טיול בארה"ב החוף המזרחי עם ילדים מתבגרים

הארוע: טיול בר מצווה. אבל למען הדיוק 2 ילדים בן 22 ו13. סיבה למסיבה.

המטרה: החוף המזרחי

זמן: כחודש ימים

אופי הטיול: יותר דגש אורבני, משולב בטבע.

המאמר הזה יגולל את תוכנית הטיול, אבל יכלול גם תובנות שבדיעבד, או תוך כדי הטיול שהגעתי עליהם. יביא הצעות חליפיות והמלצות לפי סגנון.

אז ראשית יש מספר מסקנות ברורות וקווים מנחים שצריך תמיד לזכור.

ארה"ב היא ענקית. ותוכנית על הנייר לא דומה לביצוע בפועל. לדוגמא נסיעה בין 2 נקודות שבתחשיב אמורה לקחת 3 שעות תהפוך בקלות ל6. כי 3 שעות לא נוסעים ברצף. ועוצרים בדרך. ואז מחפשים מקום לאכול. ובאותה הזדמנות כבר מסתובבים באזור שעצרנו. כי תמיד כל דבר נראה חדש מעניין ומצריך זמן. אז שימו לב. קחו מקדם של 1.5-2 לפחות בתכנון.

לא להעמיס יותר מדי נקודות עניין. גם אם זה מוזאון קטן או תצפית זה מעייף. לכן לברור בקפידה לא יותר מ3 נקודות עצירה ביום.

טיול רכוב בין נקודות עניין אם לינה בדרך מתיש. עדיף להתרכז בכל מקום ולשהות מספר ימים באותה נקודה (אפילו לנסות טיולי כוכב מקומיים), ולא לעבור כל יום מקום . לפעמיים מגיעים מאוחר לנקודת הלינה, עד שמתרגלים למקום פורקים ואז בבוקר מעמיסים מתיש.

יום 1: נחיתה בניו-יורק בלילה. הגעה ללינה (B&B). תובנה שמהר מאוד הוכיח את עצמה. בארה"ב שרות Uber עובד מצויין. השרות מהיר, מדוייק וזול יותר. אז אם נחתתם בלילה ואין לכם כח להסתובב עם מזוודות תטעינו אפלקציית Uber או Lif לפני. תתרגלו אותה ותהנו. היא גם מוטמעת בתוך Google Maps וברורה.

את 4 הימים הראשונים החלטנו לבלות בניו-יורק. התחלה מעולה למי שלא חווה את העיר מעולם וגם למי שרוצה לגלות עוד ועוד פינות בה. לא משנה כמה פעמיים בקרתם בה תמיד אפשר למצוא עוד מקומות לגלות. היא כל הזמן מחדשת ומתחדשת. למשל הפעם גיליתי את סצנת הסיורים המודרכים שלם לפי רצונך (שאליה ארחיב בהמשך).

לצורך הסיור בעיר רכשתי מבעוד מועד את אוגדן כרטיסים המכונה Pass. בנושא אוגדן כרטיסים בסגנון הPass יש 2 חברות מובילות וכל אחת מציע 2 סוגי אוגדנים. לפי ימים או לפי אטרקציות.

חברה ראשונה sightseeingpass והחברה השניה CityPass. שתייהן מציאות כניסה ל100 אטרקציות. אבל לא להתלהב. הרבה מהאטרקציות זה סיורי אוכל, שופינג וכו' ואם בוררים טוב בערך 20 הם אטרקציות אמיתיות. לפי מה שאני התרשמתי מהמבחר החברה הראשונה יותר אטרקציות פעילויות ותצפיות והשניה יותר מוזאונים ואומנות. אבל כל אחד שיבחר לפי רצונו. השיטה היא לקבוע מראש מה רואים ואז לחפש בכל חברה מי נותן כיסוי מלא יותר. לגבי 2 סוגי הכרטיסים חלוקה בין אוגדן לפי ימים ואוגדן לפי אטרקציות. בימים אתם בוחרים מספר ימים שבהם תוכלו לבקר תאורטית במספר בלתי מוגבל של אטרקציות ובשני בחירה קבוע של מספר אטרקציות. לכאורה השיטה הראשונה עדיפה כמו שהישראלים אוהבים הכל כלול . אבל בהקבלה להכל כלול כמה אוכל תוכל להעמיס על הצלחת וכמה פעמיים תלך להרקדה. גם כאן הדבר נכון . גם אם אתם חושבים שאתם סופר אטלתים לא תוכלו להספיק יותר מ2 אטרקציות ביום. נשמע הזוי אבל אם באמת תרצו להנות על תנסו יותר מ2. תתאכזבו. תתרכזו ב2 ביום והשאר תגדישו לשיטוט בעיר, אוכל ושעשועים. וכן תעשו את החשבון לפי מספר ימים שתהיו מה עדיף לקחת. למשל 5 ימים בניו-יורק מול 10 אטרציות. זול יותר ימים, אבל גם כן "תבזבזו" עוד יום על מנוחה או שופינג והחשבון מתקלקל. יש עוד מגבלות לכרטיסים. הכרטיס היומי נספר קלנדרית מההחתמה הראשונה שלו. לכן גם אם נכנסתם לאטרקציה הראשונה ב12:00 היום הראשון נגמר ב00:00 שלאותו יום. כמו כן ימים נספרים ברצף ולכן אם החלטתם על יום חופש באמצע ללא אטרקציות השעון ממשיך לדפוק. אנחנו למשל פיצלנו את ניו-יורק ל4 ימים בהתחלה ו2 בסוף כך שכרטיס לפי ימים לא היה רלוונטי בשבילנו. לגבי הכרטיס לפי אטרקציות הוא תקף ל30 יום מההחתמה הראשונה. לכן אם אתם עושים חופש מאוד ארוכה או מתכוונים להעביר אותו בסוף למשפחה אחרת תקחו זאת בחשבון. אנחנו לקחנו את הכרטיס לפי אטרקציות וגם שצמצמתי ל7 בלבד ל6 ימיםבסוף ניצלנו רק 4!!! אז תחשבו כמה אטרציות תספיקו וחלקו זאת ב2 וזה יהיה יותר קרוב למציאות. מעבר לזה זאת סתם ריצה.

ה CityPass יותר קשיח ונותן 3 אטרקציות ועוד 3 אופציונליות ויש גם את ה3C שנותן רק 3 אטרקציות. הקישורים להל"ן

https://www.sightseeingpass.com/en/new-york/prices

https://www.newyorkpass.com/how-it-works/how-it-works.html

https://www.citypass.com/new-york-comparison

אטרקציות מומלצות בניו-יורק. ושוב פעם זאת בחירת "העורך" אנחנו בחרנו מסלול יותר כליל פחות מוזאונים ויותר פעילות. כך שיש ילדים היפר אקטיביים.

פסל החרות + האי אליסון (השער לארה"ב)- כרטיסים אפשר לקנות כאן (לשים לב לא כולל עליה למרפסת העליונה שכרטיס עבורו קשה להשיג) https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/statue-of-liberty-ellis-island-city-guide-p974085?partner=familytour

אם החלטתם שאתם חייבים להגיע לשפיץ של הפסל(ראש האלה) תתחילו לחפש כרטיסים שנה מראש!!! עכשיו תתאמו את זה עם טיסות ולינות ותראו אם המאמץ שווה.

טיים סקוור- ביקור חובה בלב של מנהטן. בסופו של דבר אם תרצו או לא תעברו שם. רצוי להתחיל את הטיול שם בשעות בין ערביים ולסיים בלילה ולראות איך המקום משנה את פניו. אפשר להגיד שהטיים סקואר זה האופי של מנהטן. עיר שלא הולכת לישון אף פעם.

השער של גוליבר Gulliver's Gate- אטרקציות מניטוריות המציגות חלקים מכל העולם. כל זה בשטח של רחוב במנהטן ליד טיים סקוור. זה לא מיני ישראל. קודם כל המקום מקורה. האטרקציות מרשימות גם קטנים וגם גדולים.

עולם VR (מציאות מדומה) ניו יורק VR World NYC- חווה לילדים מבוגרים. כרטיסים כאן https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/vr-world-nyc-p975169?partner=familytour

אמפייר סטייט- כרטיס כפול ליום ולילה באותו יום (כך נהינים מניויורק גם ביום וגם בלילה) כרטיסים מכאן https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/empire-state-building-day-and-night-entry-p974919?partner=familytour

לונה פארק בקוני איילנד לילדים. כרטיס ליום מלא וגישה ל30 מתקנים . כרטיסים כאן https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/luna-park-in-coney-island-p974647?partner=familytour שוב פעם. אם תגיעו באיזה שהוא שלב לאורלנדו אפשר לדלג על הפארק הזה.

New York Aquarium – האקווריום של ניו יורק. ממוקם בטייילת של קוני איילנד וניתן לשלב חצי יום ללונה פארק וחצי לאקווריום הענק. המחיר אטרקטיבי יחסית לחוויה. אנחנו לא היינו שם כך שלא יכולים לתת חוות דעת.

מצפה מרכז הסחר One World – הבניין המרשים שהושלם לאחרונה, מרשים הן מבחוץ והן מבפנים. תצפית פנורמית על ניו יורק והרבה מסכים בפנים. כרטיסים כאן https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/one-world-observatory-standard-reserved-p974086?partner=familytour למרות שהוא נמוך מהתצפית של האמפייר הוא נמצא בשטח הרבה יותר פתוח ונותן זווית רחבה ופתוחה לכל הכיוונים. ממוקמת בו מעלית בין המהירות בעולם ויחד עם תצוגת המסכים זאת חוויה בפני עצמה.

Central Park – סנטרל פארק

הפארק המפורסם של ניו יורק. שטח עצום שניתן לטייל, לעשות בו פקניק או לראות הופעה. אפשר להשכיר אופניים כדי לסייר בפארק לפי שעות https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/central-park-bike-rentals-p974402?partner=familytour

FAO Schwarz חנות הצעצועים הגדולה בעולם. חנות צעצועים שהיא כמו מוזאון לצעצועים. ילדים עד גיל 12 יהנו. מעבר לקח שנוי במחלוקת. גילינו ממול את חנות LEGO שמי שמכור לבניות זהו סיום חובה.

קרוז "אורות הנמל" Circle Line – Harbor Lights Cruise

שייט של שעתיים לפני השקיעה סביב נקודות אטרקציה בנוף של מנהטן.

https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/circle-line-harbor-lights-cruise-p974212?partner=familytour

או לחילופין קרוז "מיטב העיר ניו יורק" של Circle Line. שהוא סיור של שעתיים וחצי סביב כל הרבעים של ניו יורק המיטב.

https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/circle-line-landmark-sightseeing-cruise-p974213?partner=familytour

כרטיסים לשייט קיימים בכל Pass

מוזיאון אינטרפיד Intrepid Sea, Air & Space Museum

מוזאון שבנוי על נוסעת מטוסים שיצאה לגימלאות. אטרקציה לילדים הכוללת את הים האוויר והחלל. כרטיסים מכאן https://www.tiqets.com/en/new-york-c260932/intrepid-sea-air-space-museum-priority-entrance-p974093?partner=familytour

היכל ניו יורק למדע New York Hall of Science

מוזאון עצום למדע שהמיוחד בו שכל התצוגות אינטאקטיביות ואפשר לגעת ולהנסות בהכל

מוזאון מאדם טוסו בניו-יורק- כמיטבהמסורת למוזאוני מאדם טוסו החוויה מדהימה הירידה לפרטים מרשימה. שווה בהחלט. גם כלול בכל אחד מהPass.

אם ביקור בניו-יורק כדאי גם לעשות סיור לילה. בשנים האחרונות סצנת "שלם כפי רצונך" התפשטה גם לסיורים המודרכים בניו-יורק. שווה לקחת את אחד הסיורים הללו ולהכיר גם את הצד הלילי של ניו-יורק. אם לא יכולים להתאים את עצמנו לסיורים המודרכים אפשר לעשות את המסלול לבד. פחות הסברים אבל בהחלט שווה.

אז הנה 2 אופציות.

  1. גרינג ווילג- הרובע הטראנדי של ניו-יורק. מועדונים, בתי קפה, חניות אופנה וכו'. מתחיל מיוניו סקוואר ונמשך דרומה מערבה (גבולות בין השדרה ה6 רחוב 14 ולכיוון ההדסון ודרומה.

אפשר להתחיל ביוניון סקואר. לרדת בLaGaurdia Place ולחצות את Bleecker. שם נמצא Time Landscape שחזור של היער הפרה קולונאלי של מנהטן.

משם אפשר לעלות ולהכנס לרחוב בליייקר בין LaGaurdia לשדרה ה6 זה האזור השוקק בחיי לילה. בתי קפה למשל בבליקר 159 שהוא כמו בית קפה שכונתי שאפשר גם לשכור שש בש.. יש גם מועדוני גאז למשל בבליקר 149 The Bitter End. יש אחד ידוע ברחוב W 3rd st 133.

בבליקר 278 פינת גונס נמצאת חנות פיצריה שאומרים שהיא הטובה בניו-יורק John's Pizzeria רק פיצות שלמות !!! יש שם תור.

קיים גם סיור מודרך של חברת freetoursbyfoot האתר שלהם https://freetoursbyfoot.com. כל מני סיורים רגליים בשיטת שלם כמה שתרצה. בחרנו סיור ערב אחרי הרוחות והסיפורים האפלים של הווילג'. מתחיל ב19:30 בסיום אפשר לעשות את הסיור הרגלי או לשבת באיזה מקום.

  1. הארלם- בדרך כלל מפספסים את הרובע המיוחד הזה. גם מכיוון שהוא מעבר לסנטראל ורחוק מהאיקונים של ניו-יורק וגם בגלל התדמית הישנה שלו. זהו רובע בהחלט צבעוני ערס תרבות הגוספל שאומנים מפורסמים יצאו מכאן. יש את הסיור המודרך של freetoursbyfoot שמתקיים בימי ראשון ורביעי. https://freetoursbyfoot.com/harlem-walking-tours/ יש ב9:00 וב14:00 ביום א' .

אפשר גם לסייר לבד. להתחיל ב Apollo Theater 253 West 125th St bet כל גדולי מוזיקת הגאז והסול התחילו כאן.

להמשיל ל Schomburg Centerחקר המורשת השחורה. נמצא ב 515 Malcolm X Blvd

רצוי לשמוע את מוזיקת הGospel . בימי ראשון בכנסיות. יש מספר מפורסמות כאלו בהארלם.

Abyssinian Baptist Church – 420 W 145th Street in Harlem between Convent and St. Nicholas Avenues (212) 234-6767. התפילה שם ב10:00 יום א'.הם שמחים לאלו שמצטרפים לכל הטקס ולא רק למוזיקה.

Greater Refuge Temple – 2081 Adam Clayton Powell Jr. Blvd. at 124th Street in Harlem (212) 866-1700.

ב11:00 וב16:00 יום א'

Canaan Baptist Church – 132 W. 116th Street between Lenox & 7th Avenues in Harlem. (212) 866-0301. ב8:00 ו11:00 ביום א' אבל רצוי לבדוק שעות לפני.

אז אחרי 4 ימים ראשונים בניו-יורק יוצאים לדרך. אספנו את הרכב השכור בשדה התעופה Newark/ למרות שיש נציגויות של חברת ההשכרה גם בניו-יורק עצמה רצוי להגיע לשדה התעופה. המבחר שם יותר גדול. אופציה שצומחת בשנים האחרונות היא שכירות מאנשים פרטיים. כמו שAirB&B הופכת לאלטרנטיבה לבתי מלון יש אתturo בתחום הרכב. אנשים פרטיים משכירים את הרכבים שלהם. אם בה לכם להתפנק על BMV, מוסטנג, פרארי תוכלו תמורת תוספת סבירה לבחון אותם מקרוב לפחות לכמה ימים. אופציה שבלתי אפשרית או יקרה מאוד בחברות ההשכרה הרגילות.

יום 4 בארה"ב

אז יצאנו לדרך צפונה כשהתחנה הראשונה New Haven . זמן 1:30 126ק”מ.

ביקור באוניברסיטת Yale טל 203-432-2300 www.yale.edu/visitor כתובת 149 Elm st. פתוח ב-ו 9:00-16:30 ש-א 11:00-16:00סיורים בחינם ב-ו 10:30 14:00 ש-א 13:30. יש לשים לב שדווקא מרכז המבקרים נמצא במבנה עץ חד קומתי חוויה מהעין בדיוק מול הפארק. אז לא לפספס אותו. אפשר גם לעבור בין מתחמי הקמפוס השונים שמרוכזים באותו אזור. הפקולטות השונות המעונות וגם הספריה המרכזית. לנח על הדשא המרכזי ולהרגיש כמו סטודנט צעיר.

אפשר לקפוץ גם לNew Haven Green המרכז העירוני של העיר מימי ראשיתה. אפשר לראות מספר מבנים מוניציפליים וכמה כנסיות.

משם נמשיך דרך העיירה Mystic זמן 52דק' (88Km) מNew Haven. הפרסום שלה בה בעקבות הסרט Mystic Pizza עם גוליה רובינס שמספר על אותה משפחה שמנהלת את הפצריה בעיירה הפיצריה עצמה נמצאת ב56 West Main st. Mystic, CT. מבנה פשוט אבל שווה עצירה בשביל האווירה. יש בה את חלק המסעדה, חלק של Take Away וכמובן חנות מזכרות. הפיצות עצמן טובות אווירה נחמדה. על הקירות פוסטרים מהסרט ומסך טלויזיה המקרין את הסרט בלוף.

משם ל RI) Newport) הבית של העשירים. מעגן היכטות, וסיור רגלי בעיר בין המבניים ההסטוריים הרבים. בניופורט מומלץ להסתובב ברגל. כדאי להצטייד לפני כן בחומר הדרכה ובמפות, אותם ניתן לקבל במרכז המבקרים הגדול בשדרות אמריקה- קאפ 23. לרשות התיירים עומדים כאן, במרכז gateway, אוטובוסים ללא תשלום הנעים בין אתרי העיר ומרכזי הקניות באזור. ויש כאלה הרבה. שימו לב – החניה ברחבי העיר בחינם אבל – מותר לחנות עד שעתיים יש פקחים שאחראים לכך אז אם צריך שנו מקום בכל פעם. כתבה טובה על Newport כאן https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3131361,00.html#n

כעת צריך להחליט אם להמשיך וללון בSandwich מרחק של 60Mil 1:09 או בסביבת Newport. אם סיימתם יחסית מוקדם את הסיור בעיר או החלטתם לוותר עליו תוכלו להמשיך ולהתמקם כבר לתחילת היום הבא, אנחנו המשכנו ויצאנו להמשך הסיור מSandwich. היום הזה כולל את אזור Cape Cod ואם נפלתם על יום טוב שווה סיור בעיקר בקצה שלו בכל שמורת Cape Cod National Seashore. אצלנו היה פחות מוצלח והיה יום גשום בחלקו השני ולכן ותרנו על חלק מהסיור.

יום 5 

בכל מקרה הסיור ביום הזה התחיל בעיירה Sandwich. אפשר להתחיל בסיור במוזאון Heritage Museums& Gardens. עלות כרטיס 18/8$ ויש הנחה למועדון AAA.זהו מתחם המשתרע על פני כמה דונמים וכולל הן מוזאון מכוניות עתיקות ששייכם לבעל המקום וגן מטופח ויפה. המוזאון למכוניות נמצא במבנה סגור כך שגם אם יורד גשם אפשר לבקר. אוסף מרשים ומתוחזק של מכוניות מתקופות שונות. בצמוד אליו מוסך שבאופן רבוע חלק מהמכוניות עוברות בו תחזוקה. משם אפשר לצאת לסיור בגן הפורח . בהחלט שווה ביקור בוקר. עוד אטרקציה מעניינת בעיירה Sandwich Boardwalk בBoardwalk rd. זאת טיילת קרובה לים, אבל לא לרחצה. טיילת עץ עם גשר לאורך 1350ft . מגיעים לחוף Town Neck Beach וימינה מסלול מעגלי של 1.5Mil. אם ממהרים וחסר זמן אפשר לוותר עליה. משם אפשר להמשיך. אנחנו בחרנו לבקר במפעל הציפס Cape Cod Potato Chip Factory ב100 Breed's Hill Rd Hyannis. למרות שאת הציפס שלהם מוצאים בהרבה רשתות, הוא לא מיוחד. גם הסיור לא בעצם סיור. מדובר בהליכה עצמאית לאורך כ30 מ' מסדרון כשמצד ימין חלונות גדולים הפונים למפעל אבל בעצם אי אפשר לראות את היצור עצמו. מזל שהסיור הזה לא עולה כסף, ובסוף מקבלים שקית קטנה של ציפס וכמובן חנות מזכרות. אז אם אתם צריכים עצירה ויש לכם קצת אוכל מחוץ למפעל יש שולחנות פיקניק ואפשר לתבל בציפס מהמפעל.

התחנה הבא בהחלט שווה. כמו שציינתי כבר ירד גשם בחלק זה של היום ולכן לא עשינו את כל מה שתכננו. בעיקר תצפית על המפרץ, וסיור רגלי בחלק הצבעוני של העיירה. זאת העיירה Provincetown. עיירה בקצה של Cape Cod מאוד תוססת כוללת רחובות תוססים חופים נהדרים ומראות יפים. להתחיל מהרחוב הראשי Commercial St הרבה גלריות בתי קפה מראות משובבים, ותהלוכות לבוש ססגוניות. לא ברור למה אבל בתחילת שנות ה2000 המקום משך אליו הרבה זוגות חד מניים והמקום התקבע ככזה. אפשר לראות זאת באופי החניות שגם אם לא פונות במכוון מעוטרות בדגלי הקהילה. משם אפשר להמשיך לRace Point Beach חופים אין סופיים חלק משמורת הטבע. לקחת טיול באופניים מחברת Province Lands Bike Trail www.nps.gov/caco מסלול 7.5Mil עובר דרך החופים והיער. יש גם את שייט תצפית הלוויתנים Dolphin Fleet Whale Watch www.whalewatch.com מתקיים בין אמצע אפריל לאוקטובר מחיר 41$/37$ (לברר שעות פעילות 800-826-9300 508-826-3636(. סיור של 3-4 שעות אם תצפית קרובה עליהם כולל תרגילי אקרובטיקה והשפרצות מים.

יום 6

היעד הבא היה Plymouth לשם הגיעה הספינה מייפלאואר שבה הגיעו המתיישבים הלבנים הראשונים לאמריקה. במקור הציבו את הספינה על החוף ולא רחוק ממנה האבן שעליה נקשרה. אבל וכאן האכזבה הגדולה, כשהגענו לחזות בחתיכת ההיסטוריה הזאת השומר במקום סיפר לנו שאת האוניה העבירו לקונטיקט. לא ברור למה ולמה לשם (אולי מוזאון שם הציע סכום נכבד עבורה) בשורה התחתונה כל המעבר בעיירה זאת הפך למיותר. יש אומנם את האבן אך לא ברור אם היא בכלל אותנטית כי גם אותה העבירו למין בית פגודה ולפי הכיתוב לא בטוח שזאת האבן. לכן רק אם אתם צריכים מנוחה או להצטייד באוכל תעברו בPlymouth כי חוץ מלצפות בים ואולי בעוד ספינת מתיישבים שתגיע אין בה משהוא מיוחד.

מאוכזבים מPlymouth אנחנו ממשיכים לבוסטון העיר הגדולה. אנחנו חילקנו אותה ליומיים. גם כי יש מה לראות בה וגם מנוחה לאחר הדילוגים המהירים (בין ניו-יורק לבוסטון לקחנו לינה של לילה אחד בכל מקום. די מתיש בהתחשב במרחקים. אולי שווה למצוא נקודה מרכזית בכל אזור ואז ללון יותר מלילה אחד).

אז החלוקה היתה כזאת. מכיוון שבוסטון מציינת את תחילת העצמאות והולדת ארה"ב יום הראשון היה בשביל החרות והיום השני יוחד למבנים הארכיטקטונים שבה.

אז שביל החרות.- זהו מסלול המסומן באדום (לא תמיד קל לראות את השילוט) שמתחיל בBoston common הפארק הציבורי העתיק ביותר בארה"ב. לעבור דרך הDowntown מרכז העיר. לראות איפה התקיימה מסיבת התה, ההכרזה על העצמאות. לסיים בBunker Hill Mounument לעבור בנמל או לסיים בו. בערב לאכול באחת המסעדות באזור. שימו לב למרות שבוסטון עיר גדולה חיי הלילה בה די מצומצמים. רוב המסעדות ומקומות הבילוי נסגרים ב22:00 ודי משעמם בה בלילה על גבול המפחיד. אז תתכננו לסיים את הכל כולל ארוחה עד 22:00. עוד נקודה חשובה בבוסטון, אין חניה בשעות היום. החניונים הזולים עולים $20 וחניה ברחוב מוגבלת בזמן. לכן אולי עדיף להשתמש בUBER או תחבורה ציבורית .

יום 7

יום השני בבוסטון - לסייר בין הבניינים הארכיטקטוניים המרשימים שלה סביב כיכר Copley Sq שנמצא באזור Back bay. שהיא מהווה ערבוב של סגנונות החל מהרנסנס (הספריה )ועד מבנים מודרניים. אפשר להמשיך לאוניברסיטת הרווארד. או ללכת למוזאון המדע בקיימבריג ב 1 Science Park, Boston, MA 02114.

יום 8

בימים הקרובים נצא מהערים ונתחבר יותר לטבע. בסופו של דבר נגיע למפליי הניאגרה וגם אז ההתקדמות דרומה תעבור באזורים הפחות מיושבים. אז מבוסטון אנחנו בדרכנו לשמורת ההרים הלבנים 106Mil מבוסטון. מדינת Vermont .היעד הראשון Holderness ע"י מחנה הקמפינג Rockywold-Deephaven מקום נחמד לעצירה. אם יום יפה המים לא קרים אפשר לעשות טבילה באגם. אחרי תצפית לאגם ממשיכים ,אפשר לעשות את המסלול הקל והפופלרי Lincoln Woods שנמצא 5Mil ממזרח לכביש 93 נסיעה של כ 31Mil. מדובר על מסלול של 2.9Mil ועליה של1157feet כ330 מ'. עוברים צפונה דרך כביש 93I לשמורת הטבע Franconia Notch , אפשר לעצור במרכז המבקרים Franconia Notch State Park Center טלפון 603-745-8391 www.nhstateparks.org מגיעים מ93-I ואז ל34Aהוא נמצא Flume Gorge (אפשר לקנות כרטיס משלוב לשמורה כאן ולהר קנון שאלי נגיע בהמשך בהנחה) משם יוצר מסלול פופלרי ומקסים של 2Mil שעובר בתוך תופעת טבע שיצרו מפלים ונחלים חצובים בסלע. אפשר לתפוס את האוטובוס חזרה למרכז המבקרים. אפשר להמשיך ולהסתובב בפארק לפי מפות והסברים במרכז המבקרים. בהמשך צפונה על 93-I אפשר לעצור בBasin 3דק משם. עוד מסלול יפה בין מפלים .ממשיכים לCannon Mountain Aerial Tramway 00:25 16Mil מהנקודה הקודמת. נסיעה ברכבל ענק לפסגה ותצפית מרהיבה לאזור. הרבה אטרקציות ואין טעם לנסות לבקר בכולם . כדי לבחור 2 מסלולים, הליכה רגועה, מנוחה ועצירה לארוחה בדרך. כל האזור הזה הוא אזור של הרבה טבע, עצים ומים וכדי לעשות אותו בeasy.

ממשיכים על כביש 302 ואז לפי המלצה בפורום למטייל אפשר לעצור בדרך למרגלות מלון הר וושינגטון כדי לראות את ההר מלמטה. זה ההר הגבוהה ביותר באזור 6288ft אם מזג אוויר קר מאוד כל השנה. אם רוצים יש רכבת מיוחדת שעולה למעלה (המחיר לא זול 69$/39$ Mount Washington Cog Railway). נקודה לינה טובה ב AMC Highland Lodge

Bretton Woods, Carroll, NH 03575, USA. הוטל נחמד באזור ההרים על כביש 302. טלפון קבלה 603-2784453 והזמנות 603-466-2727. חדרים עם ובלי מקלחת. נמצא באזור יציאה לכל האטרקציות באזור למרגלות Mount Washington. למרות זאת יכול להיות מלא. הוא שייך לארגון AMC שיש להם מוטלים רבים באזור. ניתן לחפש אחד פנוי בתאריכים הרצויים כאן https://reservations.outdoors.org. יש עוד אחד מומלץ JOE DODGE LODGE ב 361 Route 16 Gorham, NH 03581. אנחנו לנו ב White Mountain Motel and Cottages http://www.whitemountainmotel.com . מטל בסיסי. נקי אבל קטן. בערב אפשר לצאת לLincoln עיירה בינונית כ1.5Mil משם. גם שם על תצפו לגדולות. אחרי 21:00 העיירה מנמנמת. אבל יש בה בית קולנוע עם 3 אולמות !!! ואם מוצאים סרט טוב אפשר להעביר את הערב כך.

היום 10 

ואנו עדין באזור ההרים הכפרי. יציאה לכיוון Stowe מרחק של 86Mil דרך כביש W302 משם לN93 ואז VT 15W. העיירה Stow שוכנת בעמק נחמד. חיבור של 2 נהרות והרים מכל עבר. אפשר לבקר במרכז שלה. ביקור חובה הוא במפעל Ben& Jerry's לשים לב לשעות הביקור המשתנות לפי החודשים. בניגוד למפעל הציפס הקודם כאן הביקור מושקע. יש הסבר נרחב על תהליכי היצור כולל תצפית על חדרי היצור. תלוי באיזה יום מגיעים אך לא תמיד יש יצור בפועל. לפעמים יש ניקוי המכלים . מבנה העבודה במפעל הוא כזה שקובעים ימים מסויימים ליצור סוג גלידה מסוימת ואז כל קווי היצור מוסבים בהתאם. בתקופת הקיץ התורים ארוכים והמבקרים מוכנסים בקבוצות. בחודש אוקטובר שהוא מחוץ לעונה עדין נדרש לנו כשעה המתנה. בסוף הביקור כמובן אפשר לבקר בחנות המזכרות או לבחור גלידה בשיטת ההרכבה האישית. גם כאן יש תור. בעיירה עצמה יש מספר מסעדות ופיצריה ידועה Pie-Casso. אפשר להמשיך לתצפית על Mount Mansfield שנמצא בStowe Mountain Resort אפשר לקבל מידע ולצאת למסלולי השבילים. מגיעים עליו מהעיירה דרך כביש 108. בגלל מזג האוויר וקוצר זמן ויתרנו עליו. משם ממשיכים לBurlington העיירה הגדולה ביותר בוורמוט (נחשב כקטנה במקומות אחרים). על שפת האגם Champlain. יש בה את האוניברסיטה University of Vermont אם 13400 סטודנטים. חיי לילה פעילים. אפשר לבקר בשוק הפתוח שבאופן מפתיעה נמצא באחת הפינות הסואנות בBurlington. כ2Mil ממרכז העיר צפונה. בכתובת 180 Intervale Road, Burlington, אתר www.intervale.org. מדרום לה העיירה Sheiburne אם מוזאון מפורסם. צריך להחליט אם לישון ב Sheiburne אפשר ללון בעיר יש מספר מקומות מומלצים Willard Street Inn, ואם השעה כבר מאוחרת לוותר על העיירה וללון בBurlington.

יום 11

היום הבא הוא יום מאתגר. ביום זה אנחנו מבצעים את הנסיעה הארוכה ביותר 7 שעות (ללא חישוב הפסקות) היעד מפלי הנייגרה (ב Niagara Falls). פשוט לא מצאנו מקום מעניין נוסף בדרך. מה שמייחד נסיעה זאת שאם רוצים לעשות אותה יעילה הGoogle Maps מכוון למעגן הסירות. בהתחלה חשבנו שהתבלבל אבל מה לעשות ואגם Lake Champlain כל כך ארוך ומעבורת זאת הדרך היעילה לקצר טווחים. לא נורא כל חצי שעה יש מעבורת בשעות היום והמחיר סביר ביותר. 20 דקות על המעבורת ואנחנו בצד השני ממשיכים לדרכנו. בסופו של דבר החלטנו על עצירה ב Seneca Falls. ומדוע? . זאת עיירה תעשייתית לשעבר. שהיוותה השראה לסרט של Frank Capra על עיר דמיונית בסרט it's a wonderful life. סרט שבהתחלה לא משך תשומת לב, אך בהמשך הפך לקלסיקה. אפשר לצעוד על הגשר שבו נראה גיבור הסרט , והוא מרכז האטרקציה בעיירה זאת. לעיירה גם משמעות בדמוקרטיה של המדינה כאשר ב1848 הכריזו Elizabeth Cady Stanton וחברים שכל הגברים והנשים נולדו שווים. אפשר לבקר בפארק (Women's Rights National Historical Park ) בו נעשתה ההכרזה. הרבה חנויות מזכרות משלבות בין מזכרות סביב הסרט אך גם הרבה סביב נושא זכויות הנשים והכח הנשי. נחמד לעצירה קפה קטנה וממשיכים. חוזרים לכביש 90 וממשיכים למפלים. אם הגעתם עדין באור יום אפשר לעשות חניה קצרה ב Niagara Falls State Park שזה בצד האמריקאי. עוברים על גשר לאי שיושב ממש לפני המפלים וזאת תצפית נהדרת לעוצמה שמתרחשת כמה עשרות מטרים בהמשך. לשים לב שהחניה כאן בתשלום בלבד למרות שהכניסה לאי חופשית. כעת השאלה היא אפשר לעבור מיד לצד הקנדי או להישאר בצד האמריקאי. בעבר הייתה התפיסה שהחלק הקנדי יותר "חי". אבל בשנים האחרונות האמריקאים הבינו שהרבה כסף מגיע מהתיירות, שכולם בורחים לצד הקנדי כאשר להם יש את אותו פלא. היום יש תנופת בניה. בתי מלון ובילויים, ושווה לבדוק את החלופות. אם החלטתם לעבור לצד הקנדי לא לפספס את גשר המעבר Rainbow International Bridge(לשים בGoogle Maps). . אנחנו בחרנו בצד הקנדי המעבר לצד הקנדי אורכת מספר דקות כמה שאלות אינפורמטביות ואתם בצד השני. התמקמנו במלון Howard Johnson. המחיר סביר דרגות המחירים נעות לפי הקרבה למפלים. אבל אפשר לבחור במלון טוב רחוב אחד מעל ליהנות ממחיר סביר כאשר ההליכה למפלים לא ארוכה יותר מ5 דק'. אם תרצו נוף מהחדר של המפלים עצמם המחיר יהיה בהתאם. העיר הזאת החליטה לעשות גרסה מוקטנת של לאס ואגס ולכן לצד פארקי שעשועים יש בתי קזינו וכמובן עשרות חניות מזכרות שרק ינסו להוציא מכם כמה שיותר. המחירים לא זולים. חשוב לדעת שהמטבע המקומית היא דולר קנדי וברוב המקומות יש טבלה גם לדולר האמריקאי אבל ההמרה לא משתלמת. כך שכדי להצטייד מראש בדולר קנדי או למשוך מכספומט לתקופת שהותכם שם. מכיוון שהגעתם בשעות אחר הצהריים אוהערב כדאי לנצל את הזמן להתמקם ובילוי רגוע בעיר. אתר טוב על המפלים https://www.niagarafallslive.com/. אפשר לראות את המפלים מהפארק (בחינם) או ממגדל סקיילון שהיא מגדל תצפית ומסעדה מסתובבת http://www.niagarafallslive.com/Skylon_Tower.htm. החניה שם גם זולה יותר אם מגיעים ברכב. אבל בעקרון אם התמקמת במלון ברחובות הסובבים אפשר בהחלט להתנייד ברגל. החוויה בערב ובלילה מהממת עם כל האורות. באוקט' מ6:30PM-1:00AM. יש גם מופע זיקוקים החל ממאי ימי שישי,שבת וראשון ב22:00 אבל רק עד 14 באוקטובר. אזור הבילוי כאן קצת מזכיר את אילת רוב מקומות התיירות מתרכזים סביב 2-3 רחובות יחסית שקטים שהתנועה בינייהם קלה ומהירה. אנחנו בחרנו ללכת בערב לפארק השעשועים. הקרטינג במרכז האזור על 2 הקומות שלו שנראה ונשמע מכל מקום, לא ממש את הציפיות ממנו. המכוניות די איטיות המסלול קצר והמחיר לא מצדיק. אפשר לותר. המשכנו למכונות המשחק במתחם המשחקים ואחר שיטוט בין החניות השונות. כיאה לעיר תיירותית החניות פועלות עד מאוחר.

יום השני ב Niagara Falls. מלאי מרץ קמנו בבוקר למחרת. יש מספר אטרקציות שנוגעות למפלים כאן. החל בסירות ועד מסוקים. אטרקציות מומלצות- שייט מתחת למפלים. בצד הקנדי השייט נקרא Hornblower Niagara Cruises והוא מתקיים עד תחילת אוקטובר (לבדוק). הרציף נמצא במפגש הדרכים River road וNiagara Parkway. המחזה בהחלט שווה ועד שלא מתקרבים לתחתית המפל לא מבינים את עוצמתו. רצוי לבוא עם בגדים חלופיים כולל גרביים ונעליים כי השכמיות שמספקים בעליה לא יעצרו את שטף הקצץ. אם הגענו ביום אביבי סביר. ביום סגרירי קצת פחות. שסיימנו את מקלחת הבוקר אפשר לעשות נסיעה ל Niagran שזה שעון ענק בתוך שטיח של פרחים. מאחורו בית מגדל קטן שמצלצל כל רבע שעה. אם פתוח יש בפנים תערוכת תמונות מתקופות שונות של השעון. אפשר לראות את מנגנון השעון ואת העיצוב המשתנה שקיבל השעון עם השנים.הגן והשעון פתוח ללא תשלום. ממשיכים לעיירה.העיירה עצמה מסבירת פנים ונעימה לטיול. אפשר לעבור בין החנויות השונות המציאות מוצרים אורגניים, או בין הבתים היפים. בערב אפשר לחזור ל Niagara fallsכי העיירה הזאת גם צפונית יותר וגם אין בה מה לעשות בערב. תלוי בשעה שסימנו. אם מוקדם אפשר להמשיך לתחנה הבאה Poconos Mountains נסיעה של 05:05 494Km. רצוי לקחת את המסלול דרך בפולו וקורנינג שנראה יותר חביב מאשר המומלץ והמהיר דרך .Syracuseאז לא נתקעים בערב במפלי הניאגרה שכבר מיצינו. אבל הכל תלוי בשעה ותנאי הדרך.

יצאנו ממפליי הניאגרה ואנו בדרך ל Poconos Mountains. לפי בלוג שכתבה ריקי יש מקום מומלץ ללינה. "מתחם נופש בשםeagle village https://eaglevillagepoa.webs.com/ למקום קונספט מוזר מעט, כפי שאפשר להתרשם מהאתר שלו. https://www.lametayel.co.il/%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%97%D7%AA%D7%99+%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A3+%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99+%D7%90%D7%A8%D7%94%D7%91

וכך נכתב שם: אנו הזמנו את הבקתה דרך בוקינג. במקרה זה אני די ממליצה כי התקשורת עם המקום קשה עד בלתי אפשרית משום מה. לכן עד לרגע האחרון, כשנכנסנו וראינו במו עינינו את הבקתה שקיבלנו, היינו בחששות כבדים. כך או כך, זה היה אחד ממקומות הלינה המוצלחים ביותר בטיול שלנו. בקתה מרווחת מאד, עם סלון, שני חדרי שינה, גלריה ובה עוד שתי מיטות, מטבח מאובזר שנמצאת ממש על אגם פרטי בשם tamiment."

אנו בחרנו בסופו של דבר להתמקם בעיירה Stroudsburg. היא מהווה צומת דרכים וממנה אפשר להגיע בקלות להרבה אטרקציות. מה שמייחד את המקום הם שפע האטרקציות והפעילוית סביב האזור. בחורף ספורט הגלישה תופס כאן ובקיץ מסלולי הליכה, טרקטורונים סוסים. יש גם מטווחי קליעה ועוד. בקיצור שפע פעילוית. בכל נקודת הארחה ישמחו לתת לכם את הברושורים העמוסים במלל ושלל קופונים כיאה לאמריקאים. כמקום לינה בחרנו ב Super 8 by Wyndham Stroudsburg שנמצא בקצה העיירה. הוא מאוד מסודר, בסיסי ולא יקר. לעומת מקומות אחרים הארוח בו כולל ארוחת בוקר די עשירה.

לגבי פעילות בטבע לא חסר כאן. אפשר לעשות את Dingmans Falls אך לפי הבלוג של ריקי מ9.2018 " השביל אליהם נסגר בעקבות מפולות שהיו באביב". לכן לבדוק. יש גם את מפלי Bushkill, שמורה בבעלות פרטית שבה שמונה מפלים שונים שמכונים “הניאגרה של פנסיבלניה”. עלות הכניסה ממש לא זולה (משתנה בין ימי השבוע, בעקרון 16.5$ למבוגר ו 8.5$ לילד), אבל המקום יפה מאד. יש מספר מסלולים, בדרגות קושי שונות. אך לא להתרגש ואפשר לעשות בכיף ובקלות יחסית גם מסלולים עליהם נכתב שהם מיועדים ל”מטיבי לכת”. אפשר גם ללכת ל Raymondskill Falls שנמצאת בקצה הצפוני של השמורה סמוך לעיירה Milford. את כל המסלול הזה אם מדרום (מפלי Bushkill)לצפון (Raymondskill Falls) או להפך כדי לנסוע על Old Mine Road הדרך נבנתה במחצית המאה ה-18 והיא מקבילה לנהר וחוצה את השמורה לכל אורכה (כביש 209 לא מגיע עד הקצה הדרומי-מערבי ביותר). הדרך צרה מאוד, אך היא סלולה ומתאימה למעבר כל כלי רכב. היא עוברת בלב האזורים המיוערים ובכמה מהאתרים היפים בשמורה, כולל עיירות זעירות, בתים קולוניאליים מרשימים ומרכזי מבקרים. בחלק הצפוני שלה נכנסים דרך גשרון עץ כאשר בקצה שלו עומדת גובה כספים אישה מבוגרת שלוקחת מכל רכב בכל כיוון $1. לא יודע אם זה באישור אבל אף אחד לא מתווכח איתה.אבל !!! שימו לב. אנחנו נכנסנו אליה לקראת ערב וכשסיימנו כ3/4 מהדרך הגענו לכביש חסום עקב נזקים לדרך בהמשך. אין עדכונים על כך גם לא בGoogle Maps. מקווה שמאז שהיינו הכביש סודר. אז אם אתם נכנסים ביום אפשר פשוט לנסוע לאורך הדרך ולהנות מהנוף המדהים. אבל יש סיכוי שתאלצו לשוב על עקבותיכם.

לעת ערב אחרי שמיציתם את הטבע אפשר לחזור לעיירה שמרכזה, הדאון טאון, הוא המרכז העירוני האמיתי היחיד שתמצאו בפוקונוס. הרחוב הראשי הנאה מעוטר בעצים ויש בו שפע של חנויות, מסעדות, בתי קפה וגלריות. חובבי אדריכלות אמריקאית מהמאה ה-19 ימצאו דוגמאות משובחות באזור אקדמי היל (Academy Hill Historic District), אזור מגורים שליו עם יותר מ-150 בתים בני 100 שנה ומעלה, בסגנונות שונים שמאפיינים את התקופה.

מכיוון שהגענו כבר מאוחר לאזור בחרנו ללון לילה נוסף בעיירה. ביום זה נבקר בחלק הדרומי של המסלול למשל לאורך מסלול Old Mine Road. במחצית השניה של היום נסענו לנסוע ל The Crossings Premium Outlets. 10 דקות מ Stroudsburg. יש בה ריכוז של 100 חניות מהמותגים הכי נחשבים. אתר החניות כולל שעות פתיחה www.premiumoutlets.com.. מכיוון שגם בבוסטון בקרנו באוטלט מאותה רשת כאן רק עשינו השלמות.

יום 14

אחרי יומיים בStroudsburg אנחנו בדרך לוושינגטון. בדרך נבקר ב2 נקודות עניין.

  1. מפעל היצור של אופנועי Harley-Davidson בעיר York.
  2. העיר Lancaster שבסביבתה קהילת האיימישים הגדולה בארה"ב.

ההגיון אומר לעבור קודם בLancaster ואחר בYork אבל הם קרובות והסדר לא חשוב.

  1. מפעל הרלי דיוידסון בYork. הכתובת 1425 Eden Road, York, PA . אפשר להצטרף לסיור המודרך הנקרא Steel Toe Tour והוא מתקיים בין שני-לשישי 9:15 ו12:00 בצהריים. רצוי להזמין מקום מראש בטלפון 877-883-1450

או דרך האתר

https://purchase.h-dmuseum.com/webstore/shop/ViewItems.aspx?CG=HDYCG&C=YORKFTC

הסיור עורך כשעתיים בקבוצות קטנות וממש נכנסים לפס היצור. המחיר $38.

יש גם סיור קצר יותר של שעה גם לפס היצור והוא מתקיים 3 פעמיים ביום עד השעה 14:00. עולה $10. הסיורים באמת מעניינם כי ממש הולכים על רצפת היצור בין המכונות והעובדים. גם המדריכים וההסברים מאוד מפורטים ונראה שיש לעובדים שם גאוות יחידה ממש. כמובן שיש חנות מזכרות בסוף עם מחירים שמתאימים לרוח המפעל (רמז- יקר) אבל בקניית כרטיס הסיור יש הנחה מסויימת, אז איך לא נצא אם איזה מזכרת.

  1. קהילת האיימישים נקראים Pennsylvania Dutch Country. הם נמצאים בעיקר בין העיר Reading ועד נהר Susquehanna ניתן להתחיל בעיירה Ephrata שמהווה המפקדה לאלפי עיירות וכאן נמצא מרכז מסחר עם סניפים בכל מקום. אבל אם רוצים לראות את אורך החיים האמיתי שלהם ולא להסחף למיסחור כדאי להגיע לעיירה Lititz שבה גם נמצא מפעל השוקולד Wilbur Chocolate Retail Store שהוא המועדף פה על פני הירשי. לאחרונה עבר מצד אחד של הרחוב לצד השני. אין בו סיור אבל בכניסה לחנות אפשר להתרשם מאופי המקום עם הצצה קטנה לחדר היצור. שפע של שוקולדים ומרציפנים בצורות ואריזו ת שונות. גם מפעל הפרצל הראשון בארה"ב Julius Sturgis Pretzel Bakery נמצא כאן בכתובת East Main Street, Lititz. גם בו יש סיור אבל מקוצר הזמן ויתרנו עליו. למרות שהעיירה הזאת מהווה נקודה מרכזית לקהילה לא נתקלנו בצורת לבוש או התניידות שונה. יכול להיות שהקידמה הכריע אותם או שהם ממעטים להסתובב באזורים הממוסחרים.

לאחר ביקור ב2 המקומות ניתן להמשיך לוושינגטון ללינה או לחפש מקום לינה באזור הכפרי סביב Lancaster או York ובבוקר להגיע לוושינגטון. אנחנו בחרנו ללון בYork העיר. אני לא יודע אם האזור בו לנו הוא כזה או כל העיר אבל באופן כללי העיר לא נעימה להסתובב בכלל. לא בפרברים ולא במרכז. די אפרורית. כמעט ולא רואים אנשים ברחוב ואין מרכז אמיתי שם. כדאי לחפש מקום לינה אחר.

יום 15

היעד וושינגטון הבירה. לכן נצא בבוקר נסיעה של 02:30 .אפשר לעצור בBoltimor לארוחה אבל גם עיר זאת היא עיר מאוד תעשייתית ואפורה. ניתן לוותר, אלא אם אין בררה. מה שטוב בוושינגטון על שפע האטרקציות בה שהרבה מהם בחינם. אפשר להיכנס בחינם לכל המוזיאונים המרתקים של המכון הסמיתסוני, ובהם מוזיאון האוויר והחלל (אם לא בקרנו בו בניו-יורק), מוזיאון ההיסטוריה האמריקאית, מוזיאון הטבע (שהוא המוזיאון המתויר ביותר בעולם ובו תצוגת דינוזאורים מרשימה). אתרים חינמיים נוספים וראויים לביקור הם הבית הלבן, מוזיאון השואה האמריקאי, ספריית הקונגרס (שהיא הספרייה הגדולה בעולם), המטבעה, וכמובן כל המונומנטים המרשימים החל באתר לינקולן דרך מונומנט ושינגטון ועד גבעת הקפיטול לאורך השדרה. כדאי גם לסייר בשכונת ג'ורג'טאון שמציעה חוויה קצת שונה. ג'ורג'טאון היא השכונה הוותיקה בעיר, בה מתגוררים היום דיפלומטים ובעלי ממון.

באופן כללי כדאי לדעת כי החניה בוושינגטון בעייתית. ברחובות הקרובים לאטרקציות המרכזיות כמעט בלתי אפשר למצוא חניה וחניונים לא זולים כל כך (בין 15-20$). יש את הרכבת התחתית שהיא מאוד נוחה , מה גם שהקרוניות והתחנות עצמן נקיון ונעימות למראה. ללינה של יומיים כדאי לחפש גם בAir B&B וגם מלוניות בקצוות העיר, מכיוון שוושינגטון יקרה ללינה.

את הביקור בוושינגטון כדאי לחלק ליומיים. ראשית יש כאן הרבה נקודות עניין. ואחרי הדילוגים המהירים ממפלי הניאגרה ועד כאן לעשות מנוחה ארוכה יותר. בכל מקרה תמיד יש מה לעשות כאן בערב.

אז החלוקה היא כזאת: ביום הראשון להתחיל בפינה המערבית של National Mall בLincolen Memorial משם לצעוד לVietnam Veterans Memorial ואז לWashington Monument שקשה לפספס אותו הגבוה ביותר בבירה. לצעוד מול הבית הלבן. משם אפשר לעשות הפסקת צהריים לנשנש סנדויצ'ים, להמשיך ולצפות על גבעת הקפיטול והבית הלבן. אחר הצהריים ללכת למוזאון הטבע המתוייר ביותר בעולם שנמצא מאחורי Washington Monument . אחרי ארוחת צהריים אפשר ללכת לGeorgetown אזור המאופיין במבניים בעיצוב קלאסי בו הרבה בתי דיפלומטיים ועשירים. זה גם אזור הבילוי בעיר.

יום 16

היום השני בוושינגטון. אפשר להתחיל בבניין הקפיטול ובבית המשפט (שאפשר להיכנס פנימה וממש להיות נוכחים במשפט אמריקאי עם חבר מושבעים). להמשיך לספריית הקונגרס שהיא הגדולה ביותר בעולם (500 מליון ספרים).משם להמשיך למוזאון התעופה בו מוצג המטוס הראשון של האחים רייט. מוצגים גם הישגים ממרוץ החלל וביניהם משולבים מיצגים אינטראקטיבים המאפשרים לימוד. כדאי לעשות אותו אם לא מתכוונים להיות במוזאון התעופה בניו-יורק (כאן הוא בחינם, אבל בניו-יורק הוא על נושאת מטוסים שזה חוויה בפני עצמה). לא רחוק משם נמצא מוזאון הריגול. הוא כבר בתשלום, אבל יכול לתת הצצה לנבכי המרגלים והגאגדים השונים בתחום. לצידו חנות מזכרות שבה אפשר למצוא שלל הפתעות שיהפכו אותנו למרגלים מתחילים. בערב אפשר להסתובב באזור השדרה המרכזית והרחובות הצדדיים. שפע מסעדות, בתי קפה ועוד.

יום 17

מכיוון שהתוכנית להחזיר את הרכב בניו-יורק ולטוס משם לאורלנדו, רצינו לצמצם מרחקים. הנסיעה מוושינגטון עד ניו-יורק מאוד ארוכה ולא כדאי להגיע עייפים לטיסה, או לצאת מאוד מוקדם. לכן החלטנו לבקר עוד עיר על הדרך בין ושינגטון לניו-יורק, ובעצם לתפוס 2 ציפורים המכה אחת. גם לראות עוד עיר וגם לצמצם מרחק. העיר הנבחרת היא פילדלפיה. מעניין שעיר כל כך משמעותית בתולדות העצמאות של ארה"ב לא זכתה להכרה הראויה לה. הרבה מדלגים בטיול בארה"ב על העיר וחבל. אנחנו לא התאכזבנו שבחרנו בה. הנסיעה אליה אורכת כ2:30 (וזה עוד מחצית המרחק לניו-יורק).

מגיעים ל Philadelphia. עיר כל כך משמעותית בתולדות העצמאות של ארה"ב. היוותה את הבירה עד שוושינגטון קמה והייתה מרכז המסחרי עד שניו-יורק לקחת את הבחורה. העיר שמרה על סגנון שקט ורגוע וכאן ייחודה. אפשר להתחיל בIndependence National Historic Park. בחלק העתיק של העיר. פארק בצורת L. כאן התחילו מוסדות השלטון. ניתן לראות את המבנים שהווה את הגרעין למהפכה. לא רחוק משם נמצא Independence Hall. כאן בעצם נוצרה מדינת ארה"ב אחרי ש13 ראשי קולוניות באמריקה בה לחתום כאן ב 4 ביולי 1776 על הכרזת העצמאות האמריקאית. המבנה עצמו פשוט והכניסה אליו בצומת הרחובות Chestnut and 5th st. יש לשים לב שזה המבנה הכי מבוקש כאן והתור יכול להתארך מספר רחובות. סדר גודל של שעה רק בשביל להכנס. משם אפשר גם להגיע ל Liberty Bell Center. הפעמון עצמו נשמר בבית זכוכית. אפשר לראותו מבחוץ או להכנס לסיור בתוך המבנה. הוא נבנה ב1751 לכבוד חגיגות ה50 לפלסלבניה והוצב ב Independence Hall. משקלו 2080lb, והוא הופעל בפעם הראשונה עם הקראת מגילת העצמאות. במשך השנים נוצרו עותקים ממנו שנשלחו לכל אחת ממדינות המרכיבות את ארה"ב. התור מתחיל בפינה הצפונית של הבניין היכן שנמצא המבנה של ג'ורג ושינגטון. כל המתחמים הללו נמצאים במרחק הליכה זה מזה בעיר העתיקה.

נקודת ציון נוספת שהתושבים מתגאים בה היא דמותו של סילבסטר סטלון בסרט האירוני "רוקי" . חלקים גדולים מהסרט צולמו בעיר והסצנה המפורסמת ביותר של ריצת הבוקר שלו דרך השוק והנמל ועד למדרגות המוזאון לאומנות, Philadelphia Museum of Artנוצרו ממש כאן. לכן עבור העיר הרדומה הזאת עוד סיבה למסיבה. אפשר להגיע עם רכב עד מגרש החניה הגדול שמול המוזאון. לבקר בסדרת הפסלים המתארת ארועים מראשית ההתיישבות בארה"ב ואז לחצות את הכביש ולעלות במעלה מדרגות המוזאון מול הפנתאון שבראשו. אם אתם ממש רוצים להרגיש רוקי רוצו במעלה המדרגות ועשה כמה סיבובים במקום, רק רצוי שגם משהו ינציח את המעמד. מה שמעניין שדווקא פסל בדמותו של רוקי ניצבת בצד הימני של המדרגות מעט מוסתרת ואין דוכני מזכרות כיעה למקומות אחרים. רק דוכן מזון אחד. לא יודע אם קשור לאופי המפילדלפי שרוצים לשמור על פרופיל נמוך, או חוסר העניין שלהם במאורע. בכל מקרה שווה ביקור, מה גם שמימול פארק יחסית גדול ואם יתמזל מזלכם והגעתם ביום חמים, אפשר בהחלט לפתוח מפה וסנדוויצ'ים ולנח במרכזו.

אין יותר מדי מקומות בילוי בלילה הפילדלפי ומכיוון שהיה עלינו לקום מוקדם לטיסה, בחרנו להגיע לדירת הAir B&B שהזמנו ולהתארגן בהתאם.

יום 18

אז כמו שאמרנו אנחנו צריכים לחזור לניו-יורק לטיסה לאורלנדו, והחזרת הרכב בNewark. בחרנו בטיסה כי אין יותר מדי אטרקציות בכיוון לאורלנדו , וגם אין יותר מדי זמן לשרוף בדרך. הבעיה היא שצריך גם להפטר מעודף משקל. אין טעם לקחת מזוודות של טיול שלם שצברו גם קניות להטיס אותם לאורלנדן כדי לחזור 4 ימים אחר כך. באופן מפתיע בשדה התעופה אין שרות שמירת מזוודות, ובדיוק בחסר הזה קמו חברות שמציאות את השרות בסביבות נמלי תעופה. בדומה למהפכת הדואר שמציע לקבל חבילות בחניות מסחר כך פועל גם השרות כאן. החסרה מתקשרת עם חניות, מסעדות שקרובות לנמלי תעופה ומציאות להם להוות "אכסניה" למזוודות תמורת עמלה. מה שנשאר לנו לחפש נקודה כזאת יחסית קרובה (לא להכנס לניו-יורק עצמה) וגם שעות הפעילות שלה חופפות לטיסות שלנו. החברה שבחרנו הייתה Vertoe. התשלום בחברות השונות כמעט זהה בסביבות 6$. המחיר לפי מזוודה ללא קשר למשקל.. למרות כל השילובים שניסינו בצלחנו למצוא מיקום קרוב ושעת פתיחה מוקדמת (הטיסה שלנו לאורלנדו ב10:00 אחרי החזרת הרכב), אבל לקבלת את המזוודות חזרה באותו יום כבר לא ניתן היות וחנות זאת פתוחה עד 22:00 והטיסה שלנו נוחתת רק ב21:00 ללא עיכובים. לא נורא. עוד מטלה בדרך חזרה. צריך לאסוף אותן למחרת חזרה.

אז מוקדם מאוד בבוקר (5:00!!) צריכים לצאת למסע חזרה. זאת אומרת כל האריזות נעשו מראש. קמים אוכלים ואנחנו בדרך. עדין חשוך בחוץ התנועה בתוך פילדלפיה דלילה אבל מחזה מדהים ברגע שיוצאים לHighway. פקקים בכניסה לעיר ב6:00 . ואנחנו עוד מקטרים על פקקים לת"א ב8:00. קצת פרופורציות.נסיעה רציפה 01:50 ומגיעים למסעדה להפקדת המזוודות. תהליך קצר. וידוי ההזמנה ויוצאים לשדה התעופה להחזרת הרכב. גם שם לשמחתנו תהליך מהיר. לא מסתובבים סביב הרכב ובדיקת שריטות. חתימה קסלת אישור מסירה וזהו. רק חשוב לבדוק טוב, טוב את כל תאי האכסון גם אילו שמוצנעים. כך איבדנו משקפי שמש בתא האחסון העליון J. וזהו אנחנו בדרך לטיסה הבאה. חברת Spirit Airlines. Low cost במובן הרע של המילה. מחירים זולים שרות גרוע. הקפדה מדוייקת על גודל מזוודה. לא נכנס ל"כלוב המדידה " שלהם. עוד $80. לא יודע איך האחרות בטיסות פנים, אבל אם יש לכם בחירה תוותרו עליה.

נוחתים באורלנדו. יצאנו מניו-יורק בטמפרטורה של 12 מעלות. נחתנו באורלנדו 30 מעלות ולח. כמו להרגיש בארץ. תתארגנו בהתאם. תפטרו מבגדים חמים סתם מיותר. המזג אוויר באורלנדו טרופי וזה אומר טמפרטורות מעל 25 מעלות וגשמים לסרוגין. אבל לא צריך להיבהל. גם בגשם טמפרטורה מעל 25 מעלות ויורד מספר שעות ומפסיק. משם נסיעה לאיסוף הרכב. רוב חברות הההשכרה הקטנות לא ממוקמות בשדה ויש הסעות במיניבוסים מהשערים. תבררו מראש איזה מינימום ומאיזה רציף לקחת אותו אם בחרתם באחת מחברות ההשכרה הקטנות. אנחנו בחרנו בSwitch ובהחלט נהננו. מחיר זול, רכב טוב ובלי אותיות קטנות. אבל Cautch קטן שאני לא יודע אם שיטה להרוויח עוד קצת או אמיתי. בניגוד להשכרה בניו-יורק שם יכולנו לבחור בין מעבר כבישי אגרה חופשי במחיר 25$ ליום או תשלום עצמאי, כאן התשלום אלקטרוני ואין אפשרות לשלם במזומן. לכן חוייבנו בעוד 50$ לכל התקופה. עדין מחיר סביר להשכרה. לשאלה אם כדי להשכיר או לא מכיוון שהולכים רק לפארקים, עדיף. אז יש חופש תמרון מלא. אפשר לצאת גם בערב. אפשר להגיע ליעדים רחוקים יותר. בקיצור לקחנו את הרכב ונסענו לשים את החפצים במלון. המלון שלקחנו Palazzo Lakeside Hotel מסתבר טוב מאוד. חדרים נוחים. יש מכונת קפה אמיתית בחדר. חדר גדול ומקלחת מאובזרת. ארוחת בוקר עשירה. יש חדר משחקים לילדים והמחיר סביר בהחלט.

מכיוון שהגענו כבר אחר הצהריים התיכנון היה ללכת למוזאון הטיטניק. Titanic the Experience www.titanicshipofdeams.com שחזור מדוייק של פנים הספינה כולל פריטים שנמצאו בתחתית הים מהאוניה המקורית. אפשר לעשות סיור עצמאי או להצטרך לסיור מודרך דרך הגלריות. תאור דרמטי לנסיעה האחרונה שלה. כל מבקר מקבל שם של אחד הנוסעים כאשר בסוף מגלה מה עלה בגורלו. בסופו של דבר העיפות נפלה עלינו וויתרנו. יצאנו בערב למרכז הבילויים של האזור. מספר אטרקציות לילדים כמו גלגל ענק, הכדור המשוגר, מסעדות, חניות מזכרות לעייפה. בקיצור אילת בקיץ.

ועכשיו לHighlight הפארקים באורלנדו פסגת החלומות של הילדים. לשם כך נדרש קצת תכנון מראש וסיעור מוחות. אבל עדין להשאר גמישים, כי מה שרואים מכאן לא רואים כשנמצאים שם. ככלל על תנסו לתפוס 2 פארקים ביום. זה לא עיר השעשועים ולא סופר לנד. הגדלים עצומים. יש לפעמים תורים ארוכים שמצריכים גם עמידה של שעה. לכן בחרו פארק אחד ליום. דבר נוסף חשוב אם נמצאים מעל יומים קחו יום חופש באמצע. זה מעייף ורצוי גם להרגע. אפשר לשלב קניות, אולי סרט או נסיעה גם לקייפ קנוורל http://www.kennedyspacecenter.com/. הדיווח שלי מתייחס לחודש אוקטובר שזה מחוץ לעונה ופחות אנשים. לא יודע מה קורה בחודשי יולי אוגוסט אבל הרבה יותר עמוס.

לגבי המבחר ואפשרויות השילוב כאן אפשר לקבל סחרחורת. אנסה לעשות קצת סדר בבלגאן למענכם.

מתחם דיסני וורלד מורכב בעצם מ 4 פארקים. המוכר מכולם הוא Magic Kingdom עם הטירה בכניסה.

הפארק השני הוא Epcot והוא מכיל 2 עולמות. Future World שכולל את 2 הרכבות המפחידות ומספר ביתני אטרקציות, מסעדות. החלק השני הוא World Showcase ומכיל 11 מקרוקוסמוס של תרבויות שונות על המאכלים, הריחות והמראות. זהו גם אזור יותר רגוע.

Hollywood Studios המציגים את החוויות הקולנעיות של המאה החל ממלחמת הכוכבים ועד אינדאנה גונס.

ויש את Animal Kingdom שגם הוא מחולק לתחומים כמו חיות טרף, וגם כאן יש את השילוב את סרטי דיסני. בתכנון להפתח (יכול להיות שכבר קיים) Pandora העולם של אווטר.

גם ליונברסל יש 2 מתחמים. 1. Universal Studio המתחם הקלאסי 2.אי ההרפתקאות.

קבוצת בוש – מפעילה 2 פארקים. פארק מים ופארק דולפינים.

לגבי הכרטיסים כדאי להתרכז בכרטיס יומי לפארק מסויים, ולבחור כמה. אפשר בדיסני לקחת כרטיס לכמה ימים ואז יש גם ירידת מחיר.

אתר טוב המרכז את כל הנושאים באורלנדו (מלונות, אתרים וכו) https://www.undercovertourist.com/orlando/#tickets

לגבי כרטיס כדאי לקחת למשל את הכרטיס Base Tickets: Walt Disney World Florida 3 ימים ללא פארק המים או דלוג בין הפארקים באותו יום. נעה סביב ה$300. לשים לב שיש הנחה עבור בחירת יום התחלה. בחודש ספטמבר הביקוש כבר יורד ולכן אפשר אפילו לקנות כרטיסים בכניסה לפארקים תוך בחירת הכרטיס המתאים ביותר (למשל לפעמיים לא חייבים את המסלול עוקף התורים כי אולי יגידו לכם שאין תור באותו יום).


 אנחנו בחרנו להתחיל ביונברסל וללכת על אי ההרפתקאות שזה פחות קולנוע ויותר אקשן (בנים מה לעשות). יום למחרת כמובן את Magic Kingdom. יום מנוחה ולסיום SeaWorld. בדיעבד עבור ילדים מעל גיל 13 אפשר לוותר על Magic Kingdom יותר מתאים לילדים קטנים ומאוד יקר וגם צפוף בכל זמן. לכל המתקנים השווים היה תור בין 40-60 דקות. הוא גם הפארק היקר ביותר. אי ההרפתקאות בהחלט מאתגרי לילדים מתבגרים. רכבת הרים מטורפת, נפילות למים כדורים עפים, הכל בשפע. לחובבי בעלי החיים ופארק יותר רגוע זהו הSeaWorld שמאוד נהננו ממנו. שימו לב שנוסף על מחיר הכניסה המופקע לפארקים (120$-$100) יש גם תשלום גבוה לחניה שנע בין 25$ ל35$. אוכל שתיה וקצת מזכרות משפחה יוצאת ב500$ 600$ ליום כזה. תתכוננו נפשית. אבל אין מה לעשות זה הדובדבן שבקצפת לילדים מתבגרים וגם למבוגרים שנשארו ילדים.

ביום החופשי טיול רגוע בעיר. ויתרנו על קייפ קנוורל, הילדים לא הביעו עניין. זהו אורזים מחזירים את הרכב, שאטל לשדה וחזרה באותה חברת תעופה Low Low Cost . יומים לפינלה בניו-יורק.

יום 19-20 New-York Manhattan

זהו אחרי שכבר טעמנו ממה שיש למנהטן להציע אפשר לעשות סיור ברגוע.

בחרנו לסיום את מוזאון הריגול שהוא מאוד מאתגר, חידות וצפנים לפענוח, גם מעבר מכשולים. בקיצור אפשר להעביר שם שעתיים בכייף. שיטות ברחובות טיים סקואר, קצת מזכרות. למחרת מרכז הסחר העולמי. מבנה מרשים. תצפית יפה על כל באזור. אף על פי שהתצפית נעשת מקומה יותר נמוכה מהאמפייר סטייט, הנוף פתוח והראות טובה יותר. כמובן שיש את האנדרטות לזכר אירועי 11 בספטמבר. משם מדלגים לסנטרל פארק. ביקור קצר כי צריך עוד להספיק לארוז ולהגיע לשדה התעופה. מה שלא ידענו זה שלהמריא מלה גארדיה שנמצא בסך הכל בצד השני של מנהטן מניו גרסי בשעות הערב לוקח יותר משעה!!! אז בדקו זמנים גם לפי שעות היום דרך גוגל.זה מגיעים לשדה. שוב פעם חוקי הכבודה המשתנים בין חברה לחברה. פורקים אורזים מעבירים. עוברים בידוק בטחוני. עןד פעם מפרקים ומותשים מגיעים לטיסה. סוף הטיול.