התת קרקעי, שיוצא מ-Val Claret מטפס 3,000 מטרים בשבע דקות. באתר אפשר למצוא מסלולים כחולים, אדומים ושחורים ומסלולים ארוכים ויפים בדרך חזרה אל האתר.

המעליות העיקריות לכיוון ואל ד'יזר יעילות, יש גונדולה גדולה שיוצאת מ-Le Lac אל Tovière ומעלית כסא מהירה ומכוסה שיוצאת מ-Val Claret אל Col de Fresse. אל טין אפשר לחזור או מ- Tovière אל Tignes-le-Lac במסלול שחור ותלול או במסלולים כחולים קלים, שמגיעים אל Val Claret.

בחלקו האחר של העמק יש אזורים שקטים יותר שפונים אל המסלולים בכיוון מזרח ומתחלקים לשניים: Col du Paletו- l'Aiguille Percée. באזורים אלה פועלות חמש מעליות מהירות.

מעלית הכסא Col des Ves בקצהו הדרומי של Col du Palet משרתת את אחד מששת מסלולי ה-Naturides לגולשים מקצועיים (פירוט בהמשך). אפשר לגלוש מ- l'Aiguille Percée אל Tignes-les-Brévières במסלולים כחולים, אדומים או שחורים.

  • אורך המסלולים באתר: 150 ק"מ
  • מסלולים כחולים: 30%
  • מסלולים אדומים: 60%
  • מסלולים שחורים: 10%
  • התאמת האתר לגולשים מתחילים: 63%
  • התאמת האתר לגולשים בינוניים: 25%
  • התאמת האתר לגולשים מתקדמים: 12%

חושבים על חופשת סקי בטין? הכירו את מועדון הסקי Tignes Val Claret »

מסלולים לגולשים מקצועיים

שישה מתוך המסלולים השחורים באתר הפכו למסלולי Naturides. פירוש הדבר הוא שהם לא מתוחזקים, אך הם מסומנים, מוגנים מפני מפולות ומתקיים בהם פיקוח. כמה מהם אינם תלולים במיוחד. האתגר המשמעותי הוא המסלול השחור הארוך מ-Tovière ל-Tignes-le-Lac. הוא תלול ויש בו מוגולס רבים.

רבים מחלקי המסלולים חשופים להרבה שמש בשעות אחר הצהריים. מסלול שחור מומלץ נוסף הוא Sache, שיוצא מ-l'Aiguille Percée ועובר בעמק מבודד לכיוון Tignes-les-Brévières. יש בו הרבה מוגולס, בעיקר בחלקו התחתון.

אפשר להמנע מהחלק הזה ולעבור למסלול האדום (שהיה בעבר כחול). מה שהופך את טין למוקד משיכה עבור גולשים מקצועיים הוא מסלולי האוף פיסט שלו. בתי הספר לסקי מארגנים קבוצות למסלולים אלה ומומלץ להצטרף אל אחת מהן. Heli Skiing הוא אפשרות נוספת.

מסלולים למתקדמים

Espace Killy הוא אחד מהאזורים המתאימים ביותר לגולשים ברמה מתקדמת והמסלולים בטין מושלמים עבורם. המסלולים, שיוצאים מהרכבל העליון, מסווגים כאדומים וכשחורים אך הם אפשר בהחלט לסווג אותם ככחולים בשל רוחבם ואיכות השלג בהם.

מסלול Leisse, שיורד לכיוון מעלית הכסא, מסווג כשחור ויכול להיות בעל מוגולס רבים, אבל השלג בו טוב.

המסלול האדום שיורד בחזרה לעיירה הוא ארוך ומהנה, למרות שלעיתים יכול להיות צפוף. המסלול הכחול Génépy שקט ונעים יותר. המסלול הכחול H שיוצא מ-Tovière ל-Val Claret מתוחזק היטב ומהנה, אך גם בו אפשר להתקל בגולשים רבים.

גם בצידו השני של העמק יש מסלולים טובים כמו זה היורד מ-l'Aiguille Percée ל-Tignes-les-Boisses ו-Tignes-les-Brévières. המסלולים הכחולים מ-l'Aiguille Percée ל-Le Lac הם רחבים וטובים.

מסלולים למתחילים

אזורי הלימוד ב-Tignes-le-Lac וב-Le Lavachet מצויינים - הם נוחים, השלג בהם בטוח, הם לא צפופים ומגיעים אליהם בעזרת מעלית איטית. האזורים ב- Val Claret פחות טובים, הם יותר תלולים. למרות שיש כמה מסלולים כחולים קלים בחלקו המערבי של טין, עדיף להגיע למסלולים ירוקים ארוכים צריך להגיע לאזור של ואל ד'יזר.

כדי להשתמש בהם, צריך את ה-Espace Killy פאס. כדי לחזור משם לטין, אפשר לעבור במסלול הכחול מ-Col de Fresse או לרדת בגונדולה מ-Tovière.

טיפ לסקי: מתי ילדים יכולים להתחיל לגלוש? - בשיתוף Club Med

ההמלצה הכי טובה היא להתחיל בגיל הכי מוקדם שאפשר. מדוע? בגיל צעיר הגוף סופג את המידע והטכניקה הנכונים, כמעט ללא פחד ובמהירות רבה. אלמנטים חשובים אלה ילוו את הילד במהלך השנים וייתנו לו בטחון רב בכל סגנון גלישה שיבחר. בחבילות סקי שכוללות הדרכה, כמו זו של Club Med באלפים, יקבלו ילדים מגיל 4 שיעורי סקי מותאמים עם הדרכה של מדריכי הסקי הטובים ביותר באירופה. בחלק מהאתרים יתלוו אליהם גם מלווים דוברי עברית, שיוודאו כי כל ההדרכות מועברות באופן שמובן לקטנטנים. לכל הפרטים על שיעורי סקי בעברית לילדים »

מעליות באתר

  • מעליות טי-בר: 18
  • מעליות מושב: 25
  • מעליות קרון: 2

מעליות כסא מהירות וגונדולות מעלות את הגולשים אל ההר מרוב חלקי האתר. לאחרונה נוספו כמה מעליות כסא מהירות, גם בחלקו העליון של ההר, אך עדיין קיימות כמה מעליות מרכזיות איטיות, שיש צורך לשדרג אותן. מצב התורים תלוי במצב השלג.

אם השלג בתחתית האתר מועט, בפוניקולר Grande Motte יש תורים. מעליות הכסא המקבילות מהירות יותר, למרות משך זמן הנסיעה הארוך יותר. מעליות אלה מובילות גולשים רבים והתוצאה היא, שהמסלול האדום שיורד ל- Val Claret יהיה עמוס.

התורים הארוכים ביותר הם לרכבל בקרחון. כמובן, שאם המעליות הגבוהות באתר סגורות בשל תנאי מזג אוויר קשים, המעליות במסלולים הנמוכים יותר תהיינה עמוסות.

סנובורד בטין

טין היה מאז ומעולם אתר פופולארי בקרב גולשי סנובורד. יש בו הרבה מסלולי אוף פיסט שקל להגיע אליהם ובנוסף הוא זול יותר מאשר ואל ד'יזר. לבעלי ה- Espace Killy Pass מומלץ להגיע אל חלקו האחורי של Col de Fresse בואל ד'יזר. יש כמה אזורים שטוחים (Génépy, Myrtilles), אבל המעליות הן לרוב כסאות וגונדולות ולא כפתור. מומלץ להגיע אל Grattalu, Carline ו-H – שם יש המון פאודר ושטח למשחקים. יש שלושה בתי ספר מיוחדים לסנובורד – Snocool, Surf Feeling & Alliance.

פארק שלג

טין היה אחד האתרים הצרפתיים הראשונים שבנה פארק שלג בשטחו. בין היתר קיימת אפשרות לצלם את הגלישה ולהקרין אותה על מסך ענק. יש 120 מטרים של Half Pipe. בקיץ הפארק מכפיל את שטחו ועולה אל Grande Motte בו מתקיימים מחנות פרי סטייל. ב-Le Lac פועל גם פארק מיוחד לילדים.

קרוס קאונטרי

ב-Espace Killy יש 44 ק"מ של מסלולי קרוס קאונטרי, כולל 20 ק"מ על האגם הקפוא Lac de Tignes ולאורך העמק שבין ו-Tignes-le-LacVal Claret.

המידע נבחר ותורגם על ידי מערכת אתר שלג מהאתר: www.telegraph.co.uk

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על אתר הסקי טין? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על טין