אוניברסיטת קיימברידג' כמו אחותה-יריבתה מאוקספורד הייתה מוסד אקדמי אבל הן שתיהן היו תמיד גם מוסדות חשובים מבחינת דתית. תכנים דתיים היוו חלק חשוב מחומר הלימודים (במאות השנים הראשונות חלק עיקרי מחומר הלימודים), ביקורים בכנסייה היו בגדר חובה שחלה על כל הסטודנטים לאל יוצא מן הכלל, אנשי סגל נדרשו לקחת על עצמם תארי כבוד דתיים ולהשבע שבעות נאמנות לכנסייה כתנאי לכניסה לתפקיד ועד לתחילת המאה התשע עשרה הלימודים על פי חוק היו למעשה סגורים בפני מי שלא השתייך לכנסייה האנגליקנית. במלים אחרות יהודים, מוסלמים, ואפילו קתולים לא יכלו ללמוד וללמד באוניברסיטה. האיסור היה איסור רשמי על פי חוקי פרלמנט מהמאה ה17 שקבעו שנושאי משרה ציבורית חייבים להשבע שבועת אמונים לכנסייה והחוקים הללו חלו גם על חברי האוניברסיטות. אמנם החוקים הללו לא תמיד נאכפו באותה הקפדה ובתחילת המאה ה19 לא אנגליקנים לפחות יכלו ללמוד באוניברסיטה אולם הם לא יכלו לקבל תואר ובוודאי שלא יכלו לעבוד כמרצים. חובת השבועה הדתית בוטלה חלקית על ידי הפרלמנט בשנת 1828 עבור קתולים ובמהלך שנות החמישים של המאה התשע עשרה גם עבור סטודנטים לא נוצרים, אבל עד לשנת 1871 חברי סגל עדיין היו חייבים לעבור טקס שבועה דתי שמשמעו הייתה שלא יהודים לא יכלו להתקבל כחברי סגל אלא כסטודנטים בלבד.

מי שהביא לביטול הדרישה הזאת ולשינוי החוק היה תלמיד יהודי מצטיין בשם נומה הרטוג. הרטוג היה תלמיד למתמטיקה, התואר היוקרתי ביותר באוניברסיטת קיימברידג'. באותן שנים לא היו נערכות בחינות לאחר כל סמסטר, אלא בסוף שלוש שנות לימוד היה נערך שבוע מרתוני של בחינות, לפעמים 15 בחינות או יותר באותו שבוע. המבחנים הללו נחשבו לקשים ביותר והתלמידים עבדו עם מדריך צמוד שכונה מאמן והכין אותם לבחינה. כמו ביתר המקצועות בבריטניה הציונם התחלקו לארבעה סוגים: עובר, דרגה שלישית, דרגה שנייה ודרגה ראשונה (First). אבל כאן לא נגמר הדירוג. לאלו שקיבלו את הדרגה הראשונה (First) במתמתיקה היה כינוי מיוחד – רנגלר והיה גם דירוג פנימי, רנגלר מספר עשר, רנגלר מספר תשע, רנגלר מספר שמונה וכו' כשסניור רנגלר היה הסטודנט בעל הציון הגבוה ביותר במתמתיקה באותה שנה. הסניור רנגלר היה תואר נחשב ביותר שמחזיקו זכה לפרסום ותהילה ברחבי העולם האקדמי. עד כדי כך היה התואר הזה יוקרתי שכשסטודנטים שסיימו מתמתיקה בקיימברידג' נפגשו זה עם זה באקראי הם לא היו שואלים אחד את השני באיזו שנה סיימת אלא מי היה הסניור רנגלר בשנה שלך ולפי זה ידעו באיזו מחזור מדובר.

אחת מטובות ההנאה שנלוותה לתואר הסניור רנגלר היתה משרת מרצה (fellowship) לתקופה קצובה בפקולטה, שהייתה ניתנת באופן אוטומטי לסטודנט המצטיין. אלא שבשנה שבו הרטוג זכה, 1869, החוק עדיין אסר על 'לא נוצרים' ללמד באוניברסיטה.כשהיועץ המשפטי לממשלה (בעצמו בוגר אוקספורד דוקא) שמע על כך הוא מיהר לזמן את הרטוג לפרלמנט ולאחר שהרטוג הופיע בפניהם הם השתכנעו ונוסח חוק שביטל את ההגבלה הדתית על משרות הוראה באוניברסיטאות. למרות התנגדות של בית הלורדים למספר טיוטות של החוק הוא עבר לבסוף ב1871. למרבית הטרגדיה נומה הרטוג עצמו לא נהנה מהחוק כי הוא נפטר באותה שנה ממחלת האבעבועות.

הכותב הינו גיא שפר, מדריך סיורים בעברית בקיימברידג', חברת קיימברידג' בעברית לינק לאתר: CambridgeInHebrew