תחבורה באמסטרדם - כל מה שצריך לדעת, המלצות וטיפים

הגעתם לאמסטרדם סוף סוף ומה עכשיו? איך מגיעים ממקום למקום? האם לעצור מונית, לנסוע בחשמלית או אולי לשכור אופניים, כמו המקומיים, ולדווש לאורכה ולרוחבה של העיר? על תחבורה באמסטרדם וכל הדרכים לנוע בעיר, בכתבה הבאה
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה באמסטרדם - כל מה שצריך לדעת, המלצות וטיפים
צילום: יעל כפיר

הגעה לאמסטרדם

אמסטרדם היא אחד היעדים המבוקשים והמתויירים ביותר באירופה. אם אתם מגיעים מהארץ, באמצעות טיסה, תנחתו בנמל התעופה של אמסטרדם – Amsterdam Airport Schiphol. אם אתם מעוניינים למצוא מקום טוב ללון בו, להלן רשימה נבחרת של מלונות באמסטרדם. נמל התעופה של אמסטרדם מרוחק מהעיר בכ-20 דקות נסיעה.

תחבורה משדה התעופה אל העיר

ההגעה והעזיבה מסכיפהול אפשרית במספר דרכים פשוטות:

1. רכבת – זוהי הדרך המהירה והנוחה ביותר להגיע לעיר וממנה. חשוב להצטייד בכרטיס נסיעה מראש, אותו תוכלו לרכוש במכונות הכרטיסים שברציף וחובה להעביר אותו במכונת הכרטוס לפני העלייה לרכבת. מומלץ להשתמש ברכבת המהירה שמפעילה חברת Netheland Spoorwegen מתחנת הרכבת הנמצאת ממש מתחת לטרמינל ההגעות של הנוסעים. רכבת מסכיפהול לאמסטרדם תעלה כ-4 אירו ומשך הנסיעה הוא כרבע שעה עד עשרים דקות. במהלך היום הרכבות למרכז אמסטרדם יוצאות בתדירות של כעשר דקות, בלילה התדירות יורדת. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר הרכבות: www.ns.nl

מהתחנה המרכזית ישנן שלוש תעלות המוציאות את הנוסעים תחת הרציפים לשני כיוונים מרכזיים: מרכז העיר של אמסטרדם (Centrum) או צפון העיר (Noord).

2. אוטובוס – קווי האוטובוס של חברת Zuidtangent, שמגיעים למרכז העיר הם: 300, 310 ו-370 שמשמש גם כקו לילה. ישנה אופציה לקנות כרטיס לקו אוטובוס רגיל או אקספרס. קווי האקספרס נוסעים בנתיב מיוחד וכך עוקפים את הפקקים.

3. שאטל – אפשרות אחרת, היא להיעזר בהסעות/שאטלים משדה התעופה. השאטלים אוספים מספר נוסעים (בין 8-12) ומפזרים אותם ישירות במלונות. קיימות גם חברות ישראליות שמציעות שאטלים והסעות, תוכלו לקרוא עליהן כאן »

4. מונית – לאלו מביניכם שמעדיפים להגיע בדרך הכי נוחה למלון, קיימת אפשרות להזמין מונית ישירות משער היציאה מהשדה. מונית לעיר עולה בממוצע בין 50-60 אירו.

אם אתם שוהים במלון גדול וידוע בעיר, כדאי יהיה לכם לבדוק מראש אם המלון מספק שירותי הסעה בחינם (מה שיחסוך לכם את השימוש בהסעות אלו, שבתשלום). ואם אתם רוצים להתפנק, תוכלו להשתמש בשירותי הלימוזינה או במוניות.

התניידות בתוך העיר

סוגי כרטיסים: למי מכם שמתכנן לשהות בעיר מספר ימים רב, מומלץ לרכוש את כרטיס OV-chipkaart, כרטיס בתשלום מראש, שניתן לטעינה ומאפשר נסיעה בכל אמצעי התחבורה הציבורית (חשמלית, מטרו, אוטובוסים ורכבות).

יש כרטיסים שתוקפם מ-24 שעות ועד 168 שעות. כרטיס זה מאפשר נסיעה בלתי מוגבלת במטרו, טראם ואוטובוסי לילה, במהלך תוקף הכרטיס. עלות כרטיסים אלו משתלמת יותר, ככל שרוכשים לטווח ארוך יותר.

קיימת אפשרות לרכוש גם כרטיסי נייר במקום הכרטיס הנטען ל-24 שעות, יומיים ויותר:

  • יום אחד: 7.5€
  • יומיים: 12.5€
  • שלושה ימים: 17.5€
  • ארבעה ימים: 22.5€

יש לעלות רק מהדלת הקדמית (של הנהג), שם יש מכשיר שבו מראים את הכרטיס – הוא נקרא Chipping-In. כשיורדים יש לרדת מהדלת האחורית, שם נמצא אחיו התאום של הקודם, הלא הוא Chipping-Out ויש להעביר בו את הכרטיס. אם שוכחים להעביר את הכרטיס ביציאה הנחת היסוד של המערכת היא שהמשכת את הנסיעה ולכן מחויבים ב-4€ קנס.

כרטיסים בודדים - נסיעה בודדת בטראם או אוטובוס, עלותה 2.60€ לאדם. משמע, שאם מתוכננות 3 נסיעות, כבר כדאי יותר לרכוש את הכרטיס היומי. אולם אם מגיעים לעיר עם רכב וחונים ב"חנה וסע", מקבלים שם את כרטיס הנסיעה אל העיר וממנה, כך שאם טווח הטיול בעיר קצר וממוקד במרכזה - אין צורך בתחבורה ציבורית או אולי הקפצה אחת בלבד - ולכן הכרטיס היומי פחות נכון במקרה זה.

עוד כרטיס המיועד לתיירים בלבד - כרטיס All Amsterdam Transport Pass, המאפשר במהלך 24 שעות נסיעה בכל המטרו, טראם ואוטובוסים, אוטובוס התעלות, ומאפשר גם הנחות קטנות בחנויות ואתרים בעיר. עלות כרטיס זה היא 28.00€ לאדם ליום - ספק אם כרטיס זה הוא כלכלי למשפחה או יחיד, המבקרים בעיר ליום בודד. אפשר לקנות אותו בשדה התעופה סחיפהול באולם הנוסעים הנכנסים מספר 2, בדלפק המידע (מדי יום 07.00-22.00) או בלשכת המידע בתחנה המרכזית של אמסטרדם.

תחבורה ציבורית – GVB: זוהי חברת התחבורה הציבורית של אמסטרדם, המספקת שירותי מטרו, חשמליות ואוטובוסים ברחבי העיר וסביבתה. ניתן לרכוש כרטיסי נסיעה התקפים ל-24, 48 או 72 שעות, המאפשרים שימוש ללא הגבלה באמצעי תחבורה אלה. את הכרטיסים ניתן לרכוש בכל מכונות הכרטיסים או מרכזי המידע, הפזורים בכל התחנות הגדולות בעיר. בנוסף, כרטיס, התקף ל-24 שעות, ניתן לרכוש אצל הנהגים עצמם וכן בחלק מבתי המלון או מרכזי המידע לתיירים. אתר אינטרנט: www.gvb.nl/Pages/default.aspx

חשמלית: החשמליות הינן הדרך הטובה ביותר להתנייד באמסטרדם. הן פעילות עד השעה 00:15 ויוצאות בתדירות גבוהה. גם האוטובוסים הם דרך יעילה וטובה, אם כי אלה מתאימים יותר לנסיעות מחוץ למרכז העיר או לנסיעות בשעות בהן החשמלית איננה עובדת יותר. ישנם אוטובוסי-לילה, הפעילים החל מחצות ועד שבע בבוקר ומגיעים עד התחנה המרכזית של העיר, עד ל-Rembrandtplein ול-Leidseplein.

אוטובוסים קטנים וכחולים נוסעים ברחבי העיר העתיקה לאורך Prinsengracht וחזרה. לאוטובוסים אלה אין תחנות קבועות. אם תרצו לרדת, כל שעליכם לעשות הוא לבקש מהנהג לעצור.

מטרו: יש חמישה קווים המאפשרים גישה נוחה לכל חלקי העיר, אך רוב נוסעי המטרו משתמשים בו ליציאה מהעיר או כשהעיר גשומה, כי יותר נוח להתנהל בעיר באמצעות הטראם, שמרושת הרבה יותר טוב. רק שתי תחנות מטרו ממוקמות במרכז העיר ותוכלו לקרוא עליהן כאן »

אוטובוסים לתיירים: זהו אוטובוס בסגנון אוטובוס בית ספר אמריקאי אדום מסורתי, המשרת את התיירים בעיר. הנסיעה אורכת כמעט שעתיים יחד עם מדריך והיא סביב מרכזה העיר. אתר אינטרנט: www.touristbusamsterdam.com

שייט תעלות: כיום יש מספר מקומות שמהם ניתן לעלות על סירה ולראות את האטרקציות המרכזיות, בכל אטרקציה ניתן לרדת ולעלות שוב על הסירה לאטרקציה הבאה. ניתן לצאת לשייט מאזור התחנה המרכזית וגם מאזור הנמל החדש. כמו כן, כאן ניתן להזמין שייט תעלות בעיר מראש »

אופניים: האופניים באמסטרדם הם אמצעי התחבורה הפופולארי ביותר בעיר. אלפים של רוכבים גודשים את העיר מדי יום. זוהי דרך מצויינת להתנייד באופן זול, מהיר ונוח. ברחבי העיר תוכלו למצוא עמדות רבות של אופניים, בהן ניתן לשכור זוג תמורת כמה אירו בודדים ליום (ככל שתשכירו את האופניים לתקופה יותר ארוכה, כך התשלום עבור ההשכרה יהיה נמוך). כמעט בכל פינה בעיר תמצאו חברה להשכרת אופניים ובעיקר באתרים המרכזיים. כאן תוכלו לקרוא המלצות בנושא אופניים באמסטרדם »

השכרת רכב: כיאה לעיר גדולה, גם באמסטרדם פחות מומלץ להתנייד ברכב פרטי או שכור (ובייחוד שהחלופות, שהעיר מציעה, מצויינות!). אם בכל זאת החלטתם לשכור רכב, תוכלו למצוא סוכנויות רכבים בשדה התעופה או במרכז העיר, לאורך Overtoom Straat, שליד Vondelpark. כל סוכנויות הרכבים הידועות, כמו Avis, באדג'ט, הרץ ועוד נמצאות שם.

הכתבה נכתבה בסיוע יונית אבני - יועצת טיולים ומנהלת פורומי אירופה וטיולי משפחות באתר למטייל. לאתר הבית שלה: www.yonitour.co.il

לתחילת הכתבה

מידע נוסף על חופשה באמסטרדם שכדאי לקרוא:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לאמסטרדם

כתבות מומלצות עבורך על אמסטרדם

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם