נופים, זהב ועשרות אלפי פסלי בודהה - 10 מקומות שאסור לפספס במיאנמר

מינאמר (בורמה) היא מדינה יפהפייה, העשירה במסורות עתיקות, תרבות מיוחדת ונופים קסומים. במהלך טיול במדינה תוכלו לצפות בבעלי מלאכה מסורתיים, לבקר במקדשים קדומים עמוסים בפסלים, באתרים רדופי רוחות והכל בתוך תפאורה עוצרת נשימה. אז היכן חייבים לבקר במהלך טיול במיאנמר? כל התשובות בכתבה שלפניכם
אודי מאירי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: נופים, זהב ועשרות אלפי פסלי בודהה - 10 מקומות שאסור לפספס במיאנמר
Depositphoto/Mazzur

1. בית מלאכה להכנת עלי זהב

מיאנמר (בורמה) היא ללא ספק המקום שבו נשתמרו מסורות של תקופות קדומות יותר מבכל מקום אחר בעולם. כשבוחנים תבליטים וציורי קיר מלפני אלף שנה ומשווים את הדמויות ופועלן לימינו אנו, אפשר להבין שהרבה לא השתנה במהלך השנים. אחד משיאי הביקור במיאנמר הוא מפגש עם בעלי המקצוע המיוחדים ושיטות העבודה המסורתיות שנשתמרו ועברו מדור לדור. פשוט קשה להאמין שיש עדיין מקצועות מהסוג הזה במאה ה-21, וקשה עוד יותר להאמין כשרואים את תהליכי עבודה שלפעמים נראים לעיניים מערביות כפלא.

אחד מאותם מקצועות עתיקים אלו הוא הכנת עלי זהב. עלי הזהב משמשים בחיי היום יום את המאמינים הבודהיסטים, שמדביקים את העלים הדקים על פסלי הבודהה, כחלק מהאמונה. כמו כן, משמשים העלים בבנייה המסורתית כציפוי וכקישוט.

בעבר, כל גילופי העץ והעמודים שבמתחם ארמון המלך צופו בעלי זהב, מכיוון שהם דקים ועדינים ונכנסים לחריצים הקטנים של העץ, כך שיוצרים ציפוי אחיד ויפה. כשנבנה ארמון המלוכה במנדליי עבדו כאלף חרטי עץ על הגילופים ועוד כאלף מכיני עלי זהב כדי לייצר את עלי הזהב ששימשו לציפוי ולקישוט.

הטכניקה הועברה מדור לדור ובימינו, רק משפחות מעטות יודעות את סודות הכנת עלי הזהב. תהליך העבודה ארוך, מורכב ומעורר השתאות. אל תוותרו על ביקור בבית מלאכה שכזה.

את סדנאות עלי הזהב תוכלו למצוא במנדליי בכתובת: No 143, 36th Street, Myet Parr Yart

2. בית מלאכה ל-Lacquer

מקצוע עתיק נוסף, מופלא לא פחות, שדרכי העבודה המסורתיות שלו נשתמרו אך ורק במיאנמר של ימינו הוא Lacquer. זוהי טכניקת עבודה קדומה עם עדויות לקיומה עוד מהמאה האחת עשרה. נכון, יש שיגידו שגם בתאילנד או בקמבודיה הם ראו Lacquer, אבל במדינות אלו מדובר כבר בזיופים. תהליכי עבודה מסורתיים ושימוש בשרף העץ האמיתי קיימים היום אך ורק במיאנמר.

ה-Lacquer הוא ציפוי מבריק על חפצים שונים, כדוגמת קופסאות, כלים, רהיטים וכדומה. הציפוי מגן על הכלי ומעוטר בדרך כלל בדוגמאות עדינות ויפות. כל הכלים או הקופסאות שיצופו ב-Lacquer מקורם בסוגים שונים של במבוק או בשערות של זנב סוס שיוצרות כלים גמישים יותר.

ה-Lacquer הוא למעשה שרף של עץ גדול, ששמו מלונוריה אוסיטטה. התהליך כולו מתחילת העבודה ועד לשלב שבו הכלי מוכן למכירה אורך כעשרה חודשים! פשוט מדהים לחשוב איך לפני מאות שנים פיתחו המקומיים תהליכי עבודה שכאלו. תהליך העבודה כולו הוא בגדר פלא, ולמרות כל הקידמה שאופפת אותנו, זה די מרשים לראות שגם לפני מאות שנים היו טכניקות עבודה פשוטות, מתוחכמות ומדהימות לא פחות.

את סדנאות ה-Lacquer תוכלו למצוא באזור בגאן בכתובת: Wet Kyi Inn Village

3. הטירוף של הסלע המוזהב - Kyaikhtiyo Pagoda

הסלע המוזהב Kyaikhtiyo Pagoda נמצא למעשה בפסגה של הר, כשלוש וחצי שעות נסיעה צפונית מזרחית לינגון. אל הפסגה לא תוכלו להגיע באמצעות הרכב שלכם. עליכם להגיע לבסיס ההר ולעלות באחת מהמשאיות המקומיות, שנראות כמו משאיות בקר. זוהי בהחלט חוויה שונה ומיוחדת לעלות בדרך זו, עם כל המאמינים, לפסגת ההר.

האמונה מספרת על דרקונית שיצאה מהים והפכה עצמה לנערה יפה. היא פגשה ביער אלכימאי והתאהבה בו. היא נכנסה להריון והטילה ביצה, שממנה נולד מי שיהיה למלך האזור, וכיאה לבן של אב אלכימאי ואם דרקונית, גם בעל כוחות על טבעיים.

באותם ימים, היה איש קדוש בן יותר ממאה שחי באזור והייתה לו שערה של בודהה. הוא נתן אותה למלך ששלט באזור, וביקש ממנו למצוא סלע שיהיה כמו הראש שלו, להניח אותו ועליו לבנות פגודה שתשמור על השערה. המלך מצא סלע שכזה בקרקעית הים וסחב אותו עד להר. הוא הניח את הסלע ובנה פגודה מעליו, שבה הניח את השערה למשמרת.

הבורמזים מאמינים שהשערה הקדושה היא ששומרת על האיזון של הסלע ומונעת ממנו ליפול. במתחם הסלע יש רחבה גדולה והמוני המאמינים מתארגנים לשנת לילה. מאות שרועים על הרצפה, אחרים מסתובבים מסביב לסלע ומדביקים עליו עלי זהב.

ללא ספק, יש משהו מהפנט במראה של הסלע התלוי הזה, ואלפי המאמינים שנוגעים בו ביראת קודש. בשקיעה הסלע מקבל צבעים יפים ומרחוק אפשר לראות את הכדור המוזהב של השמש עם כדור האבן המוזהב שלידה. הלילה יורד ושוב הכל נראה אחרת והסלע המוזהב, שמואר עכשיו, נראה שונה ומרשים לא פחות.

למרות שלא קל להגיע, וגם היה לא קל לחזור במשאיות הצפופות, החוויה היא טוטאלית ובהחלט מומלץ להגיע ולספוג מעט מהטירוף שמסביב.

4. פגודות קאקו - Kakku Pagodas

מתחם פגודות זה, הממוקם מזרחית לאגם אינלה, מעניין לא רק בזכות עצמו, אלא גם בגלל העובדה שהוא ממוקם באזור שבשליטת הפאו. פגודות קאקו העתיקות התחילו להיבנות בשנת 307 לפנה"ס, ולפי האמונה, קבורה כאן אחת משיניו של בודהה.

עם השנים, נבנו והתווספו אינספור פגודות ומספרן מגיע כעת ל-2,478 פגודות, מה שיוצר מראה מרהיב ביופיו. האזור כולו הוא הררי, גדל בו הרבה מהאופיום של מינאמר, והוא יפה ומרשים לא פחות. עצרו באחד הכפרים המקומיים שבאזור ותגלו עולם הולך ונעלם.

כדאי לבקר באזור את אחת המשפחות שמגדלת עלי סבסטיאן, שמשמשים לתעשיית הסיגרים המקומית.

5. מערת פינדאיה

מערת פינדאיה (Pindaya) נמצאת כשעתיים וחצי נסיעה צפונית מערבית לאגם אינלה. בתקופת מלחמת העולם השנייה הגיעו הכובשים היפנים למיאנמר. בעבר, כשהיו עושים פסלי בודהה, היה נהוג לשים אבן יקרה במצח או בבטן של הפסל. היפנים ניפצו את פסלי הבודהה, כדי למצוא את האבנים האלו. כך קרה שכל פסלי הבודהה באזור כולו נאספו והוחבאו במערה זאת. כשנגמרה המלחמה, התגלה במערה אוסף של כ-1,000 פסלי בודהה שונים. המערה גדולה, וביחד עם מאות פסלי הבודהה, יוצרת מחזה מרהיב.

6. Golden Palace Monestary

הארמון המלכותי של מנדליי (Golden Palace Monestary) כלל בעברו 114 מבני עץ שונים, שגולפו וצופו בעלי זהב. בתקופת המלוכה הוצא אחד המבנים מחוץ לארמון והפך למרכז מדיטציה. כשנכנסו היפנים למיאנמר הם הרסו לגמרי את ארמון המלך ואת מבני העץ המיוחדים. היחיד שניצל הוא אותו מבנה שהוצא ממתחם הארמון לטובת מרכז המדיטציה. רק במבנה זה תוכלו לראות ולהבין איך נראה פעם ארמון המלוכה הבורמזי וכמה עבודה הושקעה בגילופי העץ ובקישוט. הדלתות, החלונות, עמודי הענק, הגגות וכל סנטימטר פנוי, מעוטר בדמויות שגולפו בעץ וצופו בזהב. ביקור לא ארוך, אבל מרשים וחובה לכל מי שמגיע למדליי.

7. הר פופה - הר הפרחים

הר פופה (Popa) נמצא כשעה וחצי נסיעה דרומית מזרחית לבגאן. בראש ההר הוולקני נמצאת פגודה ובתחתית ההר נמצא שריין - נקודת תפילה לרוחות. הטיפוס לראש הפגודה ב-777 המדרגות לא קל, ועובר בין עשרות מאמינים, דוכני מזנון וקופים. יחד עם זאת, מלמעלה תתגלה לפניכם תצפית יפה על כל האזור. אל תוותרו על כניסה לשריין ועל כמה מסיפורי הרוחות המתגוררות במקום.

לפי האמונה הבורמזית, אם אדם מת מוות אלים אין לו יכולת להמשיך ולהתגלגל והוא משוטט כרוח. אחד הסיפורים מספר על קוסם שחי בכפר באזור בתקופת השלטון הבריטי. הוא תמיד עשה מדיטציה במקדש שבראש ההר והיה מוזר. אפילו הבריטים פחדו מאיש זה, שתמיד היו סביבו שני יועצים. בשנת 1960 הוא נפטר ואחרי כמה שעות גופתו נעלמה. לפי האמונה, הוא לא התגלגל לגוף אחר ורוחו ממתינה לבואו של בודהה החמישי. אנשי עסקים רבים מביאים מנחות לרוח זו ורוב נשות האליטה הצבאית באות לכאן לקבל את ברכתו. זוהי אחת מ-37 רוחות שונות, שלכל אחת סיפור משלה וייעוד משלה - רוח לדייגים, רוח המשפחה ועוד.

הר פופה הוא מקום טוב ללמוד על האמונה ברוחות וליהנות מתצפית יפה על האזור. אבל אם אתם רוצים לצלם או לראות את ההר והפגודה במלוא הדרם, הנקודה הטובה ביותר היא ביקור ב-Popa Mountain Resort. המלון היפה והמפנק כולל גם בית קפה מסעדה והכי חשוב - תצפית מופלאה על האזור, על ההר ועל הפגודה, שמרחוק נראים מרשימים הרבה יותר.

8. Mingon & Monument Of Love

מנמל העיר מנדליי, שנראה כמו תמונה מסרט ישן , קחו סירה ותחצו את נהר האירוואדי (Irrawaddy) בשייט שאורך כשעה לכיוון מינגון. המבנה העצום והמרשים שתראו היה אמור להיות הפגודה הגדולה בעולם. אחרי עשרים שנה של עבודות הושלמה רק הטרסה הראשונה וזה מה שאתם רואים כרגע.

לפי התכנון, על טרסה זו היו צריכות להיבנות עוד שתי קומות וסטופה בראשן, ובסך הכל 153 מטר. אלמלא המלך חלה והבנייה הופסקה, היה זה אחד המבנים המרשימים בעולם. אפשר לטפס על מבנה עצום זה שנסדק ברעידת אדמה וליהנות מנוף הנהר וסביבתו.

המשיכו לביקור בפעמון התלוי הגדול בעולם ומשם למונומנט האהבה. מבנה זה נבנה כמתנת יום הולדת לאשתו של מלך אמראפורה. כל שנה הביא לה המלך אבן יקרה ומיוחדת ליום הולדתה. המלכה טענה שכל אחד יכול להביא לה אבן יקרה, ומהמלך היא רוצה משהו מיוחד. המלך תכנן ובנה לכבודה מקדש זה, שהיה שונה מהמקובל בזמנו ונתן ביטוי לאהבתו אליה.

כל מה שצריך, זה לעמוד ולהסתכל על מבנה עצום זה, שתוכנן ונבנה על ידי מאות עבדים, ואחרי הכול הוא בסך הכל מתנת יום הולדת.

9. Sambuddhe Pagoda

פגודה פחות מוכרת זו, היא אחת הפגודות המרשימות במיאנמר, וממוקמת באזור העיר מוניווה (Monywa). פירוש השם הוא "כמות בלתי נספרת של בודהות", ומעריכים שיש בה כיום 582,000 פסלי בודהה שונים! הפגודה מרשימה ומעוצבת להפליא, ובתוכה היא נראית כמו קולומבריום ענק, רק שבמקום יונים נח לו בכל גומחה פסלון בודהה.

ניתן לרכוש פסלון על שמכם ולמקם אותו בגומחה ריקה, שממתינה רק לכם. שונה, מרשים, מיוחד ובהחלט שווה ביקור.

10. Laykyun Setkyar

Laykyun Setkyar הוא פסל הבודהה השני בגובהו בעולם - 116 מטר, כשמתחתיו שוכב פסל בודהה לא פחות קטן. השילוב של פסל הבודהה הענק השוכב ופסל הבודהה הענק שעומד הוא פשוט מדהים. ניתן לטפס לראש הבודהה ב-31 הקומות לתצפית מרהיבה על האזור כולו.

מסביב למתחם מפוזרים 10,000 פסלי בודהה, כשליד כל פסל כזה נשתל עץ בודי, שנחשב קדוש באמונה הבודהיסטית.

במתחם נמצא גם שוק קטן, שבו תוכלו למצוא ממתקים בורמזיים מיוחדים. המקדש ממוקם בדרך שבין מנדליי למוניווה.

הכותב הוא אודי מאירי, מדריך טיולים במדינות המזרח הרחוק. 

לתחילת הכתבה

מתכננים טיול למיאנמר (בורמה)? הקישורים הבאים עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מיאנמר (בורמה)