בודפשט הצבעונית: המקומות שיכניסו לכם צבע ושמחה לחופשה בעיר

מוכנים לחוויות קסומות של אמנות, אוכל וצילום? הכירו את בודפשט המגניבה, שלא תרצו להפסיק לצלם. מה כדאי לראות, איפה האוכל הוא רק תירוץ ולמה אפשר להשתטות
שיר בהר
|
תמונה ראשית עבור: בודפשט הצבעונית: המקומות שיכניסו לכם צבע ושמחה לחופשה בעיר
© גיל בהר

השנה החלטנו לנצל את חופשת החגים לנסיעה לחו”ל. היה ברור לנו שהטיסה צריכה להיות קצרה, בלי לשכור רכב, יש שילוב של מבנים היסטוריים ואטרקציות עם המון פאן ואוכל טוב והמחירים זולים. מהר מאוד נפל הפור על בודפשט (Budapest).

אחרי שהזמנו טיסות, הלחץ קצת ירד. מה נשאר לנו? לחפש מלון במרכז העניינים, את כל המקומות השווים שחייבים לראות, את כל המסעדות ובתי הקפה שכולם מדברים עליהם ואת כל המקומות המיוחדים, שעושים את החופשה להכי-הכי. מה בסך הכל ביקשנו? כל רגע פנוי שהיה לי הוקדש לטובת העניין. ואתם יודעים מה? זה היה שווה ובענק!

חוץ מהפרלמנט, אנדרטת הנעליים, בית הכנסת הגדול, הסיטדלה, מצודת הדייגים, השוק הגדול, ואצי אוצה ושאר האטרקציות שנכללות ברשימת האתרים הסטנדרטיים, מצאתי גם כמה שלא וממש כדאי לכם להכיר. אין ספק שהם הוסיפו לנו הרבה רגעים משעשעים וצבעוניים ואין ספור תמונות לאלבום המשפחתי.

גרפיטי ואמנות רחוב ברובע היהודי

אמנות רחוב וציורי גרפיטי מתקשרים לרוב עם פעילות מחתרתית ונוקבת, שבאה להתריס ולהביע דעה או להנציח על הקירות עוולות ומסרים. לרוב, אמני הגרפיטי ואמנות הרחוב עובדים בהחבא, באישון לילה ובזריזות, על-מנת שלא יתפסו אותם והם לא יקבלו קנס על הפעילות הלא חוקית. לא פעם היצירות שלהם נמחקות והם מחפשים את ההזדמנות הבאה ליצור יצירה חדשה.

בבודפשט המצב שונה. כאן אמנות הגרפיטי קמה במטרה לשקם את הרחובות הישנים, להראות איך אפשר לשנות את פני המרחב הציבורי הישן והמוזנח ולהפוך אותו ליפה – ובמהירות. הציורים על המבנים נעשים בחסות העירייה וביניהם ניתן לראות עשרות ציורי קיר ססגוניים, שחלקם מבטאים את יחסי הריחוק – קירבה בין בודה ופשט, חלקם – פרקים בהיסטוריה ההונגרית וסיפורי עם וחלקם את הסגנון האישי של האמן או השקפותיו.

את רוב הציורים תוכלו לראות ברובע היהודי, שבשנים האחרונות הפך להיות הרובע החם, הלוהט, התוסס והכי איני. זה המקום לבלות בו בכל שעות היום ובעיקר בלילה, אז הברים, הפאבים והמועדונים מעלים הילוך ופועלים עד השעות הקטנות של הלילה. גם חלק לא מבוטל מבתי הקפה והמסעדות מצאו כאן את משכנם.

לא כל ציורי הגרפיטי יאריכו ימים, כיון שהעירייה מאשרת לצייר אותם על בניינים ישנים מטים ליפול או על כאלה שיש בקירות שלהם חורים – זכר למלחמת העולם השנייה ולמהפכה הכושלת נגד המשטר הסובייטי בשנות ה-50'. הפריחה של האזור הביאה משקיעים שקונים חלק מהבניינים האלה, וגם אם יש עליהם יצירת אמנות, הורסים אותם ובונים במקומם חניונים או מבנים חדשים.

הציור הראשון שהעירייה אישרה לצייר במרחב הציבורי נמצא ברחוב Kiraly מספר 23 וקיבל את השם Landscape. שני אמנים ציירו תמונת נוף נאיבית על קיר ליד מגרש משחקים ישן. רק יומיים וחצי נדרשו להם להשלמת הציור, שהוסיף רקע של דשא ירוק ושמים כחולים לילדים שמשחקים במתקנים הישנים. שני האמנים האנונימיים הפכו לקבוצת Neopaint, שמאז כיסתה קירות רבים בעיר בציורים צבעוניים וגם הוציאה אותם מאלמוניותם.

