כללי - כמה מילים עלינו ועל מסגרת הטיול.אנחנו זוג בגילאי 55+ ממרכז הארץ.חובבי טיולים מושבעים ,אוהבים את החיים הטובים ,נופים ,היסטוריה ,שווקים ,נופים אנושיים ,קניות וחוויות. .הטיול אורגן כטיול במסגרת מאורגנת/פרטית דרך חברת נסיעות היושבת בהאנוי בירת וייטנאם ושמה APT .מנהל החברה הוא דימה צירקין הנפלא שטרח ועמל על ארגון הטיול על כל פרטיו.הפרינציפ הוא שאנחנו נוסעים לבדנו אך בכל מקום ישנם סידורים עבורנו המבוצעים ע"י החברה -הסעות אל/מ שדה התעופה,בתי מלון סיורים ,ארוחות,שייט ,מדריכים ,רכבות וכל מה שדרוש.הסיורים היו בחלקם פרטייים לגמרי ,זאת אומרת עם מדריך ורכב צמוד וחלקם במסגרת קבוצה על פי סיכום שלנו עם דימה.משך הטיול בוויטנאם 14 יום הוא פשרה בין הרצון לטייל ,להספיק ולראות ולחוות את וויטנאם לבין האילוצים של משפחה ,מקום עבודה וכל מה שיוצא בזה.
21 בדצמבר 2012 - טיסת אל על מתל אביב לבנגקוק.הג'מבו מלא ,צפוף מאד .אוכל ככה ככה ,רעשני ,עם ישראל במיטבו.ישנו טוב ונחתנו בזמן בבנגקוק בשעה 1430.
ההמתנה בבנגקוק ארכה 4 שעות.שדה התעופה הבין לאומי של בנגקוק מבריק ומצוחצח ,חנויות יוקרתיות ,מסעדות כמו בכל שדה תעופה אחר אבל עם ניחוח מיוחד שיש לתאיילנד ובנגקוק.הטיסה של אייר וויטנאם מנגבקוק להאנוי המריאה בזמן -טיסה נעימה ,המושבים מרווחים ואוכל טוב ,אין ספק שלאל על יש הרבה מה ללמוד מהוייטנאמים.הגענו להאנוי בערב רבע שעה לפני הזמן המתוכנן .הסידורים כולל הויזה שהוצאנו במקום היו מהירים מאד ויצאנו מהשדה שם חיכה לנו נהג מהחברה לקחת אותנו למלון. הכביש צפוף ,מלא ברוכבי אופנועים (כמו בכל וויטנאם) ,הנהג כלהזמן מצפצף ומחליף אורות כדי לעקוף ולהראות למשתמשי הדרך האחרים מי בעל הבית. בעשר בערב הגענו למלון בהאנוי. המלון לבבי וחביב מאד שירות מצוין וארוחת בוקר מעולה.הימים הם לפני כריסטמס והמלון מלא בקישוטים ואביזרים באווירת חג המולד.
21.12.2012 יצאנו לסיור קבוצתי בפרובינציית נין בין בטרנזיט עם נהג , מדריך דובר אנגלית שבוא נהיה עדינים ,ברמה של דיבור -ככה ככה ,צריך להתאמץ כדי להבין אותו ,איתנו עשרה מטיילים ממדינות שונות חלקם אירופאיים וחלקם אסייתים -שבדיה,סינגפור ,הודו ואחרים. הגענו ללינינג פגודה בצ׳אנג אן עם מקדשים של בודהה מאד מרשימים .הקומפלקס של המקדשים ענק ומיוחד מאד והוא תחילה של מסע בין הרבה פגודות ומקדשים שעוד נראה בהמשך הטיול.
ההמשך הוא במערות צ'אנג אן (כותבים את זה טראנג אן) עם נתיבי מים / נהר בתוך ההרים .השייט אורך כשעתיים בקאנו שאשה לא צעירה חותרת עבורנו במיומנות רבה .הטיול והשייט מאד מיוחד ונעים ,הנופים יחודיים -מלא מלא מים בכל פינה ,שדות ונוף גבעות והרים. משם חזרה להאנוי .בערב טיול רגלי פנטסטי מהמלון לאזור האופרה והאגם במרכז העיר .מאד נהיננו מהאווירה של לפני חג המולד ,התאורה החגיגית שבכל פינה ,הישיבה בבית קפה ,כמויות האופנועים עדיין מהממות ,צריך להתרגל ללכת רק קדימה ,לא לעצור באמצע הכביש ובטח לא ללכת אחורה.תשכחו מכל מה שלימדו אותכם על בטיחות בדרכים,מעברי חצייה וזכות קדימה ,בוייטנאם אין דברים כאלה ,לפעמים נדמה לך שעוד מאית השנייה דורסים אותך ואולי זה לא נדמה לך והיו דורסים אותך ללא היסוס לולא קפצת הצידה ברגע האחרון.
22.12.2012 סיור בעיר האנוי מה שנקרא "סיטי טור" באוטובוס.אותו מדריך מג'עג'ע מיום קודם .ביקרנו בקומפלקס של הו צ'ין מין ,אבי האומה ,במוזולאום בו שוכנת גופתו החנוטה שנראית כמו עשויה מדונג ובמוזיאון לזכרו שזה בעצם המקום בו חי בשנותיו האחרונות ומשם ניהל את המלחמה בארה"ב. בסמוך פגודה קטנהעל עמוד אחד מה שנקרא "וואן פילאר פגודה "המקום קטנטן באמת ,אנשים ספורים יכולים לעלות ולהכנס השאר עומדים במדרגות ומסביב. המשך הסיור במקדש הספרות המוקדש לרוח ולאמנות ואחר כך פגודה באגם בו בילינו לפני שני לילות . ההמשך הוא הביקור במוזיאון האתנוגרפי ,שמוצגות בו העדות והקבוצות השונות הרבות המרכיבות את אוכלוסיית וייטנאם . בסך הכל -סיור ככה ככה אבל נותן מושג כלשהו על העיר.בערב טיול נחמד בשוק ובעיר העתיקה כולל ארוחת ערב .זה המקום לכמה מילים על האוכל בוייטנאם -האוכל הוא בסיסי ומאפיין מזון במדינות עניות -הרבה אורז ואטריות ,הרבה ירקות וקצת בשר שבדרך כלל ניתן בכמויות לא גדולות ובפרוסות דקות.הרבה מאכלי ים ,דגים בשפע ומק אפייני שהוא חצי ארוחה בקערה גדולה עם ירקות קצת בשר או בטעמים אחרים שנקרא PHO ומבוטא פה ב -פ לא דגושה .בסך הכל המזון בריא ורואים על התושבים שאינם שמנים ףאולי בגלל שהמזון האמריקאי המהיר עדיין לא חדר למדינה.בלילה רכבת לילה לסאפה ,חוויה "מהסרטים" עם קרון שינה פרטי לנו מעוטר בקישוטים לחג המולד ופינוקים שונים בסטנדרטים של וייטנאם-נעלי בית קטנות,מברשות שיניים קטנות,קבוקים ,בננות ועוד צידה להנעים את הלילה .להגיד שישנו שינה עמוקה? לא ממש.צריך להתרגל לתנודות ולרעש ולטלטולים.
23,12.2012 הגענו ב 0530 בבוקר ללאו קיי עיר המחוז הגדולה שמשמשת עורף מסחרי לעיירות וכפרי האזור בצפון .שם חיכתה לנו המדריכה המקסימה.ארוחת בוקר.קר.....ומשם עם הרכב והנהג לשוק יום א ' המהמם של שבט ההמונג בבאק הה בשוק בבאק הה.השוק ציורי ומהמם בצבעוניותו ,תושבים מכל האזור מגיעים למכור ולקנות עם שלל מלבושיהם הצבעוניים .קונים ומוכרים חזירים ,סוסים ,כלבים ,תרנגולות ושאר מיני סחורות שקונים ומוכרים בשווקים ..משם ההמשך בשייט בנהר לביקור בכפר של בני שבט הפרחים המונג . מי שמתלונן על תנאי המחיה בישראל כדאי לו לבקר שם ולראות רמת חיים של כמה מאות שנים אחורה (אבל עם טלויזיה מגנרטור).אנשים חיים ביית עם החזירים והתרנגולות כמו בסרטי ימי הביניים ,בתים חלקם ללא ריצפה ועל מדרכות אין מה לדבר כלל..
