דברים שצריכים לדעת בתכנון הטיול לפטרה

לפני שיוצאים לטיול בפטרה, כדאי להיות מוכנים. בכתבה שלפניכם תמצאו מידע על הגעה, מחירי לינה, כרטיסי כניסה ועוד.
צור שיזף
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דברים שצריכים לדעת בתכנון הטיול לפטרה

הגעה לואדי מוסא ופטרה

ואדי מוסא היא העיירה הנמצאת מעל פטרה ומקבלת את שמה מהואדי היורד מג`בל מבורך ומנקז את הרכס הגבוה של הרי אדום. בעיירה כ-15,000 תושבי קבע ממוצא בדואי. תושבי הכפר מוסלמים כולם ומתפרנסים בעיקר מתיירות ושירותים. מפיתולי הכביש אפשר לראות את ג`בל הרון שעליו בנוי וואלי- קבר קדוש. באזור פטרה חיים בדואים משבט הבדול, הליאטנה והעמרין. בואדיות היורדים לכיוון הערבה מתגוררים הסעידין. הבדול מתחלקים לשבטי משנה: עלי ג`מדא, מאווסה, סמחין, פגרה ושתילת גנאג`ה.

 מעבר הגבול בעין עברונה (ערבה) משמש ציר כניסה עיקרי למבקשים לעבור מישראל לפטרה וחזרה, בין אם באוטובוס, במונית ובין אם ברכב פרטי. למי שנמצא בירדן- אפשר להגיע מעמאן לפטרה כל יום באוטובוס תיירים של חברת "ג`ט" שיוצא מרחוב המלך חוסיין ומגיע לפטרה בין 10.30 ל-11.00 בבוקר. אותו אוטובוס יוצא מפטרה חזרה לעמאן בשעה 16.00 אחה"צ. אם מסתפקים בטיול יום, אפשר להזמין בעמאן גם את המקום באוטובוס החוזר באותו יום. במקרה זה יש למבקר רק 4-5 שעות לסיור.

אפשר להגיע לואדי מוסא בתחבורה הרגילה היוצאת מכיכר וואחדאת בעמאן- כיכר התחבורה הדרומית, ממנה נוסעים האוטובוסים למען, עקבה, ואדי מוסא, מדבא, כרך וישובי דרך המלך. הנסיעה לוקחת אותו זמן ועולה 2 דינר. מיניבוסים יוצאים מהשעה 8 בבוקר ואילך. לחליפין, אפשר לנסוע באוטובוס עד למען (1.2 דינר) ומשם במיניבוס מקומי הנוסע לואדי מוסא כשהוא מתמלא לאורך כל שעות היום (0.5 דינר).

 יש גם אוטובוסים של "ג`ט" הנוסעים בין עקבה לפטרה. "ג`ט" מציעה, נוסף על הנסיעה, סיורים מודרכים בעיר (גם לקבוצות). כל יום חוץ מיום ו` יוצא אוטובוס רגיל מפטרה לעקבה. היציאה בשעה 6:00 בבוקר מבית ההארחה. מעקבה יוצאים מדי יום אוטובוס אחד או שניים לפטרה. היציאה ב-10.00 בערך מתחנת האוטובוסים והמוניות, צפונית למרכז העיר.

 אוטובוסים מקומיים לעמאן, מען ועקבה יוצאים מהכיכר של ואדי מוסא, בקרבת הדואר. האוטובוסים (מיניבוסים) יוצאים בדרך כלל בשעות בוקר מוקדמות (6:00-8:00). את האוטובוס שיוצא ב-06:00 מבית ההארחה בפטרה לעקבה אפשר לעצור בהנפת יד לפני המלונות הפשוטים בחלקו העליון של ואדי מוסא. אין צורך ללכת את הדרך הארוכה לבית ההארחה. אם רוצים לבקר בפטרה השכם בבוקר יש לקנות כרטיסי כניסה יום קודם לכן, או להיכנס ללא כרטיס. אפשר לקנות מזון בחנויות בוואדי מוסא. ויש מאפיית פיתות ליד המקום שבו עוצר האוטובוס המקומי למען. אפשר לשכור מונית לנסיעה פטרה-עקבה (20-30 דינר) או לעמאן (35-45 דינר).

לתחילת הכתבה


מלונות

בואדי מוסא, השוכן על כביש הגישה לפטרה, יש מספר לא קטן של מלונות. בעלי המלונות, כמו כל המערכת הירדנית, איבדו את איזונם והעלו את מחירי המלונות בעקבות הסכם השלום עד שנדמה לעיתים כי כדאי לעצור את התהליך על ידי מרד צרכנים עד שירדו המחירים לרמות סבירות. כדאי לברר מחירי מלונות ולזכור כי ירדן ופטרה יהיו במקומם גם בעתיד ושווה לחכות תקופת זמן עד שיפתחו הגבולות בצורה חופשית והמחירים ירדו לרמה הגיונית. הערה על חמדנותם של בעלי המלונות לא תזיק ואינה בלתי מנומסת.

מלונות יקרים

 • תיירים בעלי דרישות גבוהות יכולים ללון במלון מובנפיק או פורום הנמצאים בקרבת הכניסה לאתר פטרה ובמלונות 5 כוכבים, הנמצאים על הדרך דרומה לכיוון טאייבת זמן.
 • טאייבת זמן, מלון 5 כוכבים הנמצא 12 ק"מ מדרום לואדי מוסא בגרעין כפר ציורי בשם טייבה. במקום מסעדות, שוק, חנויות מזכרות והכל בטוב טעם ובהרחבת הדעת. 130$ שעליהם יש להוסיף 20% מיסים. טלפון: 962-32150111 +962 פקס:962-32150101.
 • מלון פורום 4 כוכבים: בקרבת הכניסה לאתר, במורד ואדי מוסא. טל. 03-634200 פקס 634201 (למלון צמוד חניון).
 • מלונות 5 כוכבים נוספים נמצאים מעל החלק העליון של ואדי מוסא, על הכביש דרומה לטייבת זמן.

מחירים בינוניים:

 • בית ההארחה הממשלתי (פטרה רסט האוז)- 3 כוכבים, ליד שער הכניסה לאתר, מציע חדרים פשוטים. חדר הארועים של המקום נמצא בחלל מערה נבטית. המחיר: כ-30 דינר ללילה טל. 03-2156011/4 פקס 03-2156686. ת.ד 5 ואדי מוסא פטרה. משרד ראשי בעמאן טל. 06-681042 פקס 06-681028 תד 2863 עמאן 11181.
 • מלון אדום- 3 כוכבים, נמצא בקרבת הכניסה לאתר ובמרחק קצר מבית ההארחה הממשלתי. טל. 2156995 (03) פקס 2156994.
 • מלון פלאורס 3 כוכבים, 70-80$ בקרבת הכניסה לאתר.
 • מלון עמרה פאלאס (מרכז הכפר) 3 כוכבים טל. 03-2157070 פקס. 2157071.
 • מלון אל ראשיד- 2 כוכבים, נמצא ליד הכיכר, נעים, טל.03-2156800 פקס 2156801.
 • מלון פיס ווי- כוכב 1 או 2, חדרים קטנים, נקי, מסעדה על הגג עם נוף נחמד, אוכל טוב. נמצאת ליד כיכר הישוב. 40$ לחדר זוגי בעונה. טלפקס 03-2156963.
 • מלון אל אנבט- נמצא במרומי הישוב, למלון חדר אוכל וארוחות ערב מזינות, החדרים לא גדולים ונקיים, המקום קצת דהוי אבל סביר עם לובי נחמד ושירות אוטובוסים חינם לפטרה וממנה. המחיר לחדר יחיד הוא 11 דינר ו-15 דינר לזוג, כולל ארוחות המחירים עולים בהתאם. טל.03-2153265
 • אוריינט מרכז הכפר -כוכב 1 טלפקס: 03-2157020.

מלונות זולים:
 המלונות המקומיים פשוטים, נקיים ועולים כ-4 דינר ללילה ליחיד. חדר יעלה בין כפול לפי שלושה. אחד מהם נמצא במרחק-מה מן הכניסה לפטרה. המלון מוסא ספרינג נמצא בחלקו העליון של הוואדי בקצה היישוב, ומלון ניו פטרה סטיודנט האוז נמצא גם הוא במעלה ואדי מוסא, ליד הכביש. במעלה ואדי מוסא, ליד הכיכר והדואר מלונות זולים (יחסית) נוספים. מן המלון נשקף נוף ואדי מוסא והסלעים המעוגלים, העשויים אבני חול שמאחוריהם מסתתרת פטרה. נעים להתעורר עם הנוף ולשתות כוס מים מול השקיעה. חלון עם נוף.

קמפינג: יש. צפונית למשרד המידע לתיירים, ליד מלון פורום.

 השינה בפטרה עצמה, באחת מן המערות הרבות אסורה, אבל יש תרמילאים המעדיפים אותה. דבר זה נעשה קשה עד בלתי אפשרי בבקעה עצמה מאז תהליך השלום כיוון שמשטרת התיירות מסיירת בקפדנות באתר ומקפידה שלא ישארו בו בלילה. יש לשקול בזהירות רבה לינה באתר עצמו משום הסתבכות אפשרית, לעומת זאת, לינה בואדיות הקרובים מסביב (גם בטווח של קילומטר או שניים) אינה צופנת בעיות כלשהן למרות שאסור רשמית ללון בכל השטח המתואר כפטרה (35 קמ"ר) יתרה מכך, מספר משפחות בדואיות משבט הבדול המתגוררות עדיין במערות (בכיוון ג`בל הרון), יארחו ברצון מטיילים. בפטרה עצמה, מתחת לאל-חביס, מתגוררים מספר נוצרים ונזירים מאירביד.

לתחילת הכתבהמסעדות, כרטיסי כניסה וציוד מומלץ 


בעיירה ואדי מוסא, במרכז ובסביבותיו, מסעדות רבות (עוף בגריל, שווארמה, קבאבים וסלטים, פלפל) ברמה עממית ואפשרויות להצטייד באוכל לטיולי גמלים. בפטרה רסט האוז אפשר לקבל אוכל על פי תפריט יומי או להזמין מנות נפרדות. ליד המוזיאון בפטרה עצמה (בין קצר אל בינת והעליה לג`בל א-דיר) יש מסעדה חדשה והאוכל המוגש כאן דומה לזה המוגש בבית ההארחה (5 דינר). המלונות הפשוטים מציעים משקאות ואוכל. לא רחוק משם, מתחת למקדש דושרא (קצר אל בינת פרעון), יש אוהלי מזנון פשוטים בהם נמכרים משקאות, כריכים ומזונות דומים (2.5 דינר לשקית ניילון לא מרנינה). משקאות אפשר לקנות גם במקומות אחרים בפטרה, כמו באתר העלאת הקורבנות העליון, ליד א-דיר וליד התיאטרון. המחירים גבוהים.

 כרטיס הכניסה לפטרה עודכן ברגע חתימת הסכם השלום עם ישראל ומחירו הוקפץ ל- 20 דינר ליום, 25 דינר ליומיים או 30 דינר לשלושה. ילד עד גיל 12 משלם חצי מחיר. כרטיס הכניסה לפטרה נמכר מאחורי בית ההארחה, בשער הכניסה לאתר בדרך לסיק. המקום פתוח מעלות החמה ועד השקיעה. מי שמגיע לשער מאוחר מדי בערב עלול למצוא אותו סגור. הביקור באתרים העיקריים של העיר עצמה אורך 4-5 שעות. גם ביקור קצר הוא נאה מאוד, אבל אין באפשרותו של ביקור כזה ללמד יותר מכמה דברים על מקום שמי שרוצה לראות אותו בצורה מקיפה יקדיש לו מספר ימים. עד כמה שבועות.

נעלי הליכה מומלצות. פטרה אינה מקום קטן. המרחקים בתוך בקעת העיר גדולים ויש לטפס על כמה הרים. תרמיל יום עם מים ומזון יכול לחסוך כסף. הבקעה סגורה ובתוכה, בקיץ אין רוח, ויכול להיות חם. גם באביב.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפטרה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם