ארמון שנברון (Schönbrunn Palace) בוינה

ארמון שנברון בוינה, הוא האטרקציה הפופולארית ביותר באוסטריה. מדי שנה מבקרים בו למעלה מ- 3 מיליון מבקרים, שנהנים מסיורים מודרכים בחדרי הארמון המפוארים, ומטיולים ומנוחה בגנים המטופחים. הנה כל מה שחשוב לדעת על ארמון שנברון
לירון בונאנו - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ארמון שנברון (Schönbrunn Palace) בוינה
ארמון שנברון בוינה. צילום: האתר הרשמי

ההיסטוריה של ארמון שנברון

ארמון שנברון (Schönbrunn Palace) בוינה, הממוקם בלבו של פארק שנברון, שימש כמעון הקיץ של שושלת בית הבסבורג, ששלטה באוסטריה עד לסוף מלחמת העולם הראשונה. כל ה”מי ומי” של אירופה באותן שנים, התגוררו באחד מ- 1,441 חדריו המפוארים:

 • הקיסרית מריה-תרזה, ששלטה באימפריה האוסטרית ביד רמה.
 • מארי אנטואנט, שגדלה בארמון לפני שעזבה אותו לנצח לטובת המלוכה בצרפת.
 • נפוליאון, שהפך את הארמון לביתו לאחר שכבש את אוסטריה, וכלא שם את בנו.
 • הקיסרית סיסי, מלכת הלבבות של האוסטרים והאייקון האהוב ביותר במדינה (אחרי מוצרט).

תחילתו של הארמון המפואר היתה דווקא צנועה, הוא הוקם במבנה של מנזר ששכן במקום, במאה ה- -16,
 על מנת לשמש כמעון קיץ ומנוחה למשפחת המלוכה, ונבחר בשל היותו שטח מוצלח לציד פסיונים וברווזים. את שמו "שנברון", שפירושו בשפת המקור הוא "מעיין יפה" (Schöner Brunnen), העניק לו הקיסר ששלט באותן שנים, הקיסר מתיאס, לאחר שגילה את המעיין הטבעי הנובע הנמצא בקרבת הארמון, במהלך אחד ממסעות הציד שלו.

ארמון שנברון, שהיה נחשב לסמלו של בית המלוכה, סבל ממזל רע בשנותיו הראשונות. הוא נכבש והועלה באש פעמיים על ידי הטורקים, שכבשו את העיר מספר פעמים, בשנים 1529 ו-1683. לבסוף בשנת 1696, החלה בנייתו המחודשת של הארמון, בתחילה על ידי הקיסר לאופולד הראשון, אולם מי שהעניקה לו את הנופך, ההדר ואת המראה המרשים של אחד מהארמונות המפורסמים בכל אירופה, היתה הקיסרית מריה-תרזה. הקיסרית קיבלה את הארמון כמתנת חתונה, והחלה בשנת 1796 בעיצובו המחודש בסגנון הרוקוקו, שהיה פופולארי באותם שנים.

החדרים רוהטו בהידור רב, ובין חדריו השונים נערכו נשפים מפוארים, לצד התייעצויות צבאיות ופוליטיות חשובות. כך הפך הארמון למרכז התרבותי החשוב של וינה ולסמלה המפואר של האימפריה האוסטרית כולה. כאן גם בין חדריו הרבים של הארמון, גדלו ילדיה הרבים של הקיסרית, שהפכו לאחר מכן לשליטים בכל רחבי אירופה. המפורסמת בהן היא כמובן מארי אנטואנט, שבילתה את שנותיה הראשונות בארמון, לפני שנישאה ליורש העצר הצרפתי.

במאה ה-19 התגוררה בארמון דיירת מפורסמת אחרת, הקיסרית סיסי, אשתו של הקיסר פרנץ -יוזף, ששלט באימפריה האוסטרו-הונגרית עד לסוף ימיה. סיסי, שלא הרבתה לישון בארמון בשל בעיות קשות בחיי הנישואין שלה עם הקיסר, נחשבה לאשת המלוכה היפה ביותר באירופה ולאהובת העם האוסטרי, עד שנרצחה על ידי מתנקש בשנת 1898. בעלה הקיסר המשיך לחיות בארמון עד למותו בשנת 1916, אז הקיץ הקץ על שושלת בית הבסבורג המפוארת.

לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה, הוקמה הרפובליקה האוסטרית החדשה, והארמון עבר לשליטת הממשלה והחל לשמש כמוזיאון. עם תום מלחמת העולם השנייה, הפך הארמון למפקדת הכוחות הבריטיים שכבשו את אוסטריה מידיי השלטון הנאצי, ובשנים שלאחר מכן, שימש הארמון כמקום מפגש לוועידות פוליטיות חשובות. לבסוף בשנת 1992, עברה השליטה אליו לחברה המנהלת את הארמון ואחראית על שימורו (ונשלטת על ידי ממשלת אוסטריה), ובשנת 1996 הארמון והגנים המפוארים שבשטחו, הנקראים גם פארק שנברון, הוכרזו על ידי ארגון אונסק”ו כאתר שימור עולמי.

מתכננים סיור? כדאי לדעת

בין אם הגעתם בדיל סוף שבוע או חבילת נופש לוינה, או שאתם בעיצומו של טיול באוסטריה, מומלץ כי לפני הביקור בארמון תזמינו כרטיסים מראש. ארמון שנברון ופארק שנברון נחשבים לאטרקציה הפופולארית ביותר בעיר, ותיירים ומבקרים רבים נוהרים אליהם בכל ימות ועונות השנה. במידה ולא הזמנתם כרטיסים מראש, התחילו את הסיור שלכם בשעות הבוקר, כך גם תספיקו לרכוש כרטיסים וליהנות מטיול בכל שטחי הגנים. כדאי להקדיש למתחם ארמון שנברון כחצי יום עד יום שלם, וזאת על מנת שתוכלו לסייר בנחת בכל שטחו הענק (רק הגנים משתרעים על שטח של שני קילומטרים רבועים), ולבקר באטרקציות הרבות. אם במקרה מזג האוויר מאיר לכם פנים והשמש יוצאת וזורחת מעל הגנים, תיהנו מביקור יפה עוד יותר.

מתחם הארמון מורכב ממבחר אטרקציות שונות, ישנן מספר אופציות לסיורים ולכרטיסים. ניתן לרכוש כרטיס משולב לסיור בכל המתחם, סיור מודרך בכל חדרי הארמון או לחילופין סיור מוגבל ומהיר יותר. אם במקרה אתם רוצים להסתפק רק בצילום הארמון המרשים וחזיתו המפורסמת, וליהנות יותר מטיול בגנים, מהחממה, או ממבנה הגלורייטה, ניתן לרכוש כרטיס כניסה בנפרד לכל אחת מאטרקציות אלו, במחיר מוזל יותר. חשוב לדעת כי מחזיקי כרטיס ההנחות, Vienna Card, שמיועד לנסיעה בתחבורה הציבורית ולכניסה לאטרקציות השונות בעיר, זכאים להנחה במחירי הכרטיסים השונים למתחם הארמון. להזמנת כרטיסים מראש לחצו כאן »

 • הארמון המרכזי - ניתן לבחור בין שני סוגים של סיורים בחדרי הארמון השונים והמשוחזרים:
  הסיור האימפריאלי (Imperial Tour) והסיור הגדול (Grand Tour).
   הסיור האימפריאלי אורך כ-35 דקות, במהלכו מסיירים בין 22 מחדרי הארמון, הוא נערך באופן עצמאי בליווי מכשיר הדרכה קולי, הזמין בכמה שפות בינלאומיות. הסיור הגדול, אורך כ-50 דקות, כאן כבר ניתן לבחור אם ברצונכם לסייר עם מדריך או להסתפק במדריך הקולי. הסיור עובר ב-40 מחדרי הארמון, ומאפשר הצצה רחבה יותר לפאר וההדר שמאפיינים את ארמון שנברון.
 • פארק שנברון – מרחבי המתחם הירוק העצום, אשר מקיף את הארמון, נקרא פארק שנברון. מומלץ ביותר לסייר וליהנות מגנים המרהיבים, הכוללים מזרקות, מדשאות, אובליסק עתיק, מרבדי פרחים בצבעים עזים, בריכות מים ופסלים.
 • החממה (אורנג'רי) – החממה הענקית, שמשתרעת על אורך של 189 מטרים, הוקמה בשנת 1754 ונחשבת עד היום לחממה הגדולה ביותר באירופה, המעוצבת בסגנון הבארוק. מערכת החימום הייחודית שהוקמה לפני שנים עדיין פועלת, היא מצליחה לשמר צמחים אקזוטיים וזנים נדירים של פרחים ועצים בטמפרטורה קבועה, ובכך מסייעת להם לעבור את חודשי החורף הקרים.
 • מעיין הנביעה שנברון ומזרקת נפטון – במתחם הפארק ניתן לסייר במעיין הנביעה הטבעי והיפה, אשר העניק לארמון את שמו (Schöner Brunnen), ובמזרקת נפטון המרשימה המתארת, דמויות מהמיתולוגיה היוונית (שימו לב, כי המזרקה איננה פעילה בין החודשים אוקטובר לאפריל בשנה).
 • הגלורייטה (Gloriette) – מבנה הגלורייטה המרשים, ניצב במעלה גבעת שנברון. המבנה הסימטרי מעוצב בצורת שמונה קשתות מקומרות (ארבע קשתות מכל צד) ובמרכז שער ניצחון מרשים, המעוטר בכנפיים. מרפסת המבנה השטוחה, משמשת מאז המאה ה-19 כנקודת תצפית מרשימה במיוחד, ממנה ניתן לצפות על כל שטחי הארמון המרהיבים ועל נופי העיר וינה. המרפסת נגישה באמצעות גרם מדרגות.
 • מוזיאון הכרכרות (Wagenburg) – מוזיאון קטן וייחודי, הממוקם במבנה הסמוך לכניסה לארמון. בעבר שימש הבניין כבית הספר לרכיבה, וכיום הוא מציג לראווה חלק מהמרכבות, המזחלות והכרכרות המפוארות, אשר שימשו את הקיסרים והנסיכים שהתגוררו בארמון, החל מהמאה ה-17.

ארמון שנברון עם ילדים

החדשות הטובות הן שהכניסה לרוב האטרקציות בארמון שנברון (פרט למוזיאון הילדים), היא בחינם לילדים מתחת לגיל שש, החדשות הפחות טובות הן שהילדים שלכם כל כך ייהנו במתחם, שהם בוודאי לא ירצו לעזוב. קשה לחשוב על אטרקציה אחרת בוינה (מלבד אולי פארק השעשועים פראטר), שמציעה מבחר אטרקציות מהנות וכיפיות, המיועדות במיוחד לילדים.

 • המבוך (The maze at Schönbrunn) – חוויה לילדים ומבוגרים כאחד, המכניסה אתכם הישר להרפתקה היסטורית. אטרקציה המשלבת טבע ירוק ומשחקי חשיבה שונים. המבוך העשוי משיחים ירוקים, הוקם בשטח הארמון כשעשוע לילדיה הרבים של הקיסרית מריה-תרזה, ועד היום ילדים מכל הגילאים נהנים לחקור אותו ולשחק בשביליו השונים.
 • גן החיות של שנברון (Tiergarten Schönbrunn) – מתחם גן החיות העתיק, הוקם בשנת 1752, והחל את דרכו כפינת חי וליטוף קטנה לילדי הארמון. כיום הוא משמש כאחד מגני החיות המתקדמים בעולם, ובין שטחיו מתגוררים מעל ל-2,500 סוגים שונים של בעלי חיים: מדובי פנדה, קופים וג'ירפות ועד למתחם חרקים וזוחלים.
 • המוזיאון לילדים (Schloss Schönbrunn Experience) – חוויה היסטורית המותאמת במיוחד לילדים בין הגילאים 4-12, ומלמדת אותם על החיים בעידן שלטון האימפריה האוסטרית. המוזיאון מציע חוויה ייחודית המשלבת הסברים היסטוריים, לצד משחקים שונים. ילדיכם יוכלו להתחפש לנסיכים ונסיכות, וללמוד כיצד התנהלו החיים בעידן רחוק ושונה כל כך מהחיים המודרניים. במקום אף ניתן לערוך מסיבות ימי הולדת לילדים, בתיאום מראש.

שעות פתיחה, מחירים וכיצד מגיעים 

ארמון שנברון פתוח בכל ימות השנה, כאשר קופות מכירת הכרטיסים נפתחות בשעה 08:15 בבוקר, והכניסה למתחמים השונים אפשרית החל מהשעה 08:30. כאמור ניתן, לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות השונות, או לכל אטרקציה בנפרד, ישנם גם תעריפים מיוחדים ואטרקטיביים לכל המשפחה.

 • מבנה הארמון המרכזי 
  שעות פעילות: אפריל-יוני 08:00-17:30, יולי-אוגוסט 08:00-18:30, ספטמבר-אוקטובר 08:00-17:30, נובמבר-מרץ 08:00-17:00.
  מחיר כניסה: כל מחירי הכרטיסים כוללים גם את עלות המדריך הקולי.
  הסיור האימפראלי – מבוגר 16 אירו, ילדים מגיל שש 11.50 אירו, עד גיל שש - חינם.
   הסיור הגדול – מבוגר 20 אירו, ילדים מגיל שש 13 אירו, עד גיל שש - חינם.