 .משם לסאפה ,זו עיירת נופש בהרים ,מקום מאד יחודי בלב נוף הררי מהמם באזור שרובו כפרי מיעוטים של שבטי ההמונג השונים .מגיעים למלון מצוין ששמו צ'או לונג.בערב ביקור בשוק המקומי -שוק חביב מאד ,לא גדול מאד עם הרבה חנויות של ציוד חורף למי ששכח להביא מהבית.השוק עוטף חלק מהרחוב הראשי הקטן של העיירה.די מהר נעשה קר..... ערפל סוגר על שדה הראיה והרחוב מתרוקן.
24,12,2012 בבוקר טרק עם המדריכה המקומית המקסימה לביקור בכפרשל בני השבט המונג השחורים.הסיור ממוסחר למדי ,מלא תיירים ,המון סינים (סין ממש ממש קרובה ) ובני עמים רבים אחרים .הסיור כולל מופע פולקלור ,ביקור במפל הסמוך ובבתי השבט.החזרה בטיפוס תלול ביותר (קחו בחשבון) ,בינינו -אף אחד לא שומע ,את והקטע האחרון עשינו בטוס טוס מקומי.בערב ארוחת ערב חמודה במסעדה של "מישל" ברחוב הראשי והופעה מקומית במרכז העיירה לכבוד כריסטמס.
25.12.2012 בבוקר טיול משולב רכוב ורגלי לכפרי המיעוטים שליד סאפה.ביקרנו בבתי ספר ובבתים מקומיים הנוף יפהפה ברמות על.ממש ממש אין דברים כאלה כמה שהנוף יפה -טרסות ,הרים ,עננים ,צבעוניות מהממת .נוף ליד סאפהבכל בית ובחצרות ברוזים ,חזירים,כלבים ובאפלו שעושים את העבודה.ביקור במוזיאון מקומי של אבנים קדומות שקדמונים שירטטו עליהם.בצהרים "סיטי טור " לפרידה מסאפה והיכרות נוספת עם השוק והעיירה ,פרידה מהמדדריכה שלנו ונסיעה לקאו ליי לרכבת לילה חזרה להאנוי.
26.12.2012 יום מהמם בהלונג ביי.היום התחיל בהגעה ב 5 בבוקר לתחנת הרכבת בהאנוי.המתנה במלון סמוך עד 8 ומשם נסיעה בעיר לצלילי הרמקולים שפרוסים ברחוב ושמשכימים את התושבים הצייתנים ברחובות האנוי .הנסיעה . היא ובין הטוסטוסים בעשרות ומאות אלפים שעוקפים מימין ומשמאל בכביש ועל המדרכות בצידי הכביש ברעש מהמם של קקפוניה אין סופית של צפירות בדרך להלונג ביי.הדרך ארוכה מאד ואיטית ,בין עיירות וכפרים בנוף יפהפה ,מים מכל עבר עד שמגיעים לרציפים ,קולטים אותנו ומשיטים אותנו לאוניה שלנו והתמקמות באוניה "אימושן".באוניה כ35 חדרים בשתי קומות ועוד קומת חדר אוכל וסיפון שמש ומשחקים .בהגעה ארוחת צהרים טעימה של פירות ים.בהמשך שייט בין אלפי האיים בצורת חרוט המתרוממים מתוך המים למערות הנטיפים המדהימות.משם שייט לבילוי באי טיפ טופ . טיפסנו 450 מדרגות עד הפסגה וחזרה לאוניה.באוניה ארוחת ערב רומנטית ,בילוי קצר ולילה טוב.הלונג ביי