כיכר וקתדרלת סן מרקו בונציה

כיכר סן מרקו והקתדרלה שלה הן שני האתרים המרכזיים של העיר. כדאי להכיר אותן ולדעת יותר עליהן, לקראת ביקורכם שם. הנה סיפורן של הכיכר והקתדרלה.
תמי בר סלע - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: כיכר וקתדרלת סן מרקו בונציה
TTstudio / Dollarphotoclub ©

סיפור הכיכר והקתדרלה

צועדים בינות הסמטאות הקסומות של ונציה , בעקבות השילוט, לעבר הכיכר המרכזית של העיר- כיכר סן מרקו (Piazza San Marco). נפוליאון תיאר את הכיכר כטרקלין המרשים ביותר באירופה. את הכיכר תוחמים הקתדרלה, בתי המשפט והליברריה וקיה (Libreria Vecchia)- הספרייה העתיקה בה נמצא המוזיאון לארכיאולוגיה וספריית מארצ`יאנה. את הכיכר מאכלסות דרך קבע להקות יונים שמצליחות כל פעם להעסיק ולהרשים את המון התיירים.

 הקתדרלה שבכיכר הוקמה כמשכן לגופתו של מרקוס הקדוש שנגנבה ממקום קבורתה באלכסנדריה שבמצרים על ידי שני סוחרים ונציאנים. הגניבה הקדושה הזו נועדה לפאר את שמה של ונציה, שמאז ומעולם היתה מנותקת פיסית וגם מבחינות אחרות מהיבשת האיטלקית. הקדוש מרקוס שהיה אוונגליסט מוכר גם בסמלו- האריה, שאומץ כסמל העיר עד היום. ונציה של ימי הביניים מתחילה במאה השמינית לערך, לגבש לעצמה מאגר של סמלים ומיתוסים, חלקם מיובאים כמו גופתו של סן מרק וחלקן מתהוות ומתפתחות בעיר עקב אופיה הייחודי והישגיה האדירים שמתחילים להצטבר, עם עושר גדול מאוד. ונציה הופכת במהרה לאימפריה ימית שכובשת אזורים נרחבים מחוץ לאיטליה, אבל גם בתוכה. הכיבושים הללו הופכים אותה לעיר מסחר עם נמלים כבירים והרבה עושר שזורם דרכם אל האצולה הכובשת הזו שמפתחת גם טעם בהתאם. ברוקד ומשי, זהב וחפצי אמנות, תבלינים אקזוטיים ובעלי חיים שטרם נראו באזור, כל אלה ועוד מגיעים לכאן . לא ייפלא אם כך, שהקתדרלה בכיכר המרכזית של ונציה, היא מבנה שמשלב בתוכו עושר, חפצי אמנות שנבזזו מהיריבות שנכנעו וגם סגנונות אדריכלות ואמנות שממעבר לים והפכו כאן לבני בית.

המבנה העומד כיום, נבנה במאה ה-11 בסגנון ביזנטי ובמשך 500 שנים עוטר בפסיפסים וקישוטים נוספים. סוסי הארד המפורסמים העומדים כיום בכניסה לקתדרלה הם העתקים של הפסלים המקוריים, שנפלו שלל בידי הונציאנים בעת ביזת קונסטנטינופול בשנת 1204. הסוסים הללו "טיילו" בעולם, מביזנטיון לונציה, ומכאן עם כוחותיו של נפוליאון הלאה אל צרפת. בתקופת הרנסנס הושפעו פסלים איטלקיים גדולים מפסלים אלה ויצרו פסלים של סוסים גדולים (ועליהם רוכבים לעיתים דמויות שליטים שונים). פסלים ועיטורים נוספים, שמקדמים את חזית הקתדרלה, נלקחו אף הם מביזנטיון, כמו למשל פסל הטטררכים -פסל עשוי אבן המלכות הארגמנית- פורפיר ונראה בו קיסרים שמחבקים זה את זה, סמל לצורת שלטון שהונהגה זמן מסוים באימפריה הרומית, ולפיה שלטו ארבעה קיסרים באימפריה בו זמנית- הם הטטררכים (טטרה בלטינית= ארבעה) שמוצגים כיחידה אחת, כמטפורה לרעיון השיטה ולכוחם.

לתחילת הכתבה

מה לראות בקתדרלה

כשנכנסים לסן מרקו אי אפשר שלא להתפעל מהפסיפסים המדהימים, על הכיפות במיוחד. הרימו את המבט אל על, כדי להבחין בתיאורים של בריאת העולם וסצינות קדושות נוספות. החוקרים טוענים כי התיאורים כאן בפסיפסים הועתקו מכתב יד עתיק שנבזז גם הוא מביזנטיון ונקרא התנ"ך של קוטון. כתב יד זה לא שרד בצורה טובה, אבל סביר להניח שהפסיפסים מחקים אותו. כיפות סן מרקו מיוחדות במינן ומדגימות את השילוב והערבוב שיצרו כאן בין סגנונות ומסורות שונות שלעיתים אף מנוגדות זו לזו. בדרך כלל בכיפה נהוג לתאר סצינה מסוימת , ואילו כאן על הכיפה יצרו סיפור מתמשך של סצינות בזו אחר זו. הסצינות ממוסגרות ומגוללות כבספירלה על שטח הכיפה. אנקדוטה נוספת שכדאי לשים לב אליה היא שנאת האישה שמודגמת בכיפה בה ישנם סצינות בריאת אדם וחוה. חוה מתוארת כדמות החוטאת האולטימטיבית. בסצינת החטא הקדמון רואים אותה מבצעת את החטא, קוטפת את הפרי מהעץ, טועמת ומגישה לאדם. הנחש שבדרך כלל מופיע בסצינות כאלה בימי הביניים כ"שותף לפשע" נעלם כאן לגמרי ואינו נראה. הפסיפס, טכניקה ביזנטית , חוגג בונציה, כמו גם מסורות ביזנטיות נוספות של ציורי איקונין ועצם צורתה של הקתדרלה כולה, שהיא מרכזנית, בעלת כיפות ולא בית אורך כמו שמקובל בדרך כלל במערב. פנים הקתדרלה עמוס קישוטים, ציורים, ופאר שקשה להעריך את עוצמתו.

הקתדרלה והמוזיאון פתוחים בימים שני עד שבת משעה 10:00 עד 17:00 וביום ראשון משעה 14:00. יש אפשרות לעלות למגדל הפעמונים של הקתדרלה שנבנה במאה ה- 10 ומתנוסס לגובה של 99 מטר. המגדל קרס בתאריך 14.7.1902 ונבנה מאוחר יותר מחדש.

 בכיכר סן מרקו נמצא גם מעונם הרשמי של הדוג`ים (שופטים עליונים) - פאלאצו דוקאלה (Palazzo Ducale), מקום מושבה של ממשלת ונציה ומעונם של פקידי ממשל רבים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לונציה

כתבות מומלצות עבורך על ונציה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם