יצאנו 2 זוגות לטיול של 10 ימים לצרפת מה 23.6.2019 עד ה 4.7.2019 שכללו 4 ימים בפריז, 2 ימים בליון ו 4 ימים באלפים הצרפתים. המעבר מפריז לליון היה ברכבת המהירה שבה למרות המרחק מדובר בסך הכל בשעתיים נסיעה. אנחנו שומרי מסורת והבאנו איתנו אוכל וכלי בישול.
 הטיסות ב easyjet , הלוך לפריז וחזור מליון. הכרטיסים הוזמנו מספר חודשים מראש ועלו כ 200 EUR לכרטיס כולל מזוודה אחת לזוג.

פוסט זה כולל את פריז בלבד. הטיול לליון והאלפים הצרפתים בחלק ב'.

הגענו לפריז ב 01:00 בלילה ושם חיכתה לנו הסעה של עובדיה הסעות ישר למלון.
Hôtel Montmartre למגיעים בשעות הלילה נשלח מראש קוד לפתיחת דלת הכניסה של המלון ובלובי מעטפה עם המפתחות לחדר. הזמנו חדר סטודיו קטן שכולל מטבחון, בעלות של 92 EUR ללילה. המלון ממוקם ברובע ה 18 בסמוך לבזיליקת הלב הקדוש ולרובע האמנים. למקומות אחרים נדרשת נסיעה במטרו. כרטיסי מטרו כדאי לרכוש או בחבילות מוזלות של 10 כרטיסים או במידה ואתם יודעים שתיסעו יותר מ 2 נסיעות ביום כרטיס יומי. לצורך תכנון הטיול בפריז נעזרנו במדריך שיחור , והמשפחה המטיילת.

היום הראשון ( יום שני 24.6 ) – מדלן, לפייט, לובר, פומפידו ועוד.

נסענו במטרו לתחנה של כיכר מדלן ופתחנו את היום בסיור בכנסיית מדלן שמאוד מרשימה גם מבחוץ וגם מבפנים , מרשים במיוחד העוגב העצום בגודלו. במהלך הביקור ראינו פרסום על קונצרט שיתקיים במקום למחרת ב 20:00 (4 עונות של ויולדי) ומיד הוספנו את הקונצרט לתכנית הטיול.

כנסיית מדלן מבחוץ

כנסיית מדלן מבפנים

העוגב הענק

משם המשכנו לעבר הפסז'ים המפוארים שבראשם גלרי לפייט מדובר בחנויות יוקרה השוכנות במבנה מפואר מיועדות למאיון העליון , למי שבאמת אין מה לעשות עם הכסף יש אפשרות לקנות שעון ב 100,000 ש”ח. אבל עבור פשוטי העם הגג של גלרי לפייט הוא נקודת התצפית הטובה ביותר על מרכז פריז ( הכניסה חינם ).

גלרי לפייט – כמה השקעה בשביל למכור תיק

שעון במבצע

תצפית מהגג של גלרי לפייט

לאחר הביקור בפסאז'ים המשכנו לבניין האופרה גרניה המאוד מרשים. לפי התכנון המקורי היינו אמורים לסייר בתוך הבניין (הכניסה בתשלום) אבל כיון שבהמשך היום הזמנו סיור מודרך בלובר ורצינו והספיק לשתות קפה בנחת ברחוב Rivoli לפני הסיור הסתפקנו במבט מבחוץ.

בית האופרה גרניה

בדרך לרחוב ריביולי עברנו בכיכר ונדום שבה ניצב עמוד ברונזה חיקוי לעמוד טריאנוס ברומא ובראשו פסל של נפוליון בלבוש של קיסר רומאי.

כיכר ונדום

ברחוב רביולי מצאנו בית קפה פריזאי שבו השבנו את רוחנו וצברנו כוחות לקראת הסיור המודרך במוזאון הלובר. את הסיור הזמנו מראש באתר האינטרנט הרשמי של הלובר עלות הסיור 12 EUR למשתתף בנוסף לכרטיס הכניסה. אורך הסיור שעה וחצי באנגלית.

הסיור מיועד למי שרוצה להעשיר את ידיעותיו בתחום האומנות מבלי להכביד יותר מידי. לנו הוא התאים. מדובר בסיור כליל שאינו מתיימר להקיף את כל המוזיאון העצום בגדלו. הסיור כולל הסבר קצר על ארמון הלובר עקרונות הפיסול היוני והרומאי בליווי דוגמאות נבחרות הסבר על מספר ציורים מפורסמים, חלקם הכנה למונה ליזה וניסיון להסביר מה כל כך מיוחד בה. ציורים נבחרים נוספים וטעימה מהאומנות המצרית וארונות הקבורה המצריים.

אמנות הפיסול ( למדנו שפסל עירום זה אל ופסל לבוש זה בן אנוש )

ציורים נוצריים אמנותיים ( למדנו שהקדוש הנוצרי החליף את האל הרומאי ולכן גם הוא עירום)

ככה ציירו תמונות מוזמנות של נשים לפני המונה ליזה

המונה ליזה תדאאאם!!!

לאחר הביקור בלובר המשכנו דרך בניין הבורסה העגול (בשיפוצים) והגנים של פורום לה האל דרך מרכז הקניות, למרכז פומפידו. לאחר מנוחה בקפיטריה של מרכז פומפידו עלינו למרפסת העליונה דרך המדרגות הנעות בתוך צינורות שקופים מחוץ לבניין (העליה בתשלום) לתצפית על פריז.

מבט לכיוון גבעת מונמרט ממרכז פומפידו

ממרכז פומפידו המשכנו לכיכר איגור סטרווינסקי שבמרכזה מזרקה ודמויות צבעוניות שאמורות להשפריץ מים. המזרקה לא עבדה ( אח”כ התברר שזה המצב בדרך כלל ) אבל בשעה שהגענו, שעות אחה”צ המאוחרות אזור הכיכר היה מלא בתושבי פריז שחיפשו מקלט מהחום ופשוט ישבו מסביב בזוגות או בקבוצות חלקם בלבוש ססגוני. התמונות פשוט מדהימות.

דמויות בכיכר 1

דמויות בכיכר 2

דמויות בכיכר 3

המשכנו בטיול נינוח ברובע מארה לכיוון רחוב רוזיאר והמסעדה לה פלפל הכשרה לארוחת ערב מכובדת.

לאחר מיכן המשכנו לכיכר ווז המדהימה שנמצאת לא רחוק שם ישבנו מעט, סיום מתאים ליום מדהים, לפני שעלינו למטרו שהחזיר אותנו למלון.

כיכר ווז

היום השני ( יום שלישי 25.6 ) כיכר העירייה, סן שאפל, גני לוקסמבורג ועוד

התחלנו את היום בנסיעה במטרו ל hotel de ville כיכר העירייה שבמרכזה בניין מרשים שמשמש את עיריית פריז

בניין העירייה

מכיכר העירייה המשכנו לסיור קצר בבאזר הוטל דה ויל (הממוזג) ומשם דרך שדרות ויקטוריה לכיוון כיכר שאטלה. בדרך לכיכר בולט בתוך גן ציבורי מגדל סן ג'ק.שעומד בהדרו כבר משנת 1522 ומתנשא לגובה של 52 מטר.

מגדל סן ז'ק

משם המשכנו לכיכר שאטלה שבמרכזה מזרקה מרהיבה. מוקפת ספינסקים יורקי מים.

כיכר שאטלה

לאחר טבילה סימלית במזרקה חצינו על גשר את נהר הסין לאי שבו התחילה פריז להיבנות. “אייל דה לה סיטה”. בצד השני משך את תשומת ליבינו שעון ענק, על קיר אחד הבתים .

הרי הוא לפניכם:

המשכנו לדרכנו לביקור בכנסיית סן שאפל ושם נתקלנו בתור די ארוך לקופה לצורך רכישת כרטיסים. לאחר מספר דקות המתנה התברר לנו שניתן להזמין כרטיסים באינטרנט ולדלג על התור. אף אחד לא מסביר לתיירים הרבים שיש כזאת אפשרות לנו נודע במקרה מתיירים אחרים. תהליך הזמנת הכרטיסים פשוט וניתן לביצוע במקום בעזרת הטלפון. מראים את הכרטיס בטלפון ונכנסים. האטרקציה של כנסיית סן שאפל נמצאת בקומה השנייה, חלונות ויטראז' עצומי מימדים ומרהיבים ביופיים.

חלונות סן שאפל

בכניסה למבנה משך את תשומת ליבנו פסל שמציג את השקפת העולם הנוצרית על היהודים כפי שבאה לידי ביטוי באומנות של ימי הביניים אמנות שלבתה והזינה את האנטישמיות.

משם המשכנו לשוק הפרחים המרהיב ביופיו וצבעוניותו

ממש קרוב נמצאת כנסיית הנוטרדאם שבעקבות השריפה עדין סגורה וניתן רק לראותה מרחוק. מה שרואים עדין מאוד מרשים כולל החזית המפורסמת של המבנה הכוללת פסלים של 28 מלכי יהודה.

הנוטרדאם

משם המשכנו לכיון הגשר ה”חדש” שזה הגשר העתיק ביותר מעל נהר הסין. על הגשר ישנם פסלים שמציינים דמויות אמיתיות שחיו באותה תקופה.

הגשר החדש

צמוד לגשר על האי אייל דה לה סיטה יש גינה קטנה אותה ניצלנו למנוחה קצרה בצל העצים כאשר משני הצדדים זורם לו נהר הסין. משם המשכנו לכיוון גני לוקסמבורג כאשר בדרך נכנסנו לסופרמרקט קטן והצטיידנו במה שנדרש כדי לקיים פיקניק כהלכתו בגני לוקסמבורג.
 ( באגטים, אבוקדו, ירקות ופירות )
גני לוקסמבורג

ארמון לוקסמבורג

בגני לוקסמבורג לאחר שאכלנו, וטיילנו במרחבי הגן פקדנו לקינוח את בית הקפה אשר בתוך הגן.
 אחר כך מצאנו את תחנת המטרו הקרובה, דרכה נסענו לכיכר מדלן שם סיימנו את היום השני בקונצרט 4 עונות שהתקיים בכנסיית מדלן. מחיר כרטיס למבוגר 30 ארו. הקונצרט היה מדהים וכלל בנוסף למופע המרכזי קטעי מוזיקה נוספים. הקונצרט בוצע ע”י שישית מיתרים + כנר ראשי אורך הקונצרט שעה וחצי. ראו דוגמית מתוכו. 

הקונצרט

היום השלישי (יום רביעי 26.7) מוזאון האמנות והמלאכה, שערי הניצחון, גני טיבולי, מגדל איפל ועוד.

התחלנו את היום בביקור במוזיאון האומנות והמלאכה Musée des arts et métiers מוזיאון מרתק לחובבי טכנולוגיה מכיל דגמים ומוצגים מקוריים המתארים את ההתפתחות הטכנולוגית על ציר הזמן של מגוון תחומים טכנולוגיים, התפתחות המחשבים, הבניה, הצילום, הדפוס, התקשורת, התעשיה, המכוניות, וכל מה שיכול לעלות בדמיונכם שקשור לטכנולוגיה , הכל שם. אנחנו הקדשנו לביקור חצי יום. תחנת המטרו הסמוכה arts et métiers בעלת עיצוב ייחודי וקירות מחופים נחושת. להלן מספר דוגמיות של מוצגים:

ראשית מכונות החישוב

מכונת חישוב מכנית משוכללת

המחשבים הראשונים

התפתחות מכונות האריגה האוטומטיות

ראשית המוזיקה הסטראופונית

לאחר הביקור במוזאון האמנות והמקצועות נסענו במטרו לתחנה הסמוכה ללובר ולשער הניצחון הקטן. ממנו המשכנו דרך גני טיבולי לכיכר הקונקורד.

שער הניצחון הקטן

גני טיבולי

מהכיכר המשכנו ישירות למוזאון רודן, דילגנו על הפטי פאלה הגראנד פאלה והאינווליד עקב קוצר הזמן וסדרי העדיפויות שלנו. הגענו ישר לפסל המפורסם ביותר של רודן,

האדם החושב

במדריך הטיולים שלנו היה כתוב שאפשר לרכוש כרטיס מוזל רק לתצוגה שבגן אבל התברר שכבר לא וכרטיס לכל המוזיאון עולה 8.5 ארו. כיון שלא היה לנו הרבה זמן ויתרנו, והסתפקנו בתצפית על האדם החושב שלאחריה פנינו לבית הקפה הסמוך בו קיימנו דיון סוער בשאלה על מה הוא חושב (האדם החושב), והגענו למסקנה הבלתי נמנעת שכנראה הוא מנסה להבין מי גנב לו את הבגדים.

המשכנו במטרו לכיוון היעד הבא, שער הניצחון, הפעם בגודל מלא. ירדנו תחנה אחת לפני שער הניצחון כדי להתרשם משדרות השאנז אליזה המפורסמת. שם ממש לפני שער הניצחון נכנסנו לחנות הקונספט של נספרסו להתרשם, ולהנות מכוס אספרסו חינם כמיטב המסורת.

נספרסו בשאנז אליזה

הגענו לשער הניצחון ממש בזמן כדי לצפות בטקס החייל האלמוני שמתקיים מידי יום בשעה 18:30 טקס מכובד ורב רושם. מדובר במונומנט מרשים ביותר מומלץ לטייל מסביב ולראות את הפיסול האמנותי.

שער הניצחון

גנרלים בדימוס בטקס החייל האלמוני

Veni, vidi, vici

בדרך משער הניצחון לכיון מגדל אייפל עצרנו לארוחת ערב באחת המסעדות הכשרות. האוכל לא היה משהו ולכן לא נזכיר את השם והמיקום המדויק. הגענו למגדל אייפל מכיוון גני שאנז דה מרס. וירדנו לאט לאט לכיוון נהר הסין נהנים מהנוף.

מגדל אייפל

הגענו לנהר הסין בדיוק בזמן כדי לצאת לשיט לאורך הנהר בשעה המושלמת 22:00. השיט נמשך כשעה וכיון שמחשיך ב 22:30 יוצא שכיוון אחד שטנו באור יום ואת הדרך חזור עשינו בלילה. עלות כ 15 ארו. השיט אפשר לנו להגיע למקומות חדשים. וכן לראות אתרים שכבר היינו בהם אבל הפעם מכיון הנהר. במיוחד למטילים בקייץ זאת השעה לשיט כאשר קריר ונעים.

פריז , מראות מהנהר
לאחר השיט המדהים ומבט אחרון למגדל אייפל והפעם כשהוא מואר באלפי אורות מנצנצים. הלכנו לכיון תחנת המטרו הקרובה 15 דקות הליכה ממגדל אייפל. עלינו למטרו הצלחנו להגיע עד חצי הדרך. כאשר ירדנו כדי להחליף קו, התברר שבחצות חלק מקוי המטרו כולל זה שלנו הופכים לדלעת השערים ננעלים מול פרצופם המאוכזב של הנוסעים. לא נותר לנו אלא למצוא מונית שתועיל להחזיר אותנו למלון.

היום הרביעי (יום חמישי 27.6) הלב הקדוש, רובע האומנים, מונמרט, ותחנת הרכבת גאר דה ליון.

את האתרים שהם במרחק הליכה קצרה מהמלון השארנו ליום האחרון שלנו בפריז. התחנה הראשונה, בזיליקת הלב הקדוש אחד האתרים הכי מתוירים בפריז סביב לכנסיה שרו ונגנו מספר נגני רחוב. אחד מהם משך את תשומת ליבינו במיוחד והנה הוא לפניכם בביצוע וירטואוזי לשיר המפורסם ה ל ל ו י ה 

מהרחבה שלפני הבזיליקה יש תצפית מרהיבה על פריז

בזיליקת הלב הקדוש

כדי להיכנס יש לעמוד בתור קצר לצורך בדיקה ביטחונית. התור מתקדם מאוד מהר. המקום מבפנים עשיר בחלונות ויטראז' מדהימים ציורי קיר פסלים ממש מוזיאון חינמי. יתרון נוסף בימים חמים, שבצל הכנסייה תמיד יותר קריר.

חלונות ויטראז

ציורי קיר

משם המשכנו דרך הרחובות הססגוניים של גבעת מונמרט לכיוון כיכר טרטר. בדרך ניצלנו את החנויות הרבות לרכישת מתנות סמליות לכל מכרינו. וכמובן שלאחר משימה מתישה זו, פנינו לאחד מבתי הקפה הרבים והמזמינים להתאוששות קלה.

בית קפה מזמין

 המוזמנים

הגענו לכיכר טרטר שם יושבים ציירי הדיוקנים, אמני מגזרות הנייר אומנים ויוצרים שמציעים את יצירותיהם למכירה לתיירים הרבים הפוקדים את הכיכר. האווירה ססגונית ונעימה ומעניין לראות את האמנים הרבים בשעת אמנותם. נשתף מספר תמונות מהכיכר.

אומן מגזרות הנייר בפעולה

והתוצאה

הצייר והמצויר

גבעת מונמרט בעייני צייר מקומי

לאחר ששבענו ממראות הכיכר המשכנו לשוטט ברחובות הצרים שנראים כמו ציור ככול שהתיר לנו הזמן עד לשעה בה היינו חייבים לחזור למלון לאסוף את המזוודות ולצאת במונית לתחנת הרכבת גאר די ליון ושם לעלות לרכבת המהירה שתיקח אותנו תוך שעתיים לשדה התעופה של ליון את כרטיסי הרכבת רכשנו זמן רב מראש בעלות של 16 EUR לכרטיס. כן , מסתבר שיש גם רכבות לאו קוסט. את הכרטיסים רכשנו דרך חברת Trainline והרכבת עצמה היא של חברת הרכבות ouigo.

הנסיעה עצמה נמשכה אכן קצת פחות משעתיים, אבל הרכבת יצאה באיחור של 3 שעות בגלל שמשהו ניסה להתאבד (כך ספרו) על המסילה. היה מדהים לראות מאות אנשים שהיו אמורים לנסוע ברכבת כולל משפחות עם ילדים יושבים על הרצפה בסבלנות וממתינים בשלווה שהבעיה תיפתר והרכבת תצא לדרך.

תמונה אחרונה מגבעת מונמרט בפריז

כאן תם החלק הראשון של הטיול. ההמשך הכולל את ליון והאלפים הצרפתים בחלק ב' – אפשר ללחוץ על הקישור כדי לראות את ההמשך.