טיול בן חמישה ימים בלונדון - אנו משפחה בת חמש נפשות ובחודש מאי החלטנו לצאת לשבוע של הפוגה בלונדון - ראשון עד חמישי. טסנו בטיסת אל על ונחתנו בעשר בבוקר בלונדון, לאחר תורים ארוכים בלוטון נסענו לעיר באובר (84 פאונד עבור רכב עם 7 מקומות שהצליח להכיל 4 מזוודות וטרולי). ישנה אפשרות לקחת רכבת מהשדה תעופה, לאזור שבו אנו לנו (Goodge Street) היה נדרש מאיתנו להחליף עוד רכבת. בגלל הקירבה במחיר - 70 פאונד ברכבת - החלטנו לקחת אובר. יתרון ברכבת שכדאי לקחת בחשבון, היא מהירה ואין בה פקקים (הערה חשובה בסוף).

ישנו בסוג של מלון דירות בשם - The Residen Fitzrovia Oxford Street. (סגרנו דרך booking) המיקום מרכזי , תחנה אחת ברכבת מרחוב אוקספורד + הגעה נוחה כמעט לכל מקום בלונדון. לדעתי הדירה הייתה מרווחת יחסית ללונדון. היא הייתה מאובזרת היטב, הכל היה נקי מאוד, אינטרנט מצוין, אין עמדת צ׳ק אין אבל בעל הדירות היה זמין בכל שעה. ישנו מקום לאחסן את המזוודות. שני החסרונות העיקריים היו - מים חמים, אחרי כל שתי מקלחות בערך (תלוי באורך) ולאחר מכן יש לחכות 20 דקות שוב למים חמים. חסרון שני, בדירה הייתה מכונת כביסה אבל לא מייבש וגם לא מקום לתלות את הבגדים. מלבד זאת, מאוד ממולץ. נקודה נוספת - השקעים לא היו כמו באירופה ודרשו ממיר כדי להשתמש בהם.

רכבת תחתית - זולה יחסית, לא ניתן לעבור סכום מסוים ביום (תלוי באזורים אליהם נסעתם). היום היקר ביותר שלנו (שבו התרחקנו שעה מלונדון) הגיע לתשע פאונד עבור אדם. בשאר הימים לא עלה לנו יותר משבע פאונד לאחר שנסענו המון ברכבת. תשלום ברכבת - לפני הטיסה קראתי על כרטיס oyster. אנחנו השתמשנו בכרטיסי אשראי (דרך תשלום דרך Wi-Fi בארנק שבטלפון), לדעתי יותר נוח מאשר לקנות כרטיס אחר ולהטעין אותו. לפני המקומיים גם יותר זול אבל את זה לא בדקתי :) . שימו לב- כדי להשתמש באופציה זו צריך כרטיס אשראי אחר לכל אדם הנכנס לרכבת. בסוף ביופ זה מתעדכן וניתן לראות את החיוב (לא תראו לאחר כל נסיעה ונסיעה). הרכבות קלות להבנה, בהתחלה השתמשנו ב- Google maps ולאחר מכן כבר הסתדרנו לבד. עוד נקודה חשובה , כאשר נכנסים לתחנה אין קליטה בכלל אז כדי לטעון את המסלול לפני כן. כמו גם, ממליצה מאוד להעביר למצב טיסה בזמן הנסיעה. הטלפון מחפש קליטה ולא מוצא וזה זולל את הסוללה די מהר.

יום ראשון - לאחר בראנץ’ קצר התחלנו את הטיול בלונדון. נסענו עם הרכבת התחתית באזור Westminster. הסתובבנו באזור שהיה הומה אדם. משם הלכנו ברגל ל- St James’s park שבו נמצא ארמון בקינגהם. הפארק יפיפה, אפשר להאכיל שם יונים, ברווזים, סנאים. ההליכה בפארק כשלעצמה היא אטרקציה בפני עצמה. ניתן לקיים שם פיקניקים. המשכנו לטירה היפה וראינו את החלפת המשמר (כל שעה עגולה). המשכנו לכיכר טרפלגר ומשם לקובנט גארדן. אזור מקסים ללכת לאיבוד בו. בזה הסתיים היום שלנו, חזרנו דרך הרכבת התחתית.

יום שני - התחלנו את היום בגריניץ׳. נסענו עם הרכבת אחת ואוטובוס אחד והגענו לעיירה הציורית. בילנו שם חצי יום. התחלנו דרך האקדמיה ועלינו רגלית למצפה. קנינו כרטיסים למצפה דרך go city (האתר הרשמי) בשילוב עם אטרקציה נוספת. ככל שעולים במספר האטרקציות כך המחיר משתלם יותר. ממליצה לבדוק לפי סוגי אטרקציות, לדעתי עם אטרקציות זולות זה פחות משתלם.

אחרי הסיור בגריניץ לקחנו שייט (city cruise) בחזרה לעיר (עלה 56 פאונד), הסירה שתה לאט וניתן לראות את העיר באופן שלא רואים מהקרקע. השייט היה חביב, לידנו עברה Uber boat , היה נראה שהיא נוסעת בקצב מהיר יותר והסיור בה לא מבזבז כשעה וחצי.

לאחר ארוחת צהריים הלכנו להסתובב ברחוב טוטנהם ו- Oxford. טיילנו בחודש מאי, לא היו מבצעים, המחירים היו כמו בארץ פחות או יותר. לא סיימנו את הרחוב והמשכנו אותו ביום השלישי.

יום שלישי - התחלנו את הבוקר בכיכר פיקדילי, הסתובבנו באזור ומשם הלכנו לתחנת הרכבת Kings Cross. האזור של כיכר פיקידילי הוא גדול ומצריך בערך חצי יום. הלכנו לתחנת הרכבת כי משם יצאה הסעה לאולפני וורנר ברוס - The making of Harry Potter. אני אתחיל בביקורות על ההסעה והחברה דרכה סגרתי את הכרטיסים. לא רציתי לסגור כרטיס עם הסעה כי חשבתי שנסתדר בלי זה. כמו גם, מדובר במחיר כפול עם הסעה. עם זאת, באתר של Warner Bros לא נותרו כרטיסים לרוב חודש מאי (נכנסתי לאתר כשבועיים לפני). לכן סגרתי עם Golden Tours. ההסעה יצאה בזמן ולא היה לי איתם שום בעיה. האוטובוס היה ממותג והוקרן בו את סרטי הארי פוטר במסכים אישיים לכל מושב. לאחר כשעה הגענו לאולפנים, הנהג מביא לך את כרטיסי הכניסה. הסיור היה יוצא דופן. מדובר בכניסה למקום בו צילמו את הסרטים, בו יש את כל אביזרי הסרט. המכונית המעופפת, המדרגות הזזות, הדיוקנים של הוגוורטס, היער, הבנק, ממש הכל מהכל. שווה את המחיר ומומלץ בחום ! (למעריצי הסרטים בלבד, מי שלא מכיר לא יהנה) . המקום די גדול, הסיור הוא רגלי ועצמאי. לנו הוא לקח בין 3-4 שעות. אמרו לנו לחזור להסעה רק ב-19:50 אבל כשיצאנו החוצה מסתבר שאוטובוסים של החברה לוקחים לתחנת Euston באופן תכוף. לקחנו אותם ומיוסטון לקחנו רכבת נוספת לתחנת הרכבת kings cross, ממנה הגענו. חשבנו שיהיה מה לעשות באזור (לא היה) אז נסענו לרחוב אוקספורד להמשך הסיבוב של אתמול. משם עלינו למלון וסיימנו את היום. (למעריצי הארי פוטר בתחנת הרכבת kings cross , יש את רציף תשע ושלושה רבעים כהוקרה לסרט (: )

יום רביעי - התחלנו את היום עפ האטרקציה השנייה בכרטיס Tower Of London או בעברית מצודת לונדון. הטירה השתמרה בצורה מצוינת, התערוכה של אוצרת המלכה יוצאת מן הכלל. באחד הבניינים יש קיר שלם על דוד בן גוריון והבריגדה היהודית. האזור היה יפה, אנחנו אישית אהבנו.

לקחנו משם רכבת לנוטינג היל, הרחוב היה חמוד וצבעוני. ראינו את הגן האסור. נחמד אבל יכולנו לוותר. המשכנו להייד פארק ברכבת נוספת. אחד הפארקים היפים שראינו, במרכזו יש אגם ענק ובו ברבורים, ברווזים והמון יונים שאפשר להאכיל. הבנתי שאפשרי להשכיר סירות פדלים וממש מולו יש את טירת קנסינגטון. הפארק ענק וראינו רק חלק קטן ממנו.

בערב נפרדנו, הבנים נשארו במלון ואנחנו הלכנו למחזמר מאמא מיה בקובנט גארדן. מחזמר מהמם!!!! מאוד מאוד מומלץ. קנינו כרטיסים כשבוע לפני ובגלל זה ישבנו במרפסת, פחות מומלץ (: .

יום חמישי - יום אחרון בלונדון. איחסנו את המזוודות בדירה ויצאנו לדרך. התחלנו בקמדן, הרחוב יפה - מלא בחנויות אוכל, בגדים, מזכרות. משם המשכנו לריגנט פארק. גם היא ריאה ירוקה יוצאת דופן. חצינו אותו לרחוב ויקטוריה ומשם נסענו לריג׳נט סטריט. עוד רחוב של קניות, לדעתי יותר יפה. יש בו את מותגים מוכרים וחנויות יוקרה. ומשם אוכל ומונית להיתרו.

בנסיעה להיתרו הוצפה תעלה ונתקענו בדרכים טיפה פחות משעתיים. הגענו לשדה התעופה שעה וחמישים לפני הטיסה ועדיין הספקנו להכל ועוד היה לנו זמן להסתובב. לא נגרם נזק, עם זאת זה היתרון ברכבת - אין פקקים והזמנים שלה מדויקים.

החלק הבא עוסק במסעדות כשרות בלונדון - באזור היהודי יש המון מסעדות - חלבי, בשרי, סופרים עם מוצרים כשרים, מאפיות. האזור נקרא Golders Green. ניתן לנסוע אליו ברכבת התחתית Northern. כשיורדים בתחנה המרכזית יש הליכה קצרה של כחמש דקות לאזור המסעדות. ממליצה לשים בגוגל מפס שם של מסעדה כדי להבין את הכיוון. אכלנו ארוחות בוקר במסעדת soyo שהיו גדולות וטעימות. בשרי - Pita, מאפיית כרמל ופיצה במסעדה עם שם מקורי מאוד - פיצה (: .