9.4.19 עלינו על טיסה של חברת אייר ניו זילנד מקרייסצ'רץ' לאוקלנד, טיסת פנים עם מטוס מאוד קטן ולא נוח במיוחד. מאוקלנד טסנו עם אותה חברה עד לטוקיו, טיסת יום מאוד ארוכה (בערך 12 שעות) אבל שרדנו.

נחתנו בשדה התעופה נריטה שנמצא בערך כשעה נסיעה מטוקיו בשעות אחר הצהריים. קנינו סים מקומי בשדה התעופה והתחלנו לחפש את דרכנו להוסטל שהזמנו.

אחרי שטיילנו עם דניאל בניו זילנד התכנון הבא היה לפגוש ידידה שלנו בשם מורן ביפן ולטייל איתה שם. יצא מצב שהיא הגיעה יום אחרינו אז החלטנו לישון בלילה הראשון בעיירה הצמודה לשדה התעופה ובבוקר לנסוע עם מורן ביחד ליעדנו הראשון ביפן.

אחרי שלקחנו את הכבודה שלנו התחלנו לחפש את דרכנו להוסטל. הדרך להוסטל היתה בין הדברים היותר קשים בטיול. המוביט לא עובד טוב ביפן ולכן סמכנו על הגוגל מאפס שגם לא עובד כלכך טוב ביפן. התחלנו לחפש את התחנת אוטובוס ובמקום למצוא אותה עשינו סיבובים בתוך המגרשי חניה של שדה התעופה עד שאחרי כמה שעות הגענו תשושים להוסטל. האמת שההוסטל היה מאוד נחמד ומאוד טכנולוגי על אף החזות המיושנת של המבנה, זה משהו ייחודי ביפן.

החלטנו לפנק את עצמנו בארוחת ערב בסניף מקדונלדס הקרוב.

אחר כך תשושים מהטיסה חזרנו להוסטל וניסינו לישון. אני לא בטוח מדוע השינה לא היתה מצולחת במיוחד, כנראה בגלל הפרש השעות מניו זילנד שהיינו רגילים אבל סיכוי יותר סביר זה מיטת הפוטון שישנו בה שלא היתה נוחה במיוחד.

למי שחד על התאריכים יודע שהבחירות לכנסת ה-21 היו ב9.4.19 ולכן נבצר מאיתנו להצביע אך עקבנו אחר התוצאות בעניין רב.

10.4.19 אחרי שנת לילה קצרה קמנו ועשינו את דרכנו חזרה לשדה התעופה כדי לפגוש את מורן אחרי כמעט חצי שנה! היתה פגישה מרגשת ומשמחת והתחלנו לברר איך אנחנו מנפיקים את הJR pass.

אז ככה JR PASS זה כרטיס המיועד בעיקר לתיירים (אי אפשר לקנות אותו מתוך יפן או שהוא הרבה יותר יקר, אני לא בטוח) והוא נותן לך להתנייד בחלק גדול מן הרכבות המהירות שמגיעות למהירות של 400 קמ"ש (תלוי ברכבת), ברכבות הרגילות ובנוסף בחלק מקווי האוטובוס המקומיים.

אחרי חישוב עלויות הבנו מצד אחד שאנחנו לא רוצים להתנייד עם אוטובוסים בין ערים גדולות מכיוון שהנסיעה מאוד ארוכה, ומצד שני יותר משתלם להזמין את הJR שנותן לנו להתנייד באופן חופשי על אף המחיר הגבוה מאוד.

בסוף אחרי חיפושים רבים מצאנו את מקום הוצאת הכרטיס ואחרי כל הסידורים עלינו על רכבת משדה התעופה לטוקיו וישר לאחר מכן לרכבת מטוקיו לקיוטו.

קיוטו היא עיר במרכז האי הונשו ביפן, נחשבת למרכז התרבותי של המדינה. הייתה עיר הבירה של יפן בשנים 794–1868, וכיום משמשת כבירת מחוז קיוטו. העיר כוללת 11 רבעים, וחיים בה כ-1.5 מיליון תושבים.

העיר מאוד עתיקה ולכן היא מאופיינת בעיקר במקדשים שלה.

הגענו לקראת אחר הצהריים, אני ושטורם עייפים מחוסר השינה בלילה ומורן עייפה מהטיסה הארוכה.

בקיוטו החלטנו להזמין דרך בוקינג דירה כי זה בערך באותו מחיר כמו הוסטל וזה מעניק הרבה יותר פרטיות ונוחות. הגענו לדירה והתמקמנו בה, מראש חשבנו שהדירה הולכת להיות קטנה אבל לא ידענו שהיא הולכת להיות ממש ממש קטנה.

לצערנו שלי ושל שטורם נאלצנו לישון באותה מיטה כי לא מצאנו אופציות לינה יותר טובות עם 3 מיטות.

הסתובבנו קצת בערב בעיר אבל חזרנו יחסית מוקדם לדירה והלכנו לישון.

11.4.19 קמנו בשעה יחסית מוקדמת והתחלנו לטייל בעיר. התחלנו מדרך הפילוסופים, מדובר בדרך מאוד יפה שמסתובבים בה בהליכה ורואים את פריחת עצי הדובדבן המדיהים. הסתובבנו שם קצת ואחרי זה המשכנו למספר מקדשים מרשימים בעיר. בערב אכלנו במסעדת סושי על מסוע שיושבים בדלפק ופשוט יש מסילה שעוברים עליה צלחות עם סוגים שונים ומגוונים של סושי ולוקחים מה שרוצים. בסוף הארוחה משלמים על פי כמות וסוג הצלחות שלקחת. הכל מאוד מבוסס על אמון.

לאחר מכן המשכנו להסתובב קצת בעיר אבל בגלל שהעיר מאופיינת בעיקר במקדשים שלה אז אין יותר מידי בילויים או דברים לעשות בערב בעיר, הכל מאוד שקט ורגוע.

12.4.19 בבוקר נסענו לראות את יער הבמבוקים המפורסם, מדובר באזור גדול מאוד שמכוסה בבמבוקים מאוד גבוהים ומיוחדים, חוויה מאוד מיוחדת לראות את זה, על אף אלפי התיירים שגרמו לצפיפות עצומה.

ראינו גם לראשונה התניידות על ידי ישיבה בעגלה שמי שסוחב אותה זה בן אדם שמחזיק שתי מוטות עץ ורץ עם העגלה. מחזה קצת מוזר.

אחרי זה ביקרנו במספר מקדשים חביבים והמשכנו למקדש הזהב שהיה מאוד מרשים ומיוחד.

כל פעם שנכנסים למקדש צריך לשלם סכום סימלי, הסכום יחסית נמוך אבל רוב הטיול בקיוטו מורכב ממקדשים.

ההתניידות בקיוטו היא באוטובוסים ובגלל שהיינו בתקופה מאוד תיירותית אז האטובוסים היו תמיד מפוצצים עד 0 מקום. למרות זאת התחבורה מאוד יעילה ותמיד מגיעה בזמן.

בערב אכלנו ברשת של מסעדות סטייקים מאוד טעימות ולא יקרות באופן קיצוני, קוראים לזה ikinari steak ומי שהמליצה לנו על המקום זאת יעל שטיילנו איתה באחד הטרקים בניו זילנד והיא נתנה לנו עוד המון המלצות מצוינות ליפן. לאחר כך קצת הסתובבנו בעיר וחזרנו לדירה.

13.4.19 קמנו בשעה יחסית מוקדמת ונסענו ברכבת לנארה, זוהי עיר הממוקמת בערך שעה נסיעה מקיוטו והעיר מאופיינת במקדשים יפים ובאיילים שמסתובבים חופשי ברחובות.

הגענו לעיר וראינו את האיילים המיוחדים והמדהימים שנמצאים שם והמשכנו קצת להסתובב ולראות את שאר הדברים המעניינים בעיר. לקראת הצהריים אכלנו במקום שנקרא coco curry, מדובר במסעדת מזון מהיר של קארי יפני. ביחס למחיר המאוד זול התמורה היתה מדהימה, מאוד טעים ומומלץ.

חזרנו לקראת אחהצ חזרה לקיוטו ובדרך עצרנו במקום שנקרא פושימי אינארי, זה נשמע כמו שם של סושי אבל בעצם מדובר באזור עתיק שמורכב ממאות שערים גדולים וממאות תיירים שמסתובבים שם, טיילנו שם קצת וחזרנו חזרה לעיר, שם מצאנו מסעדת קינוחים מגניבה. אחר כך חזרנו לדירה והלכנו לישון.

14.4.19 זה היום האחרון שלנו בקיוטו, האמת היא שהרגשנו שהקדשנו יום אחד יותר מידי לקיוטו, ולמרות שזאת עיר מאוד מעניינת עם הרבה דברים לראות חשנו קצת תחושת מיצוי ורצינו להמשיך הלאה ביפן.

את היום הקדשנו בעיקר ללהסתובב בעיר ולראות מקומות שפספסנו או שלא הספקנו לראות, בעיקר מקדשים נחמדים. אכלנו בעוד מסעדת סושי על מסוע, שטורם ומורן פחות התחברו כי הם לא אוכלים דגים אבל לי היה סבבה.

15.4.19 ביום זה עזבנו את קיוטו ונסענו להירושימה, כןכן כבר לא מסוכן מבחינת קרינה לבקר בהירושימה.

הִירוֹשִימַה היא עיר מרכזית ביפן, בדרום-מערבו של האי היפני הונדו. שמה מקושר בעולם המערבי עם הפצצתה בפצצת האטום "ילד קטן" במהלך מלחמת העולם השנייה על ידי ארצות הברית. חיים בהירושימה 1.17 מיליון תושבים, שטחה 905 קמ"ר.

הגענו להוסטל שהזמנו ושמנו שם את הציוד שלנו ואז התחלנו את דרכנו למפעל מאזדה, קבענו שם מראש סיור לראות את המפעל, הסיור היה בחינם אבל בגלל שנזכרנו בזה מאוחר היה רק אופציה ליפנית. על אף הקושי הרב בלמצוא את המפעל, בסופו של דבר הצלחנו להגיע והסיור היה מאוד מיוחד ומעניין, החלק הכי מגניב היה לראות את ההרכבה של הרכבים.

מאוד התרשמנו מהסיור ומשם המשכנו למוזיאון השלום שנבנה בעקבות מלחמת העולם השניה.

האמת שהמוזיאון הרגיש קצת כמו ניסיון של יפן לגרום לאמפתיה מצד שאר מדינות העולם. פצצת האטום היתה מזעזעת אבל לא היו אזכורים לכך שיפן בעצם הביאה את זה על עצמה ובטח שלא היו אזכורים למעשים המזעזעים והלא מוסריים שהם עשו בסין. (ראו ערך: "טבח ננקינג". חשוב מאוד)

פחות אהבנו את המוזיאון אבל היה בסך הכל נחמד. חזרנו להוסטל ואחר כך הסתובבנו בעיר, האמת שהעיר השתקמה בצורה מדהימה והיו הרבה דברים מעניינים לראות.

כמו בכל יום שני הורדנו דרך הטלגרם את הפרק של משחקי הכס של העונה החדשה שיצאה.

16.4.19 בבוקר לקחנו את הרכבת מהירושימה לאוסקה.

אוסקה היא העיר השלישית בגודלה ביפן ובירת מחוז אוסקה. העיר מונה כ-2.6 מיליון תושבים. העיר ממוקמת בחבל הארץ קנסאי שבהונשו, על גדת נהר היודו באזור מפרץ אוסקה. אוסקה היא הבירה הכלכלית וההיסטורית של יפן ומרכז פיננסי חשוב עד היום. אוכלוסיית היוממות של העיר היא השנייה בגודלה ביפן, אחרי טוקיו.

האמת שלא עשינו המון באותו יום. התמקמנו בדירה שהזמנו דרך בוקינג והסתובבנו בעיקר באזור המרכזי והמיוחד של העיר. הדירה שלנו היתה קצת רחוקה מהמרכז.

חיפשנו מקום להזמין בו כרטיסים ליוניברסל סטודיו, מדובר בפארק שעשועים מאוד גדול ומרשים, וחזרנו יחסית מוקדם לדירה מכיוון שתיכננו ללכת לישון מוקדם ולקום מוקדם בשביל היוניברסל סטודיו.

17.4.19 קמנו בשעה מאוד מוקדמת ולקחנו מספר רכבות מקומיות עד שהגענו לפארק.

הפארק היה מאוד גדול ומרשים עם המון מתקנים מגניבים, אני פחות עשיתי רכבות הרים כי אני מפחד מגבהים אבל הצטרפתי לשטורם ומורן לשאר המתקנים המגניבים שהכי מדהים היה מתקן באזור של "הארי פוטר" שהיה מאוד מיוחד ומרשים. היינו בפארק עד אחר הצהריים ואחרי זה הסתובבנו קצת בעיר ובערב ישבנו בבר גיימינג מגניב. אחר כך המשכנו לבר ישראלי עם אוכל ישראלי שכלכך התגעגענו אליו.

