סקירה כלכלית על ארה"ב

כלכלת ארה"ב צומחת ומשתפרת. את זה כבר כולם יודעים והממשלה מצהירה בכל הזדמנות, הנה המדינה צומחת והאבטלה יורדת. אך מה חושבים האזרחים? 70% מהאמריקאים מאמינים שהכלכלה האמריקאית נפגעה לצמיתות ו-84% אינם מאמינים שהכלכלה השתפרה מאז המיתון. איך זה יכול להיות שהממשלה רואה צמיחה והאזרח מרגיש אחרת? בשתי מלים, שוק המניות
גרייס חינאווי, בית ההשקעות IBI
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סקירה כלכלית על ארה"ב
Thinkstock Imagebank ©

פני ארה"ב אל 2015

כלכלת ארה"ב צומחת ומשתפרת. את זה כבר כולם יודעים והממשלה מצהירה בכל הזדמנות, הנה המדינה צומחת והאבטלה יורדת.

איך זה נראה מנקודת מבטו של האזרח? תלוי את מי שואלים. אם התמזל מזלו ונמנה עם העשירים, אז 2015 תהיה עוד שנה של שגשוג ויצירת עושר חגיגית. אך אם הוא כמו רוב האזרחים, אז 2015 ככל הנראה תיראה כמו 2014, 2013, 2012, 2011, 2010 ואפילו 2009.

למעשה, מסקר שנערך לאחרונה, לא תמצאו יותר מדי אופטימיות בקרב האזרחים. 70% מהאמריקאים מאמינים שהכלכלה האמריקאית נפגעה לצמיתות ו-84% אינם מאמינים שהכלכלה השתפרה מאז המיתון.

איך זה יכול להיות שהממשלה רואה צמיחה והאזרח מרגיש אחרת? בשתי מלים, שוק המניות.

שוק המניות הוא הברומטר לבריאותה הכלכלית של מדינה. מאז שהשווקים היו בתחתית במרץ 2009, מדד ה-S&P 500 טיפס כ-200%, הבורסה בניו יורק והדאו ג'ונס טיפסו כל אחד 165%, והנאסד"ק עלה ביותר מ-260%. אין ספק שהוול סטריט עשה הישג מדהים בשנים האחרונות. אבל היסודות הבסיסיים שמחזיקים את כלכלת ארה"ב לא כל כך מרשימים.

שוק הנדל”ן

הציפייה הטבעית משיעורי ריבית הנמוכים במיוחד שקיים זמן מה בארה"ב היא לעלייה חדה ברכישות נדל"ן ובמיוחד רכישות ראשונות של בתים בקרב האוכלוסייה הצעירה. בפועל, רוכשי הדירה הראשונה בקרב הצעירים (גיל 30 בממוצע) היוו רק כ-28% מכלל הרכישות בעוד שאותו גיל ממוצע שנחשב בעיני הכלכלנים כאנשים בריאים וברי תעסוקה מהווים כ-40%. כמעט מחצית מהנשאלים דיווחו שהלוואות סטודנטים לסגירות חובות היוו את המכשול העיקרי.

למרות הנתונים המאכזבים, הכלכלנים מאמינים ששוק הנדל"ן יצמח במהירות בעיקר בגלל השילוב של שיעורי הריבית הנמוכים והירידה החדה במחירי הגז שיתורגם ליותר מקומות עבודה, יותר כסף בכיסי הצרכנים ויותר ביטחון.

רכישות ראשונות הן חלק חשוב בכלכלה האמריקאית והמנוע לצמיחות אחרות. אם אין קונים, אין שדרוגים, אין שיפוצים, אין מכשירי חשמל חדשים וריהוט.

השפעתה של ההשקעה בבתי מגורים (בנייה, שיפוץ וכדומה) על התמ"ג עומדת על כ-5% ואם נוסיף את שירותי הדיור הכוללים בתוכם גם השכרה ותשלומי שירות, תרומתה לתמ"ג אף תגיע לכ-17%.

דברים שמתרחשים מחוץ ליבשת האמריקאית

שנת 2015 תהיה גם בסימן שאלה איך הגורמים הכלכליים מחוץ לארה"ב ישפיעו על כלכלת ארה"ב.

