בתאריכים 30.09-07.10 יצאנו לטיול בהרי הרילה וסופיה בירת בולגריה עם הילדות גילאים 11 ו- 14.

 מידע כללי:

  • השכרת רכב מאתר Rental Cars. שימו לב, על נהג נוסף משלמים במקום לחברת ההשכרה. חשוב לעשות ביטול השתתפות עצמית לתאונות. עשו את הביטוח בחברה חיצונית כמו פספורט קארד ולא באתר Rental Cars, יותר זול. שימו לב שלקיחת הרכב היא בשדה התעופה ולא צריך הסעה נוספת לחברת ההשכרה. בשדה התעופה בסופיה 2 טרמינלים 1 ו- 2. כל חברות ההשכרה נמצאות בטרמינל 2. המרחק בין הטרמינלים כ- 2 ק"מ ויש שאטלים. שלא בתקופת הקורונה יש שאטל כל 15 דקות. בתקופת הקורונה כל 30 דקות.

  • בדיקות קורונה – קופות החולים קיבלו הוראה ממשרד הבריאות שלא לעשות בדיקות ליוצאים לחו"ל. בדיקות ניתן לעשות בבתי חולים בעלות של 300 ₪ לאדם. מיד לאחר הזמנת כרטיס הטיסה הזמינו תור לבדיקה!!! קשה מאוד להזמין תור. את הבדיקה יש לבצע כ- 72 שעות לפני הטיסה ולמלא טופס הצהרת בריאות 24 שעות לפני הטיסה באתר משרד הבריאות.

  • חובה להדפיס את כל הטפסים!!! (תוצאות בדיקות קורונה, הצהרת בריאות). את טופס בדיקת הקורונה יש להראות בדלפק ה- Check In, בלעדיו לא ניתן לטוס. בסופיה לקחו את הטופס.

  • ביטוח רפואי הייתי ממליץ על פספורט קארד. עכשיו בתקופת הקורנה ביקשו מאתנו 9.5 דולר ליום לאדם!!! (ללא ביטוח קורונה 4.5 דולר ליום). לאחר בירורים עשינו את הביטוח בהראל, 3 דולר ליום כולל ביטוח קורונה.

  • כל מקומות הלינה הוזמנו דרך אתר Booking.

 30.09 – טיסת בוקר לסופיה כשעתיים וחצי. שכרנו רכב ונסענו ל- Sapareva Banya (כ- שעה וחצי). עיירה מאוד נעימה, מעיינות חמים מעולים, מסעדות טובות ונוף מקסים להרים. לינה במקום נחמד Slavina Guest House. מטבח גדול משותף, לכל חדר יש אמבטיה ושירותים.

 01.10 – בבוקר נסענו ל- Rafting  עם חברת REFLIP על נהר ה- Struma, כשעה נסיעה דרומה על כביש E79. עלות ה- Rafting 25 אירו לאדם (עם תמונות 30 אירו).

אתר אינטרנט: www.reflipteam.com, Email: info@reflipteam.com, טלפון: +359-877-505-991.

מי שמעוניין יש קניונינג, קייקים ואומגה מעל הנהר.

פגשנו את המדריכים בשעה 10:00, קיבלנו ציוד (חליפות, נעליים, קסדה) ונסענו כ- 20 דקות במעלה הנהר.

התקופה הטובה ביותר לרפטינג משפחות היא יולי-אוגוסט. רפטינג סוער יותר במאי-יוני. להפתעתנו הזרימה באוקטובר הייתה טובה עקב הגשמים. סה"כ היינו על הנהר כ- 3 שעות, בדרך יש סלע גבוה, כ- 6 מטרים ממנו ניתן לקפוץ לנהר. הרפטינג היה מעולה, מדריכים מקצוענים ואני מאוד ממליץ. בסיום הרפטינג עשינו אומגה (3 פעמים כל אחד) בעלות של 5 אירו.

אחר הצהריים נסענו למעיינות חמים בעיירה Sapareva Banya. יש בריכות פנימיות ובריכות חיצוניות. התשלום הוא עבור כל אחד בנפרד, 15lb למבוגר, 10lb לילד. אנחנו היינו רק במעיינות החיצוניים ואני ממליץ מאוד. יש כ- 8 בריכות בטמפרטורות של 15-17 מעות ועד 39-41 מעלות למול נוף הרים, ממש יפה. המקום נקרא Aqua Club Kotvata והוא נמצא על הכביש הראשי של העיירה.

 02.10 – בבוקר עזבנו את הצימר ויצאנו ל- 3 ימים טרק בהרי הרילה. נסיעה של 40 דקות לרכבל שעולה לבקתת Rilski. יש כביש אחד מ- Sapareva Banya העובר דרך היישוב Panichishte. אפשר גם לרשום בגוגל lift to the 7 Rila Lakes. עלות הרכבל ל- 3 מבוגרים וילד 44lb. למעוניינים במסלול יום יש סיבוב מפורסם של שבעת האגמים. מתחילים במסלול האדום בעלייה קלה והולכים נגד כיוון השעון. עוברים למסלול ירוק-צהוב, לאחריו למסלול אדום-צהוב. מסלול של 7 שעות.   שימו לב!!! רכבל אחרון ב- 16:30. בדקו את השעות, ייתכן ובקיץ הרכבל פועל עד שעות מאוחרות יותר.

אנחנו הלכנו לבקתת Ivan Vazov. התחלנו ללכת בשעה 10:30 והגענו בשעה 16:30. הלכנו במסלול אדום-צהוב -> ירוק-צהוב -> ירוק-אדום-צהוב -> ירוק. יש אפשרות ללכת גם דרך המסלול הכחול, אמנם קצר יותר אבל טיפוס של 100 מטר יותר ממנו ניתן לראות את כל 7 האגמים!!!. בדרך היה לנו שלג והנוף מקסים.

התקופה הטובה ביותר לטרקים היא יולי-אוגוסט. באוקטובר עלול להיות גשום. לנו היה מזג-אוויר מושלם. בבקתות אין Wi-Fi, מקלחות והן לא מחוממות (מקבלים מספיק שמיכות).

 3.10 – לאחר יום ארוך יצאנו בבוקר לטיול יום קצר למספר אגמים באזור. המסלול בשטח מסומן בירוק-צהוב והוא יוצא לכיוון דרום מהבקתה. טיילנו כ- 4 שעות בין שלושת האגמים הראשונים (Kalrski Ezera ו- Malak Kalin Dam). טיול יום קצר ומומלץ. מי שיכול ימשיך לאגמים הרחוקים יותר כ- 3:30 שעות לכיוון. אופציה נוספת היא ללכת למנזר רילה כ- 7 שעות. מהמנזר חזרה לרכב עם מונית (כשעה נסיעה).

 04.10 – בבוקר קמנו מוקדם, יצאנו בשעה 8:30 לאחר ארוחת בוקר חזרה לבקתת Rilski. חזרנו עם המסלול הירוק עד למעבר ההרים כשעה ומשם למסלול ירוק-אדום-צהוב עוד כ- 30 דקות לתצפית מאוד יפה על 6 מתוך 7 האגמים והלוחם. מתצפית זו הלכנו עוד כ- 15 דקות לתצפית נוספת (בדיוק בזמן שהיינו בנו משטח יפה לתצפית). חייב לומר שהתצפית הראשונה יפה יותר!!!. המשכנו בירידה לאגם "הכליה" ומשם במסלול האדום לבקתת Rilski (כלומר לא במסלול ממנו עלינו ביום הראשון). מסלול זה יפה יותר ויש ממנו תצפיות על האגמים, ההרים מסביב והלוחם. בדיעבד היה עדיף אילו בהלוך היינו הולכים במסלול האדום וחוזרים דרך הירוק-צהוב ואדום-צהוב.

כמה נקודות חשובות:

·         בדקו את שעות הרכבל, יש ימים שהוא לא עובד.

·         בחודשי הקיץ הגיעו מוקדם כדי להימנע מתור ארוך ברכבל.

·         בימים בהם יש רוח חזקה, בדומה למה שהיה לנו הרכבל לא עובד. בחזור נאלצנו לרדת חלק מהדרך ברגל. למזלנו ראינו ג'יפ וירדנו איתו.

·         השתדלו לא להגיע בסופי שבוע, הבקתות מלאות וצפופות.

·         הזמינו את הבקתות מראש. שמרו את אישור ההזמנה בטלפון.

 את הלילה עשינו בצימר ביישוב Saparevo כ- 20 דקות נסיעה מהרכבל. צימר מדהים!!! ציון 10. אם אתם מתכננים להגיע לאזור הזמינו אותו כמה שיותר מוקדם. שם הצימר: Sapareva Kashta.

 05.10 – בבוקר נסענו לסופיה כשעה נסיעה. בתוך העיר יש פארק חבלים מאוד יפה Kokolandia בו יש 6 מסלולים, 5 ו- 6 מאוד מאתגרים. עלות 6lb לכל מסלול. זמן בילויי כ- 3 שעות. משם נסענו לדירה במרכז העיר Niki Apartment, דירה מקסימה, ציון 10!!!.

אחר הצהריים הסתובבנו ב- Vitosha blvd. חניות מזכרות, מסעדות, חנויות בגדים, אלקטרוניקה, ספורט ועוד. אווירה מאוד נעימה. מומלץ מאוד לשעות אחר הצהריים-ערב. זמן בילויי 2-3 שעות.

06.10 – בבוקר נסענו ל- Musiko, מוזיאון שמתאים לילדים עד גיל 12 (לדעתי), מוזיאון אינטראקטיבי בנושא: חלל, אנרגיה ירוקה, ארכיאולוגיה, גאולוגיה, טכנולוגיות ישנות וחדשות. הרבה פעילויות לילדים. מומלץ מאוד. זמן בילויי כ- 3 שעות.

אחר הצהריים נסענו ברכבת התחתית לשוק המקורה Tsentralni Hali. השוק שקט, רגוע ונעים מאוד (דוכני אוכל, ביגוד, מזכרות, קוסמטיקה ועוד). זמן בילויי 1-2 שעות.

אנחנו היינו בסופיה יומיים אבל בהחלט ניתן לבלות יום נוסף.

את הרכב שמנו בחניון 7/24 בעלות של 30lb ליום.

07.10 – טיסת בוקר לישראל.

למידע נוסף ניתן ליצור איתי קשר במייל avishaisasson@yahoo.com.

 אבישי