יצאנו 2 זוגות לטיול בצפון ספרד וברצלונה , 25/6 – 5/7 2017 . טיסות ישירות באל-על הלוך למדריד וחזור מברצלונה, הכרטיסים נרכשו 7 חדשים מראש. מלונות הוזמנו מראש רובם דרך BOOKING – אנחנו שומרי מסורת והבאנו איתנו אוכל, וכלי בישול.

היום הראשון 25/6 – חבל הבסקים, בורגוס, גרניקה

הגענו בטיסה ישירה למדריד שם חתמנו על רכב שכור שהזמנו מראש דרך אופרן. הגענו לבורגוס לאחר נסיעה של שעתיים הכביש מצוין ואינו כביש אגרה. חנינו בחניון פלאז'ה צמוד למרכז העתיק וזכינו להשתתף ביום חג מקומי רבים מהתושבים יצאו לרחובות בתלבושות מסורתיות.

סיור קצר במרכז העיר שכלל שער עתיק ומפואר בחומת העיר , קתדרלה עתיקה ששם, משמאל לפתח הכניסה משכו את תשומת ליבנו 2 פסלים מאבן בדמותם של משה ואהרון.
 שיטוט בסמטאות, ולקינוח קפה בכיכר ומנוחה קצרה.

משה ואהרון – גרסת בורגוס

המשכנו בנסיעה לעיירה גרניקה (שעתיים נסיעה כביש מצוין בחלקו כביש אגרה) הגענו בשעה מאוחרת ובניין הפרלמנט כבר היה סגור. הספקנו לטייל בגן המטופח הכולל אגם וברווזים. לראות את שרידי העץ העתיק, וכמובן את הציור המפורסם של פיקסו “גרניקה” שצויר בעקבות ההפצצה האווירית של הגרמנים על גרניקה בזמן מלחמת האזרחים בספרד.

תכננו לעצור גם בכפר הדייגים גטריה אבל בגלל השעה המאוחרת קיצרנו ונסענו ישירות למלון בסאן סבסטיאן.Monte Ulia Hotel עלות 85 ארו ללילה לחדר זוגי כולל חניה חינם.

היום השני 26/6 סאן סבסטיאן

התחלנו את היום בסיור במרכז העיר בהתאם להמלצה בספר “מדריך העולם -צפון ספרד”. לפני העליה למונטה אורגוי חצינו את נמל הדייגים ובקרנו באקוואריום, במקום ישנה תצוגה של תרבות הדייג באזור לאורך ההיסטוריה וכן אקווריום ענק שאפשר לטייל בו במעין מערה שקופה. וכמובן תצוגה מרהיבה של דגים.

לאחר מיכן העפלנו למונטה אורגוי , בדרך תפס אותנו גשם שוטף ומצאנו את עצמנו מסתתרים מתחת לגשר עתיק ביחד עם קבוצה של סטודנטים תיירים מגרמניה. לאחר שהגשם נחלש המשכנו את הסיור עד למצודה שבראש ההר.

המצודה העתיקה בפסגת ההר

חזרנו למרכז העיר לקפה על גדות הנהר ומשם חזרה למלון.
לפנות ערב רצינו לעלות להר השני שבעיר מונטה איגלדו אבל הסתבר שבחודש יוני המקום נסגר בשעה 20:00 ורק ביולי אוגוסט פתוח עד 22:00.
 סיימנו את היום בטיול רגוע לאורך חוף הים בנוף המהמם של המפרץ , בערך במרכז הטיילת המערבית יש שביל משולט שמוביל לגן מדהים ולמבנה מדהים עוד יותר.

היום השלישי 27/6 – מנזר ליירה ,חאקה, טורלה, ופארק אורדסה

יצאנו מסאן סבסטיאן ונסענו ישר למנזר ליירה, כשעה וחצי נסיעה, העפלנו במעלה הכביש למנזר שממנו נשקף נוף לאגם סמוך. מקום מצוין לפיקניק. אנחנו ניצלנו את העצירה לארוחת בוקר מאוחרת.
המשכנו לעיירה חאקה. שם עצרנו לסיור קצר בסמטאות , קפה , והצטיידות בפרות ירקות להמשך.
 משם לעיירה טורלה עיירה עתיקה ומקסימה, לאחר סיור קצר ורכישת מפות לפארק אורדסה המשכנו בנסיעה עד לכניסה לפארק ( אפשר להגיע ברכב רק עד סוף יוני. בחודשים יולי אוגוסט חונים בעיירה ויש הסעות לכניסה לפארק ) .
העיירה טורלה

 בפארק אורדסה בחרנו את המסלול הקצר , כשעה וחצי עד למפל הראשון , ההליכה היא לאורך הנהר יש שביל מסודר בגדה השמאלית שמגיע עד למפל, בגדה הימנית יש שביל מונגש שמגיע עד מחצית הדרך עד לגשר שמאפשר מעבר לגדה השמאלית. מומלץ לחזור בצד הנגדי לצד שממנו מגיעים בכל צד יש נוף אחר.
הפארק

הנהר

המפל


 המשכנו בנסיעה לעבר עמק הבואה Val de boi שם בעיירה קטנה וציורית Erill la Vall המתין לנו המלון Hotel L'Aüt – עלות 61 ארו ללילה לחדר זוגי. אופס אנחנו בחבל קטלוניה , וכמובן בערב בלובי הקטן והצנוע בעוד אנחנו נחים ושותים קפה. הופתענו לשמוע שלום בעברית, כן זוג ישראלי שמטייל על אופנוע….
Erill la Vall


היום הרביעי 28/6 – עמק הבואה , העיירה אספוט , העיירה סורט , רפטינג בפירנאים.
 אנחנו נמצאים בעמק הבואה שזה הצד המערבי של פארק איגואסטורטס. המשכנו בנסיעה לכיוון הכפר קאלדס דה בוי ומשם בכביש צר שלצידו נחל זורם מפלים ונוף מדהים שמוביל לסכר ענק. שמעברו השני אגם מלאכותי. אפשר לטפס בשביל לראש הסכר ולטייל לאורך האגם. אנחנו ויתרנו על הטיפוס כדי להגיע בזמן לרפטינג שהזמנו לשעה 15:00 בעיירה סורט שנמצאת בצד השני של הפארק. יצאנו מעמק הבואה ונסענו בכביש העוקף את הפארק לצידו המזרחי כשמטרתנו להגיע לעיירה אספוט שם ממתין לנו מלון הדירות בו נשהה בשני הלילות הבאים. הדרך מתפתלת בנוף מדהים וחולפת על פני מספר אגמים. עצרנו במעבר הרים בונאיגואה לתצפית על הנוף המרהיב
מעבר הרים בונאיגואה

בירידה מצידו השני של מעבר ההרים חסמו את דרכנו פרות שחצו את הכביש , כמובן שחכינו בסבלנות….

 הגענו לאספוט התמקמנו בזריזות במלון הדירות ששוכן בלב הסמטאות המקום נקרא Apartaments l'Arrel עלות כ 70 ארו ללילה לדירה הכוללת חדר שינה חדר נוסף וסלון מטבח מאובזר , מקום מומלץ.

לאחר התארגנות קצרה יצאנו לדרך כדי להגיע בזמן לעיירה סורט כחצי שעה נסיעה מאספוט, למשרדי חברת La rafting company במקום פגשנו את המדריך שלנו איבן שהסביר בסבלנות מה התהליך. קיבלנו חליפה מיוחדת שמגינה מפני המים הקרים כולל מגפים וכן קסדות ומצוף. המדריכים ליוו את התהליך בלי לחץ והיה חשוב להם שלכל אחד יש ציוד נוח במידות המתאימות. קיבלנו לוקר לציוד האישי. בגמר ההתארגנות הסיעו אותנו ברכבים של החברה לנקודת ההתחלה של הרפטינג. לפני הכניסה למים קיבלנו הסבר קצר ופשוט בנושאי בטיחות והדרכה על השייט עצמו. המדריך הפתיעה אותנו בכך שידע את הפקודות הבסיסיות. קדימה , אהורה (אחורה), עצור , יאללה יאללה. בעברית. הרפטינג עצמו ערך כשעתיים 14 ק”מ. ברובו שקט ( בחרנו במסלול המשפחתי לאחר התייעצות עם החברה השיקול היה נוף יותר מרשים ) אבל כלל מספר קטעים גועשים יותר ומספר מפלים.
 נציגת החברה דאגה לצלם אותנו לאורך המסלול ובסוף תמורת 25 ארו קיבלנו דיסק עם התמונות העלות היא 45 ארו לאדם מבוגר החוויה מדהימה מומלץ בחום.


היום החמישי 29/6 – יום טיול בפארק איגואסטורטס.
 ממרכז הכפר אספוט יש שרות של ג'פים שמבצע הקפצות לתוך הפארק אנחנו בחרנו בהקפצה לאגם סנט מאוריסי הלוך חזור העלות היא 5.5 ארו לאדם. משם יש מסלול הליכה שעובר לאורך האגם ממשיך בעליה למפל עצום בגודלו ובהמשך אגם נוסף ועליה נוספת מובילה לאגם שלישי שלידו יש בקתת הרים. הנוף לאורך כל הדרך מדהים. את אותה הדרך יש ללכת חזרה עד לשפת האגם הראשון ושם לפגוש את הג'יפ שהחזיר אותנו לאספוט סה”כ כ 5 שעות. יש אפשרות להגיע בג'יפ עד לביקתת ההרים ליד האגם השלישי ולעשות את הדרך בירידה בכיוון אחד. מטיילים שבחרו באפשרות זו סיפרו שהנסיעה בגיפ לבקתת ההרים אורכת כ ¾ שעה.
פארק איגואסטורטס – אגם סנט מאוריסי

פארק איגואסטורטס – המפל

פארק איגואסטורטס – ההרים

היום השישי 30/6 – מהפירנאים לברצלונה דרך מנזר מונסרט
 י
צאנו לדרך מאספוט לברצלונה כ 270 ק”מ, כאשר בדרך ממש לפני ברצלונה עלינו במעלה ההר של מונסרט. אפשר להגיע ברכב עד למגרש החניה שלפני הכניסה למתחם. כבר בדרך תוך כדי נסיעה נפרסו בפנינו נופים מרהיבים וכך גם בהמשך מכל המתחם נפרסים נופים מהממים. מתוך המתחם אפשר לעלות ברגל או ברכבת הרים אל סאן חואן – אנחנו בחרנו ברכבת הרים. מסאן חואן נפרס נוף פנורמי ויש במקום מוזאון מרפסת תצפית ומספר מסלולי טיול – אנחנו בחרנו במסלול קצר כיון שרצינו להגיע לברצלונה מספיק מוקדם כדי להתכונן לשבת. לאחר פקניק על הנוף במרומי סאן חואן ירדנו חזרה ברכבת ההרים.

מנזר מונסרט מבט לכיון סאן חואן אפשר לראות את פסי הרכבת במעלה ההר

מסאן חואן מבט למנזר
הסלעים המשוננים המפורסמים של המונסרט

 הגענו לברצלונה ורצינו להוריד את המזוודות במלון לפני שנחזיר את הרכב לחברת ההשכרה. המלון שלנו בברצלונה נמצא בלב המרכז העתיק נסענו בהתאם להכוונה של הוויז שעד עכשיו עשה עבודה מצוינת. לפתע מצאנו את עצמנו נוסעים בתוך מדרחוב הומה אדם קצת מופתעים אבל שמים מבטחינו בוויז שממשיך לכוון אותנו בקול שלו ומלא ביטחון עצמי. לפתע הופיע ניידת משטרה. השוטרים מיד קלטו שמדובר בתיירים ושאלו בנימוס האם יש לנו אישור מיוחד להיכנס עם רכב לאזור. אמרנו שלא והתנצלנו , השוטרים הסבירו לנו ש “GPS is not good” וכיוונו אותנו ליציאה מהאזור. למזלנו היינו די קרובים למלון ובזריזות פרקנו את המזוודות והשלמנו את יתרת הדרך ברגל הנהג החזיר את הרכב לחברת ההשכרה וחזר ברגל למלון. Hostal Fina עלות 75 ארו ללילה לחדר זוגי. החדרים קטנים מאוד אבל יש כל מה שחשוב והמיקום מדהים נמצא ברחוב שמחבר בין שדרות הרמבלט לכיכר הקתדרלה.

התארגנו לשבת והתלבטנו כיצד להגיע לבית חב”ד שנמצא במרחק של כ 50 דקות הליכה. השבת נכנסת בסביבות 21:00 בערב ובבית חב”ד מקבלים שבת מוקדם ב 19:30כך שלפחות כיון אחד נוכל לנסוע. בסוף בחרנו במונית מסתבר שמוניות בברצלונה אינם יקרות הנסיעה ערכה כ 15 דקות ועלתה 8.5 ארו. לאחר התפילה השתתפנו בסעודת שבת אליה נרשמנו מראש. וזכינו במפגש מעניין עם יהודים מכל העולם וכן עם חלק מהקהילה המקומית שנתמכת ע”י בית חב”ד. חשוב לציין שבמסגרת ההכנות לנסיעה למדנו את הדרך מבית חב”ד חזרה למלון
 (מפה, סיפור דרך, כמו שצריך). וכך הגענו חזרה למלון.

יום שבת 1/7 – שבת מנוחה
 צעדנו בבוקר לבית חב”ד ולאחר התפילה וסעודת שבת חזרנו למלון לקיים שינה בשבת תענוג. אחה”צ יצאנו לטיול נינוח לאורך הרמבלט לכיון הנמל התרשמנו מהבתים הנוף והאווירה וכן מהפסלים האנושיים שמתרכזים בעיקר באזור כיכר קולומבוס. חזרנו דרך הסמטאות למלון. צאת שבת ב 22:20.

היום השמיני 2/7 – ברצלונה פלאו דה לה מוזיקה, סיור בברי גוטיק, וגאודי אחד.
 התחלנו את היום בסיור בלה ראמבלה ובברי גוטיק באתרים שהם בקרבת המלון נעזרנו במדריך הממוקד ברצלונה מסידרת lonly planet מומלץ למי שמטייל בברצלונה. יש המון אתרים ואין סיבה לבקר בכולם וההמלצה שלי היא לבחור בהתאם לטעם האישי של כל אחד.

למקומות מבוקשים חשוב להזמין כרטיסים מראש. אנחנו הזמנו מראש כרטיסים לסיור מודרך בארמון המוזיקה הקטלונית (פלאו דה למוזיקה ) משך הסיור כ 45 דקות.

נציין בנוסף
 - כיכר הקתדרלה – בימי ראשון תושבי ברצלונה מגיעים לכיכר ובליווי תזמורת רוקדים ריקודים קטלונים מסורתיים.
 - כיכר ריי (כיכר המלך) – בעיקר בגלל החשיבות ההיסטורית בכיכר זו התנהל הוויכוח המפורסם של הרמב”ן.
 - הכאל – אזור המגורים של יהודי ברצלונה לפני הגרוש. שם בקצה רחוב קטן השתמרה כתובת בעברית, "הקדש ר' שמואל הסרדי נב"ת" (נפשו בטוב תלין).
רבי שמואל הסרדי היה מחכמי ספרד במחצית הראשונה של המאה ה-13, מחבר ספר התרומות העוסק בדיני ממונות.
נראה שמוצאו מהאי סרדיניה ומכאן מקור שמו (במקורות מסוימים השתבש שמו ל"שמואל הספרדי"). שם אביו רבי יצחק. מתוך תעודות שנתפרסמו במאה ה-20 עולה כי כבר בשנת ד'תתקע"ה (1215) ישב בברצלונה ועסק בתורה מתוך רווחה כלכלית. לרשותו עמדו שדות ונכסים אותם החכיר והשכיר ליהודים ולגויים. הכתובת המעידה על הקדשת המבנה לאחר מותו לטובת הקהילה.
 להרחבה בויקיפדיה - רבי שמואל הסרדי

ארוחת צהרים במסעדת מכבי בשדרות הראמבלט המסעדה הכשרה היחידה בברצלונה המבחר גדול האוכל טעים ואיכותי והמחירים סבירים בהחלט. חזרנו לשם כל יום לפחות לארוחה אחת.

אחה”צ יצאנו לטיול רגלי נינוח דרך כיכר קטלוניה , שדרות גראציה וכל הבתים של הארכיטקטים המפורסמים , גאודי וחבריו , סיירנו באחד הבתים של גאודי קאסה באליו , נחמד אבל לא מצדיק את מחיר הכניסה 23 ארו. למעט לחובבי הזאנר המושבעים, אפשר בהחלט לוותר ולהסתפק במה שרואים מבחוץ ובחינם.

 לאחר מכן המשכנו ברגל לסאגודה פמיליה . שם הסתפקנו במבט מבחוץ המבנה עצום בגודלו ומכיל אין סוף של דמויות על הקירות. לא פלא שהבניה לא מסתיימת. בעלי הבחנה טובה יכולים לשים לב שלדמויות ולפסלים יש מסמרים חדים שמופנים כלפי מעלה כדי למנוע מיונים להגיע. הביטו בתמונה הבאה ושפטו בעצמכם.
לה סאגודה פאמיליה קטע של קיר

חזרנו למלון במטרו , הנסיעה במטרו בברצלונה מאוד נוחה כדאי לקנות כרטיס של 10 נסיעות 9.5 ארו ואפשר להשתמש במספר נסיעות בבת אחת כך שאפשר לקנות כרטיס אחד לכולם וכאשר הוא נגמר לקנות עוד אחד.

היום התשיעי 3/7 – גירונה , המוזיאון לתולדות יהודי ספרד
 נסענו ברכבת לגירונה הרכבת יוצאת מתחנת סאנטס אליה הגענו במטרו. אח”כ ראינו שיש תחנה נוספת בשדרות גראציה הרבה יותר קרובה, למלון בחזור ירדנו בתחנה זו. בגירונה מתחנת הרכבת יש הליכה של כ 15 דקות עד למרכז העתיק של העיר שם נמצא גם המוזיאון היהודי.

המוזיאון מאוד מושקע ועשיר בפריטים שמספרים את סיפורה של קהילה משכילה ומשגשגת שממנה יצאו רבנים מפורסמים אבל גם מובילים בתחומי המדע השונים הרפואה והמסחר. הכל נגדע במאה ה 15 בעת גרוש ספרד היהודים נאלצו למכור לשכניהם את כל רכוש הקהילה כולל השטח של בית הקברות היהודי שנמכר לאציל ספרדי ופורק, חלק מהמצבות נמצא ומוצג במוזיאון.

קטע של מגילת אסתר שמוצגת במוזיאון

לאחר הביקור במוזיאון וסיור ברחובות גירונה חזרנו לברצלונה ועוד הספקנו לסייר בשוק המפורסם לה בוקריה.

היום העשירי 4/7 – הקתדרלה על יד הים, מונטג'ואיק , והמוזאון הלאומי לאמנות קטלונית
 התחלנו את היום בטיול רגלי ל”סנטה מריה דל מאר” זאת הכנסיה שנבנתה במאה ה 14 ע”י תושבי ברצלונה וסביב בנייתה מתרחש הסיפור בספר “הקתדרלה על יד הים” המבנה מרשים ביותר ויש בו אין ספור חלונות עם יצירות ויטראז של זכוכית צבעונית.

סנטה מריה דל מאר – הקתדרלה על יד הים

הויטראז בחלון שמעל דלת הכניסה

בספר הקתדרלה על יד הים מתוארת בהרחבה תרומתם של גילדת הבטשיסט סבלי הנמל של ברצלונה שסחבו בהתנדבות את אבני הבניין הכבדות מהמחצבה במונטג'ואיק. עדות לתרומה זו נמצאת בצורת 2 דמויות זעירות של סבלים נושאים אבנים על גבם על דלתות הכניסה.

המשכנו ברגל לשכונת ברצלוטה מעבר לנמל מתוך כוונה לעלות שם על הרכבל שמוביל למונטג'ואיק. לאכזבתנו התברר שיש תקלה ברכבל ולא ידוע מתי יסתיים התיקון. החלפנו את הרכבל במונית ותוך 10 דקות היינו במונטג'ואיק בתחנה של רכבל נוסף שעולה למצודה שבפסגת ההר. עלינו למצודה ברכבל בדרך נחשפנו לנוף המדהים של ברצלונה.
מבט על ברצלונה ממונטג'ואיק


 נכנסנו לסיור במצודה שהיום משמשת גם ובעיקר כמוזיאון. למצודה יש עבר אפל, שמשה לאורך השנים ככלא שבו הוחזקו עונו ואף הוצאו להורג מתנגדי המשטר בתקופות שונות. בחדרי המוזיאון ישנם מוצגים שקשורים לעבר זה . בין המוצגים ישנו שיר עוצמתי של משורר ספרדי ידוע ז'ואן מרגריט בלדת מונטג'ואיק שלהפתעתנו מתורגם לעברית. “ההר הוא אשמה בליבה של העיר”

בחדר אחר במצודה ישנו מוצג נוסף של כתובת עברית. הפעם מדובר בכתובת עברית קדומה
 “מצבת קבורת אברהם הלוי” שנפטר בשנת ה אלפים סו (1306) בהסבר לכתובת נאמר ש”מצבה זו נמצאה בחפירות שבוצעו בהר ומעידה על קיומו של בית קברות יהודי שהיה על ההר בתקופה שבה ההר היה מחוץ לחומת ברצלונה, זאת הסיבה שההר נקרא מונטג'ואיק=הר היהודים.”

את בית הקברות כמו כל שאר הרכוש היהודי נאלצו היהודים למכור כאשר גורשו מספרד. בית הקברות נהרס אבל שמו של ההר נשאר כעדות לקיומו. וזאת עוד סיבה לכך ש “ההר הוא אשמה בליבה של העיר”

לאחר הביקור במצודה ירדנו ברגל דרך הגנים המטופחים שמשולבות בהם מזרקות ומים זורמים.
הגנים של מונטג'ואיק

ישנם באתר מספר מוזיאונים בנושאים שונים ומומלץ לכל אחד להחליט מראש מה מעניין אותו. אנחנו בחרנו לבקר במוזיאון הלאומי לאמנות קטלונית שממוקם בצד השני של ההר ממש לפני הירידה לפיאצה אספאניה.

מדובר במבנה גדול ומפואר שמכיל ע”פ סדר כרונולוגי מגילופי אבן ופסלים קדומים ועד לאמנות בת זמננו. כולל ציורי קיר שנאספו בעיקר מכנסיות עתיקות ברחבי קטלוניה.

מיד בכניסה הסבירו לנו שבמידה ולא נספיק לראות את הכל אנחנו יכולים ללא תשלום להגיע לביקור נוסף במהלך החודשיים הקרובים. כמובן שלנו זה לא היה רלוונטי.

התצוגה באמת מדהימה אנחנו סיירנו במשך יותר מ 3 שעות בן המוצגים כולל הפסקת קפה בבית הקפה שנמצא בתוך המבנה.
גילוף באבן שמתאר את סיפור עקדת יצחק

דוגמה לסיפור מצויר “הקומיקס של הכנסיה” כיון שרוב האוכלוסיה הנוצרית לפני מאות שנים לא ידעה לקרוא הסיפורים הועברו דרך סידרה של ציורים לרוב כמו במקרה זה הנושא הוא אנטישמי ומתאר את “פשעי” היהודים ועונשם.

אמנות בת זמננו

המוזאון הלאומי לאמנות קטלונית

לאחר הביקור במוזיאון ירדנו לכיכר אספאניה ומשם חזרנו במטרו לאזור המלון שלנו.

למחרת קניות אחרונות וחזרה לישראל יש אוטובוסים בתדירות גבוה מכיכר קטלוניה לשדה התעופה . אוטובוס נפרד לכל טרמינל יש להקפיד לעלות על האוטובוס הנכון בהתאם לטיסה.