דאוטפול סאונד

הסיירים מגיעים אל ארץ הפיורדים בדרום מערב האי הדרומי, ושטים אל מיצר דאוטפול, שם הם נתקלים בפינגווינים, דולפינים וחווים חוויות מהנות במקום אליו פחד קפטן קוק להיכנס...
mashav10
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דאוטפול סאונד
© מאורי הירש

דאוטפול סאונד

21/5/2002 

עזבנו את דנידין על אלבטרוסיה הגוזליים, ועל פינגוויניה המגוונים (כחול וצהוב) ונסענו מערבה צפון מערבה לכיוון Te Anau. הגענו בשעות הלילה לעיירה בשם Manapouri. עיירה זו המונה כ-200 תושבים שוכנת לפתחו של אגם טה-אנו. את הליל העברנו בחניון קראוונים מטופח ומקסים בשם Manapouri Glade Motor Park. בעל המקום, איש חביב וטוב מזג, משקיע את נשמתו בטיפוח החניון הקטן והדבר ניכר בכל פינה. השירותים והמקלחות מבהיקים ומצוחצחים, מטבח מצוייד היטב וחדר ישיבה וקריאה מושקע ומדהים. לא לוותר על הלינה כאן. ישנם גם מס` חדרים להשכרה. אנחנו שילמנו 32$ NZ (כ-16 $ ארה"ב), לכולנו על הזכות לישון בקראוואננו ולחברו לרשת החשמל במקום.

קמנו השכם בבוקר, (זה מאוד מוזר לומר השכם, כיוון שהשחר כאן מתחיל בסביבות 07:30 וממש אור יום ניתן לראות רק אחרי 08:30. השקיעה בשעה 17:30 - כך שהיום די קצר) ובתכנית - יום סיור ושיט בדאוטפול סאונד. הדאוטפול סאונד קיבל את שמו לפני למעלה ממאתיים שנה, בעת שקפטן קוק המפורסם, אשר גילה את ניו-זילנד, הטיל ספק האם תהיה בתוך מיצר הים הזה sound)) די רוח כדי לנפח את מפרשיו ולהשיט את ספינתו בחזרה לאוקיינוס. על פי מה שקראנו, הספק היה גדול מדי, וקפטן קוק לא העז להיכנס למפרץ המדהים הזה. ההפסד כולו שלו, האמינו לי.

אנחנו לעומת זאת העזנו גם העזנו, ושלא תבינו לא נכון, לנו לא היתה התלבטות ביחס לרוח, אלא רק ביחס למחיר המופקע לחלוטין עבור חוויה, הגם שמדהימה שכזו. סיור בן יום, שמתחיל בשעה 09:45 ומסתיים בשעה 17:15, עולה 195 $NZ למבוגר ו-55 $NZ לילד. בצירוף lunch box שילמנו בסה"כ כ-650 $NZ שהם כ-1,500 ¤, מחיר יקר לכל הדעות אבל... בלי דיסוננס הרי זה לא ילך, ענת רצתה לטוס מעל הפיורד, וטיסה פרטית היתה יכולה להיות הרבה יותר יקרה. למזלנו מזג האוויר לא אפשר טיסה כך שבעצם חסכנו לא?

 הסיור כולל שיט באגם מנאפורי על ספינת קטאמאראן, מרחק של כ-10 ק"מ, ביקור בתחנת הכח לייצור חשמל הגדולה ביותר בניו-זילנד, הסעה באוטובוס תיירים לעבר תחילת המיצר, מרחק של כ-25 ק"מ ושיט מדהים במיצר, בין הרים ירוקי עד עצומים בגובהם, ומים שקופים צלולים כמו שרק בחלומות יש. תחנת הכח בנויה על עקרון פשוט ויפה. מי האגם נמצאים בגובה של 176 מ` מעל פני הים. הם מוזרמים לתוך תעלות, 7 במספר, מסובבים טורבינות ענק בדרכם אל האוקיינוס, וכך מייצרים חשמל. פשוט נקי ויפה, רק שצריך מים בכמויות של ניו-זילנד לצורך כך. להזכירכם גם אצלנו רצו לנצל את הפרש הגבהים בין הים התיכון לבין ים המלח לצורך כך, פרוייקט תעלת הימים נדמה לי שקראו לזה, אבל כמדומני הרעיון הוקפא. הנסיעה לתחנת הכח, אורכת כ-15 דקות שבמהלכן נוסעים בתוך מנהרה החפורה עמוק עמוק בתוך ההר. זה מעניין ושונה.

לתחילת הכתבה

פינגווינים ודולפינים

לאחר הסיור בתחנת הכח האוטובוס הסיע אותנו למיצר הים עצמו, לדאוטפול סאונד, בדרך העוברת בתוך יער ירוק עד, מלא עצים ענקיים שגובהם כ-25 מ`, שרכים, צמחיית גשם רבה והכל כל כך ירוק... וכל כך יפה, ערוצי נחלים ופלגי מים זורמים בכל מקום, מפלים זורמים לאיטם על ההרים כמעט כל 500 מ`, והנוף הנוף... אח, אח, בוודאי כך נראה גן העדן... למה אדם וחווה הלכו משם??? הילדים התחרו ביניהם מי יראה יותר מפלים בדרך ו/או מי יזהה מפל ראשון, והתחרות לוותה בצווחות חדווה בעברית בתוך אוטובוס עמוס בתיירים קשישים מארה"ב, אשר גילו עניין רב בנו, בילדים ובמתרחש בישראל. כעבור כמחצית השעה הגענו למיצר הים המפורסם. המילים אינן מספיקות, אז לשם כך יש תמונות. עלינו על ספינה בת שלשה סיפונים, התיישבנו סביב שולחן לשישה והדבקנו את עינינו המשתאות החוצה מבעד לחלון. הכל אחר, הכל שונה מדהים ויפהפה. הנוף לא יאומן, הרים גבוהים, עננים מרחפים בגובה נמוך וירוק אין סופי.

הביטו מימין לספינה קרא הקפטן שלנו, והנה קבוצת פינגווינים כחולים שוחה לה בנחת לצד הספינה. הביטו שמאלה, והנה סלע ענק ועליו קבוצה בת כ-100 כלבי ים המשתזפים להנאתם באין שמש. "אני מבקש לא להיכנס לפאניקה" נשמעה הקריאה ברמקול, ואני כבר פשטתי את המעיל מתכונן לזנק למים להציל את מי מילדי שנפל... אך לא לכך התכוון קפטננו - להקה של דולפינים, כן בחיי, אמיתיים לגמרי, נצמדה אלינו משמאל והחלה לבצע פעלולים וזינוקים מחוץ למים כאילו להרשים אותנו. נשמתי נעתקה. מעולם לא ראיתי מחזה מדהים שכזה. מרוב בלבול, כמעט ולא הספקתי לצלם, הפעלתי את מצלמת הוידאו בצורה לא נכונה וההתרגשות היתה משהו שלא מהעולם הזה. מי שלא ראה דולפינים לא יכול לתאר איזו חוויה זו.

היונקים הללו, (דולפינים מסוג פליפרנים שהם מהדולפינים הגדולים בעולם), הרשימו אותי, את כולנו ובכלל את כל נוסעי הסיור עד מאוד. הילדים יצאו מגדרם, וכבר הבטחנו לשחות עם דולפינים באילת מיד כשנחזור (גם בניו זילנד יש אפשרויות לשחות עם דולפינים ואפילו בטבע, אך אפשרות זו אינה קיימת בחודש מאי, בודאי לא למי שרוצה לחזור בריא מהטיול). החוויה הזו היתה קצרה. כעבור כמה דקות נמאס לדולפינים לעשת עלינו רושם, הם שחו סביב הסירה עוד כמה דקות, ליוו אותנו עד למפרץ הבא ואז נעלמו כנראה החליטו לחפש יעד אחר להצגתם. בסה"כ מנתה הקבוצה 9 דולפינים והמראה שלהם לא מש מנגד עיני עוד זמן רב אחרי שהם נעלמו באופק.

השיט היה מ-ד-ה-י-ם- אולם בכל זאת שכל אחד יעשה בעצמו את החשבון המשפחתי כי לא תמיד רואים דולפינים שגורמים לכם להגיד אח"כ- אח, זה היה שווה הכל.

 ביי לבינתיים.
עופר

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפיורדלנד

כתבות מומלצות עבורך על פיורדלנד

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם