סלובקיה היא מדינה יפהפייה: שופעת ירק ומים, רגועה ולא עמוסה בתיירים. באזור המרכז (בו בילינו את רוב הטיול) פני השטח הרריים, כשרכס הרי הטטרה הנמוכים בדרום, ורכס הרי הטטרה הגבוהים בצפון. אזור זה שופע אטרקציות, כגון טירות עתיקות, מסלולי הליכה בהרים, פארקי מים, מוזיאונים פתוחים וכפרים ציוריים (בהם ניתן להתוודע למסורת הכפרית הסלובקית). ומעל לכל תוכלו ליהנות כאן מהשקט ומהשלווה.

צילומים וכתבה מאת בנימין ודינה ל.

הטיול שלנו בסלובקיה ובאוסטריה

ההגעה

למידע בנוגע לטיסות ולאפשרויות הגעה נוספות, ראו את הפסקה “מידע כללי – אפשרויות הגעה” להלן.

בחרנו להגיע למרכז סלובקיה מוינה. בשדה התעופה המתין לנו נציג של חברת ההשכרה, ממנו קיבלנו רכב משוכלל ברמה גבוהה, שעשה הכל, פרט להכנת קפה. את רמת השירות שקיבלנו מחברת ההשכרה Rai Rent טרם פגשנו במקום אחר.

הנסיעה למרכז סלובקיה ערכה כ-5 שעות ורמת תחזוקת הכבישים הפתיעה אותנו לטובה. בחרנו לנסוע בדרך המהירה הדרומית, הקצרה יותר מהצפונית (ראו פסקת "השכרת רכב וכבישים”). נופים יפים נשקפו מהחלון והם הלכו ונעשו מרהיבים יותר ככל שהתקרבנו לאזור ההררי. היינו עייפים לאחר לילה ללא שינה ולא עצרנו בדרך, אך אם תהיו מספיק רעננים תוכלו לבקר בדרך במוזיאון הפתוח לדבוראיות בעיירה הקטנה Karlova Pri Seneci (קורדינאטות 48.19929, 17.51229) ובעיירת הכורים העתיקה Banska Bystrica . חשוב לקחת בחשבון, כי במוזיאונים קטנים נדיר למצוא הסברים או הדרכה באנגלית.

היעד שלנו היה Chalupkovo - מתחם בקתות נופש יפה בכפר Liptovska Stiavnica, הממוקם בין הרי הטטרה הנמוכים והגבוהים, סמוך לעיר Ruzomberok. בעלי הבקתה, דושן ואשתו, אנשים מקסימים, קשובים ומלאי רצון טוב. הבקתה הייתה יפיפייה, מורגשת אהבה והשקעה בפרטים הקטנים של בעלי המקום. הבקתות ממוקמות בקצה הכפר, בסמוך להרים המיוערים ולמעיין מים מינרליים מוגזים עדינים, אליהם אפשר להגיע בהליכה קצרה. פתחנו כל בוקר בביקור במעיין ומילוי הבקבוקים לעוד יום טיולים. מומלץ לא לוותר על הביקור במקום.

בקתה שלנו והחצר

מתחם חלופקובו

היום הראשון – טירת אורבה והפארק הארכיאולוגי הבראנוק

ביום הראשון החלטנו לבקר באטרקציות שקרובות יחסית למקום שהותנו. ראשית, נסענו לטירת אורבה (Oravsky Hrad), שמתנשאת על צוק מעל העיירה אורבסקי פודזמוק (Oravsky Podzamok, מילולית: אורבה תחת הטירה).

הכניסה למצודת אורבה

לפני שנוסעים לטירה חובה לבדוק מה הן שעות הסיורים, כיוון שלא ניתן להיכנס למקום ללא סיור. הסיורים מתקיימים במספר שפות. הסיור מקיף את רוב שטח הטירה ואורך כשעתיים. במהלכו ניתן לראות את החלקים השונים של הטירה: החומות, חדר הציד, חדר השינה, חדר אוכל, את המוזיאון הקטן שנוסד בשנת 1868 ואת המגדל – החלק העתיק ביותר של הטירה.
אוהבי רוחות הרפאים ישמעו את הסיפור העצוב אודות בעל הטירה האכזר שרצה להכות את משרתו, אבל הרג בהתקפת זעם את בעלת הטירה, אשר באה לעזרת המשרת. יש אומרים שרוחה של האישה רודפת עד היום את הטירה.
דבר נוסף, הפעם משעשע, הוא צורת בניה של הכיסאות בחדר האוכל. החלק האחורי שלהם נפתח, כדי לאפשר להוציא ישירות למיטותיהם את בעל הבית ואורחיו השיכורים לחלוטין, אחרי סעודות דשנות וארוכות. מעניין, כי הכיסאות שימשו את הגברים בלבד. נשים, אשר ישבו לאורך הקירות בכסאות צרים ולא נוחים, פרשו מוקדם מאוד לחדריהן.
בטירה ניתן לראות את אבטיפוס הסמל שעל הדגל הסלובקי: צלב כפול, ומתחתיו 3 גבעות, שמייצגות את 3 רכסי ההרים: טטרה, פטרה ומטרה (רכס המטרה נמצא כיום בהונגריה).
 בקרבת הטירה ניתן להפליג ברפסודה על הנהר. ויתרנו מפאת חוסר הזמן וקצת הצטערנו על כך.

התחנה הבאה שלנו הייתה הפארק הארכיאולוגי הבראנוק (Archaeoskanzen Havranok). אתר זה נמצא “מחוץ למסלול השחוק”, ולא כל כך ידוע. הוא ממוקם בקרבת אגם ליפטוב (Liptovska Mara) , על גבעה ירוקה, וכולל שחזור של כפר קלטי עתיק ומוזיאון מקומי קטן, בו מרוכזות תגליות ארכיאולוגיות מהאתר. במוזיאון קיבלנו הדרכה מעניינת באנגלית ויצאנו אל היער, בו מתחבא הכפר על בתיו, הנפחייה, מגדל השמירה, השער והמקדש הקלטי.

מגדל השמירה הקלטי משקיף על ימת ליפטוב (Liptovska Mara)

המקום יושב לראשונה על ידי הקלטים בני תרבות פוחוב (Puchov), בשנת 300 לפנה”ס, ויושב במשך כ-500 שנים. ארכאולוגים משערים, כי באזור המקדש המוקף עמודים עם גולגולות בעלי חיים הוקרבו גם קרבנות אדם, על מנת להבטיח קציר טוב.

היום השני – מפלי הזרם הקר וולקולינץ

התחלנו את היום השני בנסיעה למפלי הזרם הקר בהרי הטטרה הגבוהים. המפלים נמצאים בסמוך לעיירה Stary Smokovec, באתר הסקי Hrebienok. ניתן להגיע לאתר הסקי ברכבל מStary Smokovec, או בהליכה לא קשה בשביל שמתמשך במקביל למסלול הרכבל. אם מחליטים לעלות ברגל, זוכים לראות נופים יפהפיים של ההרים הסמוכים והיערות.

נוף להרים בשביל העלייה למפלי הזרם הקר

לאחר ההגעה לאתר, ניתן להמשיך לפי המסלולים המסומנים היטב. אנחנו בחרנו במסלול למפלי הזרם הקר - Vodopady Studeneho potoka. אורך ההליכה עד לקצה המסלול כחצי שעה, כדאי לעצור ליד המפלים למנוחה. ליד הבקתה Rainerova Cahata מתחיל שביל החזרה, מהכיוון השני של המפלים. המסלול מיוחד, לא קשה במיוחד ומומלץ מאוד.

מפלי הזרם הקר

לאחר סיום המסלול במפלי הזרם הקר, נסענו לכפר Vlkolinec, - אתר המורשת העולמית של אונסק”ו. הכפר הקטן קיים עוד מימי הביניים, והוא מהווה אתר שימור "חי" של המסורת הסלובקית. הזמן בכפר קפא מלכת: אין בו אפילו מים זורמים בבתים. המשאבות נמצאות לאורך הרחוב הראשי.
 ניתן להסתובב בכפר ולהתרשם מהאדריכלות הייחודית, לראות את חיי היום-יום של תושביו ולהתרשם מהמלאכות המסורתיות. הבתים צבעוניים, עשויים מעץ ובנויים על בסיס חרסית.

הכניסה לכפר

בולקולינץ יש מגדל פעמונים, ופסלי עץ רבים בסגנון הכפרי הסלובקי. יש גם מוזיאון קטן וגלריה. באופן מפתיע, בולקולינץ עדיין מתגוררים אנשים, וניתן לראות את בני הכפר בפעילויותיהם היומיומיות. זהו אחד מהמקומות המרגשים והנוסטלגיים ביותר בסלובקיה. רק תארו לעצמכם ילדים שמשחקים בחוץ או בוהים בשקיעה, במקום להיות תקועים מול הטלוויזיה או המחשב...

הכפר נמצא סמוך לעיר Ruzomberok. ההגעה אליו היא בכביש צר ומפותל והנסיעה בו איטית מאוד. הגענו לכפר זמן לא רק לפני השקיעה. בשעה זו כבר לא הייתה לנו בעיית חניה ( לא ניתן להיכנס עם הרכב לשטח הכפר), אבל לא היינו מספיק אמיצים לנסות את הדרך חזרה בחושך.

היום השלישי – טירת ספיש ולבוצ'ה

טירת ספיש (Spissky Hrad) המרשימה נמצאת במזרח סלובקיה, כשעה וחצי נסיעה מ-Ruzomberok. זו הטירה הגדולה ביותר בסלובקיה, והיא נבנתה במאה ה-11; אם כי, השרידים המוקדמים ביותר שניתן לראות כיום הם מהמאה ה-13. בחלקה המרכזי יש מוזיאון (שבו מסופר על תולדותיה של הטירה ועל הקפלה שנבנתה בה), מגדל תצפית עגול, באר וחצר, אליה היו נכנסים האבירים רכובים על סוסים. בתוך החומות, במגרש התחתון, ישנה חצר גדולה.

בטירה ניתן לטייל באופן עצמאי, לקבל מדריך קולי באנגלית או להיעזר בשלטי המידע הברורים הפזורים ברחבי הטירה. בדרך כדאי לבקר בחנויות של בעלי המלאכה: חנות כלי קרמיקה, דוכן של מעבד עורות וחנות מזכרות.

ישנן שתי אפשרויות להחניית הרכב: החניה המזרחית (קורדינאטות: 48.998514, 20.770282) והחניה המערבית (קורדינאטות 48.997107, 20.757548). העליה הקצרה לטירה היא ממזרח, אך מהחנייה המערבית מתמשך שביל יפה, ממנו אפשר להשקיף על העיירה הסמוכה Spisske Podhradie ולהקיף את הטירה. לאחר העליה שעשינו ביום קיץ חם, שאלנו איך עלו לשם החיילים עם השריון ונשק עליהם.

בתום הביקור בטירה ניתן לנסוע למערת הקרח Dobsina (ראה בהמשך); אך האופציה הקצרה יותר היא ביקור בעיירה העתיקה לבוצ'ה (Levoča). לבוצ'ה קיבלה מעמד של עיר בשנת 1317. במרכזה העתיק ושמור היטב נמצא בית העיירה היפהפה ומספר כנסיות עתיקות ומרשימות. אחת מהן היא כנסיית יעקב הקדוש, בה נמצא מזבח העץ הגבוה ביותר בעולם. המרכז העתיק משמר דוגמאות יפות של אדריכלות ימי-ביניימית ומשרה אווירה, חלקו אף מוקף עדיין בחומה. במרכז, ליד פארק קטן, ניתן לראות גם את כלוב הבושה, אשר שימש לענישת ראווה בעיקר עבור נשים שהתנהגותן לא תאמה את הקוד הדתי של התקופה.

במאות 18-19 התקיימה בלבוצ'ה קהילה יהודית פעילה ותוססת. בתקופת מלחמת העולם השנייה הוסגרו יהודי העיירה לידי הנאצים ומצאו את מותם במחנות ההשמדה. ניצולים מעטים הוסתרו על ידי הכומר חסיד אומות העולם מיכאל מאסלז'.

בתים במרכז העתיק של לבוצ'ה

היום הרביעי – מערת הקרח דובשינה

מערת הקרח דובשינה (Dobsinska Ladova Jaskyna) נמצאת אף היא במזרח סלובקיה, בסמוך לשמורת “גן העדן הסלובקי” (Slovensky Raj). היא נחשבת למרשימה מבין שתי מערות הקרח בסלובקיה, כאשר השנייה נמצאת בעמק דמנובסקה (Damenovska) בטטרים הנמוכים. 

מהחנייה מתמשך מסלול שעובר ביער מחטני ומוביל למערה. המסלול מאוד יפה; הוא אינו קשה, אך רובו בעליה.

הדרך העולה אל מערת הקרח

רוב הסיורים מודרכים בסלובקית ויוצאים כל חצי שעה. המסלול קצר (כחצי שעה), אך במהלכו ניתן לראות תצורות מרהיבות של קרח ונטיפי קרח. המסלול עובר דרך מנהרה, שחצובה כולה בקרח. אם אתם מבקרים לקראת סוף הקיץ, כדאי לבדוק מה מצב הקרח במערה, מכיוון שבשנים חמות מאוד כמות התצורות במערה קטנה.

בתוך המערה

את הטיול ניתן להמשיך במסלולים בשמורת “גן העדן הסלובקי” (Slovensky raj) הסמוכה; אנו התקשינו למצוא מסלול, ושירותי התיירות המקומיים לא ממש הועילו (הנציגים בלשכת התיירות לא דיברו אנגלית). כדאי, אם כן, למצוא מסלול מתאים באינטרנט לפני הביקור.

את הזמן הנותר ניצלנו לטיול קצר בהרים הסמוכים לבקתה.

היום הרביעי – המוזיאון הסלובקי הפתוח, כנסיית סבאטי קריז'

למוזיאון מעניין זה ניתן בהחלט להקדיש יום שלם. המוזיאון הפתוח הסלובקי (Muzeum slovenskej dediny) ממוקם ליד מרטין (Martin) שבמערב סלובקיה ובו יש שחזורים של עשרות מבנים כפריים מכל רחבי המדינה. ניתן להיכנס לחלק מהמבנים ולהתרשם מאורח החיים של שוכניהם לשעבר. בין השאר, במוזיאון יש בתים רבים, חוות, אסמים, כנסיות, בית עירייה, בית ספר ואף כוורות סלובקיות מסורתיות.

מומלץ במיוחד לבקר במוזיאון כשיש בו פסטיבל פולקלור (ניתן לברר את זמני הפסטיבלים באתר המוזיאון). פסטיבלים אלה מיועדים פחות לתיירים ויותר לסלובקים, שלומדים כך על המסורות של אבותיהם; אך גם לתיירים מאוד מעניין לצפות בהם. ביקרנו במוזיאון ביום בו נחגג “פסטיבל הקציר”. לכל אורך היום פעלו דוכנים למכירה של מאכלים ומלאכות יד. ברחבי המוזיאון עברה תהלוכה שרקדה ריקודים עממיים, והציגה את טקס הקציר.

פסטיבל הקציר במוזיאון הפתוח

בהמשך ביקרנו באתר מיוחד נוסף: כנסיית העץ של העיירה Svaty Kriz. הכנסייה הועברה לכאן מכפר אחר, שהוצף בעת הקמת סכר ליפטוב. לכנסייה יש היסטוריה מעניינת: קיסר אוסטרו-הונגריה החליט ב-1681 להתיר לפרוטסטנטים לבנות 38 כנסיות; כולן היו חייבות להיבנות מחוץ לכפר ומעץ בלבד. יוזף לאנג, נגר מקומי שלא ידע קרוא וכתוב, בנה את הכנסייה עם עוזריו, בלי להשתמש במסמר אחד וללא תכנית כתובה. בכנסייה היפיפייה ניתן לראות את דוכן המטיף וציורי קיר של אירועים מהברית הישנה והחדשה.

צולם ע”י Marcin Szala מאתר Wikimedia Commons. פורסם תחת רישיון CC-BY-SA.

כנסיית העץ של Svaty Kriz

יום זה היה האחרון בביקורנו בסלובקיה. למחרת חצינו בנסיעה ארוכה את סלובקיה עד לגבול האוסטרי ומשם המשכנו לעיירת המרחצאות המקסימה Baden Bei Wien, המרוחקת כחצי שעה נסיעה מוינה. לבאדן היסטוריה ארוכה: העיר נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לפני הספירה ושימשה כמקום מרפא לחיילים רומיים בזכות המעיינות שלה. תור הזהב של העיר היה במאות 17-19, כאשר הפכה למרכז תרבות ובילוי עבור אנשי האצולה והאליטה הכלכלית והחברתית וכונתה “וינה הקטנה”. אחרי ההרס הרב שעבר על העיר במלחמת העולם הראשונה והשנייה, היא שוקמה ונבנו בה בנינים יפייפיים ופארק מרשים. כדאי לא לוותר על הסיור בסמטאות הציוריות של העיירה.

וילות בבאדן

בבאדן בחרנו לשהות ב”White Villa”. המקום מומלץ בחום: מרווח, נקי, מסודר ונוח. בעלי המלון אנשים מקסימים, מסבירי פנים ועוזרים בכל מה שצריך.

מבאדן ניתן להגיע לוינה ברכבת העילית (Bundes Bahn) או ברכבת החשמלית (Badner Bahn), שנוסעת במהירות איטית יותר, אך מגיעה ישירות למרכז העיר.

היום החמישי – היום הראשון בוינה

לביקור בוינה הקדשנו שלושה ימים.

התחלנו את טיולנו בבית האופרה הענקי (Wien Staatoper), בו יש סיורים מודרכים באנגלית בכל שעה עגולה. הבניין המפואר נפתח לראשונה לקהל בשנת 1869, אך הביקורות על עיצובו של המבנה היו חריפות עד כדי כך, שאחד מהאדריכלים איבד את עצמו לדעת. כיום קשה להבין את סיבת התרעומת של המבקרים, כאשר לפניכם נמצא בניין מרהיב מבחוץ ומבפנים.
 במהלך הסיור רואים את “אחורי הקלעים” של הבמה, את החדר שבו שכן הקיסר כשבא לאופרה, את “חדר היידן” (היידן היה אחד מהמנהלים הידועים ביותר של האופרה) וכמובן – את האולם המרשים והיציע. 

הכניסה לבית האופרה

גרם המדרגות המרכזי

המשכנו למוזיאון להיסטוריה של האמנות (Kunsthistorieches museum wien), הנמצא במרחק הליכה קצר מהאופרה. מדובר במוזיאון ענק ועשיר בתצוגות מגוונות שמומלץ להקדיש לו מספר ימים. הוא נוסד על ידי הקיסר פרנץ יוזף הראשון ונבנה במטרה לשכן את האוספים של שושלת הבסבורג.

המוזיאון כולל ארבעה אגפים:
– האגף לאמנות מצרים העתיקה והמזרח הקרוב, שכולל ממצאים מקברים מצריים, מומיות, סרקופגים, אסטלות ועוד
– האגף לאמנות יוונית עתיקה ורומית, אשר מכיל אוצר של פסלים
– האגף לאמנות שימושית, הכולל יצירות רבות שנעשו עבור קיסרי אוסטרו-הונגריה
– האגף המרכזי – אגף האמנות, בו נמצא אוסף עבודות אומנות של יוצרים בעלי שם עולמי. מומלץ לבקר
 בחדר המוקדש לצייר פיטר ברויגל האב, שצייר בפרוטרוט את חיי האיכרים ופשוטי העם בהולנד של זמנו.

חזית המוזיאון

מוצג באגף לאומנות שימושית (Kunstkammer)

היום השישי – ארמון שונברון ומרכז וינה

התחלנו את היום בביקור בארמון שונברון (Schonbrunn Palace), שהיה אחד הארמונות של בית הבסבורג. הארמון יפייפה ומפואר מאוד, ניתן לבחור בין מספר סיורים המוצעים למבקרים. הסיור שלנו היה מעניין מאוד וכלל ביקור ב-20 מחדרי הארמון. הסיור התייחס לשתי תקופות: תקופת מריה תרזה ותקופת פרנץ יוזף הראשון. במהלכו היה ניתן לראות את החדרים הפרטיים של הקיסר והקיסרית, את האולם המרכזי, את חדר האוכל, ואת החדר בו פרנץ יוזף הראשון קיבל את אורחיו. מומלץ לא לוותר על אטרקציה זו, אך כדאי לקחת בחשבון שזו האטרקציה המתוירת ביותר בוינה, וזה אומר הרבה.

ארמון שונברון המפואר

המשכנו למוזיאון השעונים (Uhrenmuseum), שלוחה של המוזיאון העירוני של וינה. המוזיאון מחולק ל-3 קומות, שכל אחת מהן מוקדשת לתקופה אחרת בהיסטוריה. במוזיאון יש מאות דגמי שעונים מכל רחבי אירופה ומהמזרח הרחוק וליד כל אחד מהם מצורף הסבר באנגלית. המוזיאון אמנם קטן יחסית אך מעניין מאוד ומומלץ לבקר בו.

מוזיאון השעונים בוינה

שעון מעניין, בעל שמות חודשים עבריים

היום השביעי – היום האחרון בוינה

את השעות שנותרו עד לטיסה הקדשנו לביקור במוזיאון הטכנולוגי של וינה. מוזיאון זה, בדומה למוזיאון הטבע הלאומי ולמוזיאון ההיסטוריה של האמנות, נוסד בפקודת הקיסר האחרון של אוסטרו-הונגריה, פרנץ יוזף הראשון. המוזיאון מרשים ביותר ומגוון, התצוגות מוסברות היטב באנגלית. לא לוותר, בייחוד אם אתם מטיילים עם הילדים! חלק גדול מהדגמים ניתנים להפעלה.

באגף הרכבים ניתן לראות היסטוריה שלימה של התפתחות כלי הרכב החל מדגמי האופניים הראשונים, בעלי הגלגל הגדול וכלה במכונית מרוץ מדגם ניסיוני.

אגף מעניין נוסף הוא אגף הרכבות, בו ניתן לראות מספר קרונות נוסעים מקוריים מרכבות של המאה ה-19 בגודל מלא. גולת הכותרת הוא קרון המסע של הנסיכה אליזבת (“סיסי”).

אגף כלי התחבורה במוזיאון לטכנולוגיה

בדרכנו ממוזיאון הטכנולוגיה לתחנת הרכבת עברנו בפארק שכונתי יפה. את עינינו תפס שלט, בו הופיעו אותיות עבריות. מסוקרנים, עצרנו לקרוא. מצאנו עדות כואבת, כי לצד היופי וההדר של אוסטריה אסור לשכוח את יחסה ליהודים בתקופת השואה.