כשחזרנו לדירה נתקלנו בשלט קטן באנגלית שגרם לנו להבין שהיפנים באמת לא יודעים אנגלית.

18.4.19 בבוקר נסענו לטירת אוסקה, טירה מאוד מרשימה ומיוחדת ומשם הסתובבנו במרכז העיר ובתחנה המרכזית של אוסקה. היינו גם במקום שנקרא orange street עם חנויות מיוחדות ובכללי כל המקומות שראינו שם היו מאוד מיוחדים ומעניינים. היינו גם בחנות שכולה מוקדשת לאליס בארץ הפלאות.

בערב חזרנו שוב לבר הישראלי שהיינו בו יום קודם והיה ממש נחמד.

19.4.19 יום זה היה ערב ליל הסדר ולכן החלטנו מראש שנסתובב קצת בעיר אבל לקראת אחהצ נעשה קניות ונחזור לדירה כדי לבשל ארוחת ערב מיוחדת.

אז טיילנו קצת בעיר ולקראת אחה"צ עשינו קניות והחלטנו שנכין מוקפץ לארוחת ערב.

הבישול היה מאוד ארוך ומעיק אבל בסופו של דבר עמדנו בו בהצלחה וקראנו את המגילה שמורן הביאה בשבילנו מהארץ. שתינו דיי הרבה יין ושטורם סיים את הערב מקיא בכיור במטבח. הפסדתי בשוואזי והייתי צריך לשטוף את כל הכלים והלכנו לישון גמורים מהערב.

20.4.19 קמנו בשעה מאוד מוקדמת מכיוון שהזמנו לאותו יום כרטיסים לטאקימה ורצינו גם לשלוח את התיקים הגדולים מראש כדי שיחכו לנו בהמשך הטיול בטוקיו. בסוף הצלחנו לשלוח את התיקים ואף הגענו בזמן לרכבת שהזמנו.

הגענו לקראת הצהריים לטאקימה, זוהי עיר קטנה שהסיבה שהגענו אליה זה בגלל האזור העתיק והמיוחד של העיר ובעיקר בגלל הקרבה שלה לאלפים היפנים.

הסתובבנו כמה שעות בעיר וראינו את האזורים המעניינים והמיוחד שלה והגענו להוסטל שסגרנו מראש. באותה תקופה גם בטאקימה היתה פריחת הדובדבן.

21.4.19 נסענו ברכבת לקנזוואה, העיר שממנה הכי קל להגיע למסלול של חציית האלפים היפנים שתכננו לעשות.

כשהגענו לעיר בדרכנו להוסטל תפסו אותנו כמה נשים מבוגרות שרצו לעשות לנו שיעור אוריגמי בחינם וזרמנו עם זה, האמת שהיה מאוד מעניין והן היו מאוד חמודות ונחמדות.

הגענו אחרי זה להוסטל והסתובבנו קצת בעיר הקטנה הזאת והלכנו לישון מוקדם כי למחרת תכננו לעשות את המסלול.

22.4.19 קמנו מאוד מוקדם והגענו לרכבת כדי לנסוע לתחילת המסלול, היה מאוד קשה להבין את הדרכי התניידות אבל בסופו של דבר נסגרנו על זה והתחלנו את המסלול המדהים של האלפים. מאוד נהנו ממנו והנופים היו פשוט מטורפים. המסלול כלל התניידות בכמה אמצעי תחבורה כמו אוטובוס, רכבל וכו.

על אף המחיר הכספי הגבוה שעולה לעשות את המסלול, מאוד נהנו והרגשנו שזה בסך הכל היה שווה את זה.

סיימנו את המסלול בצד השני של האלפים ולקחנו משם אוטובוס שהביא אותנו לתחנת רכבת מקומית שממנה לקחנו רכבת למאטסומוטו. הגענו בשעת אחר צהריים מאוחרת ולכן לא היה לנו זמן רב בעיר אז קצת הסתובננו באזורים המעניינים וחזרנו להוסטל המקומי שהזמנו.

23.4.19 בבוקר עזבנו את ההוסטל והגענו לתחנת הרכבת וממנה לקחנו רכבת ליעדנו האחרון ביפן, טוקיו.

