שלושה שבועות, ספטמבר 2018, זוג וילדונת בת כמעט שנתיים, נוסעים מסיאטל ועד סן פרנסיסקו, ועוד קצת.

טיפ חשוב: מומלץ מאוד לעשות את המסלול צפון-דרום כי אז נוסעים לאורך הים, בצד של הים של הכביש ככה שאין בעיה לעצור בכל נקודה שרוצים בלי לבצע עבירות תנועה או לרוץ בין מכוניות…

טיסה: ישירה הלוך-חזור לסן פרנסיסקו, וטיסת המשך לסיאטל.

תכנון מראש: לילות ראשונים ליד סיאטל ואחרונים בסופ”ש במונטריי ואז בסן פרנסיסקו. בין לבין – היינו גמישים לפי מזג אוויר וסבלנות לשבת באוטו, אז בחרנו מקומות לינה בדרך.

טיול עם ילדה בת כמעט שנתיים: היה מאוד נוח לטייל בארה"ב! כמעט בכל מסעדה (גם במבשלות בירה) יש תפריט ילדים (טוסט גבנ"צ/פסטה/מק אנד צ'יז/פיצה/המבורגר...) וכיסאות תינוק ו/או בוסטר, וכמובן שכשמקבלים מים במסעדה יש כוסות קטנות לילדים; לגבי לינה: ביקשנו בכל המקומות לול; בוושינגטון ואורגון בכל מקום היה, בקליפורניה לא היה, או שהיה בתשלום אז ויתרנו. ישנה איתנו במיטה, או שסידרנו לה מיטה על הרצפה (ביקשנו עוד שמיכות וכריות מהמלון). בכל המקומות בהם ישנו הייתה טלוויזיה עם כל ערוצי הכבלים, ככה שהיו כמה ערוצים עם תוכניות לילדים, נתן קצת שקט בבוקר/בערב. השתדלנו שהנסיעות לא יהיו ארוכות מדי, לעשות הפסקות ולא להגיע מאוחר מדי למקום הלינה כדי להספיק לנוח קצת, לשחק קצת ולצאת לאכול. דאגנו לקופסת צ'יריוס, פירות וסנדוויצ'ים שיהיו זמינים תמיד.

לגבי כיסא לרכב ועגלה: היינו אמיצים וטסנו בלי מתוך כוונה לקנות שם. שכרנו כיסא יחד עם הרכב, קנינו ביום הראשון כיסא ועגלה והחזרנו למחרת את הכיסא שהושכר לחברת השכרה.

תקציר המסלול:
יום 1-2: סיאטל
יום 3: תצפית ל-Saint Hellen's ולינה ב-Kelso (140 מייל)
יום 4: מפלי Multnomah ונסיעה לפורטלנד (49 מייל)
יום 5: פורטלנד
יום 6: נסיעה ל-Mcminnville דרך Woodburn Outlets (68 מייל)
יום 7: נסיעה דרך Pacific City ל-Newport
יום 8: איזור Newport
יום 9: נסיעה לאורך החוף והדיונות עד ל-Roseburg
יום 10: Crater Lake (לינה ב-White City)
יום 11: נסיעה ל-Crescent City
יום 12: Redwoods (לינה ב-Eureka)
יום 13: עוד קצת Redwoods (לינה ב-Cloverdale)
יום 14: נסיעה דרך Sonoma ו-Napa (לינה ב-Pinole)
יום 15: נסיעה ל-Santa Cruz
יום 16-18: Monterey והסביבה
יום 19-22: San Francisco

פירוט:

סיאטל:


עיר מקסימה, הדאונטאון והאיזור של השוק נחמדים אבל יש הרבה הומלסים ויכול להיות קצת לא נעים באיזורים מסוימים, ממליצה ממש לצאת לשכונות מסביב.

  • לינה – ישנו בבלוויו 15-20 דק' ממרכז סיאטל 
  • חניה בעיר – בימי ראשון החנייה בחינם, לא הייתה בעיה למצוא חנייה. בשבת חנינו בחניון ב-3 ave. & Stewart; 10$ לכל היום אם מגיעים לפני 11:00 בסופ"ש, 18$ לפני 10:00 באמצ"ש.

סיאטל – יום #1
סיור בחינם של Seattle Free Walking Tours (סיאטל 101), באיזור ה-Pike Place ודאונטאון. אח"כ המשכנו לשוטט לבד באותו איזור; אחה"צ נסענו ל-Golden Gardens – פארק על החוף , ומשם לתצפית על העיר מ-Kerry Park שב-Queen Anne.

סיאטל – יום #2
טיול בוקר למפל Snoqualmie
שמחוץ לעיר (מרשים. חנייה 7$, אח"כ גילינו שמעבר לכביש יש חנייה מסודרת בחינם) וחזרה לעיר, ל-Space needle ומוזיאון צ'יהולי שצמוד (כרטיס משולב, 49$ למבוגר. אם מגיעים עד 10 בבוקר הכניסה מוזלת). תיכננו להמשיך לסיור התת-קרקעי (20$ למבוגר) אבל גילינו שאי אפשר להיכנס עם עגלה, אז ויתרנו. משם – בירה ב-Fremont Brewing – מבשלה מגניבה עם המון סוגי בירה. צעצועים לילדים, וקערות עם תפוחי עץ ובייגלה בחינם. וטיול בפארק שליד, לחוף אגם יונון – Gas Works Park.

Bellevue, WA   Kelso, WA (140 מייל)
נסיעה עד למרכז מבקרים של הר St. Hellens, כולל טיול קצר לביצה (מיותר), ממנו המשכנו לנקודת התצפית השנייה (במרכז מבקרים קיבלנו מפה והנחיות). על השלישית ויתרנו אחרי יום ארוך באוטו, ונסענו לישון בקלסו.

Kelso, WA  Portland, OR (49 מייל)
נסיעה בעמק נהר הקולומביה למפלי Multnomah, למעט התצפית למפלים כל המסלולים שם היו סגורים אז חזרנו לאורך הכביש ועשינו מסלול למפלי Latourell (כשעה וחצי). משם, דרך Columbia Gorge Outlet לפורטלנד. סיבוב בדאונטאון ולאורך הנהר; איזור נחמד אבל לא מאוד נעים, הרבה הומלסים גם כאן.. דונאטס ב-Voodoo כמו תיירים טובים, סיבוב בחנות ספרים הענקית Powell's וארוחת ערב.
חניה בעיר: בתשלום במדחנים ברחוב, לא הייתה בעיה למצוא.

Portland
ארוחת בוקר טעימה ב-New Deal Cafe (עם איזור משחקים לילדים!) ויום שלם ב-Washington Park: גנים יפניים (16.95$ למבוגר, נחמד אבל יקר לדעתי), גן ורדים (מהמם וחינם) וגן חיות (17$ למבוגר, ממש מומלץ!). הלכנו ברגל מגן הוורדים (שצמוד לגנים היפניים) לגן החיות, יש שם הרבה מסלולי הליכה ביער; חזרנו בשאטל חינמי שעובר בכל התחנות בפארק. ארוחת ערב וסיבוב ב-North Mississippi Ave, איזור מאוד נחמד. נסענו דרך Northwest Portland שגם נראית איזור חמוד להסתובב ולאכול.

Portland, OR  Mcminnville, OR (68 מייל)
נסיעה דרך Woodburn Outlet (שם בזבזנו כמה שעות...) לאיזור היין של אורגון, Willamete Valley. ברגע שיורדים מהכביש המהיר מגיעים לאיזור כפרי מקסים של שדות, מטעים וחוות. יש המון יקבים באיזור, אנחנו עצרנו לטעימות בשניים מהם (מחירים בטווח שבין 5-15 דולר, לטעימה של 4-5 יינות)., כי כבר היה סוף היום, הטעימות הן עד 16:00-17:00 ברוב היקבים.