מידע כללי – סלובקיה

אפשרויות הגעה

ישנן טיסות ישירות של חברת טיסות השכר הצ'כית Travel Service Airlines מבן גוריון לנמל התעופה שטאפניקה בסלובקיה (את הכרטיסים לא ניתן לקנות דרך האינטרנט, אלא חובה להגיע לסוכנות הנסיעות). אפשרות נוספת הינה לטוס לנמל התעופה הבינלאומי של וינה, המרוחק כ-50 ק”מ מברטיסלאבה. לוינה טסות מישראל החברות אל על ואוסטרייאן איירליינס (חברת “ניקי” תסגור את הקו לתל-אביב בסוף שנת 2015). האפשרות השנייה מאפשרת תדירות טיסות גבוהה.
 אופציה נוספת היא לטוס לפראג או לבודפשט, אך הנסיעה מוינה למרכז סלובקיה נוחה וקצרה יותר.

בחרנו לטוס לוינה בטיסה של אוסטרייאן איירליינס, שם מצאנו כרטיסים זולים יחסית.
 השירות היה מצוין ותנאי הטיסה נוחים. קל להתמצא בנמל התעופה של וינה בזכות השילוט הברור. בדיקות הביטחון לא העיקו.

טיפ: באיחוד האירופי אסור לקחת נוזלים מעל לנפח של 100 מ”ל בתיק היד.

השכרת רכב וכבישים

מצב הכבישים בסלובקיה מצוין, גם הכבישים הצדדיים מתוחזקים היטב. לעתים נדמה, כי תיקוני הכבישים הם חלק מחיי היום-יום במדינה. אך לרוב העניין מאורגן; רק פעם אחת נתקענו בפקק בשל העבודות בכביש. השילוט לעתים מבלבל, לכן מומלץ להיעזר ב-GPS או Waze.
 שתי אורטוסטרדות חוצות את המדינה ממזרח למערב – אחת בצפון המדינה והאחרת בדרומה. הן מעוצבות בצורה יפה שמאפשרת ליהנות מהנוף במהלך הנסיעה. חשוב לקחת בחשבון, שהכבישים באזורים ההרריים ובשמורות הטבע צרים יחסית, כוללים פיתולים רבים ומהירות הנסיעה בהם נמוכה.

אם אתם בוחרים לשכור רכב באוסטריה ולחצות איתו את הגבול לסלובקיה, בדקו היטב האם חברת ההשכרה שלכם מאפשרת זאת. הדבר בעייתי במיוחד למי שמעניין לשכור רכב גדול.
 לעומת זאת, ניתן לשכור רכב בחברות השכרה סלובקיות, כמו Rai Rent או Auto Danubius והנציג שלהן יקפיץ לכם את הרכב ישירות לשדה התעופה בוינה. אנחנו בחרנו בחברת Rai Rent והשירות היה יוצא מן הכלל: מדייקים בזמן, אדיבים, קשובים והרכב מעולה. מומלץ בחום!

תחבורה ציבורית

לא נעזרנו בתחבורה ציבורית. אם אתם רוצים טיול נוח, אין ברירה אלא לשכור רכב, כיוון שרשת הרכבות הארצית לא מגיעה לאטרקציות התיירותיות. תחנות רכבת פרוסות על פני כל סלובקיה, אך הקווים מעטים. בין קווי הרכבת השימושיים לתיירים ניתן למנות את הקו למערת הקרח דובשינשקה (שעובר מדרום להרי הטטרה הנמוכים) ואת הקו מברטיסלאבה לקושיצה (שעובר במרכז סלובקיה, באזור Ruzomberok).

טיפ: במידה ואתם רוצים ללון במזרח סלובקיה (אזור שמורת גן העדן הסלובקי), ניתן לקחת את רכבת המכוניות מברטיסלאבה להומנה (Humene), בקצה המזרחי של סלובקיה. אורך הנסיעה כ-7 שעות, וברכבת יש קרונות שינה עם מיטות. ישנם גם קווי רכבת-מכוניות מפראג לפופראד (Poprad, עיירה באזור הטטרים הגבוהים), לקושיצה (Kosice) ולהומנה. הרכבות יוצאות בערב. כאן ניתן למצוא פרטים נוספים.