רוסיה, אחת הכלכלות הגדולות בעולם נמצאת על סף מיתון כתוצאה מהסנקציות הקשורות לסכסוך המתמשך בינה לבין אוקראינה. בקיץ האחרון דווח כי איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו חוזרת בחזרה למיתון. צרפת הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו נמצאת גם במצב מסוכן וגרמניה הכלכלה הגדולה באזור שהצליחה איכשהו לשמור על איזון, אינה מצליחה להתרומם.

למה זה ישפיע על כלכלת ארה"ב? כ-40% מהחברות הציבוריות המרכיבות את מדד ה-S&P 500 נגזרות ממכירות באירופה. אם ההאטה הכלכלית בגוש האירו תימשך, החברות האמריקאיות יסבלו ומאחר והכלכלה האמריקאית עצמה נותרה חלשה, היא לא תוכל לעקוף את ההשלכות של ההאטה באירופה.

הגרסה האמריקאית למלחמה בהעלמות מס

בזכות המהפכה בפצלי הגז בארה"ב, מחירי הגז הטבעי בארה"ב נמוכים יותר ב-50%-70% ממחירי הגז באירופה, אסיה ודרום אמריקה. עד 2015, הגז הטבעי בארה"ב יהווה רק כ-2% מהעלות הממוצעת של הייצור בארה"ב ועלויות החשמל יהוו רק כ-1% בלבד. המחיר הנמוך מסייע לצמצום פערי העלויות בין ארה"ב לסין. סתם לשם השוואה, עלויות הייצור של הגז הטבעי ביפן ובמדינות אירופאיות , יהוו 5-8% ואילו עלויות החשמל יהוו 2-5%. המחירים הזולים ישפיע רבות על הייצור בארה"ב בשנים הבאות.

חברות מכל רחבי העולם כבר החלו לבצע השקעות ארוכות טווח בענף הייצור בארה"ב כדי לנצל את יתרון העלות הנמוכה בגז הטבעי. עשרות מיליארדי דולרים של השקעות הוכרזו עד כה וצפויים לראות כמות כזו של השקעה בעתיד הקרוב. נוסף לכך, העלות הנמוכה מעניקה ליצרנים האמריקאיים יתרון עלות משמעותי על פני מתחריהם הזרים וכבר ניתן להבחין בניצוצות צמיחה בהשקעות וביצירת מקומות עבודה במשק המקומי, שצפויה להמשיך לפחות בחמש השנים הקרובות. מגזר התעשייה הגביר את השימוש בגז טבעי בכ-16%. גם ייצור החשמל יגביר את תלותו במקורות האנרגיה הטבעיים מ-13% ב-2011 ל-16% ב-2040.

בגזרה הפרטית מתחולל שינוי בכל הקשור לחשמל. מכירות החשמל בארצות הברית ירדו ב-2013 זו השנה השלישית ברציפות, והתחזית שהמכירות ימשיכו להצטמצם גם בשנתיים הקרובות. בין הסיבות העיקריות, ניתן לראות את הפופולאריות ההולכת וגוברת של פאנלים סולאריים שמותקנים על גגות או בחצרות של הבתים הפרטיים, כך שמשפחות מייצרות חשמל עבור עצמן. סיבה נוספת היא שהאמריקאים למדו להיות יעילים יותר בצריכת החשמל שלהם.

שוק העבודה

שיעור האבטלה ירד ל-5.8% מכמעט 10% לפני ארבע שנים אך מספר המועסקים במשרה חלקית גדל ב-54% מאז המיתון האחרון החל בדצמבר 2007. בינתיים, מספר המועסקים במשרה מלאה ירד ביותר ממיליון באותה תקופה. יותר מ-7 מיליון עובדים שמועסקים במשרה חלקית מעוניינים במשרה מלאה.

שעובדים במשרה חלקית אך מעדיפים משרה מלאה. בנוסף, רוב המשרות שנוספו בתעשיית קמעונאות ושירותי מזון היו בשכר נמוך. יו"ר הבנק המרכזי ג'נט ילן ציינה כי ישנם רבים שהיו מחוץ למעגל העבודה במשך זמן כה רב שלא יוכלו לחזור לעבודה בשכר הגבוהה שהם רגילים לקבל ומתפשרים במשרות בשכר נמוך או במשרות חלקיות.

הלשכה לסטטיסטיקה לעבודה צופה שהכלכלה תתאושש באופן מלא מהמיתון עד 2020, כוח העבודה צפוי לגדול בכ-20.5 מיליון משרות עד 2020 ושיעור האבטלה יחזור לרמה של 4%-5%.

בעוד שכמעט 88% מכל הסקטורים אמורים לחוות צמיחה, הצמיחה המהירה ביותר תתרחש בתחום בריאות (כ-5.7 מיליון משרות). אחריו יבואו המקצועות החופשיים והטכניים עם תחזית צמיחה של 2.1 מיליון משרות, חינוך ובנייה עם צמיחה של 1.8 מיליון משרות וקמעונאות עם 1.7 מיליון משרות. גם בגזרת הדיור, המגמה נמצאת בעלייה ולכן צפויה תוספת של כ-1.8 מיליון משרות בעוד שבמגזרים אחרים, ענף הייצור לדוגמא, המגמה תהיה הפוכה בשל טכנולוגיה ומיקור חוץ.

מגזר האנרגיה- מהפכת פצלי הגז

בזכות המהפכה בפצלי הגז בארה"ב, מחירי הגז הטבעי בארה"ב נמוכים יותר ב-50%-70% ממחירי הגז באירופה, אסיה ודרום אמריקה. עד 2015, הגז הטבעי בארה"ב יהווה רק כ-2% מהעלות הממוצעת של הייצור בארה"ב ועלויות החשמל יהוו רק כ1% בלבד. המחיר הנמוך מסייע לצמצום פערי העלויות בין ארה"ב לסין. סתם לשם השוואה, עלויות הייצור של הגז הטבעי ביפן ובמדינות אירופאיות , יהוו בין 5-8% ואילו עלויות החשמל יהוו בין 2-5%. המחירים הזולים ישפיע רבות על הייצור בארה"ב בשנים הבאות.

חברות מכל רחבי העולם כבר החלו לבצע השקעות ארוכות טווח בענף הייצור בארה"ב כדי לנצל את יתרון העלות הנמוכה בגז הטבעי. עשרות מיליארדי דולרים של השקעות הוכרזו עד כה וצפויים לראות כמות כזו של השקעה בעתיד הקרוב. נוסף לכך, העלות הנמוכה מעניקה ליצרנים האמריקאיים יתרון עלות משמעותי על פני מתחריהם הזרים וכבר ניתן להבחין בניצוצות צמיחה בהשקעות וביצירת מקומות עבודה במשק המקומי שצפויה להמשיך לפחות בחמש השנים הקרובות. מגזר התעשייה הגביר את השימוש בגז טבעי בכ-16%. גם ייצור החשמל הגביר את תלותו במקורות האנרגיה הטבעיים מ-13% ב-2011 ל-16% ב-2040.

ישראל וארה”ב

בשנת 1985 חתמה ישראל על הסכם סחר חופשי עם ארצות הברית, המעניק פטור ממכס ליבוא ויצוא בין המדינות, עם מספר הגבלות בסחר במוצרי מזון טרי ומעובד. כדי שהמוצר ייהנה מפטור ממכס, עליו להכיל לפחות 35% רכיבים מקומיים ולעבור שינוי מהותי. תחומי היבוא העיקריים מארה"ב- פנינים ואבנים יקרות, פרמצבטיקה ומכונות.

בעשור הראשון להסכם שולש היקף הסחר בין ישראל לארצות הברית מ-3.9 ל- 12.4 מיליארד דולר. כיום, כ-30 שנה אחרי חתימת ההסכם, ועל אף היותה מדינה קטנה, ישראל ממוקמת בין 25 היבואניות המובילות מארה"ב עם היקף סחר של כ-35 מיליארד דולר ב-2014.

לאחרונה, מערכת היחסים בין שתי המדינות עלתה שלב נוסף כאשר החליטו על הידוק שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהן במגוון תחומים, בהם בולט תחום החקלאות והאנרגיה שעשויים לתרום להורדת יוקר המחיה בארץ.

7 דברים שכדאי לדעת על כלכלת ארה”​ב

  1. בורסת ניו יורק (NYSE) היא הבורסה לניירות ערך הגדולה ביותר בארצות הברית ובעולם מבחינת שווי השוק הכולל של החברות הנסחרות בה, שעומד על 16.6 טריליון דולר. גם המקום השני שייך לארה"ב, בורסת נאסד"ק. חיבור שווי של שתי הבורסות האמריקאיות יהיה גדול יותר מכל 10 השווקים הגדולים שאחריהן גם יחד.
  2. ארה"ב הצליחה להוריד את שיעור האבטלה ל-5.8%, אולם מספר המועסקים במשרה חלקית בארה"ב גדל ב-54% מאז המיתון. מספר המועסקים במשרה מלאה ירד ביותר ממיליון באותה תקופה. יותר מ-7 מיליון עובדים שמועסקים במשרה חלקית מעוניינים במשרה מלאה.
  3. שיעור הנשים האמריקאיות היוצאות לעבודה עומד על 69%. נשמע טוב? היה יותר טוב. במשך שנים, ארה"ב הייתה אחד משיעורי התעסוקה המובילים בעולם לנשים עם 74% בעוד שהיום, היא נמצאת מאחורי מדינות רבות באירופה.
  4. ארה"ב עקפה את ערב הסעודית ורוסיה והפכה להיות יצרנית הנפט הגדולה ביותר, בזכות מהפכת פצלי השמן והייתה בעלת השפעה מהפכנית על הכלכלה העולמית בזכות מחירי האנרגיה הנמוכים. הם מייצרים 9.2 מיליון חביות בממוצע ליום, הכמות הגבוהה ביותר מאז 1983, בזכות המהפכה בפצלי הגז בארה"ב.
  5. שוק הנדל"ן משחק תפקיד חשוב בכלכלה האמריקאית. בשנה שעברה, שוק הנדל"ן תרם -6% לתמ"ג, אך עדיין רחוק משיאו בשנת 2006, כאשר באותו זמן הוא היווה 8.9% מהתמ"ג.
  6. 6.5 מיליון. זהו מספר העובדים שארה"ב העסיקה במגזר הטכנולוגיה בשנת 2014. היא מהווה כ- 5.7% משוק העבודה במגזר הפרטי. ארה"ב היא היצרנית הגדולה ביותר של טכנולוגיות סביבתיות בעולם, ומייצגת כמעט 40% מהשוק העולמי.
  7. לאחר שארה"ב הצליחה לצמוח בסביבת ריבית אפסית, כולם צופים עלייה בריבית. מתי, כמה והאם הכלכלה תהיה חזקה מספיק, שהעלאת הריבית לא תפגע בצמיחה? לא ברור. על רקע הדיווחים על ההיחלשות שלה בתקופה האחרונה, נראה כי ההעלאה לא תגיע עד הרבעון האחרון של 2015.

שוב לא מעלים ריבית - מה התירוץ הפעם?

ב-17 בספטמבר כולם חיכו לראות מה יעלה בגורל הריבית, בכלכלה הגדולה ביותר בעולם כדי לגלות בסופו של דבר, שג'נט והבנק המרכזי בארצות הברית החליטו להותיר את שיעור הריבית ברמתו האפסית הנע בין 0-0.25%. קשה לומר שהופתענו, ועדיין, נראה שכולם ציפו להעלאה סמלית כדי להוכיח לעולם שארה"ב יצאה מהמיתון.

הפעם האחרונה שהבנק הפדרלי העלה ריבית הייתה בשנת 2006 כאשר מאז המשבר העולמי ב- 2008 היא שמרה על ריבית אפסית.

הטענה העיקרית שעלתה לאי העלאת הריבית, היא ש”זה לא אנחנו, זה העולם”. במלים אחרות, ארצות הברית מודאגת מהכלכלה העולמית, מהתנודתיות בשוק הפיננסי וגם מהאינפלציה האיטית שלה. היא הוסיפה כי הירידה החדה במחירי המניות והעלייה בערכו של הדולר הביאו להידוק תנאי השוק הפיננסיים אשר יכולים להאט את הצמיחה הכלכלית בארצות הברית. לבסוף היא הדגישה שיהיה נכון לחזור ולהעלות ריבית, כאשר יירשם שיפור נוסף בשוק ההון ושיעור האינפלציה תחזור לכיוון היעד של 2% שנמצאת בסביבת אינפלציה נמוכה בעיקר בשל מחירי הנפט הנמוכים. עם זאת הבנק הפדרלי לא פסל על הסף העלאת הריבית השנה וייתכן שהדבר יקרה כבר בדצמבר הקרוב.

ארה"ב במספרים

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ארצות הברית (ארה"ב)