לינה ב-Mcminnville; מרכז העיירה ממש חמוד, מלא מסעדות וחנויות

Mcminnville, OR  Newport, OR (100 מייל)
נסיעה לכיוון Pacific City, עם הפסקה לקפה בחוף המאוד יפה שלהם, ומשם נסיעה דרומה על כביש 101 עד Newport (כמובן עם אינסוף עצירות לצילום/סופר/פיקניק בדרך). אחה"צ ב-Newport, אריות ים (ולא כלבי ים!) ברציף וארוחת ערב.

איזור Newport

  • Devil's Punchbowl
  • קצת חוף
  • מגדלור ב-Yaquina Head (ראינו לוויתן משם!)
  • Nye Beach – ארוחת צהריים
  • מכון מחקר Hatfield – נחמד, קצת בעלי חיים ימיים (כולל תמנונה!) וסיפורים.

Newport, OR  Roseburg, OR (143 מייל)

לא התכוונו לנסוע עד ל-Roseburg אבל הצלחנו למשוך, וככה התקרבנו ל-Crater lake.
נסיעה לאורך החוף בתוך ערפל שהתבהר. עצירה ב-Cape Perpetua, עם מסלול שיורד לחוף (Captain cook, כולו סלול אבל היינו עם מנשא בכל מקרה). עצירה במערה של אריות הים – ראינו בדרך כמה במים, אבל כשהגענו אמרו שהמערה ריקה כי זו עונה שהם נודדים בה אז ויתרנו על הכניסה אליה. עצירה בדיונות ב-Honeymoon State Park – מקסים! דיונות ענקיות לחוף אגם.

Roseburg, OR White City, OR (200 מייל, כולל הקפת Crater Lake)
הבעלים של המלון ב-Roseburg ניסתה לשכנע אותנו לנסוע הלוך-חזור ל-Crater Lake ולמחרת לנסוע לספארי שנמצא שם בסביבה ומשם לחזור לכיוון החוף. אמרה שזה מה שכולם עושים. נראה לנו כבד נסיעה הלוך חזור ביום אחד, אז ויתרנו על ההמלצה.

נסיעה לאורך נהר Umpqua לכיוון Crater Lake. יש הרבה מפלים בדרך שאפשר לעצור בהם (לינק), אנחנו עצרנו רק ב-Susan Creek Falls, מסלול של כ-1 ק"מ הלוך חזור. משם – ישר ל-Crater Lake (25$ כניסה לרכב). אגם ענק וכחול בלוע של הר געש שקרס. הגענו אחרי תקופה של שריפות אז היה קצת ריח של ל"ג בעומר באוויר. הקפנו את האגם עם הרכב, כמובן עם אינסוף הפסקות תצפית וצילום. רצינו לעשות מסלול אחד בחלקו המערבי (שעה 8~ של האגם) – Watchman, שעולה למגדל תצפית, אבל המסלול היה סגור והלכנו חלק מה-Rim Path במקום.
משם – המשכנו ל-White City (חור, רק בשביל לישון).

White City, OR  Crescent City, CA (110 מייל)
נסיעה חזרה לכיוון החוף; גן חיות של חתולים גדולים (שווה!) ב-Cave Junction (15$ למבוגר). קצת Redwoods קרוב ל-Crescent City, שהיא עוד עיירונת על החוף. יש בה מעין רציף ארוך שאפשר ללכת לאורכו וחופים מלאי אצות וגזעים.. 

Crescent City, CA  Eureka, CA (86 מייל)
נסיעה לאורך הים (שרובו היה בערפל...) בין ה-Redwoods, עצים ענקיים ועתיקים.
סיור+רכבל ב-Trees of Mystery (18$ למבוגר) – קצת מיותר, כי בהמשך טיילנו הרבה בין עצים, בחינם, ובגלל הערפל לא ראו כלום מהתצפית של הרכבל. עצרנו ב-Lade Bird Grove למסלול קליל של 1.5 מייל, בין ה-Redwoods.
הפסקה ב-Trinidad שהיא עיירונת על חוף מהמם, עם מגדלור.
לינה ב-Eureka, עיר עם מרכז עתיק נחמד, רק שכל החנויות נסגרות ב-18:00; מחוץ למרכז היא די מוזנחת.. 

Eureka, CACloverdale, CA (184 מייל)
מ-Eureka ידענו שאנחנו צריכים להגיע למונטריי ב-16/9, אז ניסינו לחלק את הדרך, בערך, בצורה שווה בימים הבאים. סתם בחרנו מקומות לפי המפה, לא היה בהם יותר מדי.
נסיעה דרך Avenue of the Giants בכביש 254 (מקביל ל-101). מדהים! כמובן שעצרנו בדרך לטייל על גזעים של עצי הענק ולצלם..


הפסקת אוכל ב-Ukiah, ונסיעה עד Cloverdale – עוד עיירה קטנה בדרך. העיקר שיש מכבסה בעיר J

Cloverdale, CAPinole, CA (104 מייל)
אחרי שהצטיידנו בסלסלת תותים ב-wallmart, בחרנו יקב אחד על הדרך לעצור בו, בכל זאת אנחנו ב-Sonoma, הנבחר היה Kendall-Jackson - היקב יושב על שטח ענק מלא כרמים וגידולים אחרים, שאפשר לטייל ביניהם ולטעום. מגדלים הרבה מאוד זנים של ענבי יין.
עצירה מיותרת ב-Santa Rosa – הסתובבנו ב-Railroad District שאמור להיות האיזור המעניין, אבל לא הבנו מה יש שם…
עצירה ב-Sonoma Traintown Railroad – פארק רכבות לילדים. קצת מוזר ונטוש, אבל מתקנים לילדים קטנטנים (טיול ברכבת (7.50$) וקרוסלת סוסים (3.50$); שאר המתקנים נראו נטושים. תשלום מגיל שנה).
לינה ב-Pinole.

Pinole, CA Santa Cruz, CA (87 מייל)
נסיעה סביב המפרץ עם נוף לכיוון סן פרנסיסקו וה-Golden Gate Bridge באופק עד לסנטה קרוז. הגענו מוקדם כדי להספיק לבלות בטיילת ובלונה פארק היפה.


הכניסה חופשית ללונה פארק, התשלום הוא למתקנים בלבד – כרטיס חופשי להכל ב-40$ או כרטיס נטען. מתקני ילדים עולים 4-5$ והגדולים יותר סביב ה-7$. הבת שלנו הייתה מתחת ל-''36 ולכן עלינו איתה (ושילמנו רק עלינו) לכל המתקנים המתאימים לה. אכלנו בלי סוף שמן וסוכר בכל הדוכנים בלונה פארק. טיילנו לאורך הרציף (גם פה יש אריות ים מבדרים) ונכנסנו למרכז הימי – לא מאוד מעניין, אבל יש שירותים נקיים J

Santa Cruz, CA Monterey, CA (83 מייל)
נסיעה לכיוון Monterey, דרך ה-outlet ב-Gilroy. מקום ענק, בזבזנו שם 4 שעות בלי בעיה..
סיבוב ב-Monterey לאורך ה-cannery row וברציף. בסופי שבוע יש טרולי שנוסע בחינם בין התחנות המעניינות ככה שאפשר לחנות קצת יותר רחוק (אין בעיה לחנות במרכז, בחניונים או בתשלום במדחנים ברחוב 1.50$ לשעה, חניה מוגבלת בזמן)


לינה: ב-Seaside (רבע שעה ממונטריי, קצת יותר זול)

Monterey, CA
4 שעות באקווריום המדהים(!!) של מונטריי (49.95$ למבוגר, כדאי להגיע מוקדם, לפני שנהיה עמוס. נפתח ב-10:00; חנייה בחניון בסביבה, 10$ לכל היום).
אחה"צ נסיעה ל-Carmel-by-the-sea – הפסקה בחוף היפה שלהם ושיטוט בין החנויות והגלריות. החנייה חינם אבל מוגבלת לשעתיים.

Monterey, CA Big Sur וחזרה (100~ מייל)
נסיעה ב-17 mile drive (10.25$ לרכב) בין מגרשי גולף ובתים של עשירים לאורך החוף, עם איילים, אריות ים וכלבי ים ולוטרות כמובן.
נסיעה דרומה לכיוון Big Sur עם אינסוף עצירות בדרך, עד לחוף Pfeiffer Beach (10$ לרכב) – חוף מהמם!
משם המשכנו עוד קצת ל-McWay Falls – מפל בתוך מפרצון מקסים. בעיקרון זה חלק מפארק ואמורים לשלם כניסה (10$), אבל לפי האינטרנט המסלול סגור אחרי התצפית, אז חנינו כמו כולם על הכביש, ירדנו 2 דק' בשביל לתצפית (היפה) וחזרנו לרכב.

Monterey, CA San Francisco, CA (129~ מייל)

נסיעה צפונה על כביש מספר 1 לאורך החוף – יש אופציות יותר מהירות אבל יום אחרון על הכביש אז החלטנו לנסוע לאט ולהנות עוד קצת, עם עוד כמה עצירות צילום ונוף של ים.


 בכניסה לסן פרנסיסקו עצרנו ב-16th Ave. Tiles Steps – מדרגות עם פסיפס שעולות לגבעה גבוהה (ורמז ראשון לטיפוסים בימים הקרובים...) והמשכנו לכיוון ה-Golden Gate Bridge. מסתבר שלתפוס אותו בלי ערפל זה לא מובן מאליו (בימים הבאים לא ראינו אותו), אז טוב שניצלנו את האוטו שלנו עד תום וחצינו את הגשר לתצפית מ-Battery Spencer. (החזרה על הגשר עולה כסף. אין עמדות תשלום, לפי החברת השכרה אמור היה לרדת חיוב של 10$)


 סיבוב מול ה-Painted Ladies ומחזירים את האוטו. בערב – סיבוב באיזור ה-Union Square (לא הכי נעים, אבל מלא חנויות גדולות) וארוחת ערב במסעדה איטלקית מעולה Montesacro Pinseria – Enoteca (כדאי להזמין מקום).
San Francisco, CA – יום ראשון:
סיבוב באיזור Pier 39 ו-Fisherman's Warf, ושיטוט לאורך החוף עד Ghirardelli Square. משם Cable car ל-Unioun square ואחרי סיבוב שם, עוד קרונית ואוטובוס ל-Japantown, לשם הגענו כמובן קצת אחרי 18:00, ככה שמכל החנויות רק Daisu הייתה פתוחה, וכמובן ארוחת ערב יפנית.

San Francisco, CA – יום שני:
נסיעה ל-Coit Tower שעל Telegraph Hill (ירדנו על החוף וטיפסנו את אינסוף המדרגות. יש אוטובוס שעולה למעלה). עלייה למגדל – 9$ למבוגר. נוף ממש יפה מלמעלה (רק בלי הגשר שהיה מכוסה עננים). משם, ירידה לכיוון Little Italy ו-Chinatown. נסיעה ל-Lombard street, עם עצירות צילום מחייבות ומשם טיול לאורך החוף. ארוחת ערב ב-Stinking Rose, מסעדה על טהרת השום. להזמין מקום!

San Francisco, CA יום אחרון והביתה…
סיבוב בשכונת Mission: שכונה קצת אחרת עם חנויות מגניבות ומלא היספנים.
בירה והמבורגר אחרונים ושאטל לשדה תעופה מהמלון (18$ לבן אדם).

תחבורה ציבורית בסן פרנסיסקו: ליום שבו נסענו ב-cable car קנינו כרטיס Passport e חד-יומי (12$), שכולל את כל התחבורה הציבורית, כולל ה-cable car (שבעצמה עולה 7$); בשאר הימים קנינו כרטיס חופשי-יומי (5$) – אפשרי רק דרך האפליקציה של MUNI (אפשר להפעיל כמה כרטיסים בו"ז מאותו מכשיר; דורש אינטרנט רק לטובת הרכישה. ממש נוח).