קישורים, שמות וטיפים נוספים בסוף

פפואה ניו גינאה.. איפה להתחיל

בתור מישהו שמטייל לא מעט, פפואה היא אחת המדינות הכי מדהימות שיש בעולם ועם אין סוף עושר תרבותי וחוויתי, ואהבה שלא ראיתי עוד כמותה לישראל.

לפפואה ניו גינאה קשה מאוד למצוא טיפים והמלצות כי כמות המטיילים שפוקדים את המדינה מינורית ביחס לגודל המדינה.

וזה נובע מכמה סיבות, אחד פייק ניוז שמגיע בעיקר מאוסטרליה על מדינה אלימה ומסוכנת. שתיים עלות הטיול, ההגעה למדינה והטיול בה מאוד יקרים היות ואין תשתית תיירותית בכלל ושלוש ההתניידות במדינה מאוד קשה היות ותשתיות הכבישים של המדינה מאוד לא מפותחות ולכן קשה להתנייד בה.

ישנם שני סוגים של מטיילים שמגיעים לפפואה האחד הוא טרמילאים עם תקציב מאוד נמוך והרבה זמן ושתיים מטיילים שמוכנים להשקיע הרבה כסף בטיול מאורגן שיכול לנוע בין 9 ל12 אלף דולר

אנחנו נסענו בתור משפחה זוג נשוי, הורים ו2 האחים שלי כולם מעל גיל 20

ועשינו קומבינציית טיול שהיא “חצי מאורגנת” בHigh lands ובאזור השבטים חייבים לטייל עם מישהו מקומי שייתן לך חסות ולכן נעזרנו ברז שרבליס http://www.papua-by-raz.co.il/ כדי לתכנן את הטיול, רז הוא המומחה מספר אחת לפפואה בארץ.

רז הפנה אותנו ללוראנס בחור מקומי עם נסיון בתיירות שפתח חברת טיולים והסכים לעשות לנו קומבינציית טיול מיוחדת לבקשתינו.

לוראנס ואשתו ג'ויס סיפקו לנו הכל אוכל, מים, לינה ומסלול הטיול. את המסלול עשינו עם הנהג המקומי וחבר שלהם מהכפר ארי, שלקח אותנו עם הואן שלו ממקום למקום.

לפני שאני מתחיל אני רוצה לציין שהדרכים מאוד קשות ולא סלולות, למרות שנסיעה בודדת לא עלתה על 4 שעות הנסיעות מאוד לא קלות וחלק מהימים נוסעים ממקום למקום וזה מסתכם ביום שלם של נסיעה, הערים הגדולות לא נעימות וכדי להימנע משהות ארוכה שם.

אין תשתית תיירותית במדינה ורוב מקומות הלינה לא יודעים באמת איך לארח או מה בן אדם מערבי צריך, לוראנס וג'ויס עושים מאמץ מאוד גדול ללמד את המקומות איך להתייחס לתיירים אבל קחו בחשבון שהרמה של הטיול הוא טיול תרמילאי.

הלודג'ים מאוד בסיסיים ולא הייתי מסתמך על זה שהמצעים נקיים, אנחנו הבאנו ציפיות לישון בתוכם, בחלק מהקומות היו מים חמים אבל הם עבדו לפרקים, ובחלק מהמקומות מתקלחים בבאקטים עם מים שמחממים.

המטבחים לא סטריליים ולא ממש נקיים אבל לנו לא הייתה בעיה במקומות שהיינו בהם.

אבל כל זה מתגמד לעומת כמות החוויות שיש למדינה להציע.

ועכשיו למסלול

נחתנו ב Port Moresby ולא יצאנו מהשדה המשכנו ישר לטיסת המשך לGoroka

התחלנו בHigh lands – באזור ההרים קר בלילה, ובמשך היום נעים אבל צריך להביא ביגוד חם וציוד לגשם, כי בהחלט יכול להיות הרבה ימים גשומים.

אנחנו התחלנו כמובן בגולת הכותרת הGoroka Show פסטיבל מדהים ואוטנטי.

הפסטיבל מתקיים בעוד כמה ערים אבל גורוקה הוא הפסטיבל הכי גדול ומוכר.

בפסטיבל מתאספים יותר מ40 שבטים שמגיעים להתגאות ולהציג את התרבות, הצבעים, המסכות והריקודים שלהם.

הפסטיבל הוא פסטיבל העצמאות של פפואה, בעברו הפסטיבל היה תחרות בין כל השבטים כאשר כל שבט היה רוקד ושר ובסופו של הפסטיבל היה נבחר שבט אחד, עד שהוחלט שכל שבט שונה מהאחר ואין באמת אפשרות להגיד שאחד יותר טוב או יותר יפה מהאחר ולכן התחרות הופסקה והפסטיבל הפך להיות פסטיבל סימלי.

כל שבט מיוחד במינו ולכל שבט יש סיפור מאחורי התלבושת והמסורת ה Huli למשל הוא שבט שמצטייר כשבט החזק בפפואה, הם שבט של לוחמים גאים שמגלחים את הראש מגיל הבגרות ובונים את הכובעים שלהם מהשערות של עצמם עד יום מותם, הכובע מייצג את גיל האיש ומעמדו בשבט

שבט הסימבאי מעטרים את הכובעים שלהם באלפי חיפושיות ירוקות מיובשות, הם שוזרים אותם אחד אחד בתוך הכובעים שלהם.

הפסטיבל נמשך יומיים במתחם שסגור לקהל הרחב עד הצהריים ואז הוא נפתח לכולם, והסיבה לכך היא לצורך מימון הפסטיבל, עד הצהריים הכניסה לבעלי כרטיסים בתשלום בלבד ולכן רוב התיירים נמצאים מהבוקר עד הצהריים ואז הולכים.

בבוקר של היום השני הסתובבנו בעיר וראינו את המקומיים מתאפרים ומתכוננים לפסטיבל, ההכנות יכולות לקחת עד ל8 שעות.

צריך להבין שאין שום תייר ברחוב, וכולם מגיעים למלון ומשם ישר לפסטיבל, חברות הטיולים מאוד מפחדות על התיירים ולא לוקחות סיכון ולכן החוויה של ההכנות מאוד אותנטית ומרגשת.

את הלינה לוראנס סידר לנו בבית של מישהו שהיה מדהים ועדיף משתי המלונות שהיו שם, שלא ממש הייתי קורא להם מלון.

אחרי יומיים מדהימים בפסטיבל שמלא בצבעים וריקודים ושבטים שמדגמנים רק כדי להשוויץ בגאווה בתרבות שלהם, המשכנו לשבט ה Chimbu Skeleton השבט לא הגיע השנה לפסטיבל.

הם ערכו לנו הופעה שמציגה את ההיסטוריה שלהם ואיך הם נוסדו, בקצרה הייתה מפצלת שהרגה את תושביי הכפר, עד שהתושבים החליטו להתחפש לשלדים כדי לשטות במפלצת ולגרום לה לחשוב שהם מתים וכאשר המפלצת התקרבה הם צדו אותה וכך נוסד השבט.

לאחר מכן המשכנו לכפר של לוראנס ב Wahgi Valley קיבלנו שם אירוח כיד המלך עם צעקות וקריאות התרגשות איך שירדנו מהרכב.

הסתובבנו בכפר ועברנו בין הבתים, הכרנו את המשפחה של לוראנס ואת תושבי הכפר, נדהמנו לגלות כמה הבתים מטופחים ומסודרים וכמה החצרות נקיות ומסודרות.

טיילתי הרבה בעולם ועוד לא ראיתי מדינת עולם שלישית שלאנשים בה כלכך חשוב הסדר והטיפוח של הבית.

כל חלקה מופרדת בצמחייה יחידות שמסמלת את גבול הבית והשטח.

השווקים והערים הגדולות זה סיפור אחר, הממשלה לא מטפלת בתשתיות ובזבל שנצבר ולכן הם מאוד מלוכלכים.

מתחם הלינה בכפר של לוראנס, אנחנו היינו התיירים הראשונים שישנים שם, לרוב הם מארחים קבוצות של עזרה הומניטרית או קבוצות מקומיות שבאות ללמוד על חקלאות.

המקלחות היו בעצם באקטים, ביקשנו מהם לחמם לנו מים, באזור ההרים קר בלילה וכדי להגיע מצויידים.

לאחר שהתמקמנו הלכנו להסתובב בשוק המקומי של Banz

השוק משמש כתחנת המסחר הכי גדולה של ה Betel Nut.

המקומיים לועסים את ה Betel Nut כמו מעיין גט, בתוספת של שורש חרדל וצדפות טחונות, התערובת יוצרת ריאקציה שהופכת את הפה להיות אדום ונותנת הרגשה של שימוש בקוק.

לקראת סיום הסיור התחילו לרוץ אנשים ואנחנו מיהרנו לרכב מסבר שהתחילו קטטות בין המשטרה לתושבים מכפר שכן שהגיעו לעשות בלאגן, השוטרים ירו באוויר ולכן כולם התחילו לרוץ כדי להתרחק מהמהומה.

לוראנס והמלווים שלנו ליוו אותנו לרכב ויצאנו משם בלי בעיה.

משם המשכנו לשבט ה Stone axe הם ערכו לנו הופעה והסבר על הכפר שלהם.

השבט גילה את האבנים שמהם ניתן להרכיב גרזן וכך הם היו אחד השבטים המתקדמים ביותר בפאפואה עד שהגיעו המסיונרים לפאפואה ואיתם הם הביאו כלים מתקדמים יותר שלטענת השבטים המקומיים עצרו את ההתפתחות שלהם.

תושבי השבט לקחו אותנו לכנסייה שלהם כדי להראות לנו עד כמה הם מעריצים את ישראל.

חשוב לציין שאף אחד לא מבקש כסף או מתנות למקומיים יש עושר תרבותי ואוטנטי, אנחנו הבאנו מזכרות, דגלים של ישראל גלויות וכל מני מתנות עם הדגל וכיתוב בעברית ונתנו לכל מי שהתארחנו אצלו להוקרת תודה והם פשוט נמסו ולא ידעו איך להודות.

משם המשכנו לסיור במפעל תה, את מפעל התה ניהל מנהל אוסטרלי שגר במפעל ומפקח על כל הפעילות בו, המפעל מספק תה לכל פאפואה וניתן למצוא אותו בכל מקום.

לקראת ערב הגענו ל Avi Lodge

הלוג' ממוקם במתחם עם גן מדהים וחדרים נחמדים, מקומות הלינה בפפואה מזכירים הוסטלים הם מאוד בסיסיים, בחלק מהמקומות יש מים חמים ובחלקם רק באקטים.

האוכל בפפואה מאוד בסיסי לוראנס ואשתו ג'ויס שליוו אותנו ניסו לעשות מאמץ תמיד להיכנס למטבח וללמד אותם קצת לבשל, אבל ברוב המקרים המקומיים לא אוהבים שמתערבים להם ולכן צריך לקחת בחשבון שהאוכל יכול להיות לא לטעמנו ולעיתים אפילו קר.

האוכל שהמקומיים אוכלים מגיע מהגינה ומסתכם בשורש הYam,תפ”א, ירקות, פירות, אורז ודברים בסיסיים לוראנס וג'ויס עשו מאמץ להביא בשר ולבשל מהשוק המקומי כל יום כדי להוסיף לארוחות.

בלודג' של אבי הכינו לנו הופעה

הנשים קפצו ושרו במשך עשרים דקות בלי הפסקה והציגו לנו את ההופעה שלהם על רקע פסטורלי של צמחייה ירוקה בגינה המדהימה של אבי

יום למחרת נסענו לראות שבט בכפר סמוך הם הכינו “מרכז תרבות” כמו שהם קוראים לו, מאחורי הכפר בתוך צמחייה סבוכה, הם הכינו כל מני מייצגים שמסבירים את ההיסטוריה שלהם והצורה שבה הם צדים.

לאחר מכן הם הופיעו לכבודנו

והראו לנו את הריקוד שבו הם מגרשים את הרוחות

אחרי ההופעה נסענו לכפר של ג'וייס לפגוש את המשפחה שלה, תוך שניות כל הילדים והמבוגרים מהסביבה והמשפחה התאספו, היה מצחיק לראות שאפילו ג'ויס לא יודעת איזה ילד שייך למי.

מעניין לדעת שבפאפוה לבני משפחה בעיקר דודים או קרובים קוראים אמא ואבא, לכל מקום שהגענו הייתה התרגשות אדירה לפגוש אותנו ולשמוע אותנו עד כדי דמעות.

בכל מקום שהתארחנו הבאנו מתנות מהארץ, דגלים, גלויות, תיקים קטנים, מחזיקי מפתחות ועוד והשארנו כמזכרת מאיתנו ואין דבר שריגש אותם יותר מדברים מישראל.

חזרנו לאבי ויום למחרת יצאנו לMount Hagen

התחלנו את היום בשוק הכי גדול במרכז העיר, שוק צבעוני ומעניין עם המון פירות וירקות

לאחר סיור בשוק עברנו בסופר חדש ומערבי היחיד בעיר שגם יקר בהתאם אבל אפשר למצוא שם הכל במידה ורוצים להצטייד באוכל או חטיפים.

משם המשכנו מייד ל Magic Mountain lodge

הלודג' נמצא באמצע הר עם חדרים מדהימים ויפים שראינו עד כה, המרפסת של המטבח משקיפה על נוף מדהים.

לנו היו מים חמים וחשמל ללא בעיה.

מהלודג' אפשר לעלות לפגסת ההר, המקומיים אומרים שלוקח בערך 4 שעות לעלות ולרדת, רק הבנים החליטו לעלות שלושיתנו בכושר מעולה לקח לנו 5 שעות לעלות ולרדת ללא עצירות, הגענו חצי שעה מהפסגה והכל היה מעונן אז וויתרנו וירדנו.

הטיפוס הוא טיפוס מתמיד של בערך 3 שעות לא קל ותלול לפעמים מאוד, והירידה מאוד מחליקה ובוצית כשגשום.

הבנות הלכו עם ג'ויס לכנסייה שהייתה חוויה בפני עצמה על זה שהיא הביאה ישראלים וכיבדה את הכנסייה, נתנו לה לנאום אפילו במיסה של יום ראשון.

אחרי שתי לילות יצאנו לדרכים והמשכנו ל Kumul lodge

בקומול לודג' יושב בשמורה עם ציפורים מאוד מיוחדות כולל ציפור גן עדן Bird Of Paradise הציפור הלאומית של פאפוה עם זנב מיוחד, ישנם כמה סוגים של ציפורי גן עדן וכולם חיים בפאפוה.

בלודג' יש מרכז האכלה וצפייה בציפורים מדהימות שמתחלפות כל הזמן.

לאחר צפייה בציפורים חזרנו ל Mount Hagen ל Hagen Travellers Inn מלון מאוד בסיסי

במרכז העיר.

היות וחזרנו מוקדם ועוד היה לנו אנרגיות הלכנו לנהר ליד הכפר של ג'ויס מאוד יפה ופסטורלי כל ילדי הכפר היו שם ושחו במים הקפואים.

למחרת טסנו לאיים.

New Irland הוא האי שבחרנו.

האיים הרבה יותר רגועים ופחות מסוכנים, כמו כן יותר רגילים לתיירים ופחות מתלהבים מישראלים.

כדי להתחיל רגוע ולא להתעסק בתחבורה הזמנו מקום ב Nusa אי קטן מאוד שחציו ריזורט חציו אי רגיל עם מקומיים.

זה המקום לשים את הרגליים למעלה ולנוח כמו שצריך.

לבעלים קוראים שון הוא אוסטרלי שניהל מכרה זהב ליד האי והחליט להקים את הריזורט בתמורה לשטח הוא נותן למקומיים אחוז מההכנסה.

האי מציע צלילות באזור, קייקים, סירה עם שנורקלים לכל מני איים קטנטנים מסביב (כמובן שהכל בתשלום) ובעיקר מנוחה.

ניתן גם לסייר באי לפגוש את המקומיים שחיים שם, הליכה מצד לצד לוקחת רבע שעה.

אחרי ימים ארוכים של אוכל בסיסי, Nusa הוא גן עדן, ולא כי התגעגענו לאוכל מתובלן אלה באמת אוכל מצויין

אחרי יומיים רגיעה, נסענו לRubio חווה במרכז האי בבעלות זוג מיסיונרים לשעבר שנשארו לגור בפפואה.

יצרנו קשר עם שיין (הבן שלהם) שמארגן חופשות גלישה מאוסטרליה בחווה שלהם.

צריך לקחת בחשבון שבחווה אין מים חמים (שזה לא נורא כי דיי חם שם), או קליטה בכלל בשום רשת, והחשמל הוא חשמל סולארי.

שיין אירגן לנו הסעה אליו שלוקחת 4 שעות סה”כ בדרך עצרנו במעיין מדהים וצלול לארוחת צהריים

פיסת גן עדן

לאחר מכן המשכנו לראות את החווה לגידול צלופחים Cathy's eels, אסור לפספס, הצלופחים ענקיים בגודל של שוק אדם.

למרות שקאטי כבר לא בחיים הבן שלה ממשיך לגדל אותם.

הם מגיעים עצמאית מהים לנחל כדי לאכול ותושבי הכפר מגדלים אותם כי הם מאמינים שיש להם יכולות מיוחדות לנבא אסונות ועוד תכונות מיוחדות אחרות- לא לשכוח להביא איתכם פחיות אדומות של טונה חובה

בניו אירלנד יש שבטים של ילדים בלונדיניים טבעיים עם עור שחום, זה שילוב שקיים רק באיים של פפואה ובמיוחד בניו אירלנד, אפשר לראות אותם כמעט בכל מקום באי.

אלו בעלי השיער היותר כתום זה לא צבע מולד אלה שריפה של השיער מהשמש ואלו בעלי הגוון היותר בהיר בלונד נולדו עם הצבע.

לאחר מכן המשכנו לרוביו

החווה מדהימה ויושבת על רצועת חוף סלעית עם בונגלויים (עם מיטות) שפרוסים לאורך החוף, ומוסתרים ברצועת עצים.

יש להם כמה דברים להציע, שיעורי גלישה עם הבחור המקומי שעובד שם או שיין אם הוא בסביבה, סירה (בתשלום) לאי קרוב לחצי יום (אי שלא גרים בו אבל מדהים ) ,הליכה למעיין טבעי בחלקה שלהם באמצע הג'ונגל וסיור בחווה שלארי עושה.

החווה היא פשוט חלקת גן עדן באמצע שום מקום, מדהים ויפה ושוב רגוע ושליו.

לארי ואשתו מכינים שוקולד ושמן קוקוס בחווה (מומלץ לקנות שמן כמזכרת מהם).

אחרי שלושה ימים בחווה יצאנו חזרה לכיוון שדה התעופה ולישון בעיר .

בפפואה אין אפשרות לראות טקסים או מסכות אלה אם כן יש מאורע כלשהו, הלוויה, חתונה או הפסטיבל.

ותמיד כדי לשאול את המקומיים האם יש משהו ואם אפשר ללכת, כי כל אירוע יוצא דופן ומיוחד במינו, לפני שיצאנו הסתבר שיש הלוויה בכפר של הנהג שלנו והוא לקח אותנו לשם בהסכמת הכפר.

הסתבר שרצחו 6 אנשים מהכפר בדרכם לעבודה במכרה ולא היה ברור מה הסיבה.

היו בסביבות אלפיים איש בהלוויה, והאירוע היה מדהים ועצוב גם יחד.

גילפו סירת עץ עם הדמויות של הנרצחים והשיטו אותה מהמים עד לחוף וליוו אותה למרכז הכפר בשירה ותהלוכה של כולם, ואז כל בכירי הכפר נשאו נאום ולאחר מכן הייתה ארוחה ענקית לכל התושבים.

חזרנו לעיר לKavieng Niu Lodge וישנו שם בשתי הלילות האחרונים, התקשרנו לNusa ובילינו שם את היום (אפשר להתקשר אליהם והם באים לאסוף אותך בסירה)

טיפים כללים

האתר הרשמי של פפואה לתיירים

https://www.papuanewguinea.travel/business/magic-mountain-nature-lodge

לא מומלץ לצאת מהשדה בפורט מורסבי, במקרה של קונקשיין ארוך יש שאטלים מחוץ לטרמינל שייקחו אותכם למלונות בתוך השדה בחינם, ואפשר לחכות במסעדה של המלונות ולאכול עד הטיסה

בשדה ניתן לקנות כרטיס סים 4G ב40דולר ל 6GB

בגורוקה שואו מומלץ להסתובב עם מדריך מקומי לראות את ההכנות לפסטיבל

לא לקחנו כדורי מלריה- ב Highlands במשך היום נעים ובלילה קר מאוד 5-10 מעלות ולכן אין כלכך יתושים.

בניו אירלנד לא היו יתושים כמעט בכלל, בNusa היה מעט בשקיעה ולאחר מכן לא היו בכלל ,ברוביו לא היו בכלל יתושים

טיפ שקיבלנו משון (הבעלים של Nusa) -באיים ניתן לקנות תרופה נגד מלריה Malafan שאין אותה כמעט בשום מקום אחר בעולם, התרופה מאוד יעילה ותקפה לשנה

Lawrance - waghiskylinetours2018@gmail.com

מקומות

Cathy's eels

https://indopacificimages.com/papua-new-guinea/diving-new-ireland/cathys-eels/

לינה

Avi Lodge – עולה 200 קינה לילה וארוחה 35

בMount hagen מומלץ לעבור בסופר להצטייד בדברים קצת מערביים

Magic Mountain - אותם בעלים כמו Hagen Travellers

https://www.papuanewguinea.travel/business/magic-mountain-nature-lodge

https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g304035-d4102523-Reviews-Magic_Mountain_Nature_Lodge-Mount_Hagen_Highlands_Region.html

675 542 2137

Hagen Travellers Inn

https://www.facebook.com/hagentravellersinn/

Kumul Lodge- תצפית על הציפורים

https://www.kumul-lodge.com/

Nusa Island

https://www.nusaislandretreat.com/

Rubio- החווה בניו אירלנד

http://www.newirelandsurf.com/newirelandsurf/Rubio.html

Kavieng Niu Lodge- בעיר לילה אחרון לפני הטיסה ממולץ מאוד, גם במשך השהות בקווינג

http://www.kaviengniulodge.com/