טוקיו היא עיר הבירה של יפן המהווה את המרכז התרבותי והכלכלי של המדינה. טוקיו ממוקמת בחופו המזרחי של האי הונשו, שהוא האי הראשי של יפן, על גדות מפרץ טוקיו. בטוקיו חיים למעלה מ-13 מיליון תושבים, ובטוקיו רבתי מעל ל-35 מיליון תושבים, מה שהופך את מטרופולין טוקיו למטרופולין המאוכלסת בעולם. למעלה משני מיליון איש המתגוררים מחוץ לעיר נוסעים בקביעות לעבוד בתוך העיר טוקיו.

הגענו לקראת הצהריים לעיר ואחרי קצת הסתבכויות הצלחנו לבסוף למצוא את הדרך למלון שלנו. אחרי ששמנו את הציוד בחדרים אני ומורן קצת הסתובבנו בעיר ואכלנו ראמן במסעדה שמוקמה במקום מאוד רנדומלי בבניין משרדים.

אחרי זה המשכנו להסתובב בעיר ולקראת הערב חזרנו למלון ויותר מאוחר יצאנו שוב לראות את העיר.

24.4.19 ביום זה קמנו יחסית מוקדם כי הזמנו כרטיסים למקום שנקרא המוזיאון הדיגיטלי, קראנו ביקורות ממש טובות והמקום בהחלט היה מאוד מרשים ומושקע אבל לא התלהבנו ממנו יותר מידי אז אם אין לכם הרבה זמן בעיר או שאתם רוצים לחסוך, לא חייב להגיע. אחרי זה המשכנו להסתובב באזור הדרום-מזרחי של העיר וראינו את פסל החירות, הגרסה מוקטנת של פסל החירות בניו יורק.

הסתובבנו שם בכמה קניונים באזור ואחרי זה חזרנו לאזור של המלון שלנו, רובע שינג'וקו.

בערב יצאנו לבר מקומי ושתינו קוקטייל בשם קמיקזה, שרדנו אותו.

25.4.19 את כל יום זה העברנו ברובע שיבויה, שהוא יחסית קרוב לאזור שלנו. ביקרנו באחד המקדשים שם ובגנים הגדולים שעוטפים את המקדש. היו שם כמה בני נוער יפנים שבמסגרת הלימודי אנגלית שלהם היו צריכים לתקשר עם תיירים ולדבר איתם תוך כדי העברת מסר של שלום ואהבה.

היינו גם בתחנת שיבויה שבה יש את את מעבר החציה הכי מפורסם בעולם בערך. והסתובבנו בעוד הרבה חנויות ואטרקציות באזור, האזור מאוד עמוס ומלא בדברים לעשות ולראות. גם פתאום נתקלנו ברשת מזון מהיר אוסטרלית של אוכל מקסיקני שאכלנו בה באוסטרליה. אחר כך ביקרנו פעם נוספת בחנות של cookie time, לפני זה היינו בה בניו זילנד. היה יום מאוד פרודוקטיבי וראינו המון דברים.

בערב חזרנו לאזור שלנו וטיילנו שם.

26.4.19 ביום זה שטורם ומורן הלכנו לפארק השעשועים דיסני סי, אני לא כלכך רציתי ללכת מכיוון שפחות אהבתי את היוניברסל סטודיו, אז במקום זה ניצלתי את היום לצפייה בסרט החדש של הנוקמים. חווית הקולנוע ביפן מאוד מיוחדת, כל האולם מלא באנשים צעירים בגילאי 20-30 שלא מדברים בכלל לאורך הסרט ונשארים כולם עד שנגמרות הכתוביות. (למי שיטען שהסיבה היא שמדובר בסרט מארוול, אז הרי היה ידוע מראש שאין סצנה אחרי הכתוביות).

היה ממש כיף ואחרי זה קצת הסתובבתי בעיר ופגשתי את שטורם ומורן לקראת אחר הצהריים וטיילנו בעיר. במהלך ההליכה בעיר נתקלנו במחזה הזוי של ניידת משטרה שעומדת מונעת בצד הדרך בלי אף אחד בתוך הרכב או באזור הרכב.

