מידע חיוני נוסף בירדן

7 המלצות על מידע חיוני נוסף בירדן

תמונת הפרופיל של Shay_3799115
Shay_3799115

”טיפים מטיול אל פטרה וואדי ראם“

קרא עוד
  • אם נשארים לישון בירדן לפחות לילה אחד, מחיר הוויזה יורד. אם אינני טועה ויזה ליום היא 50 דינר, ואם נשארים ללון בירדן היא יורדת ל-10 דינר.
  • ישנן מוניות במעבר הגבול הירדני, וניתן לבקש מכל מלון או חברה שדרכה תטיילו לארגן לכם הסעה מכל נקודה בירדן. מחיר המוניות הוא ממעבר הגבול לפטרה - 45, ממעבר הגבול לעקבה/וואדי רם - 35.
  • בנוגע לוואדי ראם, אירגנתי טיול מודרך דרך חברת Wadi Rum Nomads, מומלץ ביותר.
  • ישנם מוניות ואוטובוסים בין עקבה לפטרה ולוואדי רם, האוטובוסים זולים מאוד ביחס למונית, בין 5-7 דינר לאדם. למי שמתעניין, הדרך הכי טובה היא לשאול את המלון בו אתם מתאכסנים או כל חברה/מדריך כזה או אחר, יש גם מידע בנושא באתר הרשמי של פטרה.
  • מחיר הכניסה לפטרה הוא 90 דינר, לאלו שנמצאים בירדן לפחות לילה אחד הוא 50 דינר. אין שום צורך במדריכים שיובילו אותכם בשבילים הצדדיים, ואני ממליץ בחום לבקר בכל אותם שבילים.
  • למעוניינים, ממש בסוף השביל של The Kings Tombs, ניתן להמשיך הלאה ולהגיע לנקודת תצפית מעולה שנמצאת בידיוק מעל הTreasury, לא מאכזב לדעתי.
  • ימי שני, רביעי וחמישי ישנו אירוע מיוחד בפטרה שנקרא Petra By Night, תחפשו בגוגל למי שמעוניין. בהחלט חוויה ייחודית.
  • במעבר הגבול לא היה שום צורך למדריך כזה או אחר אשר יעזור במעבר, המעבר היה פשוט ורגוע, והתעכב קצת נטו בגלל שהעובדים הירדנים הגיעו באיחור!
  •  

בשום שלב לא דאגתי לבטחוני וכד', כאשר שאלו אותי עניתי שאני מישראל ולא קיבלתי שום תגובה עויינת או שלילית מאף אדם. בנוסף בפטרה ישנה משטרה מיוחדת לתיירים, כך שבמקרה הצורך יש לכם גם לאן לפנות.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של asyofy
asyofy

”נסיעה לזוג לעקבה ופטרה “

קרא עוד

טיול מומלץ וזול בירדן, אם עובדים נכון. לא רועש והמוני כמו אילת, למרות שיש הרבה משפחות עם ילדים מהארץ. האווירה בטוחה מאוד.

החלפנו רק 100 ש”ח במסוף בגלל התעריף הגבוה, מספיק בשביל מונית (80 ש”ח). נסיעה קצרה של שבע דקות למרכז עקבה.

במלונות המחירים של האוכל והשתיה יקרים מאוד (50 ש”ח לכוס בירה), בלי שום פרופורציה ליוקר המחייה בעקבה. עקבה קטנה, לכן לכו ברגל או קחו לכם מונית שתעלה עד 10 ש”ח למרחק של שתי דקות נסיעה למרכז העיר, שם תוכלו לאכול ולשתות בתוך מסעדה במחיר שפוי או אפילו ברחוב בגרושים (מנת חומוס/שווארמה/פלאפל בין 3 ל-10 ש”ח). מומלץ גם לקנות מצרכים נוספים כמו קפה טחון טעים, אלכוהול, שתייה וממתקים ולשים במקרר שבחדר המלון (במלונות מבקשים לפעמים לא להכניס אוכל, אבל כל עוד אתם צנועים זה יחסוך לכם המון כסף).

פטרה:

בפטרה שכרנו רכב ליום שלם ב-280 ש”ח, במקום לקחת מונית הלוך חזור עם נהג שממתין לך ב-650 ש”ח. נסיעה של שעתיים לכיוון אחד, לא מסובכת כלל. לשיקולכם מה מתאים לכם יותר.

בכניסה לפטרה, אם באתם לירדן ליום אחד תשלמו בערך 550 ש”ח (!) לאדם. אם באתם ליותר תשלמו 280 ש”ח בלבד. הציגו דרכון להוכחה אם נכנסתם יום קודם או הזמנה של המלון אם נכנסתם לירדן באותו היום.

אורך המסלול בפטרה תלוי בכם. לנו הספיק לראות את ה”אלחזנה” שכולנו מכירים מהתמונות, אבל המשכנו קצת יותר. משום מה במודיעין בכניסה הפחידו אותנו עם “שעות של הליכה” והמלצה לקחת מדריך וחמורים – בפועל זה 20 דקות בהליכה רגועה עד ל”אלחזנה”, כשכל המסלול הוא שעה וחצי אם לא מתעכבים הרבה בכל נקודה. היה שווה להמשיך עוד את המסלול, אבל בשום אופן לא לקחת סוס או חמור, זה כמובן יקר אבל בעיקר לא נוח, מלא קפיצות בדרך וממש מיותר.

 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”הכנה מומלצת לטיול - ביטחון ותקשורת“

קרא עוד

תקשורת - למרות כל הטיפים והמידע, מעולם לא נתקלנו בבעיה להעביר פלאפונים (לא נאלצנו גם להסתיר או לרמות מישהו כדי להיכנס עם המכשירים) יתכן שלקבוצות יש יותר בעיה (אך גם בקבוצות שמעתי שלא מקפידים) בעקבה ובחלק מהכביש הסמוך לגבול השיחות נשארות מקומיות. לגבי שיחות חוץ כדאי לברר הכל לפני שיוצאים לידן היות והעסק לא כל כך פשוט והמוקד הישראלי לא זמין לשאלות (עלויות, כיצד בוחרים רשת, איזה רשתות ירדניות פתוחות לשיחות יוצאות, האם צריך לחייג עם קידומת מיוחדת וכו`). אין לסמוך על טלפונים ציבוריים, למיטב ידיעתי פשוט אין שם.

ביטחון - התחושה הכללית היא שהצבא והמשטרה עובדים כמו שצריך ואין מה לדאוג הן מבחינת הנפש והן מבחינת הרכוש. בכל נסיעה תפגשו נקודות בידוק צבאיות או משטרתיות. שוטרים ניתן לראות כמעט בכל כיכר או צומת מרכזית, הבדואים והערבים מסבירי פנים וחנפנים. לא הסתרנו את יהדותנו או ישראליותנו ולמרות המלצת שוטר במסוף להסתיר את הפאות הלכנו עם כיפות וציציות גלויות והתגובה העוינת היחידה הגיעה מזוג תל אביבי מבוגר, שביקר בפטרה, כנראה בשביל לברוח מההווי הישראלי ולא עלתה בידו. 

למרות האמור לעיל, המלצת המטה ללוט``ר לא לטייל בירדן ובריכוזים פלשתיניים מובהקים (בערים הגדולות ועל יד מחנות הפליטים שסביב עמאן) מומלץ לשמור על פרופיל נמוך.

הכנות לטיול - ההכנה הטובה ביותר היא פשוט לקרא את כל עמודי הטיפים שב``למטייל``. כך עשיתי והטיולים עברו בצורה חלקה ומדויקת. המידע שאני חולק אתכם הוא בבחינת הכרת טובה סמלית למפעילי האתר המצוין הזה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נילוס
נילוס

”קליטה סלולרית בירדן“

קרא עוד

יש קליטה לאורך הערבה. לאורך דרך המלך ירדנית מלאה לעיטים ישראלית. באמצע הדרך בינהם באזור נקב נמלה נקב דחל הירידה בנבו יש חלקים עם קליטה ישראלית.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של shuman
shuman

”ירדן עם רכב“

קרא עוד

1. ניתן לעבור עם כל רכב כולל 4*4
2. צריך תרגום רשיון ממסי (ניתן לבצע בגבול) עלות כ-20 ש``ח
3. רשיון נהיגה ישראלי מספק.
4. ביטוח מקיף עושים אם רוצים בממסי (גם בגבול), עלות כ-400 ש``ח לשנה מיום הקניה של הפוליסה.
5. נהיגה בצד ימין, תמרורים כמו אצלנו.
6. דלק זמין, אבל לא בתחנות דלק. כלומר בכל כפר ניתן למצוא במרכז מכולת או תואם שמוכר בג`ריקנים. לא הכי נקי, אבל בכל 4 הפעמים שהייתי לאחרונה מילאתי מג`ריקנים ולא עשה שום בעיה. גם במנוע רגיש של הזרקה.
7. במעבר הגבול מוצע מלווה שוטר. בהחלט מומלץ לקחת עוזר בתקשורת עם המקומים ונותן תחושת נוחות.
השרות חינם!
אבל מקובל לתת טיפ של כ-5 דינר לרכב. תלוי בזמן השהייה.
8. מעברי גבול ישראלי:
א. תרגום רשיון
ב. תשלום מס מעבר
ג. מכס בדיקות רשיונות. שימו לב שהרכב לא משועבד. במידה וכן יש להצטייד עם מכתב מהבנק.
ד. ביקורת דרכונים ויאללה קדימה לגשר (בבית שאן)
9. מעבר ירדני - יש שניים: בעקבה ובית שאן. בבית שאן ניתן להעביר מזון והמעבר יותר זריז. בסה``כ עוברים שם הרבה יותר אנשים ולכן המערכות מאוד משומנות.
באילת המעבר איטי יותר היתרון הינו באפשרות הצטידות מצוינת בעקבה ניתן להשיג את כל המצרכים בזול ונגיש.
א. ביקורת דרכונים.
ב. דיווח במשטרת התירות על המסלול וצירוף שוטר במידה ורוצים.
ג. בדיקת רכב תשלום אגרה מעבר שימו לב יש סבלים שמבקשים טיפ ותשלום נוסף עבור העגלה שהעבירה את התרמיל מהמסוע לרכב.
ד. החלפת מספרים ותשלום עבור ביטוח ירדני.
ה. יש להגיע בזמן כשעה לפני סגירת מעבר הגבול הנקודה הזו תמיד בעיתית. ברגע שעברתם את השער אתם יכולים להרגע לא ישאירו אותכם בתוך המעבר אבל בצד הישראלי יתכן ויבקשו מכם להשאיר את הרכב ולבוא למחרת לבידוק הרכב. ראיתי במו עיני!.
10. נהיגה- בלילה מאוד מסוכנת ילדים טרקטורים ובע``ח חופשי על הכביש.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”קצת על תחבורה“

קרא עוד

המידע שלי מטיול מלפני כמה שנים:

יש תחבורה ציבורית - מיניבוס אחד כל בוקר מפטרה לואדי רם, ואחד מואדי רם לעקבה - אני מניח שיש גם בכיוון ההפוך.
טיול תרמילאי יכול להיות זול מאוד, אם מסתפקים במלונות זולים ואכלים בשוק- בואדי רם אפשר היה לישון באוהל או על גג המלון עבור 3 דינר (אז). רק הכניסה לפטרה יקרה- 20 דינר לכרטיס יומי. מחיר לתיירים. דינר אחד למקומיים. אין טעם להתרגז, ותזכרו שאתם גם מרוויחים הרבה יותר מהם. 

אין טעם לבנות על זה שתסתירו את ישראליותכם- אותנו זיהו בחלק גדול מהמקומות, לפעמים אפילו לפני שפתחנו את הפה. פשוט תתחמקו באלגנטיות מכל נסיון לדבר על המצב, ועל פוליטיקה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”טרק בירדן- עופרה-זרד ומשהו כללי“

קרא עוד

אני ממליצה מאוד על הטיול שאנחנו עשינו, בנחלים עופרה וזרד, אבל באופן כללי מדובר בארץ שמזמנת טרקים מדהימים, המון מים ונופים מדהימים וכמעט שאין מטיילים נוספים- שווה ביותר.

ויזה ומעברי גבול - מעבר הגבול נמצא ליד בית שאן. אין אוטובוס שמגיע ישירות, אז צריך להגיע לבית שאן ומשם מונית/טרמפ לנסיעה של 5-10 דקות. מעברי הגבול עם ירדן יקרים: 71 שקל ביציאה מישראל, 10 דינר (60-70 שקל) ויזה לירדן (שימו לב- הויזה לירדן נעשית בגבול עצמו!), ועוד 5 דינר (35 שקל) ביציאה מירדן בדרך חזרה.

מפות - כדאי מאוד להשיג מפה טופגרפית בקנה מידה נוח, ולא להסתמך רק על המפה בספר של שוקה. ראשית כל, לפחות במסלול שלנו, המפה של שוקה זייפה, מה שגרר הרבה בלאגן, ושנית, המפות בספר מתארות רק את מסלול הטיול עצמו ואי אפשר להעזר בהן בהגעה אליו.

משהו כללי על הספר של שוקה- אני ממליצה לכם לקנות או ללוות ממישהו, כי זה באמת ספר שעוזר, אבל חשוב לדעת איך לקרוא אותו: הספר פונה אל מטיילים מאוד מנוסים כנראה וחשוב להבין שכשבספר מופיע תיאור כגון ``הליכה קצרה במורד הזרם`` צפויה הליכה של שעתיים בזרימה שוצפת וקשה למעבר. לתשומת ליבכם.

המשטרה הירדנית- הנושא של תרמילאות בירדן מאוד לא מוכר ומעורר חשד ופליאה אצל השוטרים. עדיף באופן כללי לנסות להימנע מלתת אינפורמציה לגבי אופי הטיול שלכם, לדוגמא טיול בנחל עופרה עדיף להתחיל מהחמאם שנמצא בתחילת נחל עופרה- זהו אתר תיירות מוכר וברור לשוטרים יותר מהליכה בשטח. כרגע החמאם סגור עקב שיפוצים בחודשים הקרובים, ולכן נאלצנו להגיד לשוטרים מה הוא באמת אופי הטיול שלנו. נתקלנו בעיקוב בתחנת משטרה ובשוטר שהסיע אותנו בסופו של דבר לא לנקודת ההתחלה הנכונה של המסלול- מבאס ביותר. 

פלאפונים - הקליטה בהרבה אזורים טובה לגמרי מרשת ישראלית. בטיול בתוך הואדי עצמו אין קליטה. באופן כללי בנושא בטיחות כדאי לציין שהירדנים שנתקלנו בהם (וזה כולל נותני שירותים כמו מוניות ושוטרים) לא יודעים אנגלית כמעט בכלל. עדיף לטייל עם מישהו שיודע קצת ערבית.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מידע חיוני נוסף בירדן

אין עדיין פוסטים על מידע חיוני נוסף בירדן.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

הזמנת חופשה לירדן

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם