עפתי לתרמילאים

פפואה ניו גיניאה - טיול בין שבטים ואיים

פפואה ניו גינאה הינה רצף איים מדהים עם נוף מגוון, שבטים מקומיים וחיבור עם הטבע. למרות זאת, היא אינה מדינה מתויירת במיוחד, ולכן חשוב לדעת כיצד להתמצא בה. בכתבה זו תוכלו ללמוד קצת על האי המסתורי והיפה הזה, על תחבורה ויעדים מרכזיים.
אלון כהן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פפואה ניו גיניאה - טיול בין שבטים ואיים

פפואה ניו גינאה - פתח דבר


פפואה ניו גינאה היא מדינה מדהימה, עשירה בתרבות, נופים, אנשים מקסימים, שבטים מקומיים, חופים יפים ונוף טרופי רבגוני. פפואה נמצאת מצפון לאוסטרליה והיא האחרונה בשרשרת האיים המקשטים את האוקיאנוס השקט. להרפתקנים ביניכם שמחפשים טיול שונה, ללא סימנים למטיילים ישראלים, עם פחות ציוויליזציה ויותר חיבור לתרבויות - למה אתם מחכים? פפואה ממתינה לכם. אין יותר מדי מידע על טיולים בפפואה ניו גינאה, וגם ספרי המטיילים אינם ממש מעודכנים. הטיסות לשם מאוסטרליה, עמוסות באנשי עסקים ופחות במטיילים עם מוצ'ילות כבדות.

לתחילת הכתבה

הגעה מהחוף המזרחי ומסלול כללי


 מומלץ לרכוש כרטיס טיסה לפפואה מקיירנס בחוף המזרחי באוסטרליה (במידה ואתם מגיעים משם). נחיתה בפורט מורסבי (עיר הבירה), ומשם טיסה לגורוקה. מגורוקה מומלץ לנסוע להאגן (Hagen), משם לטארי (Tari), וחזרה לגורוקה ולמאדאנג (Madang) - משם ל-Wewak לכיוון נהר הספיק, ומשם טיסה למורסבי וחזרה.

לתחילת הכתבה

יעדים מרכזיים בפפואה ניו גינאה


גורוקה (Goroka) - עיירה נחמדה וצבעונית. אם תרצו ללון שם, מומלץ לשהות בהוסטל נחמד בשם Luthern Guest House. בגורוקה עצמה אין אטרקציות תיור מיוחדות, ניתן לטייל בנהר ליד הכפר ולהתחבר עם הילדים המקומיים הרוחצים שם.

האגן (Hagen) - בהאגן נמצא השוק הכי גדול בפפואה. זהו שוק יפה וצבעוני ויש בו פירות וירקות מכל טוב. לגבי לינה, תוכלו לישון אצל משפחות בהאגן או בכפר הצמוד אליו (במרחק חצי שעה נסיעה), ששמו רונדון (rondon). רונדון הוא כפר שקט, שלאורכו זורם נהר יפה. בהאגן עצמה, יש מפל יפה ומערה גדולה, בהם ניתן לערוך סיורים.

פפואה ניו גיניאהפפואה ניו גיניאה


טארי (Tari) - הדרך לטארי, ובכלל כל הדרכים באיזור הרמה ( The Highlands), הן דרכים מדהימות, שבמהלכן חוצים הרבה נהרות ונופים משגעים. באזור טארי גרים בני שבט ההולי. הנשים שם הן אלו שעושות את רוב העבודה, ואילו הגברים עסוקים במראם החיצוני. הם מכונים אנשי הפאות, בגלל הפיאה המעובדת שהם חובשים לראשם. בשוק של טארי ובשבילי הכפר, ניתן לפגוש את הגברים לבושים בבגדיהם המסורתיים, כשגופם צבוע במשחת טיט צבעונית ולראשם הפאה המפורסמת. את הפאה הם מרכיבים משיער ראשם, שנגזז אחת למספר שנים. יש באיזור גם מפל מרשים ביותר, ואם תחפצו בהרבה אבק, תוכלו לראות את הקידוחים של Lng, שזה מאגר הגז השני בגודלו בעולם.

מאדאנג (Madang) - אפשר לכנות את מאדאנג עיירת נופש. מדובר בעיירה שקטה יחסית לאיזור הרמה, שופעת בהרי געש, שחלקם אף פעילים. בסביבתה חופים ואיים רבים בהם ניתן לצלול ולנפוש. העיירה עצמה מציעה מגוון של מקומות לינה ומסעדות, שווקים וגנים. מהעיר מאדאנג יוצאים לטיולים באיים סביב, ובאזור נהר הספיק.

ויוואק (Wewak) - היא העיר ממנה יוצאים לטיולים בנהר הספיק. יש בה הרבה אזורי טיול, ואפילו מקום שנקרא Israel Minesteri, שהאוכלוסיה בו אימצה את היהדות כדתה הרשמית. במקום ניתן לראות דגלים של ישראל, ציטוטים מהתנ'ך באנגלית מעוברתת, לוח השנה העברי ועוד, והאוכלוסיה שם גם שומרת שבת. ניתן לבקר באתר הנצחה ללחימה שהתרחשה באיזור Wewak בזמן מלחמת העולם השניה. מומלץ טיול לחוף בשם Warm, שם תוכלו לראות אלמוגים שנמצאים ממש על החוף. ב-Wewak עצמה יש כמה שווקים, אבל אחד מרכזי, באיזור של Airniugini.

 ליד Wewak יש אי שנקרא Muschu Island (ההגעה אליו עם סירת מנוע שיוצאת ממול הדואר ב-Wewak). האי מושו הוא אחד היפים והשמורים ביותר, עם אלמוגים בכל מקום שתשחו אליו. אולי גם יצא לכם לראות דולפינים או דגי טונה. יש במושו חופים בתוליים וליד האי יש הר געש רדום שנקרא קייררו. בגלל הר הגעש, יש שם מי גופרית רותחים שנשפכים ממש לחוף, והמקומיים מכינים בהם אוכל.

נהר הספיק (Sepik River) - יש שני כפרים שמחברים בין Wewak לנהר ספיק: Pagwi ו-Angoram. נהר הספיק הוא בין הנהרות הגדולים בעולם, כשלכל אורכו ישנם כפרים שונים ואוכלוסיות שבטיות שונות. מה שמייחד את הספיק מבחינת תרבות, זה שאנשי הספיק הם אנשים יצירתיים, הם מפסלים וחורטים פסלים וציורים על סירות הקנו שלהם, ומקשטים את בתיהם במסכות ופסלים יפים. בכפרים סביב תוכלו לראות בתים גבוהים שנקראים House tambara, שלטענת המקומיים, אלה הם בתי רוחות - שם מתכנסים כל אנשי הכפר (פרט לנשים). בנהר הספיק יש מגוון רחב של בעלי חיים: נחשים, לטאות גדולות, ציפורים מכל הסוגים ותנינים. תוכלו להצטרף למסע צייד תנינים שבסיומו תהנו מאכילת בשרם. תוכלו לערוך שייט על נהר הספיק ובדרך לראות את הבתים הבנויים על גדות הנהר או ממוקמים בגובה, ולראות את האוכלוסיה השבטית העוסקת בפיסול וגילוף בעץ ובניית מסכות. יש כמה כפרים ממש מעניינים כמו Aibum, שמה שמייחד אותו, זה הקערות הגדולות שמשמשות את כל אנשי הכפר לבישול. בכפר Chambri יש כבר יותר נוכחות של תיירים.

לתחילת הכתבה

דרכי תחבורה


טיסה - דרכי הגעה לפפואה מאוסטרליה - יש טיסות מקיירנס וגם מבריסביין. חברת התעופה הממשלתית והמובילה בפפואה והכי זולה היא Airniugini, והיא מבצעת גם את רוב טיסות הפנים. אם אתם באוסטרליה, הזמינו ישירות דרך הסניף שלהם, זה יוצא זול משמעותית. יש להם סניף בקיירנס ובבריסביין. מה שמייקר את פפואה כל כך, הן הטיסות פנים שיש לקחת כדי להגיע ממקום למקום - למשל, כדי לצאת ממורסבי לכיוון ה-Highlands, כי אין כביש שמחבר בין מורסבי לחלק הצפוני של האי המרכזי. מחירי הטיסות משתנים בהתאם למועד הזמנת הכרטיסים.

תלבושות מקומיותתלבושות מקומיות


Pmv - כדי להכיר באמת את פפואה, חובה לנסוע באמצעות Pmv - זהו כלי תחבורה שיכול להגיע בצורת מיניבוס, ואן או משאית. בנסיעות ב-Highlands זה רק מיניבוסים או ואן לנסיעות הארוכות, ומשאיות לנסיעות הקצרות. לעיתים, בנסיעות הארוכות נוסעים במשאית, עליה מועמסים אנשים לצד שקים מלאי סחורה ומזון. עקב שימושן של המשאיות גם ככלי להובלת סחורה, לא תמיד ניתן לדעת זמני יציאה עדכניים. אם אחד המקומיים צריך להביא סחורה חשובה - המשאית עשויה לעבור בביתו, להעמיס סחורה ואז לצאת לדרך. לעיתים תוכלו לנסוע הלוך ושוב כדי להעביר סחורה, ורק אז תצאו לדרך. תחבורת ה-Pmv יוצאת לדרך רק כשהיא מלאה, כי זה לא משתלם לצאת עם מקומות פנויים. זו בהחלט חווית נסיעה אותנטית.

סירות - התחבורה הימית יכולה לשמש לשייט של שעות רבות בספינה מקרטעת ולא נוחה. בנהר הספיק, התחבורה היחידה היא באמצעות מוטור קנו, שזה בעצם קנו (עץ רחב שגילפו לו פתח במרכז) ששמים בחלקו האחורי מנוע של ימאהה 40-60 כ'ס. מחירי הדלק לאורך הנהר הרבה יותר יקרים מאשר ב-Wewak, לכן, אם אתם רוצים להשכיר קנו, אז כדאי שתקנו את הדלק ב-Wewak ותביאו אותו איתכם ב-Pmv. כמו כל אמצעי התחבורה בפפואה, גם המוטור קנו נעים על ציר החוסר וודאות מבחינת זמנים, היצע ועלויות ויתכן שתמתינו מספר שעות לשייט או שיתמזל מזלכם ותמתינו רק דקות בודדות.

לתחילת הכתבה

שימוש בכסף


 פפואה ניו גיניאה היא אמנם מדינת עולם שלישי, אך זה לא אומר שהיא זולה בהתאם. המחייה בפפואה יחסית לא יקרה, אך מחירי הטיסות הפנימיות עלולים להעלות את המחיר. אם תרצו לישון במקום הגון ונוח - המחיר יעלה בהתאם גם כן. אפשרי להשתמש במהלך הטיול בטרוול צק'ס. השימוש בטרוול צ'קס אמנם הכי בטוח, אבל לוקח המון זמן לפדות אותם בבנקים מסויימים (ב-Westpac הכי מהיר) ויש כמובן עמלה. יש עיירות כמו טארי, בהן לא ניתן לפדות המחאות נוסעים כלל. אפשר להשתמש גם באשראי, אבל קחו בחשבון שהתורים לכספומטים ממש ארוכים. לפתוח חשבון בפפואה ואז להעביר כסף זה לא אפשרי, כי רק תייר שיש לו אישור עבודה יכול לפתוח חשבון. להסתובב עם כל הכסף במזומן זה מאוד לא חכם.

לתחילת הכתבה

לינה ואירוח


 אם אתם מטיילים בפפואה בקבוצה מאורגנת, הכל יהיה מסודר עבורכם מבחינת לינה, נסיעות, סיורים והעברות. לעומת זאת, אם אתם תרמילאים, הלינה הכי זולה והכי חווייתית היא הלינה בכפרים. אין מקום מסודר שבו ניתן למצוא משפחות מארחות, צריך להגיע למקום ולברר. אפשר לנסות ב-Couchsurfing, ולברר אם יש אנשים שמציעים אירוח בכפר שלהם. בשינה בכפרים עצמם לא צריך לצפות ליותר מדי - תנאי הלינה הם בטווח המתחיל משינה על מזרון דק ועד שינה על הרצפה. כמו שהבנתם, מי שבשבילו חשובה רק קורת גג, אז זאת האפשרות העיקרית ללינה זולה לתרמילאים (וכמובן זו חלק מהחוויה של פפואה). ברוב המקומות בהם תתארחו, נהוג לגבות כ-40 קינה ללילה, שזה בסביבות ה-50 שקלים.

לתחילת הכתבה


מזג אוויר


 בפפואה, הממוקמת באיזור טרופי, יש שתי עונות שנה עיקריות: יש את העונה הרטובה המתחילה מינואר ועד חודש יוני ובמהלכה יורדים הרבה גשמים, ויש את העונה היבשה, שבה יורדים פחות גשמים והיא בין יוני לדצמבר.

לתחילת הכתבה

סוף דבר


 טיול בפפואה ניו גיניאה הוא לא קל ולא מתאים לכל אחד. כשמגיעים לפפואה צריך לשנות את התפיסה שהכל ילך כמו שתכננתם. צריך שיהיה לכם מסלול מתוכנן כלשהו, ומשם פשוט לזרום לכל מקום שנראה לכם יפה, כי יש סיכוי טוב שפשוט תתקלו באטרקציה מדהימה שאף אחד לא ידע עליה. האנשים בפפואה מאוד נחמדים, ואם הם ישמעו שאתם מישראל, הם יתלהבו שאתם באים מארץ הקודש. חשוב תמיד לשמור על חיוך ולהתחבר עם האנשים שאתם נמצאים איתם. רק בצורה הזו, תוכלו לחוות את אחד הטיולים הכי אותנטיים ומדהימים שיכולים להיות, תוכלו להתארח אצל מקומיים וללמוד על התרבות שלהם, לראות את חיי השבטים השונים, התלבושות השונות, המאכלים השונים של כל סוג אוכלוסיה וכל איזור.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד טיולים בפפואה ניו גינאה? הנה כמה קישורים נוספים באתר למטייל שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פפואה ניו גינאה