חזרנו בן זוגי ואני מטיול של שמונה ימים בקרואטיה, עם גיחת יום למונטנגרו. עמוסי חוויות וטיפים. נחתנו בדוברובניק, שכרנו רכב, ועלינו צפונה עד זאגרב. קרואטיה מקסימה ביופיה:חופים, שמורות טבע,ערים קסומות, ארכיאולוגיה,כל אחד יוכל למצוא בה מה שהוא אוהב.

אוגוסט בקרואטיה – חם. מאוד. צריך לקחת את זה בחשבון בתכנון הטיול. מי שבענין חופים וים – זה המקום! החופים נפלאים: המים בצבע טורקיז משגע, נקי מאוד. אבל מאחר ומדובר באוקיינוס – אין חול אלא אבנים קטנות וצריך להערך בהתאם: נעליים מתאימות (סנדלי שורש, שקפקפים או לקנות נעליים מתאימות במקום). אנחנו קנינו גם מזרונים מתקפלים ששימשו אותנו לשכב על החוף (כסאות הנוח יקרים להחריד).

בחרנו לנחות בדוברובניק ולחזור מזאגרב, על מנת לראות כמה שיותר אזורים, ולא לבזבז זמן על חזרה “אחורה”. דוברובניק מקסימה, ולכן רצינו להתחיל בה. בדיעבד, אם רוצים לעצור לאורך הדרך בנקודות תצפית יפות בכביש – העצירות הן בכוון השני – מזאגרב לדוברובניק. כדאי לקחת את זה בחשבון…

השכרת רכב: בקרואטיה נדרש רשיון נהיגה בין לאומי, חוץ מהרשיון הישראלי (עשינו בממסי – 19ש”ח בסהכ, צריך להגיע עם הרשיון הישראלי ע”מ לעשות אותו). את הרכב שכרנו מהארץ אצל שלמה סיקסט. המחיר היה האטרקטיבי ביותר. דלפקי השכרת הרכב בדוברובניק נמצאים מעבר לכביש בשדה התעופה. נוח מאוד להגעה. השרות היה מהיר. הרכב היה חדיש ומזגן מצויין (רנו קליאו -שמשה אותנו נפלא)

מעבר למה ששילמנו מהארץ הוספנו לא מעט כסף: הוספנו השלמת כיסוי על נזק לשמשות וגלגלים (לא כלול בביטוח ה”מלא” שעשינו בארץ) הוספנו תשלום על מעבר עם הרכב למדינה אחרת (36 יורו, חברים שלא עשו את זה נדרשו לשלם במעבר הגבול 150 יורו...), הסוכנות לוקחת כסף על מיכל דלק מלא, (כך שמומלץ להחזיר את המיכל עם מינימום דלק שאפשר, לא מתקזזים על הדלק שהוחזר.) חוץ מזה חוייבנו בתוספות של מסי דרך. כך שהוספנו עוד 181 יורו על הסכום ששילמנו מהארץ!

אין צורך לקחת רכב עם GPS – הווייז עבד לנו נפלא בקרואטיה (מלבד באג רציני שיש לו,שמייד אספר עליו). וכמובן שצריך חבילת גלישה מתאימה לזה (גם לזה אתייחס בהמשך).

הבאג היחידי בווייז היה מבחינתנו שהוא לא מזהה מעברי גבול, ולא מתריע על הפקקים שהם יוצרים.

בעקבות המלצות מטיילים החלטנו לצאת ליום למונטנגרו (שקרובה מאוד לדוברובניק). יצאנו ב9:00 מהמלון בדוברובניק. הווייז עידכן שבעוד 3 שעות נגיע לקוטור שבמונטנגרו. כעבור חצי שעה מהיציאה ניתקלנו בפקק תנועה נוראי. שיירה ארוכה של מכוניות שפשוט עומדת. הסתבר שזה מעבר גבול – לא למונטנגרו, עוד לא… לבוסניה/הרצגובינה! שעה וחצי עמדנו בפקק הזה, נסענו כשעה, ואז עמדנו עוד כחצי שעה במעבר הגבול למונטנגרו. בסופו של דבר הגענו לקוטור היפהפיה בשעה 16:00 (טוב, גם עצרנו לקפה בדרך...) היינו שם שעתיים וחצי והסתובבנו חזרה לדוברובניק…

הווייז לא ידע להתריע על הפקק ועל הזמנים הצפויים, הוא פשוט התעדכן כל הזמן עם ההמתנה שלנו, אבל לא איפשר לנו לדעת מראש כמה זמן צפוי לנו (אין ספק שאם היינו יודעים מראש שזה המצב היינו מוותרים על הרעיון).

תקשורת:  הצטיידנו בגלובל סים של פלאפון מהארץ. שני כרטיסי סים של 1 GB לי ולבן זוגי. העדפתי את זה על פני סים מקומי, כי מנסיון העבר לא בכל שדה תעופה ניתן לרכוש סים מקומי, ובגלל הנהיגה והניווט רציתי שתהיה לנו אפשרות לגלוש מיד כשנצא מש”ת. בדיעבד לגלובל סים יש יתרונות וחסרונות.

היתרונות: הוא עבד מצויין ללא בעיות.

החסרון: הוא מיועד רק לגלישה ואם רוצים להטעין בדקות שיחות – ניתן להתקשר רק לארץ ולא לשיחות מקומיות. זה התגלה כחסרון מאחר והלינה היתה בעיקר בדירות ולא במלונות, וכשהיינו צריכים לתקשר עם בעלי הדירות, לא יכולנו להתקשר אליהם.

הפתרון האפשרי למצב הזה הוא לקנות גלובל סים לטלפון אחד (או כל חבילת גלישה אחרת מהארץ) ולטלפון השני לקנות סים מקומי. (לתקשר בינהם אפשר בוואטאפ בכל מקרה ).

קנינו כרטיסים עם 1GB לכל אחד מאיתנו. השתמשנו בגלישה גם לניווט, וגם לחיפוש מקומות לינה בדרך. בכל מקומות הלינה שהיינו, היה WIFI, אבל אחרי 5 ימים קיבלנו הודעה שהחבילה עומדת להגמר, ואני הוספתי 1 GB נוסף לכרטיס שלי.

לינה: הלינה במלונות יקרה מאוד ולכן כמעט בכל הלילות לנו בדירות. הזמנתי מראש דירות לשלושת הלילות הראשונים שלנו בדוברובניק וללילה האחרון בזאגרב. ליתר הלילות רצינו לאפשר גמישות והזמנו תוך כדי תנועה. את הדירות בחרנו מאתר בוקינג.קום, ולא הצטערנו. כל דירה היתה אחרת,עם אופי אחר. בכולן דאגנו שיהיה מיזוג אוויר, והן נבחרו על פי הדרוג שקיבלו מאורחים, ועל פי המחיר. אין כניסת רכבים לאזור העיר העתיקה, בכל הערים . לכן העדפנו לא לקחת דירות בעיר העתיקה,על מנת לא להסחב עם מזוודות מרחקים ארוכים עד למלון.

התשלום לדירות הוא במזומן בלבד! (קונות או יורו). לא באשראי. צריך לקחת את זה בחשבון בתכנון הכסף המזומן שלוקחים לטיול…

ההתנהלות בבוקינג היא מול סוכנות שמטפלת בדירות ולא מול בעל הדירה עצמו. לכן כל התקשורת היא מסורבלת ואיטית יותר. כשיש שעה לקבלת הדירה (בדרכ 14:00), לא עזר לנו שכתבנו שנגיע מוקדם יותר – ההודעה לא הגיעה לבעלי הדירה. זה גם לא מלון שיש לו דלפק קבלה 24/7. היו פעמים שהגענו לדירה לפני הבעלים, ונאלצנו לחכות, כי לא היה לנו מספר טלפון לתקשורת ישירה (ובכל מקרה גם לא התאפשר להתקשר עם הגלובל סים...)

חניה: בדירות שלקחנו לא היתה חניה פרטית . המשמעות היא שחונים ברחוב, בתשלום. התשלום יכול להתבצע בשתי דרכים: תשלום במטבעות בלבד ,במכונת תשלום, עפ”י המחיר שנקוב שם (עלות שעת חניה וטווח השעות שצריך לשלם משתנים בכל אזור). או בקיוסקים ליד – ואז לא חייבים לשלם במטבעות וניתן לשלם גם לחניה יומית.

לסיכום, היה טיול נפלא. מקווה שהטיפים שלי יעזרו לכם להנות, לפחות כמו שאנחנו נהננו...