שני ציורים נוספים של קבוצת Neopaint נמצאים ברחוב Rumbach Sebestyen מספר 10 ומציגים גאווה לאומית הונגרית. היצירה “6:3” מציינת 60 שנה לניצחון הגדול של נבחרת הונגריה בכדורגל באצטדיון וומבלי. עד לאותו משחק נבחרת אנגליה היתה בלתי מנוצחת במשך 90 שנה. לא פלא שתוצאת משחק 6:3 של נבחרת הונגריה מול נבחרת אנגליה זכתה לכינוי "משחק המאה". בזמן הניצחון העם ההונגרי היה תחת משטר קומוניסטי והניצחון הביא שמחה רבה.

ממש מולה נמצאת היצירה השנייה של הקבוצה – קוביה הונגרית, המזוהה כל-כך עם הונגריה. הציור הזה קיבל גם מימד נוסף. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להביט על הציור דרך מצלמת סמארטפון ותראו את הקוביה בתלת-מימד.

בהמשך הרחוב תראו את ציור הקיר “סיסי” – אליזבת, המלכה האוסטרית, שהנתינים שלה אהבו מאוד.

ומה עוד? “בודפשט אינה כל-כך קטנה”, של האמנים Szonja ו-Závodszky Richárd Orosz, ציור קיר ענק המשתרע על שטח של 240 מ"ר, ברחוב Kazinczy 45, במרכזו מפת העיר ואזור 7 מודגש. הפעם יצירה עם אמירה – האמנים מאיצים בתיירים לצאת מהרובע היהודי התוסס ולבלות בעוד רובעים בעיר.

גם ליצירה “רחוב או גלריה” יש אמירה - זוג עיניים ענקיות עשויות אריחי פסיפס מביטות על העוברים ושבים, של אמן הקומיקס ההונגרי מרטון הגדוש (Márton Hegedűs) נועדה לגרום לכם להתעסק בשאלה מה אתם מעדיפים – אמנות רחוב או גלריה. ולמה? כי כשהגלריה יוצאת לרחוב הגבולות מטשטשים ואין צורך לבחור ביניהם.

וזה ממש לא הכל. בין רחובות הרובע יש עוד יצירות. תוכלו למקם אותן על המפה ולצאת בעקבותיהם. בדיוק בשביל זה הכנו לכם רשימה מפורטת:

 • רחוב Kazinczy: “עין של התינוק ינקו” של האמן Akacorleone במספר 35, “הקיר הגדול” של האמנים TransOne and Fat Heat במספר 45, “לורה” של האמן Színes Város במספר 47, “זריחה או שקיעה” של קבוצת Neopaint במספר 55
 • רחוב Holló: “ידיים” של האמן Pubberoner במספר 11
 • רחוב Király: “רחוב קירלי” של קבוצת Neopaint במספר 10
 • רחוב Dob: “אנגל סאנז בריז” של האמן Okudart במספר 4, “לאהוב את השכנים” של האמן Luke Embden במספר 40, “ירקן” של קבוצת Neopaint במספר 48
 • מתחם גודז'ו (בין הרחובות Kiraly ו-Dob): היצירה “UNHCR” של קבוצת Neopaint
 • רחוב Akácfa: “אופניים” של קבוצת Neopaint במספר 9, “ביוב” של קבוצת Neopaint במספר 41
 • רחוב Wesselényi: “איש השנה” של קבוצת Neopaint במספר 40
 • רחוב Garay: היצירה Miksa Roth של קבוצת Neopaint במספר 4
 • רחוב Dessewffy: “דוגמנית” של קבוצת Neopaint במספר 41
 • רחוב Hófehérke: “אילונה טות' (Ilona Toth) – המהפיכה של 1956” של קבוצת Neopaint במספר 2-6
 • רחוב Kürt: “קיר קבלה” של האמן Színes Város במספר 6

תראו איזו אווירה מיוחדת יש ברובע היהודי השופע אמנות רחוב וגרפיטי:

בתי הקפה והקינוחים שלא תפסיקו לצלם

לא צריך להיות בעלים של חשבון אינסטגרם פעיל, כדי ליהנות ממנות, קינוחים או מקומות ששווים אלף תמונות. טוב לא אלף, אבל הרבה ומכמה שיותר זוויות. סצנת האוכל והקינוחים בבודפשט כבר הפכה מזמן לשם דבר.

מסעדות, בתי קפה, חנויות מתוקים וקינוחים מיוחדים תמצאו כאן בשפע. חלקם מגישים מנות, שנראות כמו יצירת אמנות של ממש ואחרים שידרגו את החוויה והוסיפו גם פינות מיוחדות לצילומים - אינסטגרם או מצלמה. איפה תפגשו אותם?

כשנכנסנו אל בית קפה וינטג' גרדן (Vintage Garden) חשבתי לרגע שהגעתי לסט צילומים. ענני צמר-גפן, אדניות פורחות על אדני חלונות עם תריסים מוגפים, סוככים מפוספסים, מטריות הפוכות תלויות מהתקרה, קיר ורדים בגווני לבן, ורוד ואדום, כדור פורח ענק, נברשות, עגלת עץ מעוצבת, שידות איפור, מראות ונרות. כל אלה הם התפאורה לריהוט וינטג' בגווני שמנת.

אחרי ה-וואו הראשוני הבנתי שלא טעינו במקום ובאמת מגישים כאן ארוחות. בוקר, צהריים, ערב וקינוחים יש בתפריט. גם המנות מעוצבות והאוכל שווה וטעים! בין לבין אתם מוזמנים לבחור לכם את הרקע לתמונות ופשוט לא להוריד את האצבע מכפתור הצילום.

 • כתובת: Dob u. 21
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 9:00-00:00
 • אתר אינטרנט: vintagegarden.hu
 • הזמנת שולחן במייל [email protected]

ממש בצמוד לבית הקפה נמצאת השלוחה המתוקה שלו, הקונדיטוריה עם השם הכי מתוק – דה סוויט (The sweet). אם עד עכשיו חשבתם שראיתם הרמוניה בין הטעמים לעיצוב ולקישוט המנות, תתכוננו להרבה קיטש, ורוד ופרחים. כאן לא מאכסנים במגירות מסמכים, אלא עוגיות. גם אם לא מתחשק לכם לעצור להפסקה מתוקה, אל תוותרו על הצצה וצילום מתוקים.

 • כתובת: Dob u. 21
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 10:00-21:00
 • אתר אינטרנט: vintagegarden.hu

את חנות הממתקים שוגר (Sugar) עיצבו כמו סוכריה אחת גדולה. מעבר לממתקים המיוחדים ולצבעוניות המטורפת של החנות, גם כל פריטי הריהוט והאביזרים סביב שייכים לעולם הממתקים, מהכיסאות עד המעקה והכיור בשירותים. לצד ממתקים מוכרים תמצאו גם מיוחדים יותר, בעיקר בצבעוניות ובעיצוב וגם מוצרים נילווים.

ואם כבר מתוקים, אז מה עם קינוחים? אותם תמצאו מאחורי ויטרינות זכוכית – גלידות עם שלל תוספות, פודינג, מילקשייקים, מקרונים, עוגות, מוסים וקאפקייקס בשלל גווני פסטל ועיצובים של חד קרן, קשתות צבעוניות, עננים, לבבות, נסיכות ומה לא.

 • כתובת: Paulay Ede u. 48 וגם (Petőfi út 35. (1st floor
 • שעות פעילות: סניף רחוב Paulay: שני, 12:00-22:00, שלישי – ראשון, 10:30-22:00, סניף רחוב Petőfi: כל ימות השבוע 10:00-20:00
 • אתר אינטרנט: sugarshop.hu

מוזיאונים שחובה לבוא אליהם עם סמארטפון

מוזיאון הסלפי והמתוקים (Museum of Sweets & Selfies) הוא לא מוזיאון שגרתי. כאן לא תמצאו ציורים או פסלים וגם לא דודות ששומרות, שלא תעברו את קו הצילום או שלא תגעו בתמונה. כאן אתם זו היצירה! אתם קובעים איזה רקע מתאים לכם, איך התמונה תראה ומה יכנס אליה. האם לבד, בזוג או בקבוצה ואיך תשתלבו בשלל האביזרים שפזורים בחדרים השונים.

שתי קומות של חדרים מעוצבים כיד הדימיון הטובה, בשטח של כ-400 מטרים מספקות חוויה שלא נתקלים בה כל יום. פלמינגו, נדנדות בננה או תות, חד קרן, קוביות לגו ענקיות, אופניים פרחוניות ובריכת סוכריות צבעוניות הם רק חלק מהאביזרים שפזורים בחדרים עם רקע ורוד, צהוב, כחול, צבעוני וזוהר.

זה המקום לתת דרור לדימיון, ליהנות ולצלם. אם אתם רוצים להתנדנד על בננה או תות, להכנס לבריכת סוכריות, להציץ מבין שרשראות הבננות הצבעוניות, לעלות על חד קרן, להתנשק עם פלמינגו או לנצוץ בחדר של מראות נוצצות, תמצאו את עצמכם מתגלגלים מצחוק. ועוד דבר, קחו בחשבון שבתקופות עומס מגבילים את השהות במקום לשעה וחצי.

 • כתובת: Paulay Ede u. 43
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 10:00-20:00
 • אתר אינטרנט: szelfimuzeum.hu

ממש מול בזיליקת סנט אישטוון נמצא מוזיאון תלת מימד (3D Gallery Budapest). גם כאן אתם חלק בלתי נפרד מהשואו ומהתמונות שתקבלו וגם כאן תנו לעצמכם להשתחרר ולהפעיל את הדמיון. המוזיאון משתרע על פני מספר חדרים. בכל חדר ציורים עם אפקטים של הצללה, המאפשרים להראות הכי קרובים למציאות דרך עדשת הסמארטפון.

כן, הפעם לטלפון הנייד יש יתרון על המצלמה וכדי ליהנות מהתוצאה, צריך מכשירי סמארטפון עם אפקט 3D. אין לכם? אל דאגה, במקום יספקו לכם מכשיר מתאים. ליד כל ציור יש כמה תמונות, שיתנו לכם רעיון איך להפוך לחלק מהתמונה, איפה כדאי לעמוד ובאיזו זווית כדאי להצטלם כדי לקבל אפקט מדהים. כמובן שאתם מוזמנים להוסיף עוד שלל רעיונות משל עצמכם.

לא פעם תמצאו את עצמכם מתפקעים מצחוק דווקא בגלל חיפוש הרעיונות לצילום או מהנסיונות הפחות מוצלחים לקבלת האפקט שרציתם להשיג. אחרי שתסיימו לצלם ולהצטלם, במידה ואתם רוצים תמונות משותפות, תוכלו לבקש מהצוות שיצלם את כולכם יחד. הם כבר מיומנים וישמחו לעזור ולתת לכם רעיונות לתמונות שוות. כל התמונות נשארות במצלמה שלכם ואתם בוחרים שתיים מהם, שידפיסו לכם למזכרת.

 • כתובת: Bajcsy Zsilinszky str. 17
 • שעות פעילות: ראשון - חמישי, 10:00-20:00, שישי – שבת, 10:00-21:00
 • אתר אינטרנט: 3dgallerybudapest.hu

שוק איכרים ססגוני בסימפלה קרט

את טרנד פאב ההריסות (Ruin Pubs) אפשר לזקוף לטובת הסימפלה קרט (Szimpla Kert), שזיהו את הפוטנציאל הענק, שטמון בבניינים הרוסים. הם הפכו חצר בניין נטוש והרוס לפנינה של ממש, אתר עלייה לרגל ואחד ממוקדי חיי הלילה ברובע היהודי. הפאב מעוצב בצורה מחתרתית מריהוט ואביזרים ישנים, שקיבלו חיים חדשים אחרי שיפוץ, צבע וייעוד חדש.

לאווירה המיוחדת שיש במקום מצטרפים חללים צבעוניים בשתי קומות, גרפיטי, צמחייה, אוכל טוב, פתקים על הקירות, מבקרים בכל הגילאים, מוזיקה טובה והופעות חיות עד השעות הקטנות של הלילה. בכל שעה של היום המקום מקבל קסם אחר.

בימי ראשון המתחם הופך לשוק איכרים עם דוכני תוצרת טרייה – ירקות, פירות, תבלינים, גבינות, חמוצים, ממרחים, ריבות, דבש, עוגות, לחמים ומאפים. את האווירה משלימים מוזיקה והופעות חיות – בכל שבוע משהו אחר, לפעמים אמנים מקומיים ולפעמים אורחים.

רעבים? אחרי השופינג מהדוכנים, רק תתפסו לעצמכם את אחד השולחנות במקום ותאכלו תוך כדי האזנה למוזיקה ואפילו צפייה בהופעה חיה. אפשרות אחרת היא לעלות לקומה השנייה ולהתפנק על בראנץ' בופה חופשי בעלות של 5,000 פורינט לסועד (שווה ערך לכ-60 ש”ח נכון לנובמבר 2019), ילדים מתחת לגיל 6 – חינם וילדים בגילאים 6 עד גיל 12, חצי מחיר.

 • כתובת: Kazinczy u. 14
 • שעות פעילות: ראשון, 9:00-14:00
 • אתר אינטרנט: szimpla.eu

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בבודפשט? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בודפשט

אטרקציות בבודפשט

מלונות ומקומות לינה בבודפשט

מדריכים ונותני שירות בבודפשט

נהגים בבודפשט

הזמנת חופשה לבודפשט

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי