מדריד מחכה לנו

אוקטובר 2019, חמישה ימים מלאים בעיר.

ההרכב: שתי אימהות (החברות הכי טובות) ושני ילדים בני 8-9 (בן ובת, חברים טובים).

טיסות – אייר אירופה. הלוך - המראה ביום שני אחה"צ ונחיתה במדריד סביב שמונה בערב. חזור – יום ראשון, ערב סוכות, המראה סביב תשע בבוקר ונחיתה סביב שתיים בצהרים. בשתי הטיסות זכינו למטוס גדול (3 מקבצים של 3 כסאות בכל שורה) עם מסכים אישיים ובהם משחקים, סרטים, מוזיקה וכו'. המטוס היה נח ולמרות שהיה מלא, לא הרגשנו צפיפות.

לינה – הזמנו דרך בוקינג דירה ברחוב Atucha, ממש קרוב (10-15 דק הליכה נינוחה) לכיכר מאיור וכיכר פוארטה דה סול. הדירה Magnifico Apartamento 1 Lujo מרווחת ומאובזרת, נקייה מאד והיתה לנו נוחה להפליא. הכניסה לדירה כוללת 3 דלתות עם קודים (כניסה מהרחוב, כניסה פנימית אל חדר המדרגות/מעלית, כניסה למתחם שתי דירות להשכרה של אותו הבעלים). הכניסה לדירה מתבצעת באמצעות אפליקציה בטלפון. נראה מסובך, אך ברגע שהבנו זה היה נח מאד ונתן תחושת בטחון גבוהה.

https://secure.nna ,jua, booking.com/myreservations.he.html?label=gen173nr-1FCAEoggI46AdIM1gEaEaIAQGYAQ64ARfIARTYAQHoAQH4AQuIAgGoAgO4ArSS--wFwAIB;sid=c98c33c7b02f9fddbb7f0b96e2d8c71f;auth_key=gpY3zwRGmXHLHGvd&

הדירה עצמה (מס 1) בעלת 2 חדרי שינה – באחד מיטה זוגית וחדר מקלחת/שירותים, בשני 2 מיטות יחיד. מקלחת מרווחת במסדרון. מטבח מאובזר, דלפק עם שני כסאות בר ובסלון ספה ושולחן אוכל לארבעה. ממש תחושת בית.

ניידות – הרבה ברגל ובמוניות שעצרנו ברחוב. כמו כן, ממליצים על האפליקציה ??? הפועל כמו אובר: נרשמים ומכניסים פירטי כרטיס אשראי. כאשר מעוניינים בהסעה, נכנסים לאפליקציה (אשר מזהה את מיקומכם) ועונים לשאלתה להיכן תרצו לנסוע. האפליקציה מציעה מספר אפשרויות הכוללות מחיר ואת זמן ההגעה של הנהג. החיוב מתבצע ישירות באפליקציה ואתם תקבלו קבלה למייל. פשוט ומאד מאד נח!.

אהבנו את מדריד מאד! בגלל החום האנושי, תחושת הביטחון להסתובב ברחובות, מגוון המסעדות, קל להסתדר גם בלי שפה, היא עיר יפה ונקייה. בטוחים שעוד נחזור אליה.

יוצאים לדרך...

יום הטיסה –

נמל התעופה בן גוריון היה עמוס. (לא מפתיע! חגי תשרי והמוני עם ישראל טסים אל מעבר לים). לאחר צ'יק אין לטיסה מהבית והתארגנות עם טרולי וללא צורך לשלוח מזוודות, נפגשנו בהתרגשות בשדה התעופה. בעודנו תוהים היכן התור לבידוק הקצר (מאחורי עמדת המודיעין), ניגשות אלינו שתי עובדות במדים ומבררות לאן פנינו. מיד הן מציגות עצמן ועושות לנו תשאול בטחוני ללא כל תור, מדבקות על הדרכונים וחסכנו תור J. משם במסלול הרגיל, שיקוף (קצרצר. אין תור!) – ביקורת דרכונים (קצרצר, 5 אנשים לפנינו בלבד) ואנו בדיוטי כשעה וחצי לפני הטיסה. כל התהליך ארך פחות מחצי שעה!!! מי היה מאמין...

נוחתים במדריד קצת לפני שמונה בערב וגם כאן, בקורת הדרכונים זריזה ואנו מחוץ לטרמינל, צועדים לראש שורת המוניות.

מגיעים לדירה סביב שמונה וחצי בערב. מתקשרים לבעל הבית כדי להתגבר על מכשול האפליקציה לפתיחת דלת הדירה ואנו בפנים. מתלהבים מאד ומתמקמים, אמא וילד/ה בכל חדר. יוצאים לרחוב לסופר שמעברו השני ובמרחק כמה חנויות גם מוצאים מסעדה להשביע רעבוננו. חוזרים לדירה, חלקנו פורקים מהמזוודות לארון.

יום שלישי בשבוע, I לטיול -

כולנו מתעוררים סביב שש בבוקר (שבע שעון ישראל) ומגלים חושך מוחלט בחוץ ורחוב דומם כמו באמצע הלילה. נהנים בנחת מביתנו החדש. בשעה 10:00 קבענו סיור בעברית עם זיו פרידמן ואנו יוצאים מבעוד מועד בהליכה נינוחה למקום המפגש. בדרך עוצרים לארוחת בוקר ב vips ומגלים תפריט מגוון (אך לא עמוס כמו שמכירים בבתי קפה בארץ) וחוברת צביעה לילדים.

סיור בעברית סובב מרכז העיר בדגש על שווקי אוכל של המקומיים – אנו מסיירים עם זיו אשר לוקח אותנו בסמטאות הצרות ולכיכרות הגדולות (עדיין ריקות. העיר מתעוררת מאוחר בכל הימים ובשני מתעוררת מאוחר ממש) תוך הסברים על התרבות המקומית ואורחות חייהם של המדרידאים. סיור של כשעתיים וחצי, 10 יורו לאדם ziv fridman zivmadrid20@gmail.com

את הסיור אנו מסיימים בשוק האוכל האסייתי, נפרדים מזיו ואוכלים צהרים. ניתן להזמין מהדוכנים השונים, לשבת בפטיו המרכזית וליהנות מהאוכל הטעים ומהאווירה.

נוסעים במונית למוזיאון המדע והטבע. במוזיאון מגוון מוצגים ופוחלצים של חיות שונות. כן דגם שלד דינוזאור ענק תלוי מהתקרה. סיור עצמאי (ההסברים בספרדית) של כשעה וקצת מספיק לנו. MUSEO NACIONAL DE CIENCIAS NATURALES http://www.mncn.csic.es/Menu/Visita_Museo/seccion=1194&idioma =es_ES.do

חוזרים לדירה למנוחה – שנ"צ לאימהות ומסכים לילדים.

בערב יוצאים בהליכה רגלית לכיכר פוארטה דה סול וסביבתה ומתפלאים מנחלי האנשים ברחובות. אכן, העיר התעוררה לחיים!

יום רביעי בשבוע, II לטיול –

בהמלצת זיו ומבעוד מועד קנינו כרטיסים באינטרנט לכל האטרקציות אליהם בכווננו להגיע, הבוקר זה הוכיח את עצמו:

הזמנו כרטיסים לארמון לשעה 10:30. ברחבת הכניסה שני תורים – לאלו שבידיהם כרטיסים ולאלו שלא. התורים מתקדמים בקצב דומה... חצי שעה בערך, בידוק בטחוני, אנו בפנים. התור ללא הכרטיסים ממשיך עוד בפנים ונראה שייקח עוד זמן רב עד שיוכלו להיכנס לארמון. מסיירים ברחבת הארמון ונכנסים למבנה. מאחסנים את התיקים בלוקר (1 יורו כפקדון) ועולים במדרגות לסיור עצמאי בחדרי הארמון. בניגוד להמלצות שקראנו בלמטייל לא ראינו חרבות וכלי נשק וגם לא את בגדי המלך. הסיור עובר בחדרי הארמון. אנו מתרשמים במיוחד מהתקרות המצוירות וממצים את העניין לאחר כשעה וקצת. מתוך ויקיפדיה: "הארמון המלכותי של מדריד הוא מעונה הרשמי של משפחת המלוכה של ספרד בעיר הבירה מדריד, אך הוא משמש כיום בעיקר לטקסים לאומיים. מלך ספרד פליפה השישי ובני משפחתו בחרו להתגורר בארמון צנוע יותר בפרברי מדריד, ארמון סרסואלה. הארמון הוא בבעלות המדינה, ומנוהל על ידי סוכנות ציבורית של משרד הנשיאות." PALACIO REAL DE MADRID https://www.patrimonionacional.es/

יוצאים מהארמון והולכים לכיוון רח' גראן ויה. בסמוך לארמון (מימין, כשפניכם אל מול הארמון ואתם ברחבת הכניסה) גן שעשועים נחמד וגנים יפים. אנו מבקרים בשניהם ונהנים, משם בהליכה קצרה במדרחוב מלא חנויות, פסלים אנושיים, מסעדות ובתי קפה עד למרכז הסואן של העיר – רח' הגראן ויה. עורכים קניות בדקטלון (בדרך, חנות עירונית קטנה) ובפריימרק הענק (4 קומות! בגראן ויה).

לאחר ארוחת צהרים חוזרים לדירה למנוחה – שנ"צ לאימהות ומסכים לילדים.

בהמלצת זיו ובעזרתו הזמנו מקום להופעת פלמנקו (של כ 45 דק' ומותאמת לילדים) ב LA TABERNA DE MISTER PINKLETON במקום מתקיימות הופעות מדי יום בשעות 17:30 (הופעה של כ 45 דק), 19:00, 21:00, 23:00 (הופעות של כשעה וחצי). המחיר (30יורו למבוגר ו 10 יורו לילד להופעה הקצרה + משקה, 35 יורו למבוגר להופעה הרגילה + משקה או 60 יורו להופעה וארוחת ערב). המקום קטן יחסית, הישיבה לשניים בשולחן קטן ועגול ועליו מוגשים פיצוחים ותפוצ'יפס. אנו מושבים ממש בצמוד לבמה. ההופעה כוללת שירה חיה עם ליווי גיטרה וכמה ריקודים. סה"כ על הבמה נגן גיטרה, זמר, זמרת (שגם רוקדת באחד הריקודים), רקדן ורקדנית. משך ההופעה התאים לנו בדיוק! בעיקר כי המקום מקורר היטב במזגנים, בהתחשב באמנים שעל הבמה. ממליצים להביא משהו ארוך ללבוש.

בהליכה רגלית אנו נסחפים לנחלי האנשים בסמטאות המובילות לכיכר מאיור ומשם לפוארטה דה סול. הכיכרות והרחובות באווירת פסטיבל/קרנבל: נגנים, זמרים, דמויות מחופשות, רקדנים וכו'.

יום חמישי בשבוע, III לטיול –

עוצרים מונית ברחוב ונוסעים לגן החיות והאקווריום של מדריד (Zoo Aquarium de Madrid) https://www.zoomadrid.com/en הגן גדול מאד ובו מגוון בעלי חיים וחיות מים. כמו כן, בגן מספר הופעות (כלבי ים, דולפינים, תוכים ועופות דורסים), אנו בודקים בתכניה את שעות ההופעות ומתכננים את מסלול ההליכה בגן בהתאם. הגן נקי, נח להתמצאות, יש בו מספר מסעדות וקיוסקים, נהנינו מאד מכל ההופעות למרות שאיננו דוברים את השפה.

אנו מבלים בגן עד שעות אחר הצהרים ובהתחשבות ברגלינו העייפות מזמינים ?? אל תחנת הרכבל EN CAMINO ROBLEDAL Nº 2 אשר בפארק קאסה דה קאמפו CASA DE CAMPO. הנסיעה ברכב אורכת פחות מ 10 דק, אם יש כח כדאי ללכת ברגל וליהנות מהפארק היפה.

הנסיעה ברכבל (הסגור) אורכת כרבע שעה ויש ממנה תצפית יפה על העיר. יורדים בתחנה העליונה PASEO PINTOR ROSALES 1 (אין אפשרות אחרת) והולכים בפארק העירוני הקטן לעבר מקדש דבוד TEMPLO DE DEBOD – מקדש מצרי עתיק שהועתק למדריד. מויקפדיה: " המקדש נבנה במקור כ-15 קילומטרים דרומה מאסואן, בדרום מצרים. בתחילת המאה ה-2 לפנה"ס החל אדיקלאמאני, המלך הכושי של מרואה, בבניית חדר תפילה קטן המוקדש לאל אמון. מאוחר יותר, בימי שושלת תלמי, הורחב חדר התפילה בכל צדדיו לכדי מקדש בגודל 12X15 מטרים, שהוקדש לאלה איזיס. הקיסרים הרומאים אוגוסטוס וטיבריוס השלימו את קישוט המקדש.

ההגעה למקדש התבצעה באמצעות דרך גישה ארוכה עד לקיר האבן החיצוני ודרך שלושה פילוני אבן, עד למקדש עצמו. היכל הכניסה למקדש שכלל ארבעה עמודים, התמוטט ב-1868 וגורלו אינו ידוע. מאחורי היכל הכניסה נמצאו אולם הקודש עצמו, חדר העלאת קורבנות ואולם קודש נוסף שהכיל מספר חדרים צדדיים ומדרגות שהובילו לגג המקדש.

ב-1960, בעקבות תחילת בנייתו של סכר אסואן והסכנה שנשקפה לאתרים ארכאולוגיים באזור, ביקש ארגון אונסק"ו עזרה בינלאומית בהצלת המורשת ההיסטורית העשירה. כהכרת תודה לספרד על סיועה בהצלת מקדשי אבו סימבל, תרמה מצרים את מקדש דבוד לספרד ב-1968.

המקדש נבנה מחדש בפארק ציבורי במדריד, בסמוך לארמון המלכותי, ונפתח לציבור ב-1972. מקדש דבוד הוא אחד מדוגמאות ספורות של אדריכלות מצרים העתיקה שמוצגות מחוץ למצרים והוא יחיד מסוגו בספרד".

אנו ממתינים בתור (כחצי שעה) ונכנסים למקדש היפה. במקום תצוגה מעניינת של חריטות באבנים, דגם העיר, סרט (בספרדית. ויתרנו) וכו'. מעניין בפנים וגם רחבת המקדש עם שני השערים הגדולים יפה ומיוחדת. הכניסה חינם.

יום שישי בשבוע, IV לטיול –

פארק הסרטים של וורנר (WARNER BROS PARK) –

נוסעים במונית (כחצי שעה) אל עולם האגדות. הפארק גדול אך לא ענק (לא מתקרב לאלו המוכרים לנו מאורלנדו) ובו מספר עולמות. אנו עוברים בניהם, המקום לא עמוס והילדים יכולים לעלות למתקנים האהובים פעם אחר פעם. חלק מהמתקנים וכן כחצי מהמסעדות – סגורים. בפארק גם כמה מתקני מים מרטיבים ביותר. כדאי להביא בגדי החלפה! אנו נשארים בפארק עד המופע המסכם בערב וחוזרים לביתנו עייפים ומלאי חוויות (חלקנו מוצפים ברגשות שונים). ממליצים להתארגן עם אוכל שתביאו אתכם ולא לבנות על המסעדות בפארק. הן יקרות, התורים ארוכים (למרות שהפארק לא היה מלא) והאוכל תעשייתי כצפוי.

יום שבת בשבוע, V לטיול –

יום אחרון בעיר.

אנו נוסעים לפארק פאוניה faunia - שילוב של פארק טבע בוטני וגן חיות – מתוך אתר הכל על: מדובר בגן חיות וגנים בוטניים בו נמצאות מגוון חיות בסביבה המדמה את סביבתן הטבעית. הפארק נפתח בשנת 2001 ומונה מעל 4,000 חיות מ-500 מינים שונים. הוא מוכר בעיקר בזכות אריות הים המתגוררים בו. הפארק מחולק לשישה אזורים, כל אחד מאופיין במערכת אקולוגיית אחרת – ג'ונגל, מדבר, אפריקה, חוף ומפרץ, הקוטב הדרומי ומצולות הים. כל אזור מאופיין בחיות שונות – יונקים, ציפורים, דגים, זוחלים וחסרי חוליות; כמו גם במופעי בידור שונים ופינות ליטוף. ברחבי הפארק תוכלו ליהנות מ-6 מזנונים ומסעדות שונות.

כמו כן בפארק מתחם גדול של דינוזאורים בגדלים מרשימים. אנו מבלים בפארק כחצי יום וחוזרים הביתה. האימהות לשנ"צ והילדים למסכים. אחרי שאספנו כוחות אנו אורזים את עצמנו למזוודות ויוצאים להיפרד מהעיר. בדרך למרכז העיר, שוטרים סוגרים את הכביש לתנועת מכוניות ושוב אנו מתקדמים בנחילי האנשים לעבר מוזיקה קצבית. ברחוב ראשי, ריקודים של קבוצות שונות, כולם בחזות אינדיאניות. בן קבוצות הרקדנים צועדים אנשים עם שלטי תמיכה באקוודור. איננו מבינים את הכתוב ולא את צעקותיהם. אולי זו דרכם למחות? הלוואי אצלנו ההפגנות היו שמחות כל כך.

לאחר שנהנינו מהריקודים בהפגנה אנו מתקדמים לעבר כיכר פוארטה דה סול, שוב נחילי האנשים הולמים בנו ושוב אמני הרחוב השונים.

יום ראשון בשבוע, חוזרים הביתה –

יוצאים מהירה בשש בבוקר עם מונית שהוזמנה מראש לעבר שדה התעופה. ההמתנה לצ'יק אין אורכת כחצי שעה. משם לשיקוף ולבידוק הביטחוני. דייל מקומי לוקח אותנו לתור האחרון – תור לילדים ולנכים. אנו זוכים ליחס לא מכבד והילד עובר בדיקה ביטחונית על גופו עוד לפני שאמו עברה את מכונת השיקוף. הם מטרטרים אותנו בספרדית קולחת לפתוח את המזוודות ומוטרדים מאד ממחק גדול בצורת עפרון עבה שבשיקוף נראה (להם! ולהם בלבד) כמו סכין מאיים. המלצה – הימנעו ככל הניתן מלקחת אתכם כל משחה/קרם/שמפו/דאודורנט/בושם/כבלים לטלפון ולמחשב/ כלי כתיבה מאיימים וכל מה שיכול להיחשד ע"י הבודקים. ומים... אם כמוני אתם באים עם בקבוק שרוצים שגם יחזור אתכם, רוקנו אותו לפני הגעתכם לשיקוף. כי אם לא, הם ישלחו אתכם (לצאת ב 4 שערים שונים שבכל שער תידרש פתיחה ע"י עובד שאינו מבין אנגלית) לשירותים שבקצה הטרמינל כדי לשפוך שם את המים שבבקבוק. או שתמצאו בקבוק ריק במכלי המחזור (היכן שזורקים אלו שלא לוקחים איתם את הבקבוק) ותרוקנו אליו, מבלי שהבודקים יראו, את תכולת בקבוקכם.

זהו. עברנו גם את השיקוף והבידוק הביטחוני. קונים משהו לאכול ומצטרפים לתור לעלייה למטוס.