את הטיול שלנו התחלנו וגם סיימנו בגלאזגו, למרות שלא ממש נכנסנו לעיר. בדרך הלוך עצרנו ללילה בלוטון אחרי נחיתה בשעות הערב המוקדמות, ומוקדם בבוקר המשכנו לגלאזגו.

טיפ לגבי מוניות בלוטון: אין צורך להזמין מראש. המוניות שמחכות שם זולות יחסית ואין צורך להתחיל לחפש נהג כזה או אחר.

מאחר ואנחנו אוהבים לטייל בקצב נינוח ולא לבלות ימים שלמים בדרכים, המסלול חולק בגדול לכמה חלקים:

בפוסט הבא:

  • האי סקאיי (שלושה ימים)
  • אזור גלנקו והבית היפהפה בבלאוכליש (שבוע)
  • אדינבורו (יומיים וקצת)

כדי להפוך את הרשימה הזו לשימושית יותר אסמן את המסלולים שעשינו כך בתוספת זמני הליכה/מרחקים, וגם אפנה למקומות הלינה שלנו שהיו כולם ללא יוצא מן הכלל נהדרים. מסלולים שתכננו אבל לא הספקנו יסומנו כך.

תיאורים מפורטים ומפות של כל מסלולי ההליכה – ארוכים וקצרים – בסקוטלנד, ניתן למצוא באתר המעולה הזה.

מגלאזגו לאינוורנס דרך פורטרי

מאכילים את הברבורים באגם “שלנו” בבית הראשון

איפה ישנים?

שני לילות בבית הנפלא הזה ליד אברפלדי על שפת אגמון עם ברבורים

איפה מטיילים?

אחרי טיסה קצרה ונחיתה נעימה מוקדם בבוקר אספנו את הרכב והתחלנו בנסיעה צפונה דרך החלק הדרומי של פארק ה-Trossachs. הנופים הירוקים מקיפים אותנו כמעט מייד ביציאה מגלאזגו..

עוצרים להצטיידות בלחמים וממרחים בסופר שליד פארק באלוך (כשעה של הליכה נינוחה), ויוצאים לפיקניק להליכה קלה שמתארכת קצת יותר ממה שתוכנן פשוט כי כיף לשוטט בפארק המקסים הזה על שפת האגם. וכן, יש גם טירה…

ממשיכים בנסיעה דרך Three lochs forest drive – דרך עפר יפה נוחה לנסיעה (תשלום של שני פאונד בכניסה) שנותנת לנו תחושה של טבע מבודד, ומשם להליכה קצרה (כחצי שעה) לגשר קסום ומאוד מצולם שצופה על מפלי בראקלין.

וכן.. גם אנחנו לא פספסנו הזדמנות לצלם את הגשר במפלי בראקלין

בהמשך חשבנו לטייל גם במפלי דוכארט בקילין, אבל אחרי הפסקת אוכל טעימה במיוחד בקיוסק קטן על שפת אגם החלטנו שכבר נהיה מאוחר והמשכנו לבית שלנו על שפת האגם.

למחרת סיבוב מלא טיולים במזג אויר חורפי אבל לא גשום מדי – עצירה במרכז המבקרים queen's view לפינוק של שוקו חם והליכה קצרה בגשם קליל לתצפית מרשימה, מסלול יפהפה ביער קסום לאורך נחל ב-Linn of Tummel.

במחשבה שניה רוב המסלולים ניתנים לתיאור בצורה דומה :-) אשתדל להמעיט במילים יפהפה וקסום כדי שלא ימאס…

מסלול נוסף של חצי שעה עד שעה ב-Hermitage. באזור הזה אמורים להיות דגי סלמון שקופצים במעלה הנהר, אבל כנראה שפספסנו את העונה כי לא ראינו אפילו אחד. עוד משהו מעניין שנתקלנו בו במסלול הזה ובכמה אחרים – מטבעות שנעוצים בגזעי העצים. אולי למזל? לא ידענו, אז נעצנו כמה שיהיה.

אחרי יומיים באזור פורטרי לקחנו יום לנסיעה לאזור אינוורנס, כשבתכנית מזקקות ויסקי להורים וגן חיות יפה ופתוח לילדים (אבל לא רק). בדיעבד אולי הייתי מחלקת את היום הזה קצת אחרת כי מדובר בלא מעט נסיעה וגם לא מעט נקודות עניין. בסופו של דבר מצאנו את עצמנו רצים באזור המזקקות ולא ממש מספיקים למצות, אבל אל דאגה – את הויסקי והמזקקות ניתן לפגוש בכל חלק של סקוטלנד.

מזקקות שאהבנו במיוחד: Dalwhinnie ו-Macallan. סיורים במזקקות נערכים רק מגיל שמונה ומעלה, אז נאלצנו להסתפק בטעימות…

את היום סיימנו בחושך בבית חווה ליד אינוורנס. נחמד, אבל לא משהו מיוחד.

מאינוורנס לאי סקאיי דרך החוף המערבי

את הדרך לאי סקאי חילקנו ליומיים, עם לינה במלון יוקרתי (חוויה נחמדה, אבל בדיעבד לדעתי פחות שווה את העלות ביחס לשאר מקומות הלינה).

שני מסלולים יפים מאוד שעשינו בדרכנו לחוף המערבי – Rogie falls שבו שילבנו בין מסלול הסלמון למסלול הנחל בהליכה נינוח של כשלושת רבעי שעה, ו-Falls of Mesach שהוא מסלול קצרצר של קניון צר עם גשרים לאמיצים.

הנסיעה באזור המבודד של החוף המערבי מדהימה, ואם יש קצת יותר זמן נראה לי שסיבוב מאינוורנס לאורך החוף הצפוני יכולה להיות חוויה. החופים והנופים פראיים ועושים הרגשה שנמצאים בתפאורה של סרט. הרשינו לעצמנו לתעות בכבישים הצרים והמבודדים ולעצור לצלם כבשים סקרניות.

בדרך לאי סקאיי עברנו בטירת איליין דונן שהיא בהחלט מרשימה, והמשכנו דרך גשר מה”יבשה” אל האי.