27.4.19 את יום זה הקדשנו בעיקר לאזור של רובע החשמל, שם גם יש את רובע הגיימינג של טוקיו. המון חנויות עצומות וממש מגניבות, בילינו שם כמה שעות רק בלהסתובב בין חנויות שונות ומגוונות. אחרי זה נסענו לאזור אחר בעיר שם ישבנו בבית קפה של המומינים עם מנות שקשורות לסדרה. היה נחמד ונוסטלגי.

במקרה גם עברנו באזור של יריד עם המון דוכנים והופעות שהיה ממש מרשים ומיוחד.

את שאר היום ניצלנו באזור של המלון.

28.4.19 האמת שבתיעוד של היום הזה לא מופיע לי כלום, או ששכחתי לרשום או שזה נמחק. במהלך היום ביקרנו בכמה מקדשים בעיר וטיילנו באזור שלהם ובערב יצאנו לקריוקי, שזה בין הדברים שהכי מזוהים עם יפן. האמת שהיה קצת יקר והיה אפשר לשיר רק באנגלית אבל היה מאוד נחמד ושתינו הרבה יין.

29.4.19 זהו זה, היום האחרון של מורן בטוקיו לפני שהיא חוזרת לארץ. במהלך היום הסתובבנו באזורים שפספסנו באזור שינג'וקו ועלינו לתצפית מדהימה מבניין השלטון. אחרי זה המשכנו להסתובב בעיר עד הערב ובערב שתינו יין במלון.

ראינו גם את ההכנות לאולימפיאדה, לפחות את החלק המשעשע שלהן.

30.4.19 בשעה מוקדמת בבוקר מורן טסה חזרה לארץ ואני ושטורם נשארנו בטוקיו.

בגלל השינוי בתוכניות קרה מצב שהיה לנו כמה ימים להעביר לפני הטיסה חזרה לאוסטרליה.

לקראת הצהריים עשינו צ'ק אאוט מהמלון והתחלנו את המסע שלנו להוסטל שהזמנו ברובע אחר. אחרי שעה ומשהו של נסיעות הגענו ליעדנו ושמנו את הדברים בשמירת חפצים עד שנוכל לקבל את החדר.

הסתובבנו קצת בעיר, בעיקר ישבנו במקדונלדס וקצת ברובע גיימינג ולקראת הערב חזרנו להוסטל. לאחר מכן יצאנו לאכול ארוחת ערב בפיצה האט.

1.5.19 האמת שלאורך הכמה ימים כבר חשנו תחושת מיצוי קלה מטוקיו ובכללי ירידת מתח מהטיול וציפייה לחזור לאוסטרליה אז פחות עשינו דברים מעניינים בזמן הזה, בעיקר העברנו את הזמן בלאכול במקומות נחמדים ובלהסתובב ברובע גיימינג וסתם לשבת בהוסטל ולראות נטפליקס

2.5.19 זה היה היום האחרון שלנו ביפן, כמו היום הקודם לא עשינו משהו מיוחד אבל בערב כשיצאנו להסתובב היה קנדי שהתחיל לדבר איתנו ופתאום באמצע השיחה הוא התחיל להתנהג מאוד מוזר והתחיל לרוץ מהמקום שהיינו בו. סיטואציה הזויה ביותר.

3.5.19 זהו עוזבים את יפן. כמובן לפני הטיסה הספקנו לאכול במסעדת הקארי האהובה עלינו coco curry בפעם האחרונה. 

לקחנו רכבת לשדה התעופה וכמו תמיד הגענו המון זמן לפני הטיסה.ומשם לקחנו טיסה לטייוואן, מטיוואן לסינגפור ומסינגפור לפרת' באוסטרליה.נימה אישית מיפן: מאוד נהנתי שם, מדינה כלכך שונה מכל מדינה אחרת בעולם ואפילו רק בגלל זה שווה להגיע. קשה מאוד להיות ספונטני מכיוון שבתקופות העמוסות צריך להזמין את ההוסטלים/מלונות כבר כמה חודשים מראש. האוכל המקומי מאוד זול ויחסית טעים (עניין של טעם. ההתניידות ביפן מאוד יקרה אבל הכרחית.

היפנים הם אנשים בעלי כבוד רב ותמיד ינסו לעזור לאדם שמבקש עזרה. דוגמה לכך היא שפעם אחת הסתבכנו עם הרכבות וביקשנו עזרה מאיש מקומי שבמקום לעלות על הרכבת שלו הוא לקח אותנו בעצמו לתחנת רכבת סמוכה והראה לנו על איזה רכבת אנחנו צריכים לעלות.