יצאנו 2 זוגות לטיול של 10 ימים לצרפת מה 23.6.2019 עד ה 4.7.2019 שכללו 4 ימים בפריז, 2 ימים בליון ו 4 ימים באלפים הצרפתים. המעבר מפריז לליון היה ברכבת המהירה שבה למרות המרחק מדובר בסך הכל בשעתיים נסיעה. אנחנו שומרי מסורת והבאנו איתנו אוכל וכלי בישול.
 הטיסות ב easyjet , הלוך לפריז וחזור מליון. הכרטיסים הוזמנו מספר חודשים מראש ועלו כ 200 EUR לכרטיס כולל מזוודה אחת לזוג.

פוסט זה כולל את ליון והאלפים הצרפתים בלבד. הטיול לפריז בחלק א'.

הגענו לשדה התעופה של ליון ברכבת המהירה מפריז ב 22:00. בתחנת הרכבת המתין לנו רכב שהוזמן מראש דרך חברת NAVECO שלקח אותנו עד לפתח המלון עלות הנסיעה 49 ארו ל 4 אנשים + 2 מזוודות. המלון Hôtel Elysée ממוקם ממש במרכז העיר קרוב גם לבית הכנסת הגדול של ליון וגם לבית חב”ד שבמרכז ליון. עלות כ 87 ארו ללילה, מומלץ.

היום החמישי ( יום שישי 28/7/19 ) בית הכנסת הגדול, העיר העתיקה, גבעת הבזיליקה ועוד

התחלנו את היום בכיכר בלכור שזאת הכיכר המרכזית ושם נמצא גם מרכז המידע לתיירים. נכנסנו למרכז המידע והצטיידנו בהסברים בכתב ובע”פ ובמפה של מרכז ליון. משם פנינו לבית הכנסת הגדול כדי להזדהות ולהירשם מראש כדי שיכניסו אותנו בשבת לתפילה. ניצלנו את ההזדמנות וביקשנו לצלם את בית הכנסת כיון שהשבת לא נוכל לצלם

בית הכנסת הגדול של ליון 

בית הכנסת נמצא ברחוב שצמוד לנהר ושמהעבר השני נמצאת העיר העתיקה.

מבט לכיון העיר העתיקה

חצינו את הגשר והתחלנו את הסיור בעיר העתיקה בדרכינו לתחנת הרכבת שעולה לכיון גבעת הבזיליקה. בדרך עברנו בסמטאות מרהיבות בהם בתים צבעוניים ומידי פעם ציורי קיר.

דוגמה לציור קיר

העיר העתיקה מלאה במסעדות ובתי קפה כיאה לעיר שבה המציאו את המסעדות. בסמוך לתחנת הרכבל בכיכר הקתדרלה של ליון מצאנו בית קפה חביב למנוחה קצרה לפני העליה לגבעת הבזיליקה.

בזיליקת נוטרדאם דה פורבייה שבראש הגבעה מבנה מרשים מאוד גם מבחוץ וגם מבפנים.

חזית בזיליקת נוטרדאם דה פורבייה

נוטרדאם דה פורבייה מבט מבפנים

ציור קיר בנוטרדאם דה פורבייה

תצפית על ליון ממרום הגבעה

את הדרך למטה עשינו ברגל דרך גנים מטופחים יש שבילים בתוך הגן שמובילים חזרה לעיר העתיקה. לאחר היציאה מהגן אפשר להמשיך לרדת במעבר מדרגות בין הבתים עד לרחוב Rue du Bœuf שבעיר העתיקה. שם פנינו שמאלה לכיון צפון לטילנו בין בסמטאות הציוריות. לאורך הרחובות יש חנויות המוכרות מוצרים ייחודים המיוצרים במקום בד”כ במפעל משפחתי קטן. נכנסנו באופן אקראי לחנות של מוצרי משי שבחלקה האחורי יש מוזיאון שמתעד את ההיסטוריה המשפחתית בת מאות שנים של יצור משי ממש מרגש לשמוע ולראות את בת המשפחה מתארת בגאווה את ההיסטוריה המשפחתית כולל מכתב מלואי ה 14 דגמים של נולים עתיקים וחלקים מקוריים שהשתמרו, ציורים שהם בעצם אריגה של משי עד לתהליכי הייצור והצביעה כפי שמתבצעים היום.

מעבר מדרגות בין הבתים

דגם מוקטן של נול עתיק (על השולחן) ומאחוריו חלק מקורי של הנול.

צביעת המשי

 תמונה עתיקה ארוגה ממשי

חנות מעניינת נוספת בה נתקלנו מוכרת גם היא תוצרת של מפעל משפחתי בעל מסורת ארוכת שנים, במפעל מיוצרים סבונים ריחניים וצבעוניים מכל צבע יש עשרות גוונים ולכל גוון ריח ייחודי משלו. שיכרון של חושים ממש.

האווירה ברחובות העיר העתיקה של ליון מאוד מיוחדת ישנם חנויות רבות ססגוניות בתים מעוצבים בצבעים שונים ותיירים פוסעים ברחובותיה

לבסוף מצאנו מנוח בבית קפה מקסים באחת מהכיכרות הקטנות הרבות הפזורות ברחבי העיר.

אחר כך חצינו חזרה על אחד הגשרים את נהר הסון והתחלנו לחזור לכיוון המלון כאשר בדרך אנחנו עוברים במדרחוב Rue Mercière הססגוני ובכיכר Place des Jacobins שבמרכזה מזרקה מרשימה.

Place des Jacobins

הגענו למלון להתארגנות מהירה לקראת שבת. לקראת השהיה המתוכננת שלנו בליון לשבת יצרנו מראש קשר עם הרב סנדר גורביץ הרב של בית חב"ד במרכז ליון. שהזמין אותנו לארוחת ליל שבת בביתו (מרחק חצי שעת הליכה מבית חב”ד ) ולאירוח בקהילה לשבת בבוקר. הגענו לבית חב”ד סמוך למנחה לתפילת קבלת שבת ביחד עם הקהילה המתגבשת במרכז ליון ( יצוין שרוב הקהילה היהודית בליון מתגוררת כיום בשכונה אחרת, לא במרכז ). ולאחר התפילה התארחנו בבית הרב לסעודת שבת חגיגית.

היום השישי (יום שבת 29.06.2019) שבת מנוחה. 
 בבוקר הלכנו לבית הכנסת הגדול של ליון לתפילת שחרית המניין מונה כ 30 מתפללים, כאמור רוב היהודים בליון לא מתגוררים במרכז. לאחר התפילה מתקיים במקום קידוש עשיר בכיבוד. לאחר התפילה והקידוש חזרנו לבית חב”ד גם שם היו בסיום הקידוש שלאחר התפילה. לאחר סעודת שבת חזרנו למלון לקיים בהידור “שינה בשבת תענוג” אחר הצהרים טיילנו ברחובות ליון לכיוון הגדה של נהר הרון, וכיכר העירייה. חזרנו לבית חב”ד למנחה, סעודה שלישית, ותפילת ערבית של מוצאי שבת.

היום השביעי (יום ראשון 30.06.2019) קניון ג'ורג דה פיר, אנסי ושאמוני.

יצאנו בבוקר במונית לשדה התעופה של ליון שם חיכה לנו רכב שכור שהוזמן מראש דרך חברת autoeurope הסיבה שלקחנו את הרכב משדה התעופה ולא מהעיר, כדי להרוויח זמן, ביום ראשון משרדי ההשכרה בעיר נפתחים ב 10:00 ואלו משדה התעופה הזמנו רכב לשעה 9:00. בפועל הסתבר שגם בשדה התעופה עובדים בחברת ההשכרה במתכונת מצומצמת היה פקיד אחד בלבד והעמידה בתור נמשכה כשעה ורק ב 10:00 יצאנו לדרך, כשעה וחצי נסיעה לכיוון Gorges du Fier קניון צר ועמוק שבו יש שביל תלוי מעל לקניון, הכניסה בתשלום ואורך המסלול כשעה הלוך וחזור. סמוך לקניון יש טירה עתיקה המשמשת כמוזאון.
קניון Gorges du Fier

הטירה


 לאחר הטיול פנינו לכיון אנסי, חנינו במגרש חניה Parking Trésum ממש קרוב למרכז העתיק ולאגם ויצאנו לטיול ברחובות העיר לאורך התעלות לא מפספסים את הבית הפינתי המפורסם שמשני צדדיו תעלות מים שמופיע כמעט בכל תמונה תיירותית של אנסי. הרחובות עם הבתים הצבעוניים, אדניות הפרחים הפזורות לרוב בכל פינה וכמובן בתי קפה ומסעדות לרוב. בהמשך מצאנו את בית הקפה “שלנו” למנוחה והתרעננות. אח”כ פנינו לכיוון הטיילת לחוף האגם שם עלינו על סירה לשייט של כשעה לאורך האגם.
הבית הפינתי

רחובות אנסי

בית קפה באנסי

שיט באגם אנסי

לאחר השיט עוד נשאר זמן לשחייה קצרה באגם ביחד עם הברווזים

עזבנו את אנסי ויצאנו לדרך לכיוון שאמוני, קצת יותר משעתים נסיעה עד לדירה שתהיה משכנינו לשלושת הלילות הבאים Bel appartement les Praz מיקום מדהים כ 5 דקות נסיעה ממרכז שאמוני נוף של אגם והרים 455 ארו לשלושה לילות ( 4 אנשים ).

הנוף מהדירה בשאמוני

היום השמיני (יום שני 1.7.19) איגו דמידי, מון בלאן, מערת הקרח וסיור במרכז שאמוני.

קמנו בבוקר ליום מושלם לעליה לפסגת איגו דמידי 3,800 מ' ראות מצוינת ללא ערפל. יצאנו לגיחה מהירה לסופרמרקט שבמרכז שאמוני להצטייד בכל הנדרש לשהיה של 3 ימים, ירקות ביצים פרות קטניות וכו.. אח”כ פנינו למרכז המודיעין לתיירים שבדיוק נפתח 9:00. לברר מחירים ואופציות לרכישת כרטיסים. עד שלא שאלנו הפקידה לא הציע מיוזמתה את האפשרות לרכישת כרטיס יומי או למספר ימים. מתברר שכרטיס לאיגו דמידי עולה 63 ארו. רכבלים אחרים ומערת הקרח עולים כל אחד כ 33 ארו לכרטיס. אבל אחרי ששאלנו התברר שאפשר לקנות כרטיס יומי לכל הרכבלים ב 67 ארו, וכרטיס ליומיים לכל הרכבלים עולה 80 ארו. את הכרטיסים אפשר לרכוש בקופות הכרטיסים בכל אחד מהאתרים. מצוידים במידע חזרנו לדירה לארוחת בוקר שמיד לאחריה יצאנו לאיגו דמידי. יש חניון ממש קרוב. רכשנו כרטיסים ליומיים לכל הרכבלים. התור מתקדם במהירות והרכבלים יוצאים בתדירות של 10 דקות. עלינו ברצף את שני הרכבלים והגענו לפסגה בגובה 3,700 מ' יש מעלית שעולה 100 מ' נוספים שכדי לעלות נדרש לחכות כחצי שעה בתור, ויתרנו על המעלית האחרונה וניצלנו את הזמן למעבר בין מרפסות התצפית השונות , ויש הרבה מרפסות תצפית שמכל אחת נפרס נוף שונה כולל בית קפה עם חלונות פנורמיים ששם ישבנו לקפה על הנוף. הראות הייתה מדהימה והנוף ממש שיא “המה רבו”

איגו דמידי – הרים מושלגים בשיא הקיץ

שאמוני – הרים מושלגים ובאמצע עמק ירוק

העיירה שאמוני והרכס ממול מבט מאיגו דמידי

מטפסי הרים כובשים את השפיץ באיגו דמידי

אה, וגם אנחנו היינו שם

ירדנו חזרה ונסענו ברכב 3 דקות לחניון שסמוך לתחנת הרכבת שעולה למערת הקרח. הצלחנו לתפוש את הרכבת האחרונה שבשעה 15:00. משך הנסיעה כחצי שעה ולאחר הנסיעה יש רכבל שיורד לכיוון מערת הקרח ולאחריו יש עוד המון מדרגות, כיון שמדובר בקרחון שכל שנה נמס אפשר לראות בדרך למטה סימונים שמראים לאורך השנים מה היה גובה הקרחון. לבסוף הגענו למערה שכל שנה נחצבת מחדש בתוך הקרחון הסיור במערה כולל מעבר ליד יצירות מפוסלות בקרח של שולחן ספסל ואפילו חדר הכולל דלת וחלון. בקושי הספקנו להקיף את כל המערה לפני שהתבקשנו לצאת כיון שהגיע שעת הסגירה.

לגור בחדר של קרח

שולחן וספסלים של קרח

לאחר הביקור במערת הקרח יצאנו לטיול קצר ברחובות הקסומים של מרכז שאמוני, לא לפני שמצאנו בר פינתי שיש לו קפה מצוין.

הרחוב בשאמוני

חזרנו לדירה לארוחת ערב טובה שלאחריה יצאנו שוב למרכז שאמוני לסיבוב לילי, ואז הגיע ההפתעה. רוחות חזקות החלו לנשוב וכל בתי הקפה פינו במהירות את השולחנות חנויות נסגרו במהירות ותוך מספר דקות החל גשם שוטף מלווה ברוחות חזקות, רק אז הבנו למה כל השולחנות והכיסאות עשויים ברזל כבד, אחרת הכל היה עף. רצנו מהר לרכב ונסענו חזרה לדירה.

היום התשיעי (יום שלישי 2.7.19) רכס Le Brevent, רפטינג, אגם מונטריונד ועוד
 יצאנו בבוקר לרכבל שעולה על רכס brevent . זה ההר שנמצא בצד השני של שאמוני מול המון בלאן ואיגו דמידי שם היינו אתמול. העליה מורכבת משני רכבלים הראשון מוביל ל planpraz משם אפשר לצאת למספר טיולים רגליים ויש גם נקודת “המראה” של גלשני רוח. לפני שהמשכנו ברכבל השני עשינו מסלול הליכה על השביל לאורך הרכס, הגובה הוא כ 2,000 מטר הנוף מדהים ושמים מלאים בגלשני רוח. לאחר הליכה של כ 3 שעות 1.5 שעות לכל כיוון, המשכנו ברכבל השני שעולה 500 מ' נוספים לפסגת brevent משם יש תצפית מרהיבה על ההרים מסביב ועל רכס המון בלאן שנמצא ממול במקום יש מסעדה על הנוף. המקום משמש גם כנקודת יציאה למטפסי הרים. ונמצאת על המסלול המפורסם של סובב מון-בלאן , פגשנו בחורה ישראלית שבדיוק סיימה את המסלול שנמשך כ 10- 15 ימים.

הנוף בטיול לאורך הרכס ב planpraz

גלשן רוח 

הנוף מ planpraz גלשני רוח ברקע

המון בלאן כפי שנראה מפסגת ה brevent (בצד שמאל אפשר לראות את איגו דמידי)

חזרנו לדירה לארוחת צהרים ואחר כך יצאנו בנסיעה לכיון Sixt-Fer-à-Cheval שם הזמנו מראש רפטינג בחברת Nunayak מחיר 38 ארו למבוגר. לאחר שקיבלנו את כל הציוד יצאנו לדרך אבל מכיון שבלילה הקודם הסופה הפילה עצים על חלק מהמסלול התחלנו את השיט מאמצע הדרך אחרי הקטע החסום. הזרם היה חזק כמובטח ברפטינג של מים לבנים אבל המסלול היה קצר והסתיים אחרי כ 20 דקות, החברה הציעה לכל הקבוצה לחזור על הקטע פעם נוספת והסירה השנייה בקבוצה שלנו באמת קבלה את ההצעה ויצאה לסיבוב נוסף. אנחנו החלטנו לוותר כדי להספיק להגיע לעוד אתר לפני שיחשיך. בניגוד להרבה מקומות אחרים של רפטינג באירופה כאן לא היה צלם שדאג לתמונות כך שהתמונה היחידה היא זו שצילמנו לפני היציאה

המשכנו בנסיעה לכיון אגם מונטריונד בדרך חלפנו על פני העירה מורזין אליה עוד נחזור. והגענו לאגם המדהים ביופיו. יש שביל שמאפשר להקיף את האגם כשעה הליכה.

אגם מונטריונד


נפרדנו מהאגם וחזרנו לעיירה מורזין ועוד הספקנו לבצע סיור קצר לפני שהחשיך עיירת נופש מוקפת הרים בתי עץ ואדניות פרחים לרוב. סיימנו את היום בקפה מקומי למנוחה והתרעננות לפני הנסיעה הארוכה חזרה לשאמוני.

העיירה מורזין 

היום העשירי (יום רביעי 3.7.19) טיול לאורך נהר Arveyron 

את היום האחרון בשאמוני ניצלנו לטיול לאורך הנהר שזורם בצד השני של הכביש ברחוב שבו נמצאת הדירה שלנו. יש שביל רחב שעובר סמוך לנהר ושבילים נוספים בצל החורש הסמוך הלכנו כיון אחד לאורך הנהר ובחזור בין שבילי החורש. הנהר זורם בעצמה רבה והחורש מלא בצמחיה כאשר מידי פעם יש מקבצים של פטריות , נהר ה Arveyron זורם לאורך כל העמק וחוצה את שאמוני מצד אחד לצד השני.

הנהר הזורם

הפטריות

הנוף המשכר

לאחר הטיול חזרנו לדירה ונפרדנו מבעלת הדירה ויצאנו לדרך לכיון ליון, בדרך עצרנו באנסי לשחייה קצרה באגם סיבוב אחרון של קניות וקדימה לליון.

אגם אנסי

הגשר של אנסי

את הלילה האחרון העברנו במלון דרכים פשוט בליון. hotelF1 Lyon Solaize עלות 33 ארו ללילה. המלון כולל חניה. כיון שהיה לנו רכב יכולנו בקלות לצאת לארוחת ערב במסעדה חלבית כשרה במרכז ליון. למחרת השכמנו קום כדי להספיק להגיע לטיסה חזרה לישראל שהמריאה (בזמן ) 7:45 בבוקר.