 • מתחמי הפארק השונים
  שעות פעילות ומחירי כרטיסים:
  הגנים והחממה – נובמבר-פברואר 06:30-17:30, פברואר-אפריל וספטמבר-נובמבר 06:30-19:00, אפריל ואוגוסט 06:30-20:00, מאי-אוגוסט 06:30-21:00 התשלום לגנים ולחממה הוא בנפרד.
   6 אירו למבוגר, 4 אירו לילד מגיל שש, ילדים עד גיל שש - חינם.
  מעיין הנביעה ומזרקת נפטון – 10:00-16:00.
   3.50 אירו למבוגר, 2.70 אירו לילד מגיל שש, ילדים עד גיל שש - חינם.
  הגלורייטה – 08:30-22:00. 4.50 אירו למבוגר, 3 אירו לילד מגיל שש, ילדים עד גיל שש - חינם.
  מוזיאון הכרכרות – 10:00-16:00. 8 אירו למבוגר, ילדים ובני נוער (עד גיל 19) הכניסה חינם.
  המבוך – מרץ-יוני 09:00-17:00, יולי-אוגוסט 09:00-18:00, ספטמבר-אוקטובר 09:00-17:00, אוקטובר-נובמבר 09:00-16:00. 6 אירו למבוגר, 4 אירו לילד מגיל שש, ילדים עד גיל שש - חינם.
  גן החיות של שנברון – אפריל-ספטמבר 09:00-18:00, אוקטובר, מרץ 09:00-17:00,
   נובמבר-פברואר 09:00-16:30. 16.50 אירו למבוגר, 8 אירו לילד מגיל שש, ילדים עד גיל שש- חינם.
  מוזיאון הילדים – 10:00-17:00. 9.50 אירו למבוגר, 6.50 אירו לילדים מגיל 3.
 • עלות הכרטיס המשולב (קיימות הנחות למחזיקי כרטיס Vienna Card)
  כרטיס לגן החיות, מוזיאון הילדים והמבוך- 28 אירו למבוגר, 16 אירו לילדים מגיל 3.
   כרטיס למוזיאון הילדים והמבוך- 12 אירו למבוגר, 8 אירו לילדים מגיל 3.
 • כתובת ודרכי הגעה:
  Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Wien
   רכבת תחתית, קו U4, חשמלית, קווים 10 ו-58, אוטובוס, קו 10A כולם לתחנת Schönbrunn station. 
 • אתר אינטרנט: www.schoenbrunn.at

לישון כמו מלכים – לינה בארמון ובסביבתו

בשורות טובות לכל מי שחלם אי פעם לישון בתוך ארמון אמיתי, החל מ-2014, שופצו בתוך מבנה ארמון שנברון דירותיהם של הקיסר יוזף והקיסרית סיסי, והוסבו לחדרי מלון של ממש. במחיר של מאות אירו ללילה אחד, אפשר להרגיש ולישון כמו בני מלוכה. הדירות שופצו בהתאם לעיצוב המהודר הקיים בכל חלקי הארמון, תוך הקפדה על אמצעי נוחות מודרניים וחדישים לרווחת האורחים. להזמנת לינה בארמון. 

למי שמסתפק בלינה נוחה, אך מעט פחות מלכותית, ורוצה להישאר בסביבת הארמון בוינה, אזור שנברון מציע מלונות בדרגות שונות, אשר ממוקמים במרחק הליכה מהמתחם. מלון Courtyard Vienna Schoenbrunn, הוא מלון ארבעה כוכבים, עם חדרים מרווחים ופינת קפה ותה. להשוואת מחירים למלון זה.

מלון ויקטוריה Hotel Viktoria Vienna, הממוקם בקרבת גן החיות של שנברון, הוא מלון שלושה כוכבים, המותאם לכל המשפחה ומציע גם שירותי בייביסיטר לטובת ההורים, ולינה בחדרים מעוצבים ובהירים. להשוואת מחירים למלון זה. 

ולקינוח, לאוהבי השטרודל הוינאי, מחכה אטרקציה מתוקה בבית הקפה המהודר רזידנט
 (Café Restaurant Residenz), הממוקם במתחם הארמון.

בקומה התחתונה במאפיית החצר (Court Backery) נערכת הדגמה מסורתית ורשמית, לתהליך ההכנה של עוגת התפוחים הוינאית המפורסמת. ההדגמה מתחילה מדי יום, החל מהשעה 10:00 ובהמשך בכל שעה עגולה. בסיומה מקבלים טעימה מעוגת השטרודל שיצאה חמה וטרייה מהתנור. הכניסה בתשלום.

 • כתובת: Schloss Schönbrunn. Kavalierstrakt 52, vom Haupttor links, 1130 Wien 
 • אתר אינטרנט: www.cafe-residenz.at

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על אוסטריה ווינה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם: 

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לוינה

כתבות מומלצות עבורך